Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat de credibila poate fi teoria conspiratiei impotriva lui Iohannis ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Si acum si in  2015, Victor Ponta a sustinut ca Iohannis ar avea o ontribuitie la tragediile ce s-au intamplat la Bamboo si Colectiv.
Mai mult, in campania electoriala, a aparaut teoria conspiratiei cu Soros.
Am vazut comentarii pe pagina de Facebook a lui Victor Ponta care sustin aceasta teorie (ca Iohannis ar fi pus la calae tragediile din Colectov sdi Bamboo).
Intrebarea mea este: cum poate omul de rand sa creada in teoria conspiratiei ? Adica, pana la urma ce dovezi se pot aduce in sprijinul acestor presupuneri ?
Pentru ca ma surprinde ca in anul 2017 exista oameni care cred ceva fara sa aiba minimum de dovezi si argumente.

Eu nu vreau o dezbatere despre cat de rai/buni/incompetenti sunt Victor Ponta si Klaus Iohannis.
Eu vreau sa inteleg cum poate omul de rand sa accepte asa de usor o teorie a consipratiei. Pe ce baza ? Sau cum poate Victor Ponta sa faca asemenea presupuneri public ? Mi se pare normal sa vina cu argumente solide nu doar cu presupuneri si teorii ale conspiratiei.
Deci as dori o discutie bazata pe argumente, ca sa ajungem la o concluzie logica nu doar la presupuneri pentru ca presupunerile ne pot duce in orice directie.
Eu cred ca daca un fost prim-ministru spune asa ceva, atunci merita luat in discutie ce spune, pana la urma nu e oricine, e un fost prim-ministru si un fost candidat cu sanse mari la presedentie.

Edited by PlatonX, 21 January 2017 - 17:58.


#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Pentru ca individul in cauza (ponta), este bolnav mintal, iar adoratorii lui nu exceleaza, nici, la inteligenta !

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2017 - 17:52, said:

Si acum si in  2015, Victor Ponta a sustinut ca Iohannis ar avea o ontribuitie la tragediile ce s-au intamplat la Bamboo si Colectiv.


daca te iei dupa ce spune un tampit ca ponta, inseamna ca ar trebui sa avem indoieli si asupra faptului ca apa curge in jos si nu invers...  Obisnuieste-te cu ideea ca politica e o cocina de porci(porcul sef e mikey mouse you know who), cei care pierd puterea sunt instare sa foloseasca orice mijloace pt a i sapa pe adversari

Edited by A10, 21 January 2017 - 18:03.


#4
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Scientists find a link between low intelligence and acceptance of 'pseudo-profound bulls***'

On the reception and detection of pseudo-profound bullshit

#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postcris_ncs, on 21 ianuarie 2017 - 17:59, said:

Pentru ca individul in cauza (ponta), este bolnav mintal, iar adoratorii lui nu exceleaza, nici, la inteligenta !
Mi se pare greu de inteles ca in epoca informatiei, in secolul 21 sa nu ne informam, sa nu incercam sa intlegem informatiile care ni se dau.
Daca am fi in sec. XIV, as intelge, atunci putini stia sa citeasca. Dar in secolul internetului, acum cand avem libertatea mai mult ca oricand sa dezbatem, cum se poate in anul 2017 sa credem orice ni se spune ?
Eu nu vreau sa acuz oamenii, eu vreau sa ii inteleg.

Edited by PlatonX, 21 January 2017 - 18:04.


#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2017 - 17:52, said:

Si acum si in  2015, Victor Ponta a sustinut...
si n-ai tras apa!? Posted Image

#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postshefu_de_combinat, on 21 ianuarie 2017 - 18:01, said:

Daca cei care cred au o inteligenta sub medie, ma intreb daca e sanatos pentru noi ca societate sa dam dreptul oricui sa voteze.
Evident, si ei fac parte din societate, dar cum sa aleaga cineva care crede orice i se spune ?

View PostA10, on 21 ianuarie 2017 - 18:01, said:

daca te iei dupa ce spune un tampit ca ponta, inseamna ca ar trebui sa avem indoieli si asupra faptului ca apa curge in jos si nu invers...  Obisnuieste-te cu ideea ca politica e o cocina de porci(porcul sef e mikey mouse you know who), cei care pierd puterea sunt instare sa foloseasca orice mijloace pt a i sapa pe adversari
Si eu care credeam ca plitica de crema cremelor. Adica din cei mai buni, ajung cei mai buni. Tare naiv mai pot fi!

#8
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2017 - 18:08, said:

ma intreb daca e sanatos pentru noi ca societate sa dam dreptul oricui sa voteze.

Posted Image let's not go there...

#9
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostSTARTREK1, on 21 ianuarie 2017 - 18:05, said:

si n-ai tras apa!? Posted Image

Cum spuneam, as vrea sa inteleg fenomenul. Adica sa intru in creierul acestor oameni si sa le intelg logica.
Sunt totusi oameni de stat, nu oameni de rand. Acesti oameni vor intra in cartile de istorie.

#10
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Hai ca exagerati cu teoriile conspiratiei.
Suferiti de scenarita in Romania.

Ba Iohannis,ba PSD, ba Firea e de vina pt un accident

#11
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2017 - 18:08, said:




Si eu care credeam ca plitica de crema cremelor. Adica din cei mai buni, ajung cei mai buni. Tare naiv mai pot fi!

Dar tu nu ai judecata proprie ? Nu poti face singur diferenta intre ce e bun si ce e rau ? E suficient sa analizezi informatiile din jurul tau si osa vezi cam cine e ponta (spre exemplu) si cam cata credibilitate mai are. Dupa cum vorbesi, esti unul care ar vota pe ala care i-ar promite o galeata de plastic si doua pungi de faina la urmatoarele alegeri

#12
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2017 - 18:09, said:

Sunt totusi oameni de stat, nu oameni de rand. Acesti oameni vor intra in cartile de istorie.

1. ponta n-o sa intre in nici o carte de istorie, relax.
Dupa 89, in afara de ilici pentru ca mineriade, n-avem pe nimeni demn de invatat despre el in 100 de ani.

2. nu cred ca ponta crede in teoriile curului, cred doar ca stie foarte bine ca exista tampiti care cred.

View PostAstute, on 21 ianuarie 2017 - 18:14, said:

Suferiti de scenarita in Romania.

nu e mai usor ca pentru orice sa fie de vina niste forte exterioare, oculte, decat faptu ca suntem o tara ca un balci, in care totul e improvizat si facut dupa ureche?

Edited by shefu_de_combinat, 21 January 2017 - 18:17.


#13
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2017 - 18:03, said:


Mi se pare greu de inteles ca in epoca informatiei, in secolul 21 sa nu ne informam, sa nu incercam sa intlegem informatiile care ni se dau.
Daca am fi in sec. XIV, as intelge, atunci putini stia sa citeasca. Dar in secolul internetului, acum cand avem libertatea mai mult ca oricand sa dezbatem, cum se poate in anul 2017 sa credem orice ni se spune ?
Eu nu vreau sa acuz oamenii, eu vreau sa ii inteleg.

Corect !
Dar unora le este greu sa stearga la fund, dupa, dar sa se mai informeze despre un eveniment.

#14
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005


View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2017 - 18:08, said:

Daca cei care cred au o inteligenta sub medie, ma intreb daca e sanatos pentru noi ca societate sa dam dreptul oricui sa voteze.
Iar pe cei cu handicap îi eutanasiem.
Dar ai fi de acord să castram extremiștii, ăstia ca tine? On topic, (dacă beșina asta se poate numi topic). Da, cred că l-am văzut pe Iohan cu o brichetă pe-acolo prin spatele cortului, el e vinovatul.


#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostAstute, on 21 ianuarie 2017 - 18:14, said:

Hai ca exagerati cu teoriile conspiratiei.
Suferiti de scenarita in Romania.

Ba Iohannis,ba PSD, ba Firea e de vina pt un accident

De acord. Dar tie ti se pare normal ca un fost prim-misnitru sa faca asemenea declaratii public ?
Cum spuneam, Vistor Ponta nu e omul de rand care poate spune orice prostie, e un fost prim-ministru. Daca ar fi mul de rand, nici nu as fi deschis subiectul, dar un fost prim-ministru si un posibil presedinte (a avut sanse foarte mari) sa faca asemena declaratii mi se pare prea mult. Pur si simplu a depasit o limita a discrietie. Daca are dovezi sa vina cu ele. Dar nu sa inventeze baliverne ca oamenii se uita in gura lui, cum spuneam nu e omul de rand.

View Postadrianm, on 21 ianuarie 2017 - 18:24, said:

Iar pe cei cu handicap îi eutanasiem.
Dar ai fi de acord să castram extremiștii, ăstia ca tine? On topic, (dacă beșina asta se poate numi topic). Da, cred că l-am văzut pe Iohan cu o brichetă pe-acolo prin spatele cortului, el e vinovatul.

Tu ce parere ai despre faptul ca un fost prim-ministru face asemena acuzatii unui sef de stat ?

#16
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Scuzați-mă, eu nu am fost prim- ministru. Și da, îl acuz, ce  căuta cu bricheta prin spatele cortului? Cum, s-a apucat de fumat dupa alegeri?

#17
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2017 - 17:52, said:

Si acum si in  2015, Victor Ponta a sustinut

Si in politica si in viata, daca cineva nu poate argumenta sau dovedi ce sustine, e mai bine sa o lasi balta.

#18
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Da' de faptul că Iohan a ajuns preșe după ce Coldea a măsluit alegerile( în principiu în diaspora ) ce zici? Conspiratita, scenarita?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate