Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cetatea cea Mare-Babilonul cel Mare , apocaliptic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#19
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 21 ianuarie 2017 - 14:18, said:

Prostituata dinApocalipsa are sot, dar "Cu ea au curvit imparatii pamantului; si locuitorii pamantului s-au imbatat de vinul curviei ei!" (Apoc.17:2)"
moartea, tanguirea si foametea sunt cele trei pedepse care o afecteaza pe ea in mod direct, dupa cum scrie:

Atunci pune-le în ordine inversă, pentru că o prostituată moartă nu se poate tângui și nici suferi de foame. Dacă nu, atunci moartea în acel text nu este a ei, ci a soțului în legătură cu care se lăuda că nu este văduvă și astfel nu știe ce este tânguirea.

Apocalipsa 18:

7 Pentru că zice în inima ei: „Şed ca împărăteasă, nu sunt văduvă şi nu voi şti ce este tânguirea!”
8 Tocmai pentru aceea, într-o singură zi vor veni urgiile ei: moartea, tânguirea şi foametea.


Limbajul se bazează pe Isaia 47:

1 Coboară-te şi şezi în ţărână, fecioară, fiica Babilonului; şezi pe pământ, fără scaun de domnie, fiica haldeilor; căci nu te vor mai numi subţirică şi plăcută.
7 Tu ziceai: „În veci voi fi împărăteasă!”, şi nu te-ai gândit, nici n-ai visat că lucrul acesta are să se sfârşească.
8 Ascultă însă acum, tu cea dedată plăcerilor, care stai fără grijă şi zici în inima ta: „Eu, şi numai eu, nu voi fi niciodată văduvă şi nu voi fi niciodată lipsită de copii!”
9 Şi totuşi aceste două lucruri ţi se vor întâmpla deodată, în aceeaşi zi: şi pierderea copiilor, şi văduvia; vor cădea asupra ta cu putere mare, în ciuda tuturor vrăjitoriilor tale şi multelor tale descântece.


Deci moartea este a soțului. Apoi, mai târziu, lipsită de acoperirea complicitară a soțului, este judecată de către Dumnezeu și arsă în piața publică de către noua putere.

Edited by logic1, 21 January 2017 - 18:22.


#20
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 21 ianuarie 2017 - 17:56, said:

Limbajul se bazează pe Isaia 47:
de fapt, se bazeaza pe Ezekiel 16. :)
Daca Ioan Apocalipticul ar fi implicat azi in politica noastra de Dambovita, in mod sigur scrierea lui ar fi pusa sub semnul indoielii ca autenticitate si el ar fi acuzat de plagiat, si evident dat afara cu suturi in cur din functia sa[ar scapa doar daca  ar apartine regimului klaunist, ca ei sunt imuni la pedepsele antiplagiatPosted Image ].

View Postlogic1, on 21 ianuarie 2017 - 17:56, said:

Atunci pune-le în ordine inversă, pentru că o prostituată moartă nu se poate tângui și nici suferi de foame. Dacă nu, atunci moartea în acel text nu este a ei, ci a soțului în legătură cu care se lăuda că nu este văduvă și astfel nu știe ce este tânguirea.

Apocalipsa 18:

7 Pentru că zice în inima ei: „Şed ca împărăteasă, nu sunt văduvă şi nu voi şti ce este tânguirea!”
8 Tocmai pentru aceea, într-o singură zi vor veni urgiile ei: 1.moartea, 2. tânguirea şi 3. foametea.

nu trebuie schimbata nici o ordine, ea este una corecta, dupa cum scrie:
1. "cand au vazut fumul arderii ei, strigau: "Care cetate era ca cetatea cea mare?"

2. Si isi aruncau tarana in cap, plangeau, se tanguiau, tipau si ziceau: "Vai! Vai! Cetatea cea mare, al carei belsug de scumpeturi a imbogatit pe toti cei ce aveau corabii pe mare, intr-o clipa a fost prefacuta intr-un pustiu!""..."imparatii pamantului, care au curvit si s-au dezmierdat in risipa cu ea, cand vor vedea fumul arderii ei, o vor plange si o vor boci...Intr-o clipa ti-a venit judecata!" -"..."Negustorii pamantului o plang si o jelesc, pentru ca nimeni nu le mai cumpara marfa:"...

3. "nici vinul, nici untdelemnul, nici faina buna de tot, nici graul, nici boii, nici oile, nici caii, nici carutele, nici robii, nici sufletele oamenilor."

Da? Posted Image
Asadar, lasa-le acolo in ordinea scrisa, si interpreteaza in contextul in care a fost scrisa, raportandu-te la vechile prorocii scrise, cu ajutorul carora se completeaza.Nu e nici un alt sot decat YHWH, cel care a facut legamantul Sau cu Israel, legamant calcat de acesta din urma. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 January 2017 - 08:53.


#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Ideea este că Babilonul modern este o entitate din care trebuie să ieșim. Nu cum zic carismaticii, rămâneți acolo și învățați-i și pe alții să vorbească în limbi! :lol:

#22
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 22 ianuarie 2017 - 09:19, said:

Ideea este că Babilonul modern este o entitate din care trebuie să ieșim. Nu cum zic carismaticii, rămâneți acolo și învățați-i și pe alții să vorbească în limbi! Posted Image
nu este o entitate, ci este Cetatea cea Mare care are stapanire peste imparatii pamantului.
din cate stiu eu, imparatii Asiei nu sunt supusi nici Papei, si nici entitatilor carismatice.
deci nu, nu este nici o entitate,ceva de genul "unde dai si unde creapa", ci este ceva mult mai precis.
dupa cum scrie:
"Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu doua taisuri: patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii. (Evr.4:12)"

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
N-am zis că Cetatea cea mare este formată exclusiv din carismatici.

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 22 ianuarie 2017 - 09:44, said:

N-am zis că Cetatea cea mare este formată exclusiv din carismatici.
dar din ce?Posted Image

#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Nu știu, nu sunt profetă.

#26
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 22 ianuarie 2017 - 09:53, said:

Nu știu, nu sunt profetă.
apocalipsa nu este scrisa pentru profeti, ci pentru cei simpli din Biserica.
dupa cum scrie:"Ferice de cine citeste si de cei ce asculta cuvintele acestei prorocii si pazesc lucrurile scrise in ea! (Apoc.1:3)"

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Atunci spune-ne tu ce este!

#28
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 22 ianuarie 2017 - 09:59, said:

Atunci spune-ne tu ce este!
citeste prima postare.
am scris acolo cine este, dupa toate datele/semnalmentele din Prorocia biblica.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 21 ianuarie 2017 - 11:35, said:

Eu unul consider ca in afara de interpretarea conform careia Babilonul cel Mare reprezinta Israelul decazut din pozitia sa, toate celelalte sunt atrocitati spiritual crestine.

Nu poate fi asta, Israelul nu stăpânește peste toți împărații Pământului.Posted Image

#30
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 22 ianuarie 2017 - 08:48, said:

de fapt, se bazeaza pe Ezekiel 16. Posted Image

Ierusalimul din Ezechiel este iertat și se întoarce din Babilon, pe când cetatea cu păcatele până la cer din Apocalipsa NU (rămâne văduvă și apoi este distrusă).

Ezechiel 16

62 Voi face legământul Meu cu tine, şi vei şti că Eu sunt Domnul,
63 ca să-ţi aduci aminte de trecut şi să roşeşti, şi să nu mai deschizi gura de ruşine, când îţi voi ierta tot ce ai făcut, zice Domnul Dumnezeu.”


Quote

Nu e nici un alt sot decat YHWH, cel care a facut legamantul Sau cu Israel, legamant calcat de acesta din urma. Posted Image

Nu găsești că Babilonul din Apocalipsa a făcut vreun legământ cu YHWH. În plus, Dumnezeu are deja o soție în Apocalipsa, ”îmbrăcată în soare”. Iar textul vorbește despre văduvia prostituatei și tânguirea ei însăși ca văduvă, nu tânguirea ibovnicilor din motive comerciale după judecarea și arderea ei.

Apocalipsa 18:

7 Pentru că zice în inima ei: „Şed ca împărăteasă, nu sunt văduvă şi nu voi şti ce este tânguirea!”
8 Tocmai pentru aceea, într-o singură zi vor veni urgiile ei: moartea, tânguirea şi foametea.


Cuvintele se găsesc în Isaia 47 despre Babilon (nu în Ezechiel 16 despre Ierusalim):

1 Coboară-te şi şezi în ţărână, fecioară, fiica Babilonului; şezi pe pământ, fără scaun de domnie, fiica haldeilor;
7 Tu ziceai: „În veci voi fi împărăteasă!”, şi nu te-ai gândit, nici n-ai visat că lucrul acesta are să se sfârşească.
8 Stai fără grijă şi zici în inima ta: „Eu, şi numai eu, nu voi fi niciodată văduvă şi nu voi fi niciodată lipsită de copii!”
9 Şi totuşi aceste două lucruri ţi se vor întâmpla deodată, în aceeaşi zi: şi pierderea copiilor, şi văduvia; vor cădea asupra ta cu putere mare, în ciuda tuturor vrăjitoriilor tale şi multelor tale descântece.


După ce te pocăiești în sac și cenușă de exegeza de baltă îți voi spune cine este soțul cetății celei mari...  Posted Image

Edited by logic1, 22 January 2017 - 14:18.


#31
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 14:17, said:

Ierusalimul din Ezechiel este iertat și se întoarce din Babilon, pe când cetatea cu păcatele până la cer din Apocalipsa NU (rămâne văduvă și apoi este distrusă).
"Ierusalime, Ierusalime, care omori pe proroci si ucizi cu pietre pe cei trimisi la tine! De cate ori am vrut sa strang pe copiii tai cum isi strange gaina puii sub aripi, si n-ati vrut! (Mat.23:37)"
chiar asa: de cate ori? Posted Image
de mai multe ori, una dintre ele fiind Ez.16.
Apoc. este ultima dintre ele, care insa nu este o incercare de strangere, ci pedeapsa finala. Personajul insa fiind acelasi, semnalmentele descrierii din Ez. 16 si Apoc. fiind identice. Cu alte cuvinte, un animal despre care stii ca are coarne, care face muuuu, si de la care mulgi lapte, nu poate fi decat o vaca, Posted Imagesi e acelasi animal si in grajd, si pe pasune.Chiar si la abator.
E destul de logic, nu-i asa, Logic1? Posted Image

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 14:17, said:

Nu găsești că Babilonul din Apocalipsa a făcut vreun legământ cu YHWH.
nu, dar gasesti ca: "Cetatea cea mare este cetatea unde a fost rastignit Domnul", cu care, in profetia lui Ezekiel, 16, gasesti ca desi a fost facut un legamant , aceasta l-a incalcat, devenind o curva.
dupe cum scrie:"Vai, cetatea aceea credincioasa, cum a ajuns o curva! (Isa.1:21)"

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 14:17, said:

În plus, Dumnezeu are deja o soție în Apocalipsa, ”îmbrăcată în soare”.
Faptul ca Babilonul cel Mare nu mai este nevasta Mielului, este o urmare fireasca a esuarii multelor incercari de a aduce acea nevasta pe calea cea dreapta, si este perfect legal, in litera legii. Posted Image
exact dupe cum scrie:"Eu, insa, va spun ca oricine isi lasa nevasta, afara de pricina de curvie, si ia pe alta de nevasta preacurveste;"
Babilonul nu mai este nevasta, decat cu numele, de care aceasta tine cu dintii, desi a fost parasita de Sot in favoarea alteia, credinciose.

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 14:17, said:

Iar textul vorbește despre văduvia prostituatei și tânguirea ei însăși ca văduvă, nu tânguirea ibovnicilor din motive comerciale după judecarea și arderea ei.
Apocalipsa nu prezinta o astfel de versiune. Pedeapsa personala este doar:"Cele zece coarne pe care le-ai vazut si fiara vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca si o vor arde cu foc. (Apoc.17:16)"
dupa cum scrie:"iata, voi strange pe toti ibovnicii cu care te dezmierdai, pe toti aceia pe care i-ai iubit si pe toti aceia pe care i-ai urat; da, ii voi strange impotriva ta din toate partile, iti voi dezveli goliciunea inaintea lor si iti vor vedea toata goliciunea...te vor lasa goala, goala de tot. Iti vor arde casele cu foc... Voi face sa inceteze astfel curvia ta, si nu vei mai da plata de curva." - Ez.16.37-41

Nicaieri in apocalipsa nu este prezentata tanguirea Marii Cetati, ci a imparatilor pamantului la vederea distrugerii ei venite din partea ibovnicilor, adica a Fiarei si a celor 10 coarne.

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 14:17, said:

După ce te pocăiești în sac și cenușă de exegeza de baltă îți voi spune cine este soțul cetății celei mari...  Posted Image
it's a deal. Posted Image
dar cu o conditie: nici macar sa nu incerci sa introduci atrocitatea spiritual apocaliptica cum ca sotul Cetatii celei mari ar fi un anume Imparatul Babilonului, de care Apocalipsa nici macar nu pomeneste, ok? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 January 2017 - 19:59.


#32
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Vaca din exemplul tău nu face muuu, pentru că lipsește în Ezechiel detaliul cu văduvia. Ar însemna să moară YHWH.
Apropo, de ce spui acum că soțul Babilonului este Mielul?

Hintul ”unde a fost răstignit și Domnul lor” nu e literal ci, vorba lui zexe, ”în înțeles duhovnicesc”. Deci Isus a murit literal în Ierusalim, dar spiritual în Babilonul cel Mare, care include Ierusalimul apostat a acelor zile. Babilonul cel Mare a existat și în cele două milenii în care Ierusalimul a fost distrus de romani și islamizat de arabi. S-a manifestat prin Imperiul roman și oriunde s-a întins creștinismul. A existat și înainte de a fi cucerit Ierusalimul fizic de către David.

În citatul tău lipsește versetul 42 care ”demolează” analogia:

37 ”voi strânge pe toţi ibovnicii cu care te dezmierdai, îi voi strânge împotriva ta din toate părţile, îţi voi dezveli goliciunea înaintea lor şi îţi vor vedea toată goliciunea. 38 Te voi judeca aşa cum se judecă femeile preacurve

39 Te voi da în mâinile lor;
40 Vor aduce gloata împotriva ta, te vor ucide cu pietre şi te vor străpunge cu lovituri de sabie.
41 Îţi vor arde casele cu foc şi se vor răzbuna pe tine înaintea unei mulţimi de femei. Voi face să înceteze astfel curvia ta, şi nu vei mai da plată de curvă.
42 Îmi voi potoli mânia împotriva ta şi nu voi mai fi gelos pe tine; Mă voi linişti, nu voi mai fi supărat.

62 Voi face legământul Meu cu tine, şi vei şti că Eu sunt Domnul,
63 ca să-ţi aduci aminte de trecut şi să roşeşti, şi să nu mai deschizi gura de ruşine, când îţi voi ierta tot ce ai făcut, zice Domnul Dumnezeu.”


View PostDude_2nd, on 22 ianuarie 2017 - 19:46, said:

it's a deal. Posted Image dar cu o conditie: nici macar sa nu incerci sa introduci atrocitatea spiritual apocaliptica cum ca sotul Cetatii celei mari ar fi un anume Imparatul Babilonului, de care Apocalipsa nici macar nu pomeneste, ok? Posted Image

Pomenește la greu pentru că prostituata nu era văduvă... :)
Ilar, nu atrocitate, mi s-a părut să numești pe Dumnezeu și Mielul soții Babilonului celui Mare. Posted Image Posted Image Posted Image

PS
Partea de care te apropii este o împlinire miniaturală în sec I:
Ierusalimul a căzut ca ”Babilon” la moartea lui Isus. Iar ”poporul Meu” a început să iasă la semnalul dat la pentecostă. Pavel spune că fluxul ieșirii era în curs când le scrie corintenilor și creștinii trebuiau să nu se atingă de nimic necurat. Apocalipsa însă vorbește pentru viitor de o cădere și ieșire mai mare la sfârșitul necazului mare (care este o persecuție de trei vremuri și jumătate a cornului mic asupra celor ce se închină lui Dumnezeu și ajung captivi în Babilon).

#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 20:50, said:

Vaca din exemplul tău nu face muuu, pentru că lipsește în Ezechiel detaliul cu văduvia.
adica, daca vaca nu e gestanta, inceteaza a mai fi vaca?Posted Image

Vaduvia este o perioada din viata Cetatii Mirese, devenita o curva. Ultima etapa. Vaduvie pe care ea nu o recunoaste, desi El, Mirele, a fost rastignit chiar in  Cetatea cea Mare.

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 20:50, said:

Ar însemna să moară YHWH.
"Ati omorat pe Domnul vietii" - F.A.3.15

Posted Image

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 20:50, said:

Apropo, de ce spui acum că soțul Babilonului este Mielul?
asa ar fi trebuit sa fie, conform legamantului, insa ea L-a omorat/rastignit, devenind astfel vaduva.
dar nici acest aspect - cum ca L-a omorat pe Domnul vietii - ea nu-l recunoaste, pana in zilele noastre, mandrindu-se ca "nu sunt vaduva", cand de fapt e.

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 20:50, said:

Hintul ”unde a fost răstignit și Domnul lor” nu e literal ci, vorba lui zexe, ”în înțeles duhovnicesc”.
intelesul duhovnicesc este "Sodoma si Egipt". Asa scrie."Unde a fost rastignit si Domnul lor", adica exact Ierusalimul, devenit cele 2 amintite prin: imoralitate si opresiune.

dupa cum scrie:"Ascultati cuvantul Domnului, capetenii ale Sodomei! Ia aminte la Legea Dumnezeului nostru, popor al Gomorei! (Isa.1:10)"

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 20:50, said:

În citatul tău lipsește versetul 42 care ”demolează” analogia:

37 ”voi strânge pe toţi ibovnicii cu care te dezmierdai, îi voi strânge împotriva ta din toate părţile, îţi voi dezveli goliciunea înaintea lor şi îţi vor vedea toată goliciunea. 38 Te voi judeca aşa cum se judecă femeile preacurve

39 Te voi da în mâinile lor;
40 Vor aduce gloata împotriva ta, te vor ucide cu pietre şi te vor străpunge cu lovituri de sabie.
41 Îţi vor arde casele cu foc şi se vor răzbuna pe tine înaintea unei mulţimi de femei. Voi face să înceteze astfel curvia ta, şi nu vei mai da plată de curvă.
42 Îmi voi potoli mânia împotriva ta şi nu voi mai fi gelos pe tine; Mă voi linişti, nu voi mai fi supărat.

62 Voi face legământul Meu cu tine, şi vei şti că Eu sunt Domnul,
63 ca să-ţi aduci aminte de trecut şi să roşeşti, şi să nu mai deschizi gura de ruşine, când îţi voi ierta tot ce ai făcut, zice Domnul Dumnezeu.”

de fapt, versul 42 este un episod din viata aceleiasi Cetati Mari devenite o curva, care a rezistat la multele tentative de aducere inapoi, cum ti-am citat mai de-asupra:
"Ierusalime, Ierusalime, care omori pe proroci si ucizi cu pietre pe cei trimisi la tine; de cate ori am vrut sa strang pe fiii tai, cum isi strange gaina puii sub aripi, si n-ati vrut! (Luc.13:34)"
V42 este unul din acele "de cate ori", de multe ori.
Deci, dimpotriva de a demola, intareste analogia, incadreaza perfect in peisajul biblic Cetatea cea Mare ca fiind Ierusalimul pamantesc. Posted Image


View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 20:50, said:

Ilar, nu atrocitate, mi s-a părut să numești pe Dumnezeu și Mielul soții Babilonului celui Mare. Posted Image Posted Image Posted Image
dupa cum scrie:"[Eu, YHWH] ti-am jurat credinta, am facut legamant cu tine, zice Domnul Dumnezeu, si ai fost a Mea! (Ezec.16:8)"
Rezultatiul fiind care?
acesta:
"Dar te-ai increzut in frumusetea ta[ai zis ca stai ca imparateasca si nici nu esti vaduva] si ai curvit la adapostul numelui tau celui mare; ti-ai revarsat curviile inaintea tuturor trecatorilor si te-ai dat lor.[Cu ea au curvit imparatii pamantului;  (Apoc.17:2)]"

Adica, exact ce scrie :"Vai, cetatea aceea credincioasa, cum a ajuns o curva! (Isa.1:21)"Posted Image

in nici un caz, nici picior de Imparatul Babilonului ca sot al Babilonului cel Mare, ca atrocitate exegetica apocaliptica de toata frumusetea. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 January 2017 - 21:39.


#34
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Te-a scos cu văduvia în secolul întâi... :)

Împăratul Babilonului cel Mare (cornul mic/regele 8) este mai aproape de realitate să fie ”soțul” Babilonului cel Mare - al metropolei (populației care-i este apropiată). Pentru că el era cel ce oferea protecția și pâinea. Dar va fi ucis ”într-o singură zi”, asemenea lui Belșațar în antichitate când s-a atins de vasele lui YHWH. În aceeași zi se va proclama ”A căzut, a căzut Babilonul cel Mare” și „Aleluia! DOMNUL Dumnezeul nostru cel atotputernic a început să împărăţească”!

#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 21:50, said:

Te-a scos cu văduvia în secolul întâi... Posted Image
nu e nici un secol 1.
Astazi, in ziua in care citesti, Cetatea cea Mare inca crede ca sotul ei nu a murit, ca nu e vaduva. Prin faptul ca nu-L recunoaste ca sot pe Cel pe care L-a omorat pe cruce. :)

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 21:50, said:

Împăratul Babilonului cel Mare (cornul mic/regele 8) este mai aproape de realitate să fie ”soțul” Babilonului cel Mare - al metropolei (populației care-i este apropiată). Pentru că el era cel ce oferea protecția și pâinea. Dar va fi ucis ”într-o singură zi”, asemenea lui Belșațar în antichitate când s-a atins de vasele lui YHWH. În aceeași zi se va proclama ”A căzut, a căzut Babilonul cel Mare” și „Aleluia! DOMNUL Dumnezeul nostru cel atotputernic a început să împărăţească”!
Posted Image

ti-am atras atentia sa nu-mi vi cu atrocitatea exegetica referitoare la Imparatul Babilonului ca sot al Babilonului cel Mare, si nu m-ai ascultat!
Asta e o speculatie SF, o intocmire ca sa iasa o anumita doctrina, dar apocalipsa NU vorbeste despre asa ceva.Posted Image
in plus, de unde scoti tu Corn Mic, in Apocalipsa. Ia sa te vad. :)

View Postlogic1, on 22 ianuarie 2017 - 21:50, said:

Pentru că el era cel ce oferea protecția și pâinea.
sotul ofera altceva, painea si protectia vine de la ibovnicii sai cu care se amuza Femeia. :)

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Babilonul cel mare, Curva, este ori SUA ori Religia creștină coruptă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate