Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achizitie AV Receiver. Denon vs Yamaha

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
Cristian-Gheorghe

Cristian-Gheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.10.2007
Salutare tuturor!

Aș dori să achiziționez un receiver decent, care să se comporte ok atât pt. vizionare filme, cât și pt. ascultat muzică. M-am orientat în principiu spre:
Denon AVR-X2300W
Yamaha RX-V681

Din ce am citi pe net, în linii mari situația ar fi cam așa:
- Denon-ul are un sunet plăcut, bine echilibrat. Probleme cu fiabilitatea?
- Yamaha e mai bun ca sistem 5.1 / 7.1 (pt. filme, de ex.). Fiabil.

I-aș ruga pe cei care posedă sau au văzut la lucru aceste receivere să mă ajute în luarea deciziei.

Cu mulțumiri.

Edited by Cristian-Gheorghe, 21 January 2017 - 01:19.


#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Cristian-Gheorghe, on 21 ianuarie 2017 - 01:18, said:

Salutare tuturor!

Aș dori să achiziționez un receiver decent, care să se comporte ok atât pt. vizionare filme, cât și pt. ascultat muzică. M-am orientat ĂŽn principiu spre:
Denon AVR-X2300W
Yamaha RX-V681

Din ce am citi pe net, ĂŽn linii mari situația ar fi cam așa:
- Denon-ul are un sunet plăcut, bine echilibrat. Probleme cu fiabilitatea?
- Yamaha e mai bun ca sistem 5.1 / 7.1 (pt. filme, de ex.). Fiabil.

I-aș ruga pe cei care posedă sau au văzut la lucru aceste receivere să mă ajute ĂŽn luarea deciziei.

Cu mulțumiri.

părerea mea e că nu poți da greș cu nici unul din cele două sisteme. Eu am Yamaha rx-v473 de care-s foarte mulțumit.
Cel mai bine ia decizia pe baza prețului și a dotărilor: număr de porturi HDMI, intrări analogice, etc.

O chestie care mă supără la amplificatorul meu e că nu convertește semnalul dintr-un sistem ĂŽn altul. De ex dacă intri cu AV-component tot așa ĂŽl scoți spre tv, nu-l poate trece pe HDMI. Ai mai multe cabluri de tras dacă ai cumva un aparat mai vechi, fără HDMI, pe care vrei să-l conectezi.

Interfața pentru radio pe net e destul de primitivă, dar poate au mai lucrat la ea ĂŽntre timp. Nu poți căuta posturi de radio direct din aparat, trebuie să te ĂŽnregistrezi pe un site și acolo ĂŽți faci lista de preferințe. Iarăși ceva de comparat dacă asculți la radio.

Edited by DaculScoril0, 21 January 2017 - 09:48.


#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Denon are sunet placut, bine echilibrat , reda bine frecventele de la joase si pana la inalte, fara distorsiuni, chiar si la volume mai ridicate. Evident, cu boxe decente. Despre fiabilitate, eu am un X500 de aprox 3 ani - nici macar o problema.

Despre Yamaha - din auzite doar - se zice ca are neaparat nevoie de subwoffer, altfel sunetul este destul de lipsit de joase.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 florinel, on 21 ianuarie 2017 - 09:55, said:

Denon are sunet placut... eu am un X500 de aprox 3 ani
Eu am un Denon AVR1705 de 13 ani - fără intervenții.
Deci stă bine și la fiabilitate.

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ambele sunt exceptionale.
Asta cum ca Yamaha nu are bass e scoasa din putzul gandirii :D

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De fapt analiza sunetului nu se face cu ajutorul ,,gandirii'''ci folosind perceptia, adica conexiunea dintre simturile exterioare (auz in cazul nostru) si prelucrarea informatiei respective de catre creier. Ai ascultat ambele receivere sau vorbesti pur si simplu din ,,putzul gandirii'' ca sa te citez pe tine?

#7
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
am atat denon x4000 cat si yamaha aventage rx-a3040.. te asigur ca nici macar sistemul de calibrare nu e mai slab pe yamaha, decat pe denon, tinand cont ca iti permite sa adaugi manual inca 3 curbe, pe doua profile diferite (calibrat cu un mic umik-1).. despre faptul ca n'are bass yamaha, treaba asta e trasa rau de tot de par


P.S. - a propos de sunet, calibrate in aceiasi camera, cu dif. Kef R500, Denon'ul are un sunet strident, cu toate ca, in teorie, audyssey xt32 ar trebui sa fie superior celui de pe yam, ypao 3d

Edited by traianescu, 21 January 2017 - 14:00.


#8
Cristian-Gheorghe

Cristian-Gheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.10.2007
Mulțumiri tuturor celor care au postat.

Pe whathifi.com am găsit într-un review pt. RX-V581 următoarele:

Where the Yamaha takes a dip is with delivering voices. It’s not as precise as the Denon AVR-X2300W, for example.
Even with the Pure Direct mode turned on (which we would recommend for the best sound performance), the midrange isn’t quite as subtle and clearly defined as the rest of the amplifier’s talents.
We want it to convey more expression. The Denon is more adept at conveying emotion in dialogue; the Yamaha is just a touch reticent in comparison.
The Denon’s way with voices keeps you captivated. The subtlety and fluid dynamics engages you – the build-up to the flourish when the Enterprise is revealed in Star Trek has a sense of excitement and wonderment to it.
On the Yamaha, the swell of music doesn’t quite reach that soaring high and you don’t get last ounce of flare from the horns. It’s a small difference, but could tip the balance in favour of one amp over the other.
But the Yamaha can’t be contested for its power and impact. That punchy rhythm is great when you’re listening to music, with songs played with enthusiasm and drive.
The Denon is predictably subtler with voices, but put the Yamaha in two-channel mode and its music performance is surprisingly enjoyable compared with other AV receivers.

Read more at http://www.whathifi....f603StdZqrOt.99

Edited by Cristian-Gheorghe, 21 January 2017 - 13:56.


#9
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Chiar si eu am avut de ales intre denon si yamaha.. am mers pe yamaha in final.
La testele facute de mine ambele se comportau aproximativ la fel..

LEgat de BASS .. complet eronata informatia cum ca nu are bass-ul bun si trebui SW.

#10
Cristian-Gheorghe

Cristian-Gheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.10.2007
Review-ul celor de la whathifi semnalează un comportament mai bun al Denon în ce privește redarea vocii/dialogurilor.

Nu reproșau nimic bass-ului, dimpotrivă.

Unii reproșau (nu mai știu exact unde am citit asta, cred că era un review de pe amazon) receiverelor Yamaha că sunetul este procesat excesiv, ceea ce duce la o pierdere de naturalețe. În comparație, Denon ar avea un sunet mai expresiv, mai natural.

681 are intrare pt. pick-up (nu consider asta un factor determinant).

#11
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
comparam receiverele, dar trebuie tinut cont ca e nevoie sa te raportezi la o anumita pereche de boxe sau sistem de boxe (5, 7, etc + sub ).. si oricum, nu vor suna niciodata la fel in 2 camere diferite .. si unde mai pui si preferintele fiecarui utilizator in parte, cand vine vorba de tipul de sound..
a propos de cum suna in camera, incercati sa faceti o simulare cu REW ( www.roomeqwizard.com ) si numai a subwooferului, introducand doar dimensiunile camerei si pozitia acestuia..

pur si simplu, nu ai ce sa recomanzi nimanui.. sistemele astea trebuiesc cel putin ascultate intr'un shop, comparate si apoi, tine de cat de mult vrei sa'ti bati capul cu ele, ca risti sa'ti sune mai rau decat boxele integrate ale tv'ului (exagerez putin, ca sa ma fac inteles).. sunt pe amazon, de exemplu, review'uri la sisteme gen logitech, trust, etc, de ai impresia ca ii fac de rusine si pe cei ce asculta kef blade si ampli briston sau mai stiu eu ce...

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Gheorghe, daca oricum o sa cumperi un subwoofer nu mai are relevanta cum livreaza bass-ul unul sau altul dintre receivere. Treaba asta este mai importanta pentru cineva care nu vrea sau nu are posibiltatea din diverse motive sa adauge si subwoofer in sistem.

Edited by razor01, 21 January 2017 - 15:24.


#13
Cristian-Gheorghe

Cristian-Gheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.10.2007
Din cate știu era o problema cu basul usor atenuat la receiverele Yamaha mai vechi.
Ce mă nedumerește mai mult este review-ul amintit la postarea #8. Pt. mine este important ca muzica vocală să fie cât mai bine redată. Presupun că în aprecierile lor cei de la whathifi nu au comparat mere cu pere, adică nu au pus receiverul Yamaha la niste boxe inadecvate, în timp ce Denon-ul era legat la boxe de super clasă.

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca te intereseaza chestiuni de finete in materie de sunet cumpara DAC si amplificator stereo, lasa receiverele. :)

#15
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
ce vrei de fapt sa ai, 2.1 sau 5.1 ? daca nu ai material multichannel, e inutil un receiver.. sau daca vezi un film la 2/3 luni.. esti mai castigat cu un ampli stereo, daca urmaresti doar tv'ul si asculti muzica.. la cat esti dispus sa cheltui pentru receiver, niciodata nu va avea calitatea unui ampli stereo (scuza'ma ca sunt direct, dar receiverele astea sunt jucarii, nimic mai mult) .. revenind la ampli stereo, ori are iesire sub ori cumperi un sub cu intrari/iesiri hi level pentru a avea un xover intre boxe/sub.. de obicei muzica e peste 30hz, dar din punctul meu de vedere, boxele pana intr'o anumita cifra (vorbesc de cifre decente la nivelul a ceea ce isi permite romanul de rand) nu reproduc intocmai asemenea frecvente (probabil cu -n db sau mai stiu eu ce % distorsiune).. dar sunt si exceptii, bass i love you, spre exemplu, imi vine acum in minte, cu 17 hz.. ce muzica asculti ?

#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 traianescu, on 21 ianuarie 2017 - 16:41, said:

dar sunt si exceptii, bass i love you, spre exemplu, imi vine acum in minte, cu 17 hz.. ?

Cine asculta asemenea melodii de rahat (altfel decat pentru a testa sistemul) nu merita mai mult de niste PA-uri :D

P.S. este o gluma, sa nu mi-o iei in nume de rau :)

#17
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
de data asta, ai zis'o cu pa'urile.. cam ce pa'uri vrei sa fie, elegante/decente pentru un sistem home si sa reproduca si infrasunetele ?

mozart, spre exemplu, numea organul, regele instrumentelor... ma rog, astea sunt chestii pe care mai indata le auzi in biserica, pe acasa mai greu de reprodus frecventele alea..
dar exemple de muzica unde sunt resimtite si infrasunetele sunt destule, acum depinde de ce asculta fiecare..
sau filme cu frecvente asa joase, sunt, si nu putine.. un clasament, cu grafice, mi se pare ca e pe avsforum.. si chiar nu vad cum reusesti sa reproduci frecventele alea, daca nu calibrezi sistemul


hai ca ii stricam topicul cristianului... sa spuna ce vrea sa auda de la sistemul audio, ce camera are, cat e dispus sa cheltuiasca...

#18
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Din punct de vedere al unui A/V receiver e doar o chestiune de gust si preferinta intre Yamaha, Onkyo sau Denon. Toata lumea stie ca cel mai agresiv este Yamaha, are cel mai bun atac si suna masiv cind vorbim de performante similare. Onkyo are probleme cu HDMI-ul, Denonul are probleme cu softul. Deci Yamaha este mai fiabil, spun unii. Cu toate asta ceea ce se urmareste la un A/V receiver este partea de conectica, nr.intrari/iesiri analog. HDMI, daca e 4K, daca are Dolby Atmos, HDCP 2.2, WIFI, LAN, etc.
Eu detin Yamaha RX-860A pe care il recomand ca fiind unul bun.

Dar receveirele A/V nu sint HIFI, deci chiar daca amplifica bine muzica sint departe de amplificatoarele integrate stereo. De unde rezulta ca cine este audiofil va avea 2 amplificatoare: unul A/V pt. filme si unul stereo muzica.
Sigur pe linga astea mai trebuie o sursa de muzica buna, cabluri si sa nu uitam de incinte.

Edited by Skytalker, 21 January 2017 - 19:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate