Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mai merită să mergi în Thassos?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007

View PostDeenman, on 21 ianuarie 2017 - 21:00, said:

Ca recomandare, incercati Grecia spre final de iunie, preturile cresc din 1 iulie, si cresc cu minim 30% la tot (mancare, activitati, distractie, restaurant, club, barci, motorina/benz). Ca si locatii pustii, insa Sithonia este buna, gasesti plaje garla. intra pe www.tripinview.com si iti alegi prajele pe care sa le vizitezi.

Noi in ultimii 2 ani am fost pe minim 35 de plaje si este nemaipomenit, sa am plaja de 200m latime doar pt mine, sa fac snorkeling, sa nu ma deranjeze absolut nimeni, sa nu tipe bovina in romana la copii este superb. Daca vreau altceva, merg la noi la mare.
Am bătut și eu Sithonia. La capitolul plaje îl depășește clar pe Thassos. Dar Thassos are ceva pitoresc în el!
Probabil au auzit că mărește Dragnea salariile :)
Serios vorbind fie restrâng perioada, fie optez pentru altă destinație. Tare îmi e că prețurile au crescut peste tot.

#20
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Noi am fost în Thassos în 2010, 2014 (de fiecare dată la mijloc de august) şi în 2015 (în ultima decadă a lui iulie). Deja din 2014 crescuseră preţurile la cazare, din cauză că în 2012 s-a schimbat modul de impozitare. Până în 2012 proprietarii declarau ei ce venit vor realiza şi plăteau impozitul, apoi la final de an rectificau în funcţie de ce realizaseră concret. Din vara lui 2012 s-a introdus un impozit forfetar în funcţie de numărul de camere al hotelului/pensiunii/vilei, ceea ce a dus la creşterea impozitului şi la "baterea lui în cuie". Totuşi, în 2013 preţurile au rămas rezonabile pt. că proprietarii au crezut că vor face faţă, ceea ce în majoritatea cazurilor nu s-a întâmplat. În consecinţă, din 2014, avînd deja experienţa anului 2013, ca să evite pierderile au crescut preţurile. Aşa se face că am stat în Skala Potamia la hotel Ariadni cu 70 de euro pe noapte camera dublă fără masă, iar în 2015 am prins un moment când preţul la hotelul Holiday din Skala Prinos a fost de 40 de euro pe noapte camera dublă cu mic-dejun bufet inclus, altfel am fi plătit 60. De fiecare dată rezervările le-am făcut pe booking, cu cca. 4 - 5 luni înainte de sejur.
În plus, în nordul Greciei (în special în Halkidiki şi Thassos), în ultimii 3 - 4 ani a crescut drastic numărul de turişti din fosta Yugoslavie (în special sârbi, macedoneni şi bosniaci) şi din Bulgaria, aşa încât, chiar la preţuri mărite, grecii şi-au făcut plinul. S-a mai discutat acest aspect anul trecut pe Forum, preţurile la cazări în sudul Greciei au fost aproape la jumătate faţă de nord. Şi anul acesta se pare că va fi la fel, de exemplu eu am făcut rezervări pentru final de iunie în Creta şi pentru final de august lângă Nei Pori în jurul a 50 de euro pe noapte cu piscină. Şi în Thassos văd că mai găseşti pe booking unele oferte la 40 - 50 de euro la mijloc de august, dar sunt rara avis şi nici vorbă de Skala Potamia, ci pe coasta de vest (de exemplu m-am uitat pe booking adineauri - hotelul Patra din Skala Prinos oferă cazare la 40 de euro pe noapte camera dublă fără masă - ştiu hotelul, am stat lângă el în 2015).
Ce e aiurea (începînd de anul trecut) e că în Thassos şi Halkidiki a crescut preţul la mâncarea la tavernă. Anul trecut, în Ormos Panagia, am mâncat cea mai scumpă salată horiatiki ever în Grecia (din experienţa personală), am plătit 7 euro, dar am auzit că în Thassos au fost locuri unde a fost şi 8 euro. Absurd, zic eu, dar restaurantul era plin de macedoneni gălăgioşi, cu familioanele după ei. Cum să nu profite grecii ?

În concluzie, merită mers în continuare în Thassos dacă găseşti o ofertă bună de cazare, dar dacă eşti mai tânăr şi poţi conduce pe distanţe mai lungi, atunci recomandarea mea este să te duci cât mai departe în sudul Greciei, unde numărul de iugoslavi şi bulgari e sensibil mai mic şi preţurile mai accesibile. Iar în nord revino mai spre bătrâneţe, când n-o să mai poţi conduce pe distanţe lungi şi când se vor fi reaşezat preţurile. Sunt atâtea locuri minunate în Grecia ...


Sănătate şi toate cele bune !

#21
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006
Am facut eu acum rezervare.
730 euro , Limenas, 3 adulti si un copil , cu mic dejun inclus, referinte f bune , pe Booking.
7 nopti, la mijlocul lui Iunie.

Zic ca e rezonabil.
Oricum pot anula pana la sfarsitul lui Ma daca gasesc ceva mai bun.

Edited by marius.bunu, 22 January 2017 - 15:07.


#22
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
8 Nopti 2 adulti + copil pt 15-23 iunie= 285 euro. Sithonia, prin booking, nota cazare 9.4.

Fara mic dejun, dar daca e sa-l bagi si pe ala e 8 euro/persoana rezulta inca 200 E deci 485 euro, de restu pana la 730 euro ce dracu va da? nici macar nu e in sezon, tulai, nu mai mergeti in Thasos, ca va jupoaie de bani.

Edited by Deenman, 22 January 2017 - 15:55.


#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostDeenman, on 22 ianuarie 2017 - 15:55, said:

8 Nopti 2 adulti + copil pt 15-23 iunie= 285 euro. Sithonia, prin booking, nota cazare 9.4.

Fara mic dejun, dar daca e sa-l bagi si pe ala e 8 euro/persoana rezulta inca 200 E deci 485 euro, de restu pana la 730 euro ce dracu va da? nici macar nu e in sezon, tulai, nu mai mergeti in Thasos, ca va jupoaie de bani.

Suntem 3 adulti si un copil.
Banuiesc ca la tine e doar o camera dubla.

Edited by marius.bunu, 22 January 2017 - 16:08.


#24
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
O vila cu 6 camere + bucatarie+ 3 bai inchiriata pe 1 luna costa 1000 Euro in Sithonia. De ce ai da in extra sezon 730 euro pe 7 nopti? cu 730 euro mergi la all inclusive in Turcia, in fine, fiecare face cum crede ca e mai bine, pt mine 730 euro inseamna mult prea mult pt 7 nopti in iunie in thasos, daca era in Creta sau o alta locatie mai greu accesibila mai ziceam, insa asa nici vorba, e doar Thasos, grecii ridica preturile pt ca vin mult bastani afaceristi cu bani, rusi, bulgari, sa vezi cu ce masini vin, si ei le accepta, insa asta nu inseamna ca si tu trebuie sa le accepti. horror.

Edited by Deenman, 22 January 2017 - 16:13.


#25
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View PostDeenman, on 22 ianuarie 2017 - 15:55, said:

8 Nopti 2 adulti + copil pt 15-23 iunie= 285 euro. Sithonia, prin booking, nota cazare 9.4.

Fara mic dejun, dar daca e sa-l bagi si pe ala e 8 euro/persoana rezulta inca 200 E deci 485 euro, de restu pana la 730 euro ce dracu va da? nici macar nu e in sezon, tulai, nu mai mergeti in Thasos, ca va jupoaie de bani.
unde găsiți preturile astea? La cort? La ultra all inclusive nu exista nimic sub 3000 de euro pt 7 zile.Doi adulți și un copil.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostEscapE13, on 22 ianuarie 2017 - 16:13, said:

unde găsiți preturile astea? La cort? La ultra all inclusive nu exista nimic sub 3000 de euro pt 7 zile.Doi adulți și un copil.

Ba gasesti. Si pe la targuri mai ales.

De ex, 25 EUR 7 zile (6 nopti) mic dejun inclus Skiathos, transport exclus, iunie :lol:
Asa a fost vara-mea anul trecut. Ea merge la fel in fiecare an dar in diverse regiuni. Face rezervarile prin Octombrie la targuri.

Acuma cu Grecia si Bulgaria problema e ca cererea a crescut datorita situatiei din Turcia. In timp ce grecii si bulgarii invart businessul, plaja romaneasca sta cu mana-n fund :)

Imi palce cum profitam de ocazie...

#27
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
@ EscapE 13, daca te duci in Grecia la ultra- all, renunta! Mai bine in Turcia sau Bulgaria! Anul asta merg a treia oara in Thassos, dupa ani de Grecia . Ghjici ce, 6 nopti, camera cu chicineta, nu pe malul marii, 1000 LEI, 26 iunie 2 iulie, rezervat pe booking acum o saptamana! Anul trecut, 9 nopti, 300 euro, sfarsit de iulie. Acum depinde si de fitele fiecaruia, unii sunt mai comozi, vor cazari din care sa nu se miste, eu sunt un hoinar, cazarea doar pt. somn!

#28
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostDeenman, on 22 ianuarie 2017 - 16:10, said:

O vila cu 6 camere + bucatarie+ 3 bai inchiriata pe 1 luna costa 1000 Euro in Sithonia. De ce ai da in extra sezon 730 euro pe 7 nopti? cu 730 euro mergi la all inclusive in Turcia, in fine, fiecare face cum crede ca e mai bine, pt mine 730 euro inseamna mult prea mult pt 7 nopti in iunie in thasos, daca era in Creta sau o alta locatie mai greu accesibila mai ziceam, insa asa nici vorba, e doar Thasos, grecii ridica preturile pt ca vin mult bastani afaceristi cu bani, rusi, bulgari, sa vezi cu ce masini vin, si ei le accepta, insa asta nu inseamna ca si tu trebuie sa le accepti. horror.

e doar prima strigare.
Evident ca pana in iunie mai caut si daca gasesc ceva mai convenabil, anulez rezervarea.

Turcia iese din schema.
Am fost o singura data,la all inclusive.Never again, nu e genul meu de turism.
In Thassos o sa merg zilnic cu masina de la plaja X la plaja Y.

O sa m uit si la Sithonia, sincer nu stiam de ea pana acum.

#29
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pai si eu merg cu masina in fiecare zi la alte plaje, in fiecare zi alta plaja niciodata aceasi. Anul trecut in 13 zile de cazare am facut 800km doar cu masina intre plaje, fara sa merg sa vizitez ceva anume departe, doar pe peninsula Sithonia.

Sithonia are plaje mult mai bune si mai naturale decat thasos. Preturile sunt mai bune, nu necesita fery boat.

Anul asta stau la alea 2 case cu 2-3 etaje albe din departare, unde face drumul bucla, langa Sarti:
https://www.tripinvi...=57931&id=85453
Uite aici:
https://www.tripinvi...=57931&id=85491

https://www.tripinvi...=57931&id=85105

https://www.tripinvi...=57931&id=85171

Cam asa ceva caut, a, si sa fiu aproape singur pe plaja, maxim inca 2-3 familii.

Edited by Deenman, 22 January 2017 - 17:17.


#30
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Am fost si in Sithonia, doar ca m-am indragostit de Thassos, e mai aproape! Cand zici preturi mai bune, la ce te referi?

Edited by onisoru, 22 January 2017 - 17:17.


#31
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Din buc pana in Sithonia fac 11 ore, cati faci cu tot cu fery boat? asteptat + transport?

#32
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Acum m-am uitat pe traseul de anul trecut, am gps pe masina si descarc lunar traseele. Plecat la 2.30 de la vigneta din rond, ajuns la 10 .50 la cazare, Thassos, Skala Rachoni!
LE. anul trecut am fost cu un bus de 9 locuri, anul asta ajung mai repede, plec cu limuzina!

Edited by onisoru, 22 January 2017 - 17:39.


#33
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postonisoru, on 22 ianuarie 2017 - 16:58, said:

@ EscapE 13, daca te duci in Grecia la ultra- all, renunta! Mai bine in Turcia sau Bulgaria! Anul asta merg a treia oara in Thassos, dupa ani de Grecia . Ghjici ce, 6 nopti, camera cu chicineta, nu pe malul marii, 1000 LEI, 26 iunie 2 iulie, rezervat pe booking acum o saptamana! Anul trecut, 9 nopti, 300 euro, sfarsit de iulie. Acum depinde si de fitele fiecaruia, unii sunt mai comozi, vor cazari din care sa nu se miste, eu sunt un hoinar, cazarea doar pt. somn!
pai ori e concediu ori nu? Eu nu caut mâncare sau băutură. Aia trebuie să o am. Plus șezlonguri și toate alea ce trebui. Acum 2 ani era 2000, acum la același hotel 3000. Au înnebunit grecii.

#34
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostEscapE13, on 22 ianuarie 2017 - 18:05, said:

pai ori e concediu ori nu? Eu nu caut mâncare sau băutură. Aia trebuie să o am. Plus șezlonguri și toate alea ce trebui. Acum 2 ani era 2000, acum la același hotel 3000. Au înnebunit grecii.

Am fost acum ceva ani in Turcia, la all inclusive , 7 nopti , la Royal Wings, Antalya.
Cu nevasta , avion cu tot, am ajuns cumva sub 2000 de euro.
Acum, cu deranjul de la ei, probabil au scazut si mai mult preturile.

Si vorba cuiva , cum te pupa in fund turcul, nu o face grecul.
3000 mi se pare mult.

Or fi tabarat rusnacii pe ei grup, de au sarit preturile asa.
Insa Grecia mi se pare mai mult o locatie in care merita sa-ti iei doar mic dejun si in rest , sa mananci pe la taverne.
Mai vizitezi, te mai misti..nu e ca la resort in Turcia , unde doar stai cu burta la soare , mananci si bei.

#35
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Trucia e pentru comozi, Grecia e pentru oamenii mai activi, care vor sa descopere o mica parte din tara si locatii. E o tara buna pt trekking/snorkeling si alte activitati, plimbat cu barca pe insule, facut poze.

Cine merge in Turcia se duce sa stea dejeaba 7 zile, si sa faca 10 pasi pe zi.

#36
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostDeenman, on 22 ianuarie 2017 - 17:13, said:

Pai si eu merg cu masina in fiecare zi la alte plaje, in fiecare zi alta plaja niciodata aceasi. Anul trecut in 13 zile de cazare am facut 800km doar cu masina intre plaje, fara sa merg sa vizitez ceva anume departe, doar pe peninsula Sithonia.

Sithonia are plaje mult mai bune si mai naturale decat thasos. Preturile sunt mai bune, nu necesita fery boat.

Anul asta stau la alea 2 case cu 2-3 etaje albe din departare, unde face drumul bucla, langa Sarti:
https://www.tripinvi...=57931&id=85453
Uite aici:
https://www.tripinvi...=57931&id=85491

https://www.tripinvi...=57931&id=85105

https://www.tripinvi...=57931&id=85171

Cam asa ceva caut, a, si sa fiu aproape singur pe plaja, maxim inca 2-3 familii.

Arata foarte bine, mersi de pont.
O sa caut pe booking sa vad ce scoruri sunt

Ca drum, banuiesc ca e similar cu Thassos.
Oricum il fac din doua bucati, opresc o noapte in Bulgaria, si la dus si la intors.

Am cu mine copil de 3 ani si soacra de 70.
Asa ca pun accentul pe confortul lor, drum pana la plaja, camere mari,etc

Daca eram doar cu nevasta ma duceam frumos la Panagia/Potamia, la 250-280 euro, 2 stele, curat , decent, fara mari pretentii.

View PostDeenman, on 22 ianuarie 2017 - 18:17, said:

Trucia e pentru comozi, Grecia e pentru oamenii mai activi, care vor sa descopere o mica parte din tara si locatii. E o tara buna pt trekking/snorkeling si alte activitati, plimbat cu barca pe insule, facut poze.

Cine merge in Turcia se duce sa stea dejeaba 7 zile, si sa faca 10 pasi pe zi.

In mod sigur are si Turcia locuri unde poti vizita : Pamukale ,Bodrum,etc, insa nu Antalya.
Si la ce situatie politica e acum acolo, basca ziua si atentatul, e super riscant, eu nu m-as incumeta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate