Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Inmatriculare masina Irlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 26.11.2006
Am gasit o masina din Irlanda la cineva care a lucrat acolo si a cumparat-o pe numele lui si nu stiu care sunt pasii ce trebuie pentru a o inmatricula pe numele meu . Mi-a spus ca nu mai trebuie certificat fiscal intrucat acolo nu se platesc taxe si e suficient un contract de vanzare-cumparare intre noi si cu actele masinii. Mi-a spus ca are NCT valabil pana in 01.2018. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti punctual ce acte trebuie caci nu am habar deloc si nici n-am gasit informatiile necesare. Multumesc !

#2
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Dc ai cumpara o masina cu volan pe dreapta? Nu are valoare pe piata, greu sa o vinzi mai departe, poate doar la dezmembrat. Ia una la aceeasi bani, mai modesta, dar cu volanul pe partea buna, ca daca vrei sa iesi in afara localitatii, ai nevoie de copilot

#3
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 26.11.2006

 Karogs, on 20 ianuarie 2017 - 20:02, said:

Dc ai cumpara o masina cu volan pe dreapta? Nu are valoare pe piata, greu sa o vinzi mai departe, poate doar la dezmembrat. Ia una la aceeasi bani, mai modesta, dar cu volanul pe partea buna, ca daca vrei sa iesi in afara localitatii, ai nevoie de copilot
Nu merg la drumuri lungi cu ea , doar pe drumuri neasfaltate din sat si ocazional la oras. Pentru plimbari lungi am alta masina . Si la 2500 de euro nu prea ma intereseaza cu cat o mai revand caci sper sa ma tina pana isi scoate banii. Ca urmare va rog sa-mi raspundeti punctual la ce am intrebat eu . Stima .

#4
L0L

L0L

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 16.10.2016
la 2500 deja iei una buna pe partea ei. despre ce auto e vorba? ceva 4x4?

#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Are cartea masinii ? Daca da este o rubrica unde se trece noul proprietar , super simplu , apoi cu actele la tradus daca vrei s-o inmatriculezi in Ro . La RAR va trebui sa-i schimbi farurile cu unele pe model european pt ca ele bat altfel ( cred ca stii ) .

#6
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 johnnydanut, on 20 ianuarie 2017 - 19:51, said:

Am gasit o masina din Irlanda la cineva care a lucrat acolo si a cumparat-o pe numele lui si nu stiu care sunt pasii ce trebuie pentru a o inmatricula pe numele meu . Mi-a spus ca nu mai trebuie certificat fiscal intrucat acolo nu se platesc taxe si e suficient un contract de vanzare-cumparare intre noi si cu actele masinii. Mi-a spus ca are NCT valabil pana in 01.2018. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti punctual ce acte trebuie caci nu am habar deloc si nici n-am gasit informatiile necesare. Multumesc !

La nici o masina de afara nu ai nevoie de certificat fiscal,aia e o aberatie romaneasca,ca multe altele.Deci,in cazul tau,ai nevoie de Registration(talonul masinii) si un contract de vanzare cumparare.Cu astea doua mergi la tradus.Cum in Irlanda si UK nu exista contract de vanzare-cumparare,trebuie sa te descurci(daca nu,dai pm si se rezolva).
Cam astea sunt actele de care ai nevoie,nu te intreaba nimeni de NCT,oricum cand mergi la RAR o sa-ti faca aia si verificarea tehnica.Cand ai actele astea te duci la programezi la RAR sa-ti faci identificarea.Mai departe,la serviciul inmatriculari,se pare ca ai noroc si au scos astia taxa aia tembela de inmatriculare.

 cobi1, on 20 ianuarie 2017 - 21:18, said:

Are cartea masinii ? Daca da este o rubrica unde se trece noul proprietar , super simplu , apoi cu actele la tradus daca vrei s-o inmatriculezi in Ro . La RAR va trebui sa-i schimbi farurile cu unele pe model european pt ca ele bat altfel ( cred ca stii ) .

Depinde de masina,sunt masini ce au faruri cu reglaj pentru RHD sau LHD.Poate ne spune si ce masina e.

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu mai intrebati de cartea masinii sau certificat de inmatriculare la masinile inmatriculate in Irlanda. Nu exista asa ceva. Nu exista nici macar un document pe care sa-l cari dupa tine cand mergi cu masina. Exista doar permis si atat. Asigurarea, verificarea tehnica (itp), taxa de drum, sunt afisate in geam, obligatoriu.
Nu exista contract de vanzare-cumparare.

Masina este insotita de un singur document (din pacate nu-l am la mine, e acasa in Irlanda iar eu sunt in Ro momentan) si acolo se scrie cui a fost vanduta masina iar vanzatorul are obligatia sa trimita documentul prin posta nu stiu unde si primesti acasa, ca si cumparator noul document cu numele tau si adresa.

Ca sa faci asigurare nu ai nevoie de nimic. Nici macar nu trebuie sa fie masina ta.

In fine. Ideea e ca in Romania e complicat cu inmatricularea si trebuie mers la un birou care se ocupa de asa ceva sau intrebat la inmatriculari la Politie.
Eu unul nu m-as lega la cap. Daca nu mergi cu ea pe drumurile publice nici nu merita sa o inmatriculezi.
Faptul ca are NCT (inseamna ITP) pana in luna 1-2018 este super fain. Dar pentru Irlanda. Aici nu valoreaza nimic chestia asta.

#8
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 26.11.2006

 serginho74, on 20 ianuarie 2017 - 23:29, said:

Nu mai intrebati de cartea masinii sau certificat de inmatriculare la masinile inmatriculate in Irlanda. Nu exista asa ceva. Nu exista nici macar un document pe care sa-l cari dupa tine cand mergi cu masina. Exista doar permis si atat. Asigurarea, verificarea tehnica (itp), taxa de drum, sunt afisate in geam, obligatoriu.
Nu exista contract de vanzare-cumparare.
Masina asta are si certificat de inmatriculare cu serie sasiu si toate datele inclusiv numele proprietarului , care-i si cel ce o vinde asa ca nu stiu care-i adevarul. Si exista si model de contract de vanzare-cumparare asa ca @serginho74 nu stiu ce sa cred , vorbesti din auzite sau din trecut si poate acum sunt alte reguli.....

#9
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 johnnydanut, on 22 ianuarie 2017 - 23:16, said:

Masina asta are si certificat de inmatriculare cu serie sasiu si toate datele inclusiv numele proprietarului , care-i si cel ce o vinde asa ca nu stiu care-i adevarul. Si exista si model de contract de vanzare-cumparare asa ca @serginho74 nu stiu ce sa cred , vorbesti din auzite sau din trecut si poate acum sunt alte reguli.....

Scuze,nu am intrat cateva zile,am fost plecat.Deci,masina are un singur act,Registration,unde ai toate datele masinii.
Contract de vanzare-cumparare nu exista in Irlanda,dar dobitocii din Romania iti cer unul,nu  suficient sa fii trecut pe spate la Registration la rubrica new oner.Asa ca iti descarci formularul RF200 form de pe net,completezi acolo tot ce e de completat si asta e.Sa nu uiti sa tai partea de sus unde spune ca se folosea pana la masinile din 1993...
Nu te complica sa iei masina cu numere rosii,sa nu ai surprize sa aiba ala ceva datorii la primarie....cu nr de Irl e cel mai ok.

#10
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Treaba asta am si eu, dar cu o masina pe UK.

Am V5-ul la ea primit de la DVLA si factura de la firma de unde am luat-o (cu VAT number, cu tot ce trebuie)

Doar nu o sa vrea contract de V-C in loc de factura !

In V5-ul englezesc tot eu sunt trecut, nu altcineva.
La fel pe factura.


PS: Cat mai e autentificarea? Nu au schimbat pretul, nu?

Edited by M4V3RiCk_, 05 February 2017 - 15:54.


#11
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Nu,ai nevoie ori de contract ori de factura.

#12
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 eireman, on 05 februarie 2017 - 22:11, said:

Nu,ai nevoie ori de contract ori de factura.

Tocmai ce am spus ca am factura de la firma (care are VAT number) si cu numele meu trecut pe ea la cumparator.

Am nevoie sa figureze cumva si masina ca find "export" ?

Cine si-a luat masina de acolo nu cred ca astepta pana ii vine hartia ca a fost exportata (trebuie sa ai o adresa cat de cat stabila) aka platesti chirie.

Edited by M4V3RiCk_, 06 February 2017 - 00:04.


#13
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 M4V3RiCk_, on 06 februarie 2017 - 00:03, said:

Tocmai ce am spus ca am factura de la firma (care are VAT number) si cu numele meu trecut pe ea la cumparator.

Am nevoie sa figureze cumva si masina ca find "export" ?

Cine si-a luat masina de acolo nu cred ca astepta pana ii vine hartia ca a fost exportata (trebuie sa ai o adresa cat de cat stabila) aka platesti chirie.

Nu sta nimeni sa faca export....ori vii cu factura ori iti faci un contract de vanzare-cumparare.
Multi isi iau doar registrationul de la vechiul proprietar(minus partea pentru DVLA) si gata,pleaca la drum.

Edited by eireman, 06 February 2017 - 00:10.


#14
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 eireman, on 06 februarie 2017 - 00:09, said:

Nu sta nimeni sa faca export....ori vii cu factura ori iti faci un contract de vanzare-cumparare.
Multi isi iau doar registrationul de la vechiul proprietar(minus partea pentru DVLA) si gata,pleaca la drum.

Le am pe amandoua in original. Si V5-ul si factura -amandoua pe numele meu.

Deci in principiu nu ar trebui sa am probleme.

La RAR nu stiu daca au marit taxele de autetificare sau cum se mai cheama acum.
E bine ca farurile pot fi reglate din RHD in LHD...si cam atat.

Sper sa nu se ia de lampa de ceata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate