Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ilasik pentru miopie- westeyehospital bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Littlebrad

Littlebrad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2017
Buna ziua ! As dori sa aflu pareri de la persoanele care au incercat iLasik pentru corectarea miopiei. Nu am purtat niciodata ochelari sau lentile , dioptriile pe care le am sunt -1.2 cu -0,8. Am mers de curand la westeyehospital pentru consultatie si investigatii postoperatorii iLasik , la doamna dr Simion Mihaela si mi-a iesit totul ok precum sunt apt pt aceasta interventie. Sunt putin nehotarat deoarece tot am auzit pareri care te fac sa te gandesti de 2 ori datorita posibilelor efecte negative . Ma poate ajuta careva cu o idee , un sfat daca e bine sa fac operatia sau nu. Multumesc anticipat!!

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce varsta ai ?   Este important in prima instanta ca miopia sa fi stagnat , altfel te operezi degeaba .

#3
Littlebrad

Littlebrad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2017
32 ani, se pare ca a stagnat; acum 5 ani am avut aceeasi miopie

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
OK, atunci merge. Atentie mare . Mergi la clinca cu cel mai nou si performant aparat . Aparatul face operatia. Medicul este operator . Inainte de operatie , incearca sa te obisnuiesti sa privesti fix  intr-un punct ( rosu si mic ) . Vreo doua saptamani de antrenament fac minuni . Vei fi anestezat local dar aparatul nu poate sa corecteze eventualele miscari involuntare .

Edited by JurasikMan, 21 January 2017 - 13:58.


#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
https://forum.softpe...ik/page__st__54

Puteai sa scrii acolo.
Este riscul de a deteriora canalele lacrimale. Nu stiu exact cum se numeste, dar e vorba de ochi uscati. Citeste ultimul post.

Edited by User107, 21 January 2017 - 14:08.


#6
Littlebrad

Littlebrad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2017
Am citit , e ceva mai veche postarea , m-ar interesa pareri de la persoane care au facut de curand, ms.

#7
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Cat costa operatia?

#8
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 Littlebrad, on 21 ianuarie 2017 - 14:25, said:

Am citit , e ceva mai veche postarea , m-ar interesa pareri de la persoane care au facut de curand, ms.
De ce nu intrebi pe postarea aia, poate afli cum se simt unii dupa mai multi ani.
Crezi ca au schimbat aparatul in ultimii 2-3 ani?
Cauta postari si pe forumuri straine, acolo sunt mai multi care au facut operatia.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Costul este in functie de clinica , aparatura si tip de interventie . Sunt vreo 3-4 metode de interventie cu acelasi aparat . Principiul este simplu , se remodeleaza corneea si se ajusteaza focalizarea . Interventia  are doar cateva restrictii cum ar fi alte afectiuni oftalmologice (  ochii uscati , cornee subtire , cataracta , etc ) . De obicei complicatiile apar la aceia care au avum probleme conexe inainte de operatie . Nu as merge la o clinica care ma opereaza cu 500 euro /ochi  . Este ndicat sa te operezi in UE ( Germania . Austria  ). La noi ajung aparatele si tenonogia mai invechite . Este o realitate . Multe clinici sunt de apartament ...iar un aparat modern costa 1.500.000 euro . Va puteti da seama ce isi permite un cabinet de apartament . Clinica lor este localizata intr-un apartament de 100.000 euro si au aparate de maxim 200.000 . De obicei le cumpara SH de la clinici dn strainatate care schimba aparatura si tehnologia . Turcii au ceva investitii mari in aparatura ...dar si ei la clinici de renume .
Lasik este o tehnologie destul de veche . Rata de " rateuri " nu este foarte mare . Totusi ...este vorba despre un simt principal si nu intra in discutie asumarea de riscuri . Daca iese prost ...ai pus-o . Nu se mai repara .
Pretul ( ca sa revenim pe pamant ) este in functie de gradul de amortizare al aparatului. De aia este bine sa cauti o operatie scumpa. Inseamna ca au un aparat de generatie noua si nu l-au amortizat inca .

Edited by JurasikMan, 21 January 2017 - 17:40.


#10
Littlebrad

Littlebrad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.01.2017
Consulatia si investigatiile m-au costat 550 Ron , iar interventia va fi 6000 Ron pentru ambii ochi .

#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 JurasikMan, on 21 ianuarie 2017 - 17:34, said:

La noi ajung aparatele si tenonogia mai invechite . Este o realitate . Multe clinici sunt de apartament ...iar un aparat modern costa 1.500.000 euro .

Eu m-am operat cu vre-o 8 ani in urma, nu iLasik ci Lasik simplu. Nu vrea sa dau numele clinicii pentru a nu face reclama insa la vremea respectiva avea cel mai tare aparat de la Zeiss si anume Zeiss Mel 80. Nu stiu daca il cumparasera nou sau SH dar de la Zeiss era cel mai bun aparat pentru astfel de operatii. Nu stiu daca Zeiss era sau sau este cel mai bun producator dar cert e ca respectiva clinica avea scula ultimul racnet de la aceasta firma.

Intre timp a aparut si Zeiss Mel 90 si clinica unde m-am operat l-a cumparat. Cel putin asa scriu pe site-ul lor. Nu pot generaliza insa in cazul meu si al acestei clinicii nu este folosita tehnologia invechita ci cea mai noua posibil.

#12
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

 e2k, on 24 ianuarie 2017 - 17:52, said:

Eu m-am operat cu vre-o 8 ani in urma, nu iLasik ci Lasik simplu. Nu vrea sa dau numele clinicii pentru a nu face reclama insa la vremea respectiva avea cel mai tare aparat de la Zeiss si anume Zeiss Mel 80. Nu stiu daca il cumparasera nou sau SH dar de la Zeiss era cel mai bun aparat pentru astfel de operatii. Nu stiu daca Zeiss era sau sau este cel mai bun producator dar cert e ca respectiva clinica avea scula ultimul racnet de la aceasta firma.

Intre timp a aparut si Zeiss Mel 90 si clinica unde m-am operat l-a cumparat. Cel putin asa scriu pe site-ul lor. Nu pot generaliza insa in cazul meu si al acestei clinicii nu este folosita tehnologia invechita ci cea mai noua posibil.

La ce clinica ai fost?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate