Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare joc

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016
Salut,

Doresc sa incep sa joc ceva, dar nu am gasit ceva care sa ma atraga.

Caut jocuri fara elemente science-fiction (roboti, nave spatiale, extraterestrii etc.), ci cat mai realistice (nu ma refer la grafica :) ). Nu ma intereseaza Multi-Player, ci strict Single-Player. Vreau sa ma captiveze, si nu prin peisaje, ci prin actiunea prezenta in joc. As prefera jocuri actiune-aventura 3rd person (action-adventure 3rd person).

Daca se poate, sa ruleze cu bine pe un laptop cu urmatoarele specificatii:
  • Intel Celeron N3150 (quad-core 1.60 GHz up to 2 GHz)
  • Intel HD Graphics
  • 4 GB RAM
Multumesc! Nu am putut incadra topicul intr-un anumit gen de jocuri, deoarece accept recomandari din orice parte. :)

#2
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Edit, nu vrei Sf, scuzele mele.

LE : iti plac strategiile? Company of Heroes este un joc captivant, lipsit de elemente SF, trateaza parti din istorie, asemeni lui Call of Duty.  
Daca ai fi acceptat un pic de fantezie, ti-as fi recomandat si Trine, Trine 2 , geniale jocurile, garantat sa te tina in fata la PC mult timp dat fiind faptul ca sunt jocuri de tip Puzzle-quest.

Edited by stone_crash_wolf, 21 January 2017 - 18:56.


#3
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016

View Poststone_crash_wolf, on 21 ianuarie 2017 - 18:50, said:

Edit, nu vrei Sf, scuzele mele.

LE : iti plac strategiile? Company of Heroes este un joc captivant, lipsit de elemente SF, trateaza parti din istorie, asemeni lui Call of Duty.  
Daca ai fi acceptat un pic de fantezie, ti-as fi recomandat si Trine, Trine 2 , geniale jocurile, garantat sa te tina in fata la PC mult timp dat fiind faptul ca sunt jocuri de tip Puzzle-quest.
Mi-ai starnit interesul! Imi poti recomanda si jocuri SF si de strategie! Astept niste nume bune! Posted Image

In general imi plac mult jocurile de strategie!

Edited by andict, 21 January 2017 - 19:02.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Tu vrei ceva gen Assassin's Creed sau Darksiders, dar care sa mearga pe laptopul ala cu specificatii foarte modeste.
Nu stiu zau cat a avansat tehnologia, poti incerca Assassin's Creed II (e mai bine optimizat decat primul) sau Darksiders, jocuri deosebite prin 2008-2009. Ar mai fi Prototype din 2008, eu l-am jucat la maxim cu dual core la vremea lui, era unul din primele jocuri care stia de quad-uri. Poate merge si asta la minim, frumos joc, stufoasa poveste, de abia cand l-am jucat a doua oara l-am inteles.
Stiu ca Intel HD530 e echivalenta cu un HD4850 placa cu care la vremea aia, 2009, jucam la maxim jocurile astea. Nu stiu cat de slaba e HD Graphics.
Daca nu merg astea poti sa te uiti la ceva mai vechi, de exemplu
Prince of Persia: The Sands of Time
Prince of Persia: Warrior Within
Prince of Persia: The Two Thrones
Jocurile au fost legende la vremea lor, a fost gratuit Sands of Time pe uPlay de curand si l-am incercat pe windows 10 mergea destul de ok. Jocul are gameplay bun chiar si dupa atatia ani. Sunt jocuri din 2003-2004 merg fara probleme.
Poti sa te uiti si la vechiurile jocuri Tomb Raider, au creat o legenda desi mie unul alea dinainte de reboot-ul din 2013 nu imi plac de nici un fel.
https://en.wikipedia...mb_Raider_media
Alea mai vechi de Underworld (2008) posibil si underworld sa iti mearga.
Genul asta de jocuri sunt dependente de grafica buna pt a fi bune.

Alte jocuri, real-time strategy. Red Alert 2, Generals Zero Hour, poate iti merge si red alert 3.
Racing, seria Need for Speed Porsche Unleashead, Undeground 1,2, Most Wanted, Carbon.
Tot racing in afara nfs, GTR2, exceptional joc la vremea lui.
turn-based strategy Heroes III si V.

Edited by SpeedDemon, 21 January 2017 - 19:13.


#5
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016
In momentul de fata pot juca FIFA 2013 cu toate setarile la maxim posibil cu 60 fps constant. (ca sa iti poti face o idee legata de performantele rasnitei mele)

Ce parere aveti de Spec Ops: The Line? Cred ca il pot juca fara probleme mari. :)

Edited by andict, 21 January 2017 - 19:16.


#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Spec Ops: The Line da e un joc deosebit, daca iti merge joacal. Doar ca e un TPS din 2012 parca, spre deosebire de fifa nu se poate spune ca e jucabil la 30 fps, iti trebuie macar vreo 40-45 fps.
Daca reusesti sa il joci atunci poti incerca si Call of Duty Modern Warfare 1,2,3.

#7
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Poti incerca World in Conflict, joc de strategie foarte tare, mai ales la vremea lui.    
Ai zis si sf, deci pot sa-ti recomand Sins of a Solar Empire, Starcraft (ultimele nu stiu cum si daca iti merg totusi)
Nu stiu daca te incumeti si la ceva adventure, dar daca te atrag, iti recomand Dreamfall: The Longest Journey, Fahrenheit .
Mai revin daca imi amintesc de alte jocuri jucate personal care stiu ca merita jucate.

#8
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016

View PostSpeedDemon, on 21 ianuarie 2017 - 19:22, said:

Spec Ops: The Line da e un joc deosebit, daca iti merge joacal. Doar ca e un TPS din 2012 parca, spre deosebire de fifa nu se poate spune ca e jucabil la 30 fps, iti trebuie macar vreo 40-45 fps.
Daca reusesti sa il joci atunci poti incerca si Call of Duty Modern Warfare 1,2,3.

Voi incerca si CoD MW 1, 2 si 3 cu siguranta! Multumesc! Cred ca la rezolutie 1280x720 la medium ar trebui sa mearga. :)

View Poststone_crash_wolf, on 21 ianuarie 2017 - 19:30, said:

Poti incerca World in Conflict, joc de strategie foarte tare, mai ales la vremea lui.
Ai zis si sf, deci pot sa-ti recomand Sins of a Solar Empire, Starcraft (ultimele nu stiu cum si daca iti merg totusi)
Nu stiu daca te incumeti si la ceva adventure, dar daca te atrag, iti recomand Dreamfall: The Longest Journey, Fahrenheit .
Mai revin daca imi amintesc de alte jocuri jucate personal care stiu ca merita jucate.

Mi se par foarte interesante. De Sins of a Solar Empire nu stiam. Starcraft...primul sigur merge :D Al doilea destul de greu, cred. World in Conflict imi face, de asemenea, cu ochiul. Dreamfall: The Longest Journey pare captivat, la fel si Fahrenheit. Le voi pune la descarcat in noaptea asta!

#9
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009
Fahrenheit a fost grozav. Am adorat jocul ala.
Warcraft 3, Fable: The Lost Chapters, Gothic 3, Fallout (iti recomand toata seria, chit ca primul e din '97), Mass Effect 1+2, The Elder Scrolls: Oblivion, Call of Juarez + Call of Juarez Bound in Blood, Thief, Mafia 1+2, Far Cry 1+2. Daca iti plac aventurile point-and-click, Broken Sword Angel of Death si The Serpent's Curse (pe ultimul l-am terminat de curand). Pff... nu-mi mai amintesc, dar ar fi multe de enumerat.

#10
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016

View PostCojocel, on 21 ianuarie 2017 - 22:00, said:

Fahrenheit a fost grozav. Am adorat jocul ala.
Warcraft 3, Fable: The Lost Chapters, Gothic 3, Fallout (iti recomand toata seria, chit ca primul e din '97), Mass Effect 1+2, The Elder Scrolls: Oblivion, Call of Juarez + Call of Juarez Bound in Blood, Thief, Mafia 1+2, Far Cry 1+2. Daca iti plac aventurile point-and-click, Broken Sword Angel of Death si The Serpent's Curse (pe ultimul l-am terminat de curand). Pff... nu-mi mai amintesc, dar ar fi multe de enumerat.
Multumesc de titluri!

Imi mai puteti recomanda cateva jocuri (2-3) de racing cu story interesant? Gen Need for Speed. Puteti recomanda si jocuri din seria NFS.

#11
Han1ball12

Han1ball12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.01.2016
Gta Sa., Gta Vc., poti incerca ceva retro de la compania Rockstar! Sau iti merge si un joc nou aparut de "strategie", se numeste 60 seconds ! Uita-te pe yt sa vezi cum e.

*sau poti incepe o cariera in 30 fps constant FIFA 14 cu moduri de ex. cariera LIGA 1. (cum a facut si deadlygaming266, te poti uita si la el, a facut un tutorial cum sa-l instalezi modul)
30 fps constant vede ochiul uman.

Sau NFS most wanted 2005 - full setari HIGH - 59 FPS

Dune 2000. Uau, iubesc joculetul acela ! E un joc de strategie care are niste grafici ok si iti merge si tie ! E foarte foarte bun, ti-l recomand cu drag <3 !

- Jocuri tip racing, scuze, nu pot sa iti recomand nimic. Dar sa stii ca GTA San Andreas are un story interesant ! E foarte foarte tare !

#12
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Ochiul uman nu vede 30 de fps. Nu poti spune cu exactitate cate fps-uri vede, ce s-a demonstrat stiintific este doar faptul ca atunci cand cadrele sunt prea multe, ochiul uman incepe sa perceapa miscarea ca si motion-blur, intrucat creierul nu mai reuseste sa mai proceseze in timp informatiile.
Nu ca as fi vreun subiect iesit din zona 51 cu nu stiu ce super-teste facute pe ochii mei, dar eu vad diferenta intre 30-60-100-200-400, cel putin o vad acolo unde ma concentrez cu privirea, oricum nu vezi clar in tot campul tau vizual, marginile fiind oricum nedefinite si incetosate.
Pe unele monitoare vechi reuseai sa vezi diferenta si intre 60 si 75 de hz.  

Doi la mana, sunt anumite jocuri unde 30 de cadre sunt ok, miscarea este indeajuns de fluida incat sa ai o experienta ok.  Sunt alte jocuri in schimb unde chiar si un fps de 50 iti poate crea efecte neplacute.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate