Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Facultate Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salut la toata lumea, am si eu o intrebare, se poate face facultate in Uk si sa te plateasca ei ? Mi-a spus cineva ca este la facultate si il plateste facultatea ca nu are dreptul sa lucreze cat timp este la facultate, dar nu a oferit detalii. Poate cineva in cunostinta de cauza sa ma informeze ? Multumesc mult

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, si dupa ce termini devii sclavul lor, legal.
Sunt diverse firme care ofera astfel de "sponsorizari", dar nu pe degeaba.

Nu te plateste nimeni pe tine, iti vor plati studiile.

Edited by gumball3000, 20 January 2017 - 16:10.


#3
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Poti sa imi spui mai multe ? El primeste cam 1500 pe luna de la facultate. Ce are de pierdut? Si cum sclavul lor?

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 remus43, on 20 ianuarie 2017 - 16:22, said:

Poti sa imi spui mai multe ? El primeste cam 1500 pe luna de la facultate. Ce are de pierdut? Si cum sclavul lor?

Probabil semnezi ceva prin care esti obligat sa lucrezi la ei, ei fiind firma de recrutare/plasare de munca, adica te pimpuiesc la diverse firme. Adica lucrezi fizic la aia dar salariat de fapt esti la firma care te-a sponsorizat si primesti cat vor ei. Daca nu respecti contractul probabil te pun sa dai banii inapoi + deranj.

Pari cam naiv din exprimare si felul cum pui problema. There's no such thing as a free lunch.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Inseamna ca primeste vreo bursa de merit.

#6
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Potae, ai mare dreptate, doar am intrebat, nu stiu cum functioneaza la ei facultatiile, dar daca iti platesc ei sa o faci si apoi iti ofera de munca, eu zic ca e un lucru bun, nu?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Este si nu este. Daca e un domeniu ce n-are cautare, este. Dar daca are, cu siguranta ai dori sa mergi la altu' sa iei mai mult si atunci te incurca actualul contract!

#8
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Două opțiuni există pentru cei care-și dau licența (undergraduates):

1) Burse de merit sau de nevoi sociale (minorități, săraci etc): acestea se dau ori de universități, ori de fonduri independente care operează strict în numele anumitor universități (iar aici mă refer în mare la acele fonduri fiduciare ale colegiilor OxBridge, restul neavând fonduri semnificative). Astea se rezolvă după admiterea universală prin UCAS la nivel instituțional, separat.

2) Prin mediul privat: o firmă privată plătește studiile (în special cele din domeniile tehnice) și o sumă de subzistență. Apoi, prin contract, la sfârșitul studiilor, există două posibilități: semnarea unui contract de muncă în condiții avantajoase pentru firma respectivă SAU restituirea sumelor pe care firma le-a plătit cu studentul, de obicei într-o singură tranșă de plată (evident prohibitiv pentru marea majoritate).

Pentru masteranzi și mai sus (graduate studies/post-graduate studies), atunci încep universitățile să angajeze cei mai iluștri studenți, iar treaba se face din nou la nivel instituțional.

#9
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Unde as putea gasi informatii cum sa ma inscriu ?

#10
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
La facultăți?

Înscrierea se face în mod universal pe ucas.com indiferent de facultate. Faceți cont acolo iar mai departe, website-ul e destul de intuitiv.

#11
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Multumesc frumos la toti, a facut cineva pasul acesta ?

#12
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Contacteaza integraledu .Vezi info pe net
Fiica mea studiaza in Anglia prin/cu acte/formulare/info facute de ei .
Toate actele,formulare si ce mai trebuie sa stii  te ajuta ei.
Tu trebuie sa ai medie buna la bac, examen limba engleza Ielts sau toefl.Cu cat mai mare mediala bac cu atat mai multe sanse sa ajungi unde vrei tu
Si nu sunt scumpi.
Sunt si alte firme .Cauta pe net.

Atentie La Brexit s-ar putea sa se schimbe situatia din momentul activarii articolului 50.

Edited by goguboeru, 20 January 2017 - 18:47.


#13
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Facultatea ti-o plateste statul britanic printr-un "imprumut" care ti-l ofera, care si-l va substrage in timp din salariul tau. Este putin mai avantajos ca in USA de exemplu, unde student loans-urile te pot urmari si toata viata.

#14
ladyBug21

ladyBug21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2017
Indiferent cat de bine iti suna o facultate in Anglia, sa nu te gandesti ca acolo sunt caini cu colaci in coada.
Trebuie sa te gandesti bine daca poti rezista intr-un mediu foarte diferit de Romania. Unele din multele schimbari ar fi
vremea mereu ploioasa, innourat, vantos si frig. Chiriile la ei sunt mai scumpe decat caminul, deci nu te gandi ca e ca la noi.
Ca sistem academic e foarte bun, mai ales daca iti dedici tot timpul studiului. Profesorii la ei sunt foarte comunicativi si implicati in materia pe care o predau.
De asemenea, trebuie sa fii pregatit sa intelegi accentul britanic. Sa nu te bazezi ca stii engleza americana. Ei folosesc multe cuvinte "slang" care vorbite cu accent britanic... S-ar putea sa intri intr-o depresie si sa te intorci in tara dupa 1-2 ani, bolnav si dezamagit.

In legatura cu imprumutul: se numeste Student finance. Ce fac ei, este sa-ti plateasca anii de studiu, care sunt in jur de 9000lire pe an cu conditia ca dupa ce termini facultatea, sa-i dai inapoi doar daca castigi peste 22k lire pe an. Din surplus, 9% ii dai la student finance.

Succes

PS: daca chiar te intereseaza, intra pe edmundo.ro si vorbeste cu unul din consilier. Serviciile lor sunt gratuite si te ajuta cu toata procedura.

Edited by ladyBug21, 01 February 2017 - 16:20.


#15
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Au anuntat(Anglia)ca si cei ce se inscriu in 2017 au imprumutul asigurat pe durata celor 3-4 ani de studiu indiferent daca ies sau nu din EU

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate