Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

De ce nu se recomanda Volvo?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Citind topicurile privind sfaturile de achizitie auto am constatat ca nu se recomanda Volvo.Se merge pe VAG, BMW, ceva japoneze.
Stiu, imi vor sari in cap multi care vor spune ca masinile nemtesti sunt cele mai bune.Or fi nu zic. Parerea mea ca sunt supra evaluate.
Deci, de ce nu recomandati Volvo?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
- supra evaluate
- motorizari discutabile, mai ales ca pe diesel ramasesera rau in urma
- service si piese foarte scumpe

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
E o masina mai aparte. Considerata pana nu demult o masina pentru "domni", pentru cei mai in etate, pentru "batrani". Nu dai bine la bulevard daca nu ai BMW & Co. Plus ca acum o baga toti paia ca e masina chinezeasca...

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pretul e baiul si faptul ca e " chinezeasca " ... la banii aia ai alternative muuult mai bune, dpmdv .

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
mașini care vin cu un cost al manoperei astronomic. preț de premium și calitate mult sub medie. Un v44 Cross Country (fără 4x4) trece de 48.000 de euro.....

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu au prea mers pe motoarele lor . Au avut pe rand de la Fiat , VW , Ford . Masini mai grele decat concurenta la aceeasi clasa . Siguranta este relativa . Au patit ca Toyota Hilux. Acum cateva zeci de ani era standardul de fabilitate ...acum sunt cele mai proaste din clasa. Volvo a fost prima masina cu 5 stele la sigurata ....dar lucrurile s-au schimbat .

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
volvo a capatat reputatie buna de pe vremea seriei 200 asa cum Mercedes a a facut cu seria cobra. eu am avut Volvo 244 din 1980. avea motor diesel de 2400, 6 linie, tractiune spate, punte rigida. am dat-o la rabla in 2008.

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008


 JurasikMan, on 20 ianuarie 2017 - 10:08, said:

Volvo a fost prima masina cu 5 stele la sigurata ....dar lucrurile s-au schimbat .

Nici măcar. Renault Laguna a fost prima. Într-adevăr Volvo a proiectat mereu imaginea de mașină solidă, sigură, pe care te poți baza. Cât de adevărată a fost imaginea, naiba știe.



#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Volvo nu e recomandat pt. ca sunt slabe calitativ si scumpe. Erau masini foarte bune inaintea globalizarii insa de atunci au fost cumparati de Ford si acum de chinezi.
Volvo de acum 2-3 ani erau Ford Focus si Mondeo cu alta forma si cu 50%. Acum i-au cumparat chinezii si fac modificari la ele exact cum a fost Oltcit si Dacia care au copiat o marca mare si apoi au inceput sa le modifice ei.

Edited by Kroghy, 20 January 2017 - 10:21.


#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
cand am schimbat rulemntii fata anu' trecut
era unu' cu un Volvo pe rampa....

se schinuia mecanicul sa desfaca un surub de pe axa spate
snap...s-a retezat gatul surubului !!! OK era ruginit insa nu ar trebui sa se intample asta.
ei bine surubul ala crezi ca a fost usor de gasit !?!?! .... neeeee.

Apoi mecanicul: "nu stiu ce dracu piese fac astia de pe la Volvo ca sunt prea dure.....nu este prima data cann incerc sa desfac si se reteaza"
a dat omu cu wd40 tot ia dat prin cap...mai avea sa puna lampa cu gaz insa nu se putea ca era prea aproape de ceva de plastic pe acolo.

in fine intr-un final i-au pus un surub oricare care se potrivea
si l-au trimis sa caute surubul prin magazine. Ca ei nu il aveau...

Edited by Mihai_3, 20 January 2017 - 10:32.


#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Benzinarele sunt ok ca fiabilitate însă consuma mult. La capitolul diesel s-au cam făcut de râs. La fel era și la Saab.

#12
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 cobi1, on 20 ianuarie 2017 - 10:07, said:

Pretul e baiul si faptul ca e " chinezeasca " ... la banii aia ai alternative muuult mai bune, dpmdv .

nu este "chinezarie" totusi. Au doar actionariat chinezesc, producatorul in rest a ramas cat se poate de suedez la fel si produsul.

Mie mi-au placut si saab-urile, chiar imi pare rau ca au dat coltul :(

9-3 si 9-5 aero, erau ceva mai deosebit, mi-a placut foarte mult lacasul chei de contact intre scaune

#13
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 Mihai_3, on 20 ianuarie 2017 - 10:32, said:

cand am schimbat rulemntii fata anu' trecut
era unu' cu un Volvo pe rampa....

se schinuia mecanicul sa desfaca un surub de pe axa spate
snap...s-a retezat gatul surubului !!! OK era ruginit insa nu ar trebui sa se intample asta.
ei bine surubul ala crezi ca a fost usor de gasit !?!?! .... neeeee.

Apoi mecanicul: "nu stiu ce dracu piese fac astia de pe la Volvo ca sunt prea dure.....nu este prima data cann incerc sa desfac si se reteaza"
a dat omu cu wd40 tot ia dat prin cap...mai avea sa puna lampa cu gaz insa nu se putea ca era prea aproape de ceva de plastic pe acolo.

in fine intr-un final i-au pus un surub oricare care se potrivea
si l-au trimis sa caute surubul prin magazine. Ca ei nu il aveau...

La cat de buni sunt mecanicii in Romania nu mi se pare relevant postul tau. Dar poate am fost eu ghinionist si nu am prins vreunul bun pana acum Posted Image

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 caiuscorneliu, on 20 ianuarie 2017 - 10:13, said:

Nici măcar. Renault Laguna a fost prima. Într-adevăr Volvo a proiectat mereu imaginea de mașină solidă, sigură, pe care te poți baza. Cât de adevărată a fost imaginea, naiba știe.

" citez :

La începutul anilor ’90, Renault a lansat mai multe modele de succes, printre care Clio, care a înlocuit modelul de succes Renault 5, lansarea celei de-a doua generaţii a modelului Renault Espace, Renault Twingo, Renault Laguna şi Renault 19. La mijlocul anilor ’90, Renault 19 a fost înlocuit de Renault Mégane, care a fost prima maşină din lume care a acumulat 4 stele la testele de siguranţă EuroNCAP."

deci , 4 din 5 .

De atunci, Renault a produs intradevar mai multe modele care au obtinut 5 stele .
Dar , daca ai o sursa ma buna , pune linkul , ca-s curios si eu . Nu ca sa infrme sau sa confirme ce discutam noi aici ci pentru acuratetea informatiei Posted Image .

Edited by JurasikMan, 20 January 2017 - 10:49.


#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Pentru ca e semnificativ mai scump decat altele? Posted Image Cand mi-am luat masina m-am uitat la preturi la diverse marci, cand am ajuns la Volvo m-am "speriat", nu ma asteptam sa fie asa de scumpe :)

Edited by utopium, 20 January 2017 - 10:48.


#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

 JurasikMan, on 20 ianuarie 2017 - 10:46, said:


" citez :

La începutul anilor ’90, Renault a lansat mai multe modele de succes, printre care Clio, care a înlocuit modelul de succes Renault 5, lansarea celei de-a doua generații a modelului Renault Espace, Renault Twingo, Renault Laguna și Renault 19. La mijlocul anilor ’90, Renault 19 a fost înlocuit de Renault Mégane, care a fost prima mașină din lume care a acumulat 4 stele la testele de siguranță EuroNCAP."

deci , 4 din 5 .
Nu ești atent. Eu am zis ca Renault Laguna a fost prima mașină cu 5 stele.
http://www.euroncap....rst-5-star-car/

#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 un_dac, on 20 ianuarie 2017 - 10:39, said:


nu este "chinezarie" totusi. Au doar actionariat chinezesc, producatorul in rest a ramas cat se poate de suedez la fel si produsul.

Mie mi-au placut si saab-urile, chiar imi pare rau ca au dat coltul Posted Image

9-3 si 9-5 aero, erau ceva mai deosebit, mi-a placut foarte mult lacasul chei de contact intre scaune
Banuiesc ca ai observat ghilimelele ?!
Oricum pretul este nesimtit dpmdv , la ce ofera .

#18
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012

 varu_alin, on 20 ianuarie 2017 - 09:57, said:

Citind topicurile privind sfaturile de achizitie auto am constatat ca nu se recomanda Volvo.Se merge pe VAG, BMW, ceva japoneze.
Stiu, imi vor sari in cap multi care vor spune ca masinile nemtesti sunt cele mai bune.Or fi nu zic. Parerea mea ca sunt supra evaluate.
Deci, de ce nu recomandati Volvo?


Un Ford mult prea scump, pretentii de premium. Mecanicii cer mai mult (e mai speciala), piese din dezmembrari mai putine (mai ales elemente de caroserie). Au adus ideile Volvo de siguranta si de particularate ceea ce a crescut greutatea. Interior, meh cu multe butoane. Mi-ar place un XC90 ca sa ies in evidenta, atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate