Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Design auto

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
In perioada liceului imi placea foarte mult sa desenez masini. Ma gandeam ca o parte dintre ele sa le postez si aici, poate mai sunt si printre voi care au pasiunea design-ului auto. Mie imi pare rau ca nu mai am timp sa fac acest lucru, sper ca pe viitor sa imi mai gasesc timp sa fac si ce imi place.
[ https://i.imgur.com/namqZHQ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/691Sv4V.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
De ce i-ai pus roti de Hummer ?

#3
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
Inspiratie de moment, nici eu nu mai stiu, probabil acel model mi-a placut in acel moment

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
Si eu eram foarte pasionat de desen prin clasele primare, desenam toate tampeniile, de la masini la avioane. Am luat si un 2 si un 3 la ora de mate pt ca nu eram atent. La sedinta cu parintii, diriginta m-a parat parintilor ca desenez "razboiul din golf"  Posted Image  ma gandeam sa fac liceul de arte si sa fac ceva in domeniu insa in anii aia era cam lipsit de perspectiva segmentul. am ales celalalt hobby al meu, un pic mai tehnic, si mult mai practic zic eu.

Edited by A10, 21 January 2017 - 16:03.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ampatamentul, ca "rule of the thumb", ar trebui sa fie cam 3 x diametrul rotilor. La tine e 1.5, maxim 2. Capota are prize de aer, dar aripile nu au. Si-n plus, de ce sunt curbate masinile in partea de jos?

#6
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012

View PostA10, on 21 ianuarie 2017 - 16:03, said:

Si eu eram foarte pasionat de desen prin clasele primare, desenam toate tampeniile, de la masini la avioane. Am luat si un 2 si un 3 la ora de mate pt ca nu eram atent. La sedinta cu parintii, diriginta m-a parat parintilor ca desenez "razboiul din golf"  Posted Image  ma gandeam sa fac liceul de arte si sa fac ceva in domeniu insa in anii aia era cam lipsit de perspectiva segmentul. am ales celalalt hobby al meu, un pic mai tehnic, si mult mai practic zic eu.
ai ceva poze, cu ce faceai in copilarie?

View PostAnn0nyym0us, on 21 ianuarie 2017 - 16:04, said:

Ampatamentul, ca "rule of the thumb", ar trebui sa fie cam 3 x diametrul rotilor. La tine e 1.5, maxim 2. Capota are prize de aer, dar aripile nu au. Si-n plus, de ce sunt curbate masinile in partea de jos?
Daca este sa analizam masinile din punct de vedere tehnic, sigur nu sunt corecte, pur si simplu asa ieseau, nu ma gandeam sa le proiectez ca si cum ar urma sa fac si un model real dupa ele.

Edited by Anonyymous, 21 January 2017 - 16:14.


#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu incerc sa-ti spun ca faci o munca proasta. Incerc doar sa-ti dau cateva sugestii dpdv tehnic, in cazul in care o sa vrei sa evoluezi spre ceva mai realist.

#8
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012

View PostAnn0nyym0us, on 21 ianuarie 2017 - 16:14, said:

Nu incerc sa-ti spun ca faci o munca proasta. Incerc doar sa-ti dau cateva sugestii dpdv tehnic, in cazul in care o sa vrei sa evoluezi spre ceva mai realist.
Nici nu am luat-o in nume de rau, sincer si eu cand ma uit acum la ele imi dau seama de unele greseli grave, pe care atunci nu le vedeam. as vrea sa ma apuc sa mai desenez iar si cum zici tu mai realist.
uite si unele mai mici...
[ https://i.imgur.com/OIQg7Lj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Anonyymous, 21 January 2017 - 16:18.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cati ani ai ?
La cum desenezi, ai fi bun la SsangYong Posted Image

#10
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012

View PostTruculMagic, on 21 ianuarie 2017 - 17:40, said:

Cati ani ai ?
La cum desenezi, ai fi bun la SsangYong Posted Image
scrie la profil, dar nu conteaza, oricum dupa cum se vede in poze sunt create de mult desenele:))

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu sunt urate dar ar fi indicat sa te orientezi spre alta clasa , mai comerciala . Acum exista softuri care tin cont si de unele probleme de proiectare ce pot sa apara ulterior . Adica elimina anumite directii ale desenului care nu ar putea fi puse in practica pe linia de asamblare. Masinile supersport sunt o nisa greu de strapuns. Mai  bine mergi in drectia SUV-urilor , berlinelor de clasa medie , crossovere-lor . Cam acestea domina piata

Edited by JurasikMan, 21 January 2017 - 19:22.


#12
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012

View PostJurasikMan, on 21 ianuarie 2017 - 19:22, said:

Nu sunt urate dar ar fi indicat sa te orientezi spre alta clasa , mai comerciala . Acum exista softuri care tin cont si de unele probleme de proiectare ce pot sa apara ulterior . Adica elimina anumite directii ale desenului care nu ar putea fi puse in practica pe linia de asamblare. Masinile supersport sunt o nisa greu de strapuns. Mai  bine mergi in drectia SUV-urilor , berlinelor de clasa medie , crossovere-lor . Cam acestea domina piata
Tinand cont ca este doar o pasiune... daca as face un job din asta ar fi foarte bine, dar e foarte greu. Sincer masinile supersport sunt mai usor de desenat deoarece permit mai multe "artifici", celelalte trebuie sa fie mai :cuminti", dar ca tot ai adus vorba imi poti recomanda niste softuri de proiectare, dar nu ceva complex

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Vezi ca proiectarea e altceva fata de desen artistic.

#14
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012

View PostAnn0nyym0us, on 21 ianuarie 2017 - 20:05, said:

Vezi ca proiectarea e altceva fata de desen artistic.
sigur este o diferenta si una mare cred, dar exista programe de proiectare si de desen artistic mai putin complexe, cunosti vreunul?

#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Măi "anonimilor", m-ați zăpăcit cu postările voastre. Trebuie să dau mereu la prima postare să realizez cine-i inițiatorul.

Dacă m-ai apare si-un al treilea, renunț la băutură cât va fi topicul activ, aș risca să amețesc total. :P

#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu pot sa-ti spun decat ca pentru proiectare am folosit Autocad, SolidWorks si cateva farame de Catia. Insa acestea sunt in cea mai mare parte pentru proiectare, nu-ti lasa mana libera cum vrei tu.

Tu probabil ai nevoie de o tableta grafica (cred ca asa ii zice), plus un soft de tip Photoshop, Illustrator sau MyPaint.

View PostBogdansv1, on 21 ianuarie 2017 - 20:12, said:

Măi "anonimilor", m-ați zăpăcit cu postările voastre. Trebuie să dau mereu la prima postare să realizez cine-i inițiatorul.

Salut si tie! :D

#17
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012

View PostAnn0nyym0us, on 21 ianuarie 2017 - 20:13, said:

Eu nu pot sa-ti spun decat ca pentru proiectare am folosit Autocad, SolidWorks si cateva farame de Catia. Insa acestea sunt in cea mai mare parte pentru proiectare, nu-ti lasa mana libera cum vrei tu.

Tu probabil ai nevoie de o tableta grafica (cred ca asa ii zice), plus un soft de tip Photoshop, Illustrator sau MyPaint.
plus ca pentru cele de proiectare cred ca trebuie niste cunostine tehnice, idea cu tableta grafica nu ar fi rea, dar nu tiu daca pentru o pasiune merita investitia licenta programelor ar costa ceva, cred ca raman la foaie si creion.

View PostBogdansv1, on 21 ianuarie 2017 - 20:12, said:

Măi "anonimilor", m-ați zăpăcit cu postările voastre. Trebuie să dau mereu la prima postare să realizez cine-i inițiatorul.

Dacă m-ai apare si-un al treilea, renunț la băutură cât va fi topicul activ, aș risca să amețesc total. Posted Image
da, o coincidenta frumoasa))
Da ne-am cam indepartat de la ideea subiectului si anume sa se posteze si alte desene create de voi.
continui eu...
[ https://i.imgur.com/Et6Fw79.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
[ https://i.imgur.com/DYfjLST.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate