Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mai merită să mergi în Thassos?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Ăștia din Thassos au înnebunit? Mai merită să mergi în Thassos?
După trei vacanțe consecutive făcute în Thassos am făcut o pauză de doi ani pentru că am vrut să vedem și altceva. Am convins câteva familii de prieteni care nu au fost niciodată în Grecia să mergem împreună.
Ne-am apucat să trimitem mailuri la pensiuni. Am zis că 5 camere X 10 nopți vor fi tentante pentru thasieni și ne vor face oferte bune.
Au început să curgă mailurile și mă șterg la ochi nevenindu-mi să cred. Preturi duble, triple față de ce știam noi.
Chiar locațiile unde statusem ne-au propus niște prețuri astronomice în condițiile în care nu au fost neapărat niște locații strălucite. Prețurile pe coasta de est sunt absolut halucinante! Dar nici pe cea vestică nu îmi e rușine.
Dacă mai adaugi drumul, ferryboat-ul, mâncarea, banii de cheltuială suma crește consistent.
Mai este Thassos o destinație accesibilă? Mă îndoiesc.


#2
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Pai hai cu exemple....

#3
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Care erau preturile de atunci, care sunt preturile de acum ?

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca vrei neaparat Grecia atunci mergi pe final de iunie- inceput de iulie, gasesti la 25-30E/ noapte camera de 2 pers +copii cu bucatarie +balcon + vedere la mare.

Daca vrei grup cauta o vila pe care o inchiriezi 2 saptamani (vila cu 6 camere + 3 bai , piscina, curte, parcare) costa cam 800-900E/luna (30 zile).

Daca vrei mai ieftin si ok, atunci mergi in Bulgaria, preturile sunt mult mai mici.

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Mereu am fost în luna iulie câte doua săptămâni. Skala Potamia unde am stat în 2012 cu 30 euro, acum este 85.
Potos unde am stat în 2013 cu 40 acum este 75. Astris unde am stat în 2014 cu 32 euro acum este 55.
Sunt preturi unde am cerut sa ia in considerare faptul ca am revenit si ocupam mai multe camere. Nu sunt locatii dintre cele mai bune. Cea de la Potos chiar nu mi-a placut, era inghesuita, curtea era mica si masinile le lasam pe unde puteam. Cea de la Skala Potamia era chiar modesta. Spatioasa, curata, dar modesta. La Astris a fost cea mai ok dar trebuia sa iei masina neaparat pentru plaja. Dar o pensiune pe care o stim ca treceram pe langa ea in Skala Potamia si ne-a cerut 90. Si credeti-ma ca nu merita sub nici o forma acesti bani!
Vad ca la toate pretul este cu 5, probabil este de negociere Posted Image
Ma gandesc ca o fi prea devreme si tine grecul la pret ca mai are vreme. Rezervarile le-am facut mereu in iunie.

Edited by TLGTLC, 21 January 2017 - 19:36.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
De ce te miri? E o piata ca toate celelalte, care se regleaza prin cerere si oferta.
Daca au fost multe cereri, clar a crescut si pretul.

#7
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTLGTLC, on 21 ianuarie 2017 - 19:06, said:


Au început să curgă mailurile și mă șterg la ochi nevenindu-mi să cred. Preturi duble, triple față de ce știam noi.


la fel si pe booking.com?

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007

View Postmarius.bunu, on 21 ianuarie 2017 - 19:48, said:


la fel si pe booking.com?

Ia intra si vezi! Multe nu au scos camere la inchiriere dar ce este scos tine-te bine!

#9
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Thassos-ul a fost mult prea promovat , pana si în reclama selgross este pomenit :)
La asta adăugăm: varianta Makaza ce scurtează drumul, lumea sătulă de BG (litoralul nostru nu intra în ecuație), creșterea consumului ( inclusiv vacante).... asta este rezultatul.

Întrebarea mea: ce mai cauți în acolo a4a oara?
Chiar dacă vei găsi preturi ok se prea poate să fii dezamăgit, după părerea mea insula a devenit mult prea ...... comercială

#10
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
In zonele turistice, preturile au crescut. Ma uitam zilele acestea de o cazare. Am fost in Grecia de 8 ori. In extrasezon am stat de multe ori cu 20 de euro. Acum vad ca preturile s-au cam dublat.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Pai s-a termina criza, ce vrei.

#12
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Poti gasi si la preturi mai mici, sunt convins, dar, really, e prea plin de manelisti...

#13
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Probabil sunt si ei satui de meltenii din Romania, lucru absolut normal dupa parerea multora.

Sa vorbim pe niste cifre, sa vedem daca merita, am eliminat "mai" ca nu sunt asa convins ca a meritat vreodata.

#14
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTLGTLC, on 21 ianuarie 2017 - 19:51, said:

Ia intra si vezi! Multe nu au scos camere la inchiriere dar ce este scos tine-te bine!

Voiam sa fac pentru iunie rezervare.
Doar pe booking am facut mereu.

Evident, daca sar calul cu preturile , ramane Bulgaria-cu Sunny Beach/Dunni sau Cipru.

Oricum , mai fac faze de astea, preturi mari pe care le reduc cu cat te apropii de ziua cazarii.

Edited by marius.bunu, 21 January 2017 - 20:58.


#15
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
fara sa cunosc indeaproape fenomenul zic:
- au mai multi turisti rusi de cand Turcia este cum este
- au inceput sa plateasca taxe

#16
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View Postalexpet, on 21 ianuarie 2017 - 20:52, said:

fara sa cunosc indeaproape fenomenul zic:
- au mai multi turisti rusi de cand Turcia este cum este
- au inceput sa plateasca taxe


Da, cel mai probabil si astia sunt factori de luat in seama.
Fug rusii de Turcia si Grecia/Bulgaria vor inregistra cereri mai mari de la ei.

#17
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ca recomandare, incercati Grecia spre final de iunie, preturile cresc din 1 iulie, si cresc cu minim 30% la tot (mancare, activitati, distractie, restaurant, club, barci, motorina/benz). Ca si locatii pustii, insa Sithonia este buna, gasesti plaje garla. intra pe www.tripinview.com si iti alegi prajele pe care sa le vizitezi.

Noi in ultimii 2 ani am fost pe minim 35 de plaje si este nemaipomenit, sa am plaja de 200m latime doar pt mine, sa fac snorkeling, sa nu ma deranjeze absolut nimeni, sa nu tipe bovina in romana la copii este superb. Daca vreau altceva, merg la noi la mare.

#18
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postalexpet, on 21 ianuarie 2017 - 20:52, said:

fara sa cunosc indeaproape fenomenul zic
- au inceput sa plateasca taxe
Ai văzut tu baba frumoasa si copil cuminte? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate