Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Microsoft Surface Phone

- - - - -
  • Please log in to reply
444 replies to this topic

#127
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
@breitner nu te contrazice, are dreptate
http://www.osim.ro/l...evet/normex.htm
”Capitolul 2. Prezentarea inventiei

1. Documentatia tehnica a cererii de brevet de inventie
Documentatia tehnica a cererii de brevet de inventie cuprinde descrierea, revendicarile, desenele si rezumatul.”

#128
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Tu chiar habar n-ai despre ce este vorba (nici nu ma mira)?
A pomenit cineva de bani sau cine a fost primul sau al 100-lea?

View Postnick5roo, on 21 ianuarie 2018 - 14:06, said:

@breitner nu te contrazice, are dreptate
http://www.osim.ro/l...evet/normex.htm
”Capitolul 2. Prezentarea inventiei

1. Documentatia tehnica a cererii de brevet de inventie
Documentatia tehnica a cererii de brevet de inventie cuprinde descrierea, revendicarile, desenele si rezumatul.”

Nu e vorba de prezentare ( si eu pot sa cer sa-mi fie brevetata "urma" pe care am lasat-o pe Luna) ci de obtinere (asta ar fi mai greu sa dovedesc!

https://www.uspto.go...cerning-patents

P.S. Presupunand prin absurd ca au obtinut brevetele doar pentru niste desene (chiar poate crede cineva?) tot nu inteleg de ce nu ar fi adevarata afirmatia mea ca "surface phone" exista?
A afirmat cineva de la Microsoft ca nu exista asa ceva?

P.P.S. In postarea mea am afirmat (si sustin) ca exista, nu ca va fi vandabil . Ca ii deranjeaza pe "postacii (ca mine) (ca mine)  de meserie" asta este alta treaba (cati isi vor cere "scuze" peste vreo 9-10 luni? Niciunul.).

Edited by breitner, 21 January 2018 - 14:27.


#129
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbreitner, on 21 ianuarie 2018 - 14:09, said:

Tu chiar habar n-ai despre ce este vorba (nici nu ma mira)?
A pomenit cineva de bani sau cine a fost primul sau al 100-lea?



Nu e vorba de prezentare ci de obtinere!

https://www.uspto.go...cerning-patents

Omule, in momentul in care ai depus o cerere de acordare a unui brevet, cu toata documentatia, nimeni nu mai poate cere acel brevet pana la acordarea/respingerea lui, iar acordarea nu este conditionata de un prototip functional asa cum ai afirmat tu, ca sa te citez:

View Postbreitner, on 21 ianuarie 2018 - 11:56, said:

Trebuia sa zici ceva! Nici o cerere de brevet nu se aproba doar pe niste desene (altfel am fi cu totii inventatori si inovatori (urmasii lui da Vinci ar fi cei mai bogati din lume))!

O comisie dedicata analizeaza daca acel brevet nu a mai fost solicitat si/sau acoordat altcuiva. Daca esti primul, e al tau si-l poti vinde, licentia s.a.m.d., la fel cum s-a intamplat cu o gramada de alte brevete. E drept, ca e al tau doar pentru 50 de ani.

View Postbreitner, on 21 ianuarie 2018 - 14:09, said:

P.S. Presupunand prin absurd ca au obtinut brevetele doar pentru niste desene (chiar poate crede cineva?) tot nu inteleg de ce nu ar fi adevarata afirmatia mea ca "surface phone" exista?
A afirmat cineva de la Microsoft ca nu exista asa ceva?

P.P.S. In postarea mea am afirmat ca exista, nu ca va fi vandabil . Ca ii deranjeaza pe "postacii (ca mine) (ca mine) (ca mine) (ca mine) (ca mine) de meserie" asta este alta treaba (cati isi vor cere "scuze" peste vreo 9-10 luni? Niciunul.).

Existenta a ceva nu poate fi bazata decat pe dovezi concrete, nu pe banuieli si zvonuri. Daca ai afirmat ca exista, nu inseamna ca este si adevarat, daca nu aduci si dovezi. Faptul ca MS nu a negat existenta acestui dispozitiv, nu inseamna confirmarea existentei lui. Logica de Clasa a IX-a.

Edited by Extinct, 21 January 2018 - 14:26.


#130
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Încetați cu contradicțiile!
Discutați calm și puneți dovezi prietenește!

Dacă mai continuați, vă dau timp să citiți regulamentul!
”b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament
civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.”

Edited by nick5roo, 21 January 2018 - 14:34.


#131
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ca sa imi sustin afirmatiile legate de cererea si acordarea patentelor, las aici un link si un citat:
https://www.uspto.go...ents#heading-12

Quote

A nonprovisional application for a patent is made to the Director of the United States Patent and Trademark Office and includes:
(1) A written document which comprises a specification (description and claims);
(2) Drawings (when necessary);
(3) An oath or declaration; and
(4) Filing, search, and examination fees. Fees for filing, searching, examining, issuing, appealing, and maintaining patent applications and patents are reduced by 50 percent for any small entity that qualifies for reduced fees under 37 CFR 1.27(a), and are reduced by 75 percent for any micro entity that files a certification that the requirements under 37 CFR 1.29(a) or (d) are met.

Un patent se poate acorda pe baza descrierii si a desenelor (daca este nevoie).

Edited by Extinct, 21 January 2018 - 14:40.


#132
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postnick5roo, on 21 ianuarie 2018 - 14:27, said:

Încetați cu contradicțiile!
Discutați calm și puneți dovezi prietenește!
...............

Contradictiile nasc progresul!
Dar contradictiile doar de a fi "gica contra" (vorba lui CDBZ) ce pot "naste" decat flame?!

#133
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Dacă vorbiți frumos, nu se întâmplă nimic. Explică prietenește unde a greșit. Te iei de persoană și nu de discuție, aplic regulamentul! Corect?

#134
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Corect (chiar foarte) dar nu este cazul meu.
Eu doar raspund la "atacuri" nefondate si nu comentez de dragul de a contoriza ceva.
Dupa unii (cica) poti sa postezi orice; dupa mine postezi doar ce stii, crezi (dupa "surse") sau ti se pare ca este de bun simt (asa cum a fost postarea mea si nu numai asta).

#135
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Vezi ca moderatorul are acces la toate postarile care ti-au fost sterse Posted Image

View Postbreitner, on 21 ianuarie 2018 - 14:51, said:

dupa mine postezi doar ce stii, crezi (dupa "surse") sau ti se pare ca este de bun simt (asa cum a fost postarea mea si nu numai asta).

Si ce este in neregula cu faptul ca am postat ceeea ce cred eu despre Surface, MS, Windows 10, Windows Mobile 10 sau orice altceva de pe forumul asta? Avem drepturi de exprimare egale. Daca intr-o contradictie nu mai airgumente, e clar ca nu ai dreptate. Jignirea si atacarea partenerului de discutie nu reprezinta argumente si nu te va face sa ai dreptate. Te asigur ca, daca vom mai intra intr-o contradictie, imi voi cere scuze atunci cand voi gresi, dar voi merge pana in panzele albe cu argumentatia, fara sa te jignesc, atunci cand voi considera ca am dreptate si imi pot baza afirmatiile pe argumente dovedite.

Edited by Extinct, 21 January 2018 - 15:02.


#136
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Încă o discuție în contradictoriu și vă fac timp de studiu, ok?

#137
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Care dintre voi are windows 10 mobile?

#138
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postnick5roo, on 21 ianuarie 2018 - 15:00, said:

Încă o discuție în contradictoriu și vă fac timp de studiu, ok?

Tot topicul asta este bazat doar pe existenta unor zvonuri, a unor patente si a unor pareri (uneori contradictorii). Pana la aparitia telefonului, altceva nu se poate discuta, iar discutia despre patente cred ca este binevenita. Ce e rau in a discuta in contradictoriu, atunci cand argumentele sunt solide?

Edited by Extinct, 21 January 2018 - 15:05.


#139
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostMosCracila, on 21 ianuarie 2018 - 15:03, said:

Care dintre voi are windows 10 mobile?

950 dual (in sertar 640, 640 dual (pentru teste), iphone 5 si S4 (fara legatura cu subiectul)).
La "obiect" intrebarea!

Edited by breitner, 21 January 2018 - 15:29.


#140
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008

View PostExtinct, on 21 ianuarie 2018 - 15:04, said:

Ce e rau in a discuta in contradictoriu, atunci cand argumentele sunt solide?
Nu e vorba de contradictoriu, voi vă atacați, certați, eu asta simt! Și încetați cu off topic, discutați zvonuri, ce vreți voi, numai nu vă inflamați! Și nu abuzați de butonul raport fără motiv intemeiat. Ar fi trebuit să penalizez la fiecare raport.
Ultimul avertisment.

#141
WildKhaan

WildKhaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.07.2017

View PostMosCracila, on 21 ianuarie 2018 - 15:03, said:

Care dintre voi are windows 10 mobile?
Eu.  Dar citesc si conluziile le tin pentru mine.  Nu stiu daca este bine dar...

#142
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Microsoft cauta (angajeaza) inginer care ar trebui să aibă "o imagine competitivă a tendințelor imagistice și a tehnologiei introduse în tablete și telefoane de consum".

#143
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Unde trebuie sa semnez?

#144
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Brevet pentru casti inteligente.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate