Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cat va costa incalzirea pe gaze?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
englez

englez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.01.2017
Sunt curios cat platiti la gaze, ma refer la centralele pe gaze, cu tot cu consumul de la aragaz, totul adunat.

Daca se poate sa ziceti si cate calorifere aveti, asta daca doriti, m-ar interesa doar suma de plata

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai sumele variaza in functie de cate persoane sunt in casa, cat de cald, ce pierderi sunt prin peretii cladirii si temperatura de afara in functie de zona tarii. cat se gateste la aragaz pe zi si saptamana, cata apa calda se consuma, etc.

crezi ca vei obtine ceva de referinta la atatea variabile?

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
750 lei pentru 750 mc incalziti in luna decembrie, la casa, 6 persoane, temperatura intre 21-22. Conteaza cate calorifere? Intreaba la volum incalzit.

Edited by alexpet, 21 January 2017 - 20:48.


#4
englez

englez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.01.2017

View PostDany_Darke, on 21 ianuarie 2017 - 20:45, said:

pai sumele variaza in functie de cate persoane sunt in casa, cat de cald, ce pierderi sunt prin peretii cladirii si temperatura de afara in functie de zona tarii. cat se gateste la aragaz pe zi si saptamana, cata apa calda se consuma, etc.

crezi ca vei obtine ceva de referinta la atatea variabile?
Am intrebat de curiozitate, nu trebuie omul sa imi spuna suprafata, casa daca este izolata.
Ete ca la apa calda nici nu m-am gandit...

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre alexule ....vezi ca pretul este mai mare . la 750 mc ...ai vreo 1000 de plata ...asa rotund.
Pentru initiator . Eu am avut luna asta 500 mc , 13 calorifere , doua apartamente ( parter si etaj ) , doua bai , doua bucatarii , 7 camere , izolatie exterioara , constructie bloc ceramic , termopane de calitate ( usi/ geamuri )  , izolatie in plafoane ...centrala pe minim imi asigura cam 22 grade la etaj si 24 la parter .
Trei persoane .... eu fac si trei dusuri pe zi .

Edited by JurasikMan, 21 January 2017 - 20:54.


#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
apartament de 50 mp la etajul 7 din 10, bloc izolat  hardcore si calitativ, cu balcon inchis, sub mine nu sta mine, deasupra mea nu sta nimeni.

Pe noiembrie 60 ron incalzire/ pe decemrbie 68 ron incalzire, pe ian o sa-mi vina cam 150 maxim 200 ron incalzire.  Termoficare, temperatura in apartament dimineata la prima ora 22.1 grade, seara  24.5 grade chiar acum cand iti scriu. Caldura nu merge non stop, si stau in tricou si pantalon scurt toata iarna.

Un fleac, avantajul de a sta la etaj superior, dezavantajul e ca daca vine un cutremur byebye.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai conteaza, ca la o garsoniera de 20mp ai un consum, iar la un apartament cu 3 camere ai altul. daca tot vrei sa faci comparatii, pai le faci cu date concrete. izolatia, cum sa nu conteze? daca eu am pereti de beton neizolati, am aceleasi piederi ca unul care are izolatie pe acel perete? am aceeasi pierdere ca unul care are perete din caramida? daca eu am 1 perete afara, iar altul are tot apartamentul pe coltul blocului, are aceleasi pierderi prin pereti ca si mine?

toate datele astea crezi ca nu conteaza? daca eu una fac baie zilnic, iar o familie de 4, face zilnic, avem acelasi consum de apa si implicit gaze consumate pt acea apa?

#8
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostJurasikMan, on 21 ianuarie 2017 - 20:53, said:

Bre alexule ....vezi ca pretul este mai mare . la 750 mc ...ai vreo 1000 de plata ...asa rotund.
Pentru initiator . Eu am avut luna asta 500 mc , 13 calorifere , doua apartamente ( parter si etaj ) , doua bai , doua bucatarii , 7 camere , izolatie exterioara , constructie bloc ceramic , termopane de calitate ( usi/ geamuri )  , izolatie in plafoane ...centrala pe minim imi asigura cam 22 grade la etaj si 24 la parter .
Trei persoane .... eu fac si trei dusuri pe zi .

750 mc de spatiu incalzit cred ca a vrut sa zica, nu 750mc de gaz consumat.

Edited by dicdobre, 21 January 2017 - 20:58.


#9
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
1.500 lei 3 băi, 2 bucătării, 9 camere factura pe decembrie :)

#10
englez

englez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.01.2017
Dany_Darke - Nu sunt chiar asa de avansat in centrale si consum pe gaze, am intrebat de curiozitate.
Ete ca nici nu m-am gandit sa intreb pe cat tin centrala.
Centrala pe 25 de grade termostatul din camera, 6 calorifere, 6 camere mari, ca nu am calorifere puse peste tot, in camera centralei nici atat. Deci 6 calorifere cu centrala setata pe 25 de grade - cred ca 250 de lei
Am facut si eu o medie...

#11
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pun si eu o intrebare de profan. De ce conteaza numarul de persoane? Cu ce influenteaza factura?

#12
englez

englez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.01.2017
Probabil or face dus, folosesc apa calda. Recunosc ca mi-a scapat ca pentru incazit apa calda de la robinet... tot centrala merge.

Edited by englez, 21 January 2017 - 21:16.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbarbosa, on 21 ianuarie 2017 - 21:12, said:

Pun si eu o intrebare de profan. De ce conteaza numarul de persoane? Cu ce influenteaza factura?
Consumul de apa calda menajera, adica tot gaz.

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Postbarbosa, on 21 ianuarie 2017 - 21:12, said:

Pun si eu o intrebare de profan. De ce conteaza numarul de persoane? Cu ce influenteaza factura?
Probabil consumul mărit de ACM va influența.

#15
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Conteaza.
Cat de des se foloseste dusul, cata mancare se pregateste, cate si cat de des se spala vasele... conteaza pana si cat de des se deschide usa de la intrarea in locuinta...

#16
englez

englez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.01.2017
De aerisit de 2-3 ori pe zi... toti trebuie sa aerisim.
Deci casa tot se raceste si trebuie incazita.

#17
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
25 de grade? De ce atat de mult?

#18
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Casa, 148 mp, 5 camere, 1 bucatarie, 2 bai, 3 persoane, 22-22.5 grade insa obtinute prin incalzire in pardoseala(IP), pe decembrie 370 lei. Daca nu esti friguros din fire, la IP te simti conformatbil si la o temperatura ambientala de 20-21 grade, spre deosebire de incalzirea cu calorifere unde la fostul apartement obtineam acelasi confort aparent la 24 grade insa oricum senzatia nu se compara pt ca la IP nu ai senzatia de rece la picioare ceea ce conteaza enorm din pctul meu de vedere. Pt incalzire folosesc o centrala in condensare, setata la 12 KW putere maxima pe incalzire si dupa cca 10 minute de la cererea de caldura, moduleaza la jumatate din puterea setata.

Edited by muraru_dan, 21 January 2017 - 21:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate