Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Cetatea cea Mare-Babilonul cel Mare , apocaliptic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#1171
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 24 mai 2018 - 19:28, said:

Nu vierii din pildă au zis ”nicidecum” referitor la pedeapsă, ci unii din auditoriu. Ca atare ”nicidecum” nu intră la profeții.
si din intamplare, acei "unii din auditoriu" erau romani, asa-i? Posted Image

Logic, pana la ultimul cuvintel din pilda este cu greutate. Nu arunca sarcina pe  chibiti.Posted Image

Acel "Nicidecum!" al vierilor, este atitudinea aceasta din Apocalipsa:""Sed ca imparateasa, nu sunt vaduva si nu voi sti ce este tanguirea!" (Apoc.18:7)"

 logic1, on 24 mai 2018 - 19:28, said:

Dat în arendă nu înseamnă dat în moștenire. Israelul a avut perspectiva sau privilegiul de slujire de a fi o împărăție de preoți peste neamuri/omenire.
dar atunci cand Il ucizi pe Mostenitor, datul in arenda se transforma - e drept, fraudulos - in mostenire.
"Dar vierii, cand l-au vazut, s-au sfatuit intre ei si au zis: "Iata mostenitorul; veniti sa-l ucidem, ca mostenirea sa fie a noastra." (Luc.20:14)"

Acesta a fost momentul , punctul de inflexiune, cand "via Domnului" s-a transformat in "via pamantului", savarsind pacatul maxim impotriva Stapanului lor in deplina cunostinta de cauza, premeditat, nu din nestiinta. Posted Image

 logic1, on 24 mai 2018 - 19:28, said:

Privilegiu care a fost luat și dat Bisericii. ”Împărăția va fi luată de la voi”. Dacă ar fi fost vorba de Împărăția din Tatăl Nostru, nu era necesar să se roage pentru venirea ei.
Biserica nu a primit inca acel privilegiu. Biserica face acum drumul prin pustie al Israelului de odinioara. Sa nu facem ca si unii care abia iesisera si s-au apucat sa se ospateze ca si cum deja primisera tara.mostenirea fagaduita. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 24 May 2018 - 19:45.


#1172
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,081
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 24 mai 2018 - 19:43, said:

dar atunci cand Il ucizi pe Mostenitor, datul in arenda se transforma - e drept, fraudulos - in mostenire.
"Dar vierii, cand l-au vazut, s-au sfatuit intre ei si au zis: "Iata mostenitorul; veniti sa-l ucidem, ca mostenirea sa fie a noastra." (Luc.20:14)"
Acesta a fost momentul , punctul de inflexiune, cand "via Domnului" s-a transformat in "via pamantului", savarsind pacatul maxim impotriva Stapanului lor in deplina cunostinta de cauza, premeditat, nu din nestiinta. Posted Image

Via din pilda lui Isus nu s-a transformat din a Domnului în a pământului. S-au schimbat doar vierii, arendașii.

Quote

Biserica nu a primit inca acel privilegiu. Biserica face acum drumul prin pustie al Israelului de odinioara. Sa nu facem ca si unii care abia iesisera si s-au apucat sa se ospateze ca si cum deja primisera tara.mostenirea fagaduita. Posted Image

Când Isus spune că ”Împărăția va fi luată de la voi”, nu înțelege că ei erau deja în Împărăția lui Dumnezeu viitoare. ”Privilegiul” primit de biserică nu este deci Împărăția ca o răsplată finală/Canaanul, ci slujirea în vie/drumul prin pustie. Dacă anterior evreii erau reprezentanții Împărăției lui Dumnezeu față de neamuri, după venirea stăpânului pentru învierea fiului, creștinii sunt cei cu vestea bună a Împărăției. Ei sunt cei trimiși acum ca preoți la oamenii tuturor neamurilor să-i împace cu Dumnezeu. Ei au acum Împărăția lui Dumnezeu, fiind o preoție împărătească.

Edited by logic1, 24 May 2018 - 21:20.


#1173
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 24 mai 2018 - 21:10, said:

Via din pilda lui Isus nu s-a transformat din a Domnului în a pământului. S-au schimbat doar vierii, arendașii.
"Ce as mai fi putut face viei Mele, si nu i-am facut? Pentru ce a facut ea struguri salbatici [aka in pilda lui Isus:"Si l-au scos afara din vie si l-au omorat."], cand Eu ma asteptam sa faca struguri buni? (Isa.5:4)"

Da, Logic? Posted Image
Intrebarea[subliniata] nu este defel retorica. A facut struguri salbatici pentru ca s-a salbaticit. S-a schimbat din "via Domnului" in "via pamantului", Sau, din sotia lui YHWH, in prostituata imparatilor pamantului, in cazul nostru Fiara cu cele (G)7 capete si 10 coarne. Posted Image

 logic1, on 24 mai 2018 - 21:10, said:

Când Isus spune că ”Împărăția va fi luată de la voi”, nu înțelege că ei erau deja în Împărăția lui Dumnezeu viitoare.
ba da, caci erau intr-o tara promisa lor si data lor de Insusi YHWH, Caruia i-au fost in cele din urma necredinciosi intocmai ca o sotie necredincioasa sotului ei. Posted Image
despre acea imparatie care trebuia sa exercitre autoritate peste toate neamurile - caci in aceasta cheie au scris toti prorocii vechi despre Ierusalim/Israel - vorbeste Isus ca se va lua, si se va da altora.
Acea imparatie/vie, inca nu a sosit. Eventul se va petrece atunci cand scrie:"Fericiti si sfinti sunt cei ce au parte de intaia inviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos si vor imparati cu El o mie de ani. (Apoc.20:6)"
Venirea Stapanului , n-a venit, Invierea, n-a venit, deposedarea vierilor, n-a venit[caci "toate neamurile au baut din vinul maniei curviei ei, si imparatii pamantului au curvit cu ea, si negustorii pamantului s-au imbogatit prin risipa desfatarii ei." (Apoc.18:3)" ], etc. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 24 May 2018 - 21:45.


#1174
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,081
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 24 mai 2018 - 21:34, said:

"Ce as mai fi putut face viei Mele, si nu i-am facut? Pentru ce a facut ea struguri salbatici [aka in pilda lui Isus:"Si l-au scos afara din vie si l-au omorat."], cand Eu ma asteptam sa faca struguri buni? (Isa.5:4)"

Da, Logic? Posted Image
Intrebarea[subliniata] nu este defel retorica. A facut struguri salbatici pentru ca s-a salbaticit. S-a schimbat din "via Domnului" in "via pamantului", Sau, din sotia lui YHWH, in prostituata imparatilor pamantului, in cazul nostru Fiara cu cele (G)7 capete si 10 coarne. Posted Image

Dacă vorbim despre via din pilda lui Isus, la care au fost înlocuiți vierii, în timp ce via a rămas aceeași, adică Împărăția lui Dumnezeu, nu poți aduce în discuție via din Isaia, care reprezintă pe Israel și Iuda înainte de exilul babilonian.

#1175
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 20 mai 2018 - 19:28, said:

”Ceresc” înseamnă a lui Dumnezeu, nu ”în ceruri”.
Asta ne asiguri tu, este? Pai ai uitat sa-ti dai cuvantul, ca sa ai si tu o proba.

Quote

La fel împărăția ”cerurilor” este împărăția ”lui Dumnezeu” - guvernarea Lui peste pământ.
Tot asa cum diavol nu exista, satan este chiar omul si...ce alte prostii mai ai prin brosurica, ca am mai uitat?

Evrei 12
22. Ci v-ati apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea in sarbatoare a ingerilor,
23. de Biserica celor intai nascuti, care sunt scrisi in ceruri, de Dumnezeu, Judecatorul tuturor, de duhurile celor neprihaniti, facuti desavarsiti,

Si m-a dus, in Duhul, pe un munte mare si inalt. Si mi-a aratat cetatea sfanta, Ierusalimul, care se cobora din cer de la Dumnezeu, (Apoc.21:10)

Adica tu intrebi (din brosurica, evident) glasul cui s-a auzit din cer la botezul lui Isus si aici schimbi modificarea? De unde s-a coborat Ierusalimul? Sau nici cer nu exista, ca nu prea inteleg.

Edited by zexelica, 25 May 2018 - 00:12.


#1176
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 24 mai 2018 - 23:20, said:

Dacă vorbim despre via din pilda lui Isus, la care au fost înlocuiți vierii, în timp ce via a rămas aceeași, adică Împărăția lui Dumnezeu, nu poți aduce în discuție via din Isaia, care reprezintă pe Israel și Iuda înainte de exilul babilonian.
via din pilda profetica a lui Isus este aceeasi, pentru ca "Isus le-a raspuns: "Fatarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, dupa cum este scris: "Norodul acesta Ma cinsteste cu buzele, dar inima lui este departe de Mine. (Marc.7:6)", Isaia fiind unul dintre prorocii preferati ai lui Isus. Cam cum e Ioan Apocalipticul pentru mine astazi. Posted Image

cat despre Imparatie, ea NU este astazi instaurata, la fel cum evreii nu primisera tara fagaduita cat timp erau prin pustie. Posted Image
Ea, imparatia, va veni in ziua aceea cand se vor intampla astea:"In urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere. (1Cor.15:24)", adica, "Dar in vremea acestor imparati, Dumnezeul cerurilor va ridica o imparatie care nu va fi nimicita niciodata si care nu va trece sub stapanirea unui alt popor. Ea va sfarama si va nimici toate acele imparatii, si ea insasi va dainui vesnic."
Da, Logic? De asta crestinii se roaga zilnic "vie Imparatia Ta", pentru ca ea nu le-a fost data. Imparatia lumii este astazi tot a Fiarei si a Ibovnicei sale care imbata pamantul si neamurile. Iar cand le va fi data noilor vieri, se va auzi asta:""Veniti binecuvantatii Tatalui Meu de mosteniti Imparatia care v-a fost pregatita de la intemeierea lumii. (Mat.25:34)". In ziua aceea. Posted Image
Pana atunci, via pamantului rules, protejata si favorizata de catre Cornu cel Mic precum Herodiada sau Izabela.Dupa cum poate vedea la liber orice sarac in duh care arunca o privire pe harta lumii acesteia.  Posted Image

ps: analogia intre via lui Isaiah si cea a lui Isus este incontestabila. Pana in ziua de astazi, Fiul Stapanului, Mostenitorul, este "scos afara" din vie, nu are loc in ceea ce de fapt ii apartine.

Isa.5: "Voi canta Preaiubitului meu cantarea Preaiubitului meu despre via Lui. Preaiubitul meu avea o vie pe o campie foarte manoasa.I-a sapat pamantul, l-a curatat de pietre si a sadit in el vitele cele mai alese. A zidit un turn in mijlocul ei si a sapat si un teasc, apoi tragea nadejde ca are sa-I faca struguri buni, dar a facut struguri salbatici."Acum, dar - zice Domnul - locuitori ai Ierusalimului si barbati ai lui Iuda, judecati voi intre Mine si via Mea!Ce as mai fi putut face viei Mele, si nu i-am facut? Pentru ce a facut ea struguri salbatici, cand Eu ma asteptam sa faca struguri buni?Va voi spune insa acum ce voi face viei Mele: ii voi smulge gardul, ca sa fie pascuta de vite; ii voi surpa zidul, ca sa fie calcata in picioare;
o voi pustii;"

si completarea lui Isus: ""Un om a sadit o vie, a arendat-o unor vieri si a plecat intr-o alta tara, pentru o vreme indelungata.La vremea roadelor, a trimis la vieri un rob, ca sa-i dea partea lui din rodul viei. Vierii l-au batut si l-au trimis inapoi cu mainile goale.A mai trimis un alt rob; ei l-au batut si pe acela, l-au batjocorit si l-au trimis inapoi cu mainile goale.A mai trimis un al treilea rob; ei l-au ranit si pe acela si l-au scos afara.Stapanul viei a zis: "Ce sa fac? Am sa trimit pe fiul meu preaiubit; poate ca il vor primi cu cinste."Dar vierii, cand l-au vazut, s-au sfatuit intre ei si au zis: "Iata mostenitorul; veniti sa-l ucidem, ca mostenirea sa fie a noastra."Si l-au scos afara din vie si l-au omorat. Acum, ce le va face stapanul viei?
Va veni, va pierde pe vierii aceia, si via o va da altora"

:)

Edited by Dude_2nd, 25 May 2018 - 07:33.


#1177
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 25 mai 2018 - 00:11, said:

Sau nici cer nu exista, ca nu prea inteleg.
nu, nu exista, ai inteles bine.
el zice ca cerul = totalitatea sfintilor dupe acest pamant.

#1178
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,081
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 25 mai 2018 - 07:17, said:

cat despre Imparatie, ea NU este astazi instaurata, la fel cum evreii nu primisera tara fagaduita cat timp erau prin pustie. Posted Image

Evident, deci nu mai repeta asta. Împărăția nu este instaurată astăzi. Și nu era instaurată pe timpul lui Isus. Totuși evreii aveau Împărăția lui Dumnezeu (slujba în vie) și Isus le spune că aceasta va fi luată de la ei și va fi dată unui neam care va aduce roadele. Cum aveau evreii Împărăția? Fiind ei înșiși candidații sau ”fiii împărăției”, o împărăție de preoți.

Exodul 19:6

”Îmi veţi fi o împărăţie de preoţi şi un neam sfânt. Acestea sunt cuvintele pe care le vei spune copiilor lui Israel.”


Ceea ce biserica a devenit începând de la pentecostă înainte.

1 Petru 2:8, 9

Ei (evreii) se lovesc de ea (piatra de poticnire), pentru că n-au crezut Cuvântul, şi la aceasta sunt rânduiţi.
9 Voi însă sunteţi o seminţie aleasă, o preoţie împărătească, un neam sfânt, un popor pe care Dumnezeu Şi l-a câştigat ca să fie al Lui, ca să vestiţi puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată;


 Dude_2nd, on 25 mai 2018 - 07:34, said:

nu, nu exista, ai inteles bine.
el zice ca cerul = totalitatea sfintilor dupe acest pamant.

În anumite contexte cerul reprezintă metaforic tot ce are legătură cu templul și tronul, un statut regal și preoțesc deasupra laicilor. Statut deținut anterior de Israel în raport cu neamurile, iar în prezent de Biserică.

20 şi să împace totul cu Sine prin El, atât ce este pe pământ (neamurile ”laice”), cât şi ce este în ceruri (evreii ca ”preoție împărătească”), făcând pace prin sângele crucii Lui. 21 Şi pe voi, care odinioară eraţi străini şi vrăjmaşi prin gândurile şi prin faptele voastre rele, El v-a împăcat acum.


În Apocalipsa intrarea lui Ioan în cer, este o intrare în templu. Ce vede acolo sunt obiecte și persoane asociate cu templul.

#1179
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 25 mai 2018 - 18:01, said:


1 Petru 2:8, 9

Ei (evreii) se lovesc de ea (piatra de poticnire), pentru că n-au crezut Cuvântul, şi la aceasta sunt rânduiţi.
9 Voi însă sunteţi o seminţie aleasă, o preoţie împărătească, un neam sfânt, un popor pe care Dumnezeu Şi l-a câştigat ca să fie al Lui, ca să vestiţi puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată;

Nu asta le spunea si evreilor acel dumnezeu pana la isus ? Ca sunt poporul lui dumnezeu si ca are grija de ei ? Am vazut odata un film, se numea proces intentat lui dumnezeu, iar scenariul descria cam ce cred evreii despre dumnezeu. Ca e puternic si ca face ce vrea, candva tinea cu evreii si apoi cu nazistii .  Ciudata dragoste si-a aratat acel dumnezeu fata de evreii din lagarele naziste. Posted Image

#1180
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 25 mai 2018 - 18:01, said:


Evident, deci nu mai repeta asta. Împărăția nu este instaurată astăzi. Și nu era instaurată pe timpul lui Isus. Totuși evreii aveau Împărăția lui Dumnezeu (slujba în vie) și Isus le spune că aceasta va fi luată de la ei și va fi dată unui neam care va aduce roadele. Cum aveau evreii Împărăția? Fiind ei înșiși candidații sau ”fiii împărăției”, o împărăție de preoți.

Exodul 19:6

”Îmi veţi fi o împărăţie de preoţi şi un neam sfânt. Acestea sunt cuvintele pe care le vei spune copiilor lui Israel.”


Ceea ce biserica a devenit începând de la pentecostă înainte.

1 Petru 2:8, 9

Ei (evreii) se lovesc de ea (piatra de poticnire), pentru că n-au crezut Cuvântul, şi la aceasta sunt rânduiţi.
9 Voi însă sunteţi o seminţie aleasă, o preoţie împărătească, un neam sfânt, un popor pe care Dumnezeu Şi l-a câştigat ca să fie al Lui, ca să vestiţi puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată;

ok, de acord.
dar trebe specificat ca Imparatia nu a fost data altora, inca ea este tot a vierilor care prin concubinajul cu Puterea Pamantului reusesc sa isi impuna autoritatea imparateasca asupra neamurilor[vezi doar OM unde toate natiunile sunt distruse la cerera acestora prin Barosul Cornului cel Mic]
la sfarsit, ""Imparatia lumii a trecut in mainile Domnului nostru si ale Hristosului Sau. Si El va imparati in vecii vecilor." (Apoc.11:15)"Si cei ai Sai, vor imparati odata cu El:"si ei vor imparati pe pamant!" (Apoc.5:10)"
:)

 logic1, on 25 mai 2018 - 18:01, said:

În anumite contexte cerul reprezintă metaforic tot ce are legătură cu templul și tronul, un statut regal și preoțesc deasupra laicilor. Statut deținut anterior de Israel în raport cu neamurile, iar în prezent de Biserică.

20 şi să împace totul cu Sine prin El, atât ce este pe pământ (neamurile ”laice”), cât şi ce este în ceruri (evreii ca ”preoție împărătească”), făcând pace prin sângele crucii Lui. 21 Şi pe voi, care odinioară eraţi străini şi vrăjmaşi prin gândurile şi prin faptele voastre rele, El v-a împăcat acum.


În Apocalipsa intrarea lui Ioan în cer, este o intrare în templu. Ce vede acolo sunt obiecte și persoane asociate cu templul.
e o imnterpretare futurista, nu zic nu.
totusi, nu o accept in intregime. Posted Image

#1181
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Desi Decretul cel mult asteptat de adventisti a fost dat:

https://www.hotnews....lan-mondial.htm

ei totusi asteapta cai verzi pre pereti, caci Peio reuseste intr-un mod cu totul erudit sa-i mentina in incordare asteptand marea prigonire ca nu...lucreaza sambata :D

Iar astazi, ca sa le confirme ce prostie cred in ciuda tuturor explicatiilor profetice ale Bibliei:

https://legestart.ro...-cu-inchisoare/


hehehe...cica Papa...Legea Duminicala... Posted Image

intr-un final, conform previziunilor prorocilor in urma cu 2000+ de ani, Biblia va fi declarata ca antisemita. Posted Image De catre Cornul cel Mic care implementeaza dorintele Izabelei/Irodiadei in toata sfera-i de influenta, sub o atenta monitorizare a tuturor tarilor mascarice. Iar evident ca fanariotii nostri nu pot sa se opuna la astfel de inovatii in domeniul spiritual.Posted Image


"Cine are urechi sa asculte ce zice bisericilor Duhul(Apoc.2:7)
Cine are urechi sa asculte ce zice bisericilor Duhul(Apoc.2:11)
Cine are urechi sa asculte ce zice bisericilor Duhul:(Apoc.2:17)
Cine are urechi sa asculte ce zice bisericilor Duhul." (Apoc.2:29)
Cine are urechi sa asculte ce zice bisericilor Duhul." (Apoc.3:6)
Cine are urechi sa asculte ce zice bisericilor Duhul." (Apoc.3:13)
Cine are urechi sa asculte ce zice bisericilor Duhul." (Apoc.3:22)


Cine are urechi sa auda! (Apoc.13:9)"

"Si am vazut o femeie sezand pe o fiara de culoare stacojie, plina cu nume de hula, si avea sapte capete si zece coarne. (Apoc.17:3)"Posted Image

Edited by Dude_2nd, 15 June 2018 - 10:47.


#1182
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Cine este Peio?

#1183
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Signed_on_ice, on 16 iunie 2018 - 20:05, said:

Cine este Peio?
Peio e un erudit adventist, unul dintre Mai-Marii postului de tembeliziune adventist SperantaTV. Sub chipul blajin de erudit, ce indica o oarece bonomie se ascunde insa un om ranchiunos si razbunator. Are o pica pe martori ceva de invidiat Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 June 2018 - 20:07.


#1184
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Si-au facut adventistii post de televiziune?:lol:
Au intrat in rand cu lumea, evanghelizeaza eterul

#1185
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Signed_on_ice, on 16 iunie 2018 - 22:14, said:

Si-au facut adventistii post de televiziune?Posted Image
Au intrat in rand cu lumea, evanghelizeaza eterul
incearca doar sa-i urmaresti cu cat zel prezinta emisiunile [de doi bani]. In special Telematinalul.Posted Image  Ce? Nu-ti vine sa crezi ca si-au tras si Telematinal? Posted Image

Am zis de doi bani, pentru ca incearca sa impace Capra si Varza. Isus in invatatura Sa, nu a facut asta. El a ramas Acelasi, Invatatorul maselor fara scoala, dar astazi targetul adventistilor e undeva extrem de sus, in elitele acestei lumiPosted Image

Edited by Dude_2nd, 17 June 2018 - 06:52.


#1186
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Evident, cat timp am studiat/analizat mediul adventist, am observat cateva chestiuni pe care le-am tot cantarit.
1. Cele mai ravnite meserii in mediul adventist sunt cele de medic si de muzicianPosted Image . Inginerii sunt extrem de prigoniti, pentru ca ei sunt susceptibili a lucra Sambata, ceea ce ii pune impotriva doctrinei lor. Medicii si muzicienii insa pot lucra si Sambata; este considerata facere de bine, sau artaPosted Image
2. In mediile elitiste, unde ajung membri adventisti, acestora le este rusina sa recunoasca/spuna franc ca ei nu mananca pork pentru ca asa scrie in Biblie. E primitiv sa spui asta, intre elitele intelectuale. Mai degraba vor spune ca ei nu mananca defel carne, ca sunt vegetarieni sau mai tare: raw-veganiPosted Image . de aici si derapajul pe care il vezi la ei, devenind astazi o Secta Gastronomica, totul invartindu-se in jurul a ceea ce intra in gura. Vegetarianismul si mai nou raw-veganismul sunt noile trenduri pe care Secta adventista le promoveaza pana la idolatrie. Posted Image Iar astfel sunt mult mai copmpatibili cu oamenii din lume care si ei, din diferite surse, accepta miscarile gastronomice raw-vegana sau vegetariana. Se stabileste astfel o punte de legatura cu cei din lume, cu new-ageistii.
Dar am ajuns la concluzia ca o astfel de incercare de "lipeala" e penibila. Un om din lume care nu e atras de Adevarul lui Dumnezeu, nu va putea fi momit nici cu obiceiurile gastronomice/culinare pe care le baga la inaintare adventistii. Oricum, un astfel de om cand aude de Tinerea Sambetei, va fugi de ei ca de Dracu, oricum, mancarea/gastronomia nereusind sa schimbe faptura interioara a omului.

Edited by Dude_2nd, 17 June 2018 - 07:39.


#1187
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 17 iunie 2018 - 06:49, said:

incearca doar sa-i urmaresti cu cat zel prezinta emisiunile [de doi bani]. In special Telematinalul.Posted Image  Ce? Nu-ti vine sa crezi ca si-au tras si Telematinal? Posted Image

Am zis de doi bani, pentru ca incearca sa impace Capra si Varza. Isus in invatatura Sa, nu a facut asta. El a ramas Acelasi, Invatatorul maselor fara scoala, dar astazi targetul adventistilor e undeva extrem de sus, in elitele acestei lumiPosted Image
Sper ca te referi la liber arbitru, sambata, pierderea mantuirii si interpretarea literala a Ierusalimului.

#1188
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 19 iunie 2018 - 15:09, said:

Sper ca te referi la liber arbitru, sambata, pierderea mantuirii si interpretarea literala a Ierusalimului.
speri mata dar speri degeaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate