Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Emisiuni TV care insulta inteligenta

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aaa... pai daca nici macar democratie nu e... la ce te mai agiti? doar ca sa ti se umfle vena?
din pozitia si din calitatea ta, maxim ce poti face e sa schimbi canalul!

#38
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
in softul teveului am optiunea de "ascundere" a programelor pe care nu vreau sa le vizitez. dupa studierea programului "complect", le-am marcat cu skip si gata! democratic, alaturi de altele de asemenea "pernicioase" ;)

#39
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,044
  • Înscris: 23.09.2005

 Nero-d, on 22 ianuarie 2017 - 06:34, said:

vezi sa nu!
televiziunea e o afacere ca oricare alta...
vrei sa-ti cultivi inteligenta? o faci fie pe bani, vizitand expozitii, muzee, teatre si alte institutii de cultura, fie pe internet...

Normal ca este o afacere, insa eu nu vorbeam de cazul in care cineva incearca sa se cultive prin televiziune, ci de cazul in care televiziunea influenteaza cultura persoanelor la modul inconstient.

Ca sa ajungi constient de faptul ca un program te poate face mai dobitoc daca-l urmaresti frecvent, trebuie ca deja sa ai un anumit nivel de cultura/educatie, altfel nu vei realiza acest lucru ci vei continua sa-l privesti pentru "ca-ti place". Si asa fain frumos ramai la stadiul de dobitoc, mai eventual te scufunzi si mai mult devenind pana la urma dependent de acel tip de emisiune. Acest tip de populatie n-are cum sa aplice metoda "ia telecomanda si schimba canalul" pentru a se proteja, pentru ca ei nu realizeaza ca ar avea nevoie de vreo protectie.

Iar dupa cum stim, avem in tara un numar consistent de persoane fara acel anumit nivel de cultura/educatie care priveste la TV in mod constant.

Faptul ca televiziune este o afacere nu schimba cu nimic efectele produse de ea asupra acestui segment de populatie.

De fapt, in mod paradoxal, acel segment de populatie nu e constient nici macar de acel lucru, ca televiziunea e doar o afacere si ia de bun cam tot ce vede la TV!

Iar noi putem sa-i dam inainte cu principiile cat dorim (afacere, democratie, etc) timp in care avem o parte a populatiei indobitocita constant daca nu facem nimic.

Dupa care tot noi venim sa ne plangem ca oamenii sunt atat de dobitoci (sau vorba ta, retarzi) incat nu inteleg principii ca democratia, etc, da?

Edited by Phobos, 22 January 2017 - 17:56.


#40
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
astea sunt riscurile sau binefacerile democratiei (depinde din ce parte privesti)
cenzura e la beneficiar! ai toate instrumentele necesare pentru a nu fi bombardat cu lucruri care nu-ti plac!
ce ca un teanc de pliante pe care le gasesti in cutia postala... e optiunea ta daca le rasfoiesti sau le arunci direct
alcoolul dauneaza grav sanatatii inclusiv mentale
sa interzicem alcoolul, sa interzicem benzina, sa interzicem tutunul, sa interzicem fast-foodul, bauturile cu zahar, curentul electric am auzit ca ar fi periculos... si ar mai fi daca stau sa ma gandesc...
la ce programe urmareste la tv, cade in sarcina fiecaruia... (a parintilor, tutorilor unde e cazul)

foarte multi oameni se nasc deja prosti (vorba aia, mama prostilor e mereu gravida)
nu s-a plans nimeni de ei... poti incerca sa-i eviti dar daca n-ar fi fraieri, jmecherii ar muri de foame... deci e cam bataie pe prosti! trebuie pretuiti si cultivati
tu crezi ca de prosti baga astia emisiuni indobitocitoare?

internetul n-ar trebui cenzurat cumva?

Edited by Nero-d, 22 January 2017 - 18:29.


#41
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,044
  • Înscris: 23.09.2005

 Nero-d, on 22 ianuarie 2017 - 18:21, said:

internetul n-ar trebui cenzurat cumva?

Ti se pare ca nu e cenzurat? Ai impresia ca e in totalitate liber?

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Nero-d, on 22 ianuarie 2017 - 15:54, said:

aaa... pai daca nici macar democratie nu e... la ce te mai agiti? doar ca sa ti se umfle vena?
din pozitia si din calitatea ta, maxim ce poti face e sa schimbi canalul!

Schimbatul canalului nu e o optiune cum nici votul la 4 ani nu e o solutie, in fata unui abuz.  A spune "schimba postul" e ca si cum ai spune "nu circula prin centrul orasului ca sunt infractori pe acolo..."
Nimeni nu mai pune botul, iti garantez.

#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nu sunt pentru cenzură. Sunt pentru educaţie. Un public mai educat nu s-ar uita la toate prostiile şi atunci aceste emisiuni, neavând rating ar dispărea.

#44
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai educa-i! cin' te opreste?
dar nu incerca sa ai pretentia ca televiziunile sa-i educe ca nu asta e rolul lor!...
e ca si cum ai cere carciumilor, barurilor, cluburilor, sa educe!!!... e fix acelasi lucru!...
educatia se face in familie (mai putin in ziua de azi) si in invatamant!... nimeni altcineva nu are rol educativ!
televiziunile vand un produs!!!... au datoria profesionala sa faca cat mai atractiv, dezirabil, vandabil si sa-l promoveze cat mai puternic! restul... e can-can!
daca tie nu-ti place produsul respectiv, poti alege sa nu-l consumi... pentru produsul respectiv, tu nu contezi!... nu esti tu publicul target!...
nu poti impune insa gusturile tale majoritatii... pentru ca e clar ca e vorba de o majoritate aici! nu poti impune parerile tale unei alte entitati...
acum pe bune... care crezi ca ar fi consecintele reale daca te prezinti personal la poarta televiziunii in cauza sa-si exprimi parerea despre anumite emisiuni? sa le lasi un memoriu la registratura... si nu singur... sa zice, 15-20-100... cum crezi ca ar reactiona?

Edited by Nero-d, 23 January 2017 - 11:57.


#45
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebarea e: cum de pe vremuri se putea face umor de calitate sau care să nu o vireze în obscen şi acum nu se poate? Nu cumva s-au comportat televiziunile precum nişte dealeri de droguri - adică au oferit ceva să guste până oamenii au prins dependenţă.

#46
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai baga si tu trinitas, CBS, etc... ca sa compensezi!

nu stiu, posibil... oricum, e legea cererii si a ofertei...
care lege poate functiona si invers... pervers... Posted Image
faci produsul dupa care creezi cererea....

ce umor de calitate? stela si arsinel? sau brigada de agitatie pam pam?
(mai ai putin si-mi spui ca era si muzica de calitate)
vulgaritatea face parte din viata si e in ochiul privitorului, consumatorului... pentru mine, vulgara e biblia, violente sunt desenele animate... dar nu impun nimanui aceste puncte de vedere! (nici n-as avea cum)
oricum... nu cred ca am inventat noi vulgaritetea sau alte nenorociti!
tot din lumea civilizata vin
nici macar un format de emisiune nu e original sau autohton... absolut totul e cumparat (sau copiat) de afara!... n-am inventat noi gaura in covrig!
de droguri zici? exista sau ar trebui sa existe selectie naturala... nu?
daca eu pot sa nu fumez, sa nu ma droghez, sa nu ma las prada emisiunilor TV, pot si altii... n-o sa stau eu sa-i pazesc pe fiecare, nu? sunt majori, sunt vaccinati...

Edited by Nero-d, 23 January 2017 - 14:21.


#47
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu m-am nascut in 63 si am crescut cu TVR-ul, pt ca era singurul..
Va jur ca atunci cand am intrat in liceu, in 1978, am fost pur si simplu umilit de cum vorbea un coleg si franceza si engleza. Facusem si eu franceza cu o dna din fosta inalte societate a Bucurstiului, asa ca clar, stiam despre ce era vorba.. Si citeam multe carti in franceza.
Nici azi, nu am uitat raspunsul since r" Pai tata si mama sunt tarani, mai am niste frati acasa, nu glumea- asa ca bani de mediatii., exclus.. . Asa ca stateam pe Telescoala ca sa fur ce se zicea acolo Si reptam ca papagul.. Asa ca proful vazand ca ma intereseaza a inceput sa se ocupe de mine" ..

Sa va mai povestesc ce vedete au ajuns in liceu colegii mei, cei care au particpat la lectia de chimie? Eu nu, pt ca clar, eram bata..Si nici ca ma interesa chmia. Asa ca proful a avut toata dreptatea sa nu ma ia.

Mie mi-a placut foarte mult muzica din serialul "Linia maritima Onedin"..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vx7RWW36wes?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Care dupa acum vedeti e muzica baletului Spartacus.. Asa ca m-am intrebat "hwo fuck is Spartacus?" si am cautat cartea despe el. Asa ca la ora de Istorie am dat recital..
Profa vazandu-ma interesata mi-a mai zis si altele, asa ca m-am imbolnavit si de Istorie..A fost a 2-a meserie pe care mi-am ales-o..
Apoi am vazut un film despre un dirijabil care s-a prabusit, radiofonistul a "inviat" statia, mie mi s-a parut o minune dumnezeiasca, si un tip a auzit SOS-ul pt ca legase antena de coada unui zmeu..Asa m-am apucat de radioelectronica si am ajuns si inginer si radioamator,.
Deci daca vrei sa inveti ceva de la tv, poti. Chiar si alea (doar) 5 minute de istorie iti pot deschide gustul .. Da, mie nu mi place toata Istoria. La Evul mediu si la Bizant am avut note mici.
Normal, fiecare are o epoca/personalitate/eveniment favorit. De restul nu ii prea pasa..

Edited by Prien, 23 January 2017 - 14:35.


#48
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
@ Nero-d : publicul cere. Dar dacă nu i s-ar fi oferit, nu ar fi privit. În 1994-1998 nu erau atâtea emisiuni cretine la televizor, dar ghici ce, lumea se uita, deşi erau mai puţine programe. Dacă posturile tv ar fi avut ce să ofere, ar fi fost o concurenţă serioasă pentru internet.

Da, "Brigada Diverse" era o.k. Muzica nu era super, dar aleseseră calea corectă de aţi transimite mesajul - un film mai serios nu ar fi avut aceiaşi şansă de a transmite mesajul.

Ah, nu sunt vreun puritan sau prefăcut. Da, mai îmi place să văd fete (la mine până în 30 de ani sunt fete)/femei sexy la tv, dar când ajung să compenseze lipsa de imaginaţie cu sexul sunt nişte jenibili.

Edited by djl, 23 January 2017 - 14:57.


#49
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 Prien, on 23 ianuarie 2017 - 14:33, said:

. Asa ca stateam pe Telescoala ca sa fur ce se zicea acolo Si reptam ca papagul.. Asa ca proful vazand ca ma intereseaza a inceput sa se ocupe de mine" ..

spre "rusinea" mea, asa am facut si eu, ma fascinau emisiunile de "curs de limba ..." de la TELESCOALA, franceza in mod special, deoarece proful din cite tin minte, era chiar francez si extrem de hazliu. din pacate, la mine in scoala nu se facea franceza, dar ne stringeam pe linga un coleg care era abonat la pif si ne mai ridicam necontenit de buna voie si nesiliti de nimeni, nivelul de cunostinte teoretice si practice ;)

#50
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
atunci nu erau inca bani pentru emisiuni tv si nici oameni cu experienta care sa le faca...
era big brader... dar era si foarte multa presa scrisa mizerabila, gen "infractoarea mov" si alte balarii pe care se batea lumea... asa ca lasa-ma cu puritanismul Posted Image
care-i ultima lucrare beletristica pe care ai citit-o si cand?
ca sa preiau o tema dintr-o gluma mai veche, valorile deja sunt valori!, n-au nevoie de promovare... de aia se promoveaza nonvalorile

mai lasa naibii vintigiul ca nu tot ce e vechi e bun cum nici tot ce-i nou nu e prost!

mai multa lume merge la stendapul plin de pule decat la opera sau la concerte la opera sau ateneu (pentru ca oamenii sunt vulgari in sinea lor)
nu poti fi cântăcioasă daca nu esti si sex simbol... daca nu te imbraci si nu te misti corespunzator? nu vinzi!


fii atent aici ca sa n-o mai lungim!
constitutia romaniei
ARTICOLUL 30
(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisă.
(3) Libertatea presei implică şi libertatea de a înfiinţa publicaţii.
(4) Nici o publicaţie nu poate fi suprimată.

got it?

poti sa-ti exprimi opinia in limita platformei despre o emisiune... dar n-o poti cenzura!!!... e neconstitutional!

Edited by Nero-d, 23 January 2017 - 16:53.


#51
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Totuşi, faţă de o revistă, radioul şi televiziunea au un grad mai mare de penetrare în rândul publicului.

Eu nu am zis nimic de cenzură. Însă în România ca să faci televiziune de calitate ai nevoie de mulţi bani. Enorm de mulţi. Cel puţin 1 miliard de Euro sau de Dolari S.U.A. Ca să poţi merge ceva timp pe pierdere până scufunzi audienţa televiziunilor proaste.

#52
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Multe lucruri bine gandite dar si mai multe aberatii pe topicul asta...

Sa fim seriosi: televiziunea nu te tampeste decat daca esti tu deja tampit. Daca n-ai putina educatie si inteligenta, poti sa vezi 1000 de Telescoli, tot nu-ti intra nimic in cap. Dar daca ai ceva in cap si daca ai mai trecut si pe la scoala (si nu doar pentru ca te plictiseai acasa sau ca sa poata taica-tu sa-ti bea alocatia), atunci ori nu te uiti la emisiunile cretine, ori daca te uiti, le analizezi critic si macar ai un exemplu negativ.

LE @djl: care e faza cu miliardul de euro? :w00t: Cred ca nici BBC-ul n-are atat buget. Si guess what: pe canalele private4 gen ITV sau Channel 4 dau si ele o gramada de emisiuni proaste dar care fac audienta. Baza e tot educatia.

Edited by pufonel, 23 January 2017 - 22:43.


#53
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cumperi filme şi seriale care să atragă, faci divertisment care să nu o vireze prea mult spre anumite chestii... până prinde la public, vei cam merge pe pierdere.

#54
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai de ce nu te faci tu producator??
cumperi filme care sa atraga, inchiriezi spatiu de emisie,  faci contracte de publicitate... si faci o gramada de bani!
mai djlule sa mor daca inteleg de ce te bagi tu in domenii pe care nu le stapanesti... incearca intai sa intelegi cum functioneaza o televiziune...

cum poti frate sa dai sfaturi?!?
fa si tu o afacere ceva... transforma-te in intreprinzator... vezi despre ce-i vorba... macar imagineaza-ti cum e sa ai serviciu... cum e sa ai salariu...

Edited by Nero-d, 23 January 2017 - 23:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate