Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inchizitia viciilor - Episodul 1

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#19
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
daca e sa ne intalmim or bau la vama la halta 23 e o problema de numere... vom vedea!

View PostJurasikMan, on 21 ianuarie 2017 - 17:21, said:

Este doar o chestie de evolutie . Si poate ....de comoditate . In general tine de buna crestere . Nu am aratat nicodata cu degetul spre cineva care fumeaza intr-un spatiu deschis , langa alti fumatori , undeva izolat . Dar va spun sincer ca doar bruma de civilizatie m-a oprit sa ii snopesc pe unii nesimtiti in bataie , pe motiv ca fumau in nasul la persoane care erau evident deranjate de viciul lor ( printre care ma gaseam si eu )  . Eu aprape ca ma bucur cand unul fumeaza. Are cheltuieli suplimentare mari, are o sanatate precara , o conditie fizica slaba ...si imi convine sa concurez cu ei pe orice palier . Asa ca ...fumati ....fumati ...dar nu in nasul meu .
hai nu mai spune... cunosc nefumatori care gafaie mai rau decat porcu.. le dau fum pe munte...

#20
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postrosix, on 21 ianuarie 2017 - 17:19, said:


Dreptul tau de a fuma este intr-un spatiu deschis, asa cum s-a reglementat prin lege. Iar pentru expresia "putoare" mi-am cerut deja scuze celor care s-au simtit ofensati. Am folosit termenul cu conotatie de fiinta indolenta, nepasatoare pentru cei din jur.. nu cu alte conotatii.

Asa cum voi aveti dreptul la cafenele pentru nefumatori, vreau si eu dreptul la cafenele pentru fumatori. La mine inca se poate fuma pe terase, stii cum e? Fumatorii au facut gat ca nefumatorii sa fumeze pe terase, dar vara nu ai loc de nefumatori pe terase. Iarna congelez pe terasa cu tigara intr-o mana si berea in ailalta, ca n-am si eu noroc sa existe cafenele unde sa pot fuma linistita, la o bere.

Nu trebuia sa scrii aia cu putorile de la bun inceput, nu cunosti tu toti fumatorii si, chiar daca i-ai cunoaste, nu vad de ce sa-i jignesti doar pentru ca sunt altfel decat tine. Eu, spre exemplu, nu fumez nici in propria-mi casa daca am nefumatori in vizita.

#21
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
deci sa mai bagam una: nicotina e chiar buna la creier...

Edited by 3sat, 21 January 2017 - 17:36.


#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Post3sat, on 21 ianuarie 2017 - 17:23, said:

hai nu mai spune... cunosc nefumatori care gafaie mai rau decat porcu.. le dau fum pe munte...

Acum tu ce vrei sa ne convingi , ca ai conditie fizica buna pentru ca fumezi ? Este irelevant faptul ca poti , ca si persoana activa ..si  fumatoare , sa prestezi mai bine decat un obez care nu a facut in viata lui sport . Ideea este ca nu iti cere nimeni sa iti argumentezi viciul/ slabiciunea  . Nefumatorii iti cer doar sa le respecti si lor dreptul de a nu fie expusi la ceva ce nu doresc, doar dintr-o slabiciune de-a ta . Pricepi ?  Intelegem ca esti slab in fata viciului,  te compatimim pentru neputinta de a te opune lui...doar ca nu vrem sa decontam urmarile slabiciunii tale .Posted Image

Edited by JurasikMan, 21 January 2017 - 17:48.


#23
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

View Postbenis, on 21 ianuarie 2017 - 17:19, said:

@terratec,  dacă suferi așa de mult din cauza asta,  cere ceva consiliere/ajutor. nu este normal să faci sute de posturi pe același subiect.  
Nimeni nu vrea să te ardă pe rug,  lasă inchiziția și paranoia deoparte.  Nu cred că cineva a făcut aceste reglementări din ură pentru fumători.  Totuși,  oamenii mor din imposibilitatea activării senzorilor de fum pentru că fumul e omniprezent.

Lasa mistourile si atacurile de mahala.

Nu sunt fumator.

#24
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostAlbastruIndigo, on 21 ianuarie 2017 - 17:03, said:

Ca fumator, asigurarea de sanatate ma costa aproape dublu fata de un nefumator, cu toate ca NU am fost niciodata bolnava datorita fumatului. Ca platitor de taxe, cu drepturi egale cu ale celorlalti platitori, si eu doresc sa-mi fie respectat dreptul de a fuma. Fara sa fiu numita 'putoare' de catre cei care s-au lasat de fumat si deodata au devenit superiori noua, pacatosilor de fumatori.
Oh, vai!
Ți-a pus cineva pistolul la ceafă sau cuțitul la gât ca să te-apuci de fumat?
N-ai fost bolnavă? Dacă tu crezi că doar cancer faci de la fumat...mai citește.
Fumul de țigară nenorocește tot organismul începând cu pielea și sistemul nervos.Apoi continuă cu aparatele circulator și digestiv și abia în cele din urmă afectează aparatul respirator.
Așa că ORICE boală ai făcut de când te-ai apucat de fumat a fost agravată de acesta și perioada de convalescență prelungită.
Asigurarea e doar dublă? Trebuia să fie de 10 ori mai mare.
Mi se pare foarte corect să vă scoată afară. La fel ar trebui să facă și cu cei care nu-și cunosc limita la băutură.

P.S. Fumatul NU este un drept. Este un mod de a te droga.

Edited by SOCRATE_MMXII, 21 January 2017 - 18:06.


#25
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Stati sa vedeti cand s-or mai inmulti "dosnicii" ...sa vedeti ce legi o sa apara...

#26
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View PostJurasikMan, on 21 ianuarie 2017 - 17:47, said:

Acum tu ce vrei sa ne convingi , ca ai conditie fizica buna pentru ca fumezi ? Este irelevant faptul ca poti , ca si persoana activa ..si  fumatoare , sa prestezi mai bine decat un obez care nu a facut in viata lui sport . Ideea este ca nu iti cere nimeni sa iti argumentezi viciul/ slabiciunea  . Nefumatorii iti cer doar sa le respecti si lor dreptul de a nu fie expusi la ceva ce nu doresc, doar dintr-o slabiciune de-a ta . Pricepi ?  Intelegem ca esti slab in fata viciului,  te compatimim pentru neputinta de a te opune lui...doar ca nu vrem sa decontam urmarile slabiciunii tale .Posted Image
deci ca sa-ti explic... pt. mine fumatul nu e viciu... chiar daca e sau nu dependenta... e un mod de a fi... deci pe scurt iti spun> fumatul iti mentine creierul in alerta si forma... devii rapid precum fulgerul... nu mai ai nevoie sa clocesti ganduri... fumatul ajuta la fuziunea simturilor intr-un tot... acuma tu crezi ca pipa pacii e pentru prostii cu ifose de civilizatie?

#27
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View PostSOCRATE_MMXII, on 21 ianuarie 2017 - 18:06, said:

Oh, vai!
Ți-a pus cineva pistolul la ceafă sau cuțitul la gât ca să te-apuci de fumat?

Nenea, poate e cazul sa fumezi o tigara, prea esti nervos. :D

#28
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View PostSOCRATE_MMXII, on 21 ianuarie 2017 - 18:06, said:

Oh, vai!
Ți-a pus cineva pistolul la ceafă sau cuțitul la gât ca să te-apuci de fumat?
N-ai fost bolnavă? Dacă tu crezi că doar cancer faci de la fumat...mai citește.
Fumul de țigară nenorocește tot organismul începând cu pielea și sistemul nervos.Apoi continuă cu aparatele circulator și digestiv și abia în cele din urmă afectează aparatul respirator.
Așa că ORICE boală ai făcut de când te-ai apucat de fumat a fost agravată de acesta și perioada de convalescență prelungită.
Asigurarea e doar dublă? Trebuia să fie de 10 ori mai mare.
Mi se pare foarte corect să vă scoată afară. La fel ar trebui să facă și cu cei care nu-și cunosc limita la băutură.

P.S. Fumatul NU este un drept. Este un mod de a te droga.

si rugaciunea siluita ce o fi? nu-i tot o dependenta? doar atunci cand duhul se roaga-n suspine negraite si incantatia se face singura poti spune ca ai scapat de dependenta si de virtute si viciu... in rai nu intra nici virtutea nici viciul... Dzeu nu cere de la noi sa fim perfecti... adica sa perfectam ceva... ci ceva mult mai simplu... sa fim noi insine...

#29
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostAlbastruIndigo, on 21 ianuarie 2017 - 18:09, said:


Nenea, poate e cazul sa fumezi o tigara, prea esti nervos. Posted Image
Tanti, nu-s nervos deloc. Doar mă amuzam pe argumentele infantile aduse în discuție.

View Post3sat, on 21 ianuarie 2017 - 18:09, said:


si rugaciunea siluita ce o fi? nu-i tot o dependenta? doar atunci cand duhul se roaga-n suspine negraite si incantatia se face singura poti spune ca ai scapat de dependenta si de virtute si viciu... in rai nu intra nici virtutea nici viciul... Dzeu nu cere de la noi sa fim perfecti... adica sa perfectam ceva... ci ceva mult mai simplu... sa fim noi insine...
WTF???
Spune drept ce fumezi?

#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Post3sat, on 21 ianuarie 2017 - 18:07, said:

deci ca sa-ti explic... pt. mine fumatul nu e viciu... chiar daca e sau nu dependenta... e un mod de a fi... deci pe scurt iti spun> fumatul iti mentine creierul in alerta si forma... devii rapid precum fulgerul... nu mai ai nevoie sa clocesti ganduri... fumatul ajuta la fuziunea simturilor intr-un tot... acuma tu crezi ca pipa pacii e pentru prostii cu ifose de civilizatie?

Tu vorbesti serios , asa-i ? OK ....ai toata compasiunea mea . Posted Image

#31
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Post3sat, on 21 ianuarie 2017 - 18:07, said:

deci ca sa-ti explic... pt. mine fumatul nu e viciu... chiar daca e sau nu dependenta... e un mod de a fi... deci pe scurt iti spun> fumatul iti mentine creierul in alerta si forma... devii rapid precum fulgerul... nu mai ai nevoie sa clocesti ganduri... fumatul ajuta la fuziunea simturilor intr-un tot... acuma tu crezi ca pipa pacii e pentru prostii cu ifose de civilizatie?

Riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiight...

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postbogdan9901, on 21 ianuarie 2017 - 17:20, said:

Cum crezi ca s-ar simti fumatorii intr-un spatiu inchis,daca NEFUMATORII TRAG PARTZURI cand le vine ,ca asa se simt ei bine? Crezi ca ar aparea o lege ANTI FLATULENTZA in spatii inchise?

Tu ai impresia ca fumatorii nu se basesc?

#33
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Eu sunt mai tolerant si consider ca fiecare persoana are propriile placeri/tabieturi/vicii.
Mai demult, cand mergeam cu trenul, eram invidios pe cei care fumau deoarece ieseau pe culoar si socializau imediat cu fumatoarele prezente. Cereau sau ofereau un foc si gata...
Dar asta nu a fost un argument destul de puternic sa ma apuc de fumat...Posted Image

Edited by titacodita, 21 January 2017 - 18:48.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAlbastruIndigo, on 21 ianuarie 2017 - 17:33, said:

Iarna congelez pe terasa cu tigara intr-o mana si berea in ailalta, ca n-am si eu noroc sa existe cafenele unde sa pot fuma linistita, la o bere.

Da mai, e corect ce spui. E nevoie de spatii separate in care fumatorii sa se poata intoxica reciproc. Mi se pare cat se poate de corect.  E greu sa fumezi la -10grade afara, fara sa ai haina pe tine, pe care ai lasat-o la garderoba, sunt convins de asta. Dar asta nu e o scuza sa fumezi in club. Te abtii 5 ceasuri cat stai in club si gata. Nu se moare din asta.

#35
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Post3sat, on 21 ianuarie 2017 - 17:17, said:

civilizatie nu tine de standarde pt. incultura ta generalizata...

CIVILIZATIA ESTE O LUME NU TINE DE STANDARDE...  e greu de inteles asta de mintea unui occidental in genere si lenes si incult si prost...

a crede ca nr. de autostrazi sau alte bagatele dau o civilizatie inseamna ca nu intelegi nimic din viata asta...

De la Dex citire:
"  CIVILIZÁT, -Ă, civilizați, -te, adj. 1. Care are o cultură și o tehnică înaintată, care a ajuns la un nivel superior de civilizație, la un standard de viață ridicat. 2. Care este manierat, politicos. – V. civiliza. Cf. fr. civilisé."
asta ca să avem o bază comună de discuţie.  

În legătură cu afronturile pe care mi le aduci, nu comentez nimic. Demonstrează nivelul precar de dialog de care eşti capabil. Vorba lui Asimov: "violenţa este ultimul refugiu al incompetenţei".
Inclusiv violenţa verbală. Posted Image

În altă ordine de idei, cred că fumătorii au dreptul la spaţii dedicate lor, nu e normal să stea afară, în frig.

Edited by Yoda, 21 January 2017 - 20:38.


#36
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
recunosc sunt fumator dar asa cum nefumatorii vor sa li se respecte drepturile asa si noi dorim...isteria asta antifumat care a cuprins RO a dus la situatii aberante in care obliga fumatorii sa iasa afara la -20 de grade....in RO s-au rezolvat toate problemele si nu mai ramasese decat asta cu fumatul....
vrem sa avem locuri special amenajate(cum era inainte) si sa nu mai fim obligati si umiliti sa iesim pe ger ca asa vrea norodul nevicios

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate