Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Amenda pasageri

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Andr33iy98

Andr33iy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 14.04.2014
Salut,pentru nepurtarea centurii de siguranta,pasagerul din dreapta va fi amendat sau conducatorul,cel din urma purtand centura de siguranta ?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Pasagerul.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu prea am auzit de asemenea cazuri!

legal e  asa cum zice adisz (pasagerul e raspunzator)... practic n-am intalnit amenzi pentru pasageri

Edited by Nero-d, 21 January 2017 - 16:53.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Si nu numai pasagerul din drepta fata.Si toti cei din spate,care nu poarta centura,daca masina este prevazuta cu asa ceva.

#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Primeste amenda doar cel care nu purta centura de siguranta (pasagerul din dreapta)

Edited by polizei, 21 January 2017 - 16:59.


#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu stiam ca soferul primeste amenda pentru pasagerii fara centura! E logic pana la urma! Pasagerul nu trebuie sa stie codul rutier si poate fi handicapat, bolnav, batran etc.

Mai era un topic similar! https://forum.softpe...de-siguranta-d/

Edited by arab, 21 January 2017 - 17:23.


#7
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View PostNero-d, on 21 ianuarie 2017 - 16:52, said:

nu prea am auzit de asemenea cazuri!

legal e  asa cum zice adisz (pasagerul e raspunzator)... practic n-am intalnit amenzi pentru pasageri
Decat daca enervezi politisti. La mine in oras, mi-a povestit colegul de munca, colegul si cu alte cateva persoane, erau la semafor intr-un Golf asteptau sa se faca verde. A oprit o masina de politie, unu Logan, pe banda cealalta exact langa ei. Cred ca poiltistii mergeau in fata  si colegul se incadrase pentru stanga sau dreapta.  Acum in golf au inceput glumele. Unul din masina avea si el dacie dar model vechi ,1300. Au zis "uite Xulescule si Dacia ta" si tot asa. Radeau si se uitau la loganul politistilor.

Imediat i-au tras pe dreapta si le-au dat amenzi pentru centura deoarece politistii au crezut ca radeau de ei. Chiar si cei de pe bancheta din spate au luat amenda ca nu au avut centura.

Edited by Petrecristi, 21 January 2017 - 17:16.


#8
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

Eu stiam ca soferul primeste amenda pentru pasagerii fara centura! E logic pana la urma! Pasagerul nu trebuie sa stie codul rutier si poate fi handicapat, bolnav, batran etc.

Handicapatii mintal , minorii sub 14 ani , etc , nu pot fi sanctionati contraventional. (doar cei care raspund de acestia)

Bolnavii trebuie sa aiba asupra lor certificat medical in care sa fie mentionata afectiunea care contraindica purtarea centurii de siguranta.

Batranetea si necunoasterea legii/reglementarii nu te absolva de raspundere.

Edited by polizei, 21 January 2017 - 17:21.


#9
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View Postarab, on 21 ianuarie 2017 - 16:55, said:

Eu stiam ca soferul primeste amenda pentru pasagerii fara centura! E logic pana la urma! Pasagerul nu trebuie sa stie codul rutier si poate fi handicapat, bolnav, batran etc.
Șoferul trebuie să cunoască codul rutier,să comunice pasagerilor implicațiile acestuia,ș.a.m.d

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
deci pasagerii nu trebuie sa cunoasca codul rutier, nu?
cand sunt pietoni, trec pe rosu, traverseaza pe unde si cum vor... nu?
necunoasterea legii nu e o scuza, nicaieri niciodata!

Ordonanţa nr. 21/2014 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice


17.  La articolul 36, după alineatul (1) se introduc trei noi alineate, alineatele (11)-(13), cu următorul cuprins:
"  
(11)  Conducătorii de autovehicule având locuri prevăzute prin construcţie cu centuri de siguranţă trebuie să informeze pasagerii cu privire la obligaţia legală de a le purta în timpul circulaţiei pe drumurile publice.
(12)  Conducătorii de autovehicule având locuri prevăzute prin construcţie cu centuri de siguranţă au obligaţia să se asigure că, pe timpul conducerii vehiculului, minorii poartă centurile de siguranţă sau sunt transportaţi numai în dispozitive de fixare în scaune pentru copii omologate, în condiţiile prevăzute de regulament.

Edited by Nero-d, 21 January 2017 - 17:32.


#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Soferul e stapan in masina pe care o conduce. Evident, el e raspunzator pentru tot ce se intampla in acea masina.

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.monitorul... soferilor.html Mai nou, soferul e raspunzator! La reciclare dragi soferi care nu stiti legislatia actuala!

http://alba24.ro/sch...use-356749.html

Edited by arab, 21 January 2017 - 17:41.


#13
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View PostNero-d, on 21 ianuarie 2017 - 17:21, said:

deci pasagerii nu trebuie sa cunoasca codul rutier, nu?
cand sunt pietoni, trec pe rosu, traverseaza pe unde si cum vor... nu?
necunoasterea legii nu e o scuza, nicaieri niciodata!
Unde ai våzut pasager să acorde prioritate?
Și tu Nero?

#14
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Daca ai un pasager tampit ( se mai intampla ) care nu intelege ca centura se poarta pentru siguranta sa, ce vina am eu, ca si sofer?!

#15
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Conducatorul auto are obligatia sa ceara pasagerilor sa poarte centura si sa ii avertizeze de posibila amenda si pericolele pe care le implica,  acestia din urma fiind nevoiti sa o poarte, daca nu o poarta primesc amenda.

#16
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Si daca pasagerul nu vrea sa isi puna centura? il dai jos?

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postsandu222, on 21 ianuarie 2017 - 17:30, said:

Si daca pasagerul nu vrea sa isi puna centura? il dai jos?
Nu! Il pui sa iti plateasca amenda primita de tine ca si sofer, pentru el.

#18
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Codul Rutier este inainte de toate o lege si cum nimeni nu poate invoca necunoasterea legii ,nu poate fi soferul vinovat pentru ca un pasager nu poarta centura .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate