Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Miodezopsii

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Mai exista o solutie la care ma gandesc serios sa apelez eu, dar e mai scumpa si nu se face in tara.
Vorbesc de tratamentul cu un laser YAG, care le elimina fara riscuri, dar e posibil sa nu fie eliminate cele apropiate de retina.
Oricum, imbunatatirile sunt considerabile: 75%, 80&, 90% in functie de caz.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qb13GTyHtz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jeffy86able, 21 April 2017 - 15:19.


#20
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Si eu am aceste probleme la ochi, de curand am facut o operatie RELEX SMILE (reducere de la -11D OD cu -9D OS la 0 D OS si -0,5D OD) deci am facut cele mai complete analize care se pot face la noi in tara si nu numai.
Am optatat pentru setul maxim de investigatii deorece prima data doream implant de cristalin, insa se pare ca am decis impreuna cu Domnul Doctor o solutie mai buna ptr ochii mei.
Pe scurt de flocoane nu scapi toata viata o certifica cei mai titrati medici de la noi care au lunar congrese si schimburi de experienta in lumea asta a oftalmologilor si au si cea mai moderna baza de investigatii oftalmologice de pe la noi  singura chestie interesanta care o pot spune suna cam asa : tratamentul recomandat de medidici a fost si este Mirtilene Puro cate o pastila pe zi PENTRU A STOPA APARITIA ALTORA SAU MACAR INCETINI EVOLUTIA. Aceasta toata viata. La mine vad ca merge , nu au mai aparut altele noi si cele vechi par incet a se difuza. Am cam 8 luni de cand iau , deci rabdare si speranta.
Orcum creierul "invata" sa le ignori cat de cat.
Ganditi va ca sunt oameni pe lumea asta care chiar au probleme mari de vedere ,aceasta pentru psihic si aceste "muste" vor fi prietenii vostrii toata viata. Posted Image

Stima.

Edited by anghelv69, 24 April 2017 - 18:28.


#21
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu exista tratament medicamentos care sa le opresca aparitia sau incetineasca aparitia.
Ele apar datorita detasarii corpului vitros de retina (imbatranire obisnuita) si atunci se desprind acele fibre de colagen si incep sa pluteasca in vitros.
Si eu am luat vreo 3 luni Vitreoclar si Vitreoxigen fara absolut nici un efect.
La vreo jumatate de an dupa le am exact la fel. Nu sunt mai multe si cu siguranta nu s-au ameliorat.
Doctorii nostri ti-au zis ce stiu ei si ce pot face ei. Asta nu inseamna ca medicina n-a progresat in alta parte.
Sa vedem, zise orbul.

Edited by jeffy86able, 24 April 2017 - 20:11.


#22
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Lucrul acesta l-am spus si eu foarte clar , nu trec , poate e placebo la mine sau m-am obisnuit eu cu ele , cat priveste partea cu doctorii nu sunt de acord, avem medici oftalmologi la acelasi nivel ca cei pe care-i lauzi tu
SMILE de ex nu-l au tari bogate si cu multi bani, vorbesc din experienta proprie pe ochii mei nu din internet.
O investigatie ptr SMILE e altceva .....
Crede-ma ca am o varsta si sunt satul de probleme la ochi grave traite pe pielea mea
Google Dr Andrei Filip , Mircea Filip , Carmen Dragne , Miruna Nicolae etc, medici care cert stiu la nivel maxim sa rezolve probleme ale ochilor si care au si cu ce.

Edited by anghelv69, 25 April 2017 - 13:03.


#23
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Pai da, dar acolo vorbim de altfel de probleme cu alte rezolvari, evident.
Smile e pentru miopie si asigmatism, nu miodezopsii.
Aici vorbim de miodezopsii. Vitrectomie se face la noi in tara pentru problema asta?

#24
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Trimite un e-mail la [email protected] prezinta problema ta si cu siguranta Dnl Doctor Andrei Filip o sa-ti raspunda. https://www.amaoptim...v-andrei-filip/
Eu asa am "inceput"
http://www.amaoptime...ri_operatii.pdf

Stima

#25
PaulDiaconu

PaulDiaconu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2018
Miodezopsiile sunt cauzate de modificări în corpul vitros,  substanța gelatinoasă situată la polul posterior al ochiului, în fața  retinei. Astfel, deșeurile din vitros lasă o umbră pe retină și ea este  cea percepută ca o „musculiță” în câmpul vizual.
Se impune un examen oftalmologic al fundului de ochi pentru a exclude o afectiune importantă cum ar fii dezlipire de retină.
Un medic oftalmolog va poate da diagnosticul si tratamentul corespunzator.
In cele mai multe cazuri nu este nevoie de interventie chirurgicala.

#26
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 anghelv69, on 25 aprilie 2017 - 13:42, said:

Trimite un e-mail la [email protected] prezinta problema ta si cu siguranta Dnl Doctor Andrei Filip o sa-ti raspunda. https://www.amaoptim...v-andrei-filip/
Eu asa am "inceput"
http://www.amaoptime...ri_operatii.pdf

Stima
Cred ca glumesti. Am fost la Florian Balta.
Doctor oftalmolog mai pregatit in Romania nu exista.
Andrei Filip face operatia de corectare a miopiei\astigmatismului cu laser (Relex Smile).
Nu are cum sa ma ajute cu flocoanele.
La urma urmei nu a putut sa ma ajute dr. Brasse, care e unul din pionierii in optica mondiala actuala.
Sa fim seriosi.

Hai ca mi-a luat luni bune sa observ postul asta.
O fi de la ochi.

Edited by jeffy86able, 23 January 2018 - 10:43.


#27
Radusoare

Radusoare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2018
Buna ziua oamenilor, am aceeasi problema ca voi.. cu umbre,cerculete etc. in campul vizual. Eu am 22 de ani si le am de la 15-16 ani. Problema e ca au inceput sa se inmulteasca din agusut 2017. Eu sunt sofer din mai 2017 si ma gandeam daca stie cineva daca are vreo legatura condusul cu ele.. daca se inmultesc din cauza asta. Eu am fost la un control in Londra, doctorup fiind in primii 15 din lume. Dansul mi a facut toate testele posibile cu ultima generatie de aparate... iar la sfarsit mi a spus sa nu ma tem de absolut nimic din cauza ca nu mi vor afecta vederea sau sa orbesc ( ca eu asa am in cap tot timpul... chestiile astea aduc la orbire la un moment dat) (prostii, cred ca toti trecem prin asta). Mi a spus sa conduc linistit ca nu mi le afecteaza cu nimic... acum nu stiu sunt asa stresat , depresiv, cateodata nu mi vine sa rad sau sa fiu fericit din cauza lor ... Pe timp de zi port ochelari de vedere de soare, le mai amelioreaza, nu prea le mai vad asa rau.. vederea imi este buna... dar nu stiu ori este doar in capul meu ori nu stiu, parca se inmultesc zilnic, ma rog exagerez.. va multumesc frumos si chiar apreciez dacw mi ati da un raspuns ! O zi buna si multa sanatate !

#28
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu se inmultesc si nu poti face tu nimic sa le inmultesti, stai linistit.
Nici condusul nu are vreao legatura cu ele.
Ce ti-a zis doctorul, ce solutii ti-a oferit?

#29
Radusoare

Radusoare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2018
Pai nu mi a dat vreun tratament doar mi-a spus sa stau linistit si sa nu mai fiu speriat si sa mi traiesc viata.... sa nu fiu stresat din cauza lor... dar stii.. nu prea ai cum , cateodata cand le vezi asa tot timpu si te gandesti ca esti tanar si mai tarziu se agraveaza si e posibil sa nu mai poti face multe chestii din cauza lor cazi in depresie instant. Dar incerc tot timpul sa ma gandesc ca fac parte din mine si ca trebuie sa le accept....

#30
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Stiu senzatia, si eu m-am impotrivit ei.
Dar cu timpul nu le-am mai dat atata importanta, practic m-am obisnuit cu ele.
Nici nu le prea vad pe vremea asta de afara, daca e lumina multa ma deranjeaza insa.
Cu timpul vei vedea ca nu te mai preocupa, pur si simplu le vei accepta si gata.
Daca nu, solutii medicale sunt, doar ca unele sunt mai riscante, altele mai putin, dar toate sunt cam scumpe.

#31
Radusoare

Radusoare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2018
Multumesc frumos, chiar conteaza raspunrile tale. O zi frumoasa

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate