Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taburile isi fac autorefresh in Chrome - fost "O problema ciudata.."

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Restore

Restore

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.01.2017
Salut si bine v-am gasit!

Am si eu o problema cu Google Chrome de cateva zile incoace. Problema e ca mereu cand intru pe alta pagina si las 1-2 taburi deschise sau mai multe, cand revin pe unul dintre ele, se incarca mereu din nou cum as intra prima oara.. E foarte enervat, mai ales pe facebook pentru ca numai pot vedea notificarile acelea in tab ca am primit ceva.

Cum as putea sa rezolv? Multumesc frumos!

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pe mine Chrome ma enerveaza ca deschide mereu alt Tab cand dau click pe cate un link dupa un Google search, l-a copiat si Firefox pe unul din calculatoarele mele la faza asta.

#3
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013
Salut, tot ce trebuie sa faci e sa intri pe link-ul acesta: chrome://flags/#automatic-tab-discarding
Trebuie sa cauti optiunea "Închiderea automată a filelor", si sa alegi optiunea dezactivare.

#4
Restore

Restore

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.01.2017
Am rezolvat.
Iti multumesc mult!

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostNeaceasca85, on 20 ianuarie 2017 - 01:48, said:

Pe mine Chrome ma enerveaza ca deschide mereu alt Tab cand dau click pe cate un link dupa un Google search, l-a copiat si Firefox pe unul din calculatoarele mele la faza asta.

Aia e setare din contul google. Default nu face asa.

Si e chiar utila. Pentru ca poti deschide direct mai multe rezultate fara sa tot dai back. Deschizi 5 taburi si le citesti.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Deschiderea rezultatelor in ferestre (tab-uri) noi nu tine de contul Google, in sensul ca nu e nevoie sa fi logat in contul Google pentru a o controla/aplica si functioneaza si cu alte browsere decat Chrome.

Intr-o pagina cu rezultatele cautarii deasupra rezultatelor este o linie care contine printre altele ‘Settings’. Clic pe acel ‘Settings’ apoi ‘Search settings’ si bifati sau nu ‘[v] Open each selected result in a new browser window’. Optiunea cred ca e pastrata in cookie-uri persistente, pe acel browser pe acel calculator. Am impresia ca implicit e bifata, fiindca pe un calculator (i) nu am si nu avut niciodata Chrome, SI (ii) nu m-am logat niciodata cu contul de Google ca sa isi fi luat vreo setare de acolo, SI (iii) de fapt folosesc Edge…, SI (iv) nu am umblat niciodata in acele setari TOTUSI constat ca e bifat si deschide rezultatele in tab-uri noi. LE: Poate totusi e implicit dezactivata, ca pe IE11 era debifata si nici acolo nu tin minte sa fi umblat, plus ca e debifata dupa ce sterg cookie-urile; sau poate setarea implicita depinde de browser-ul detectat.

Edited by sags, 20 January 2017 - 07:41.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator
Bine ai venit pe forum!

Iti recomand ca inainte de a deschide un topic nou sa citesti si regulamentul ariei pe care intentionezi sa postezi. In cazul ariei de fata regulamentul se gaseste printre subiectele marcate cu "IMPORTANT" (pinned topics): https://forum.softpe...-ariei-windows/

Titlul topicului ("O problema ciudata..") nu era sugestiv cu privire la continut, asa ca de aceasta data l-am redenumit eu.

Deoarece tu nu ai folosit functia Search, am folosit-o eu in locul tau si am gasit in acest topic atat solutia expusa in postul #3 din topicul de fata cat si explicatia urmatoare: https://forum.softpe.../#entry18807281

Pe scurt, este vorba de o facilitate a lui Chrome pe care cel mai bine este sa o lasi asa cum este, altfel Chrome va consuma mai mult RAM si risti sa te alegi cu crash-uri, deoarece browserul devine mai instabil.
Problema utilizarii excesive a RAM-ului si a memoriei virtuale o poti ocoli fie prin adaugarea de mai mult RAM si prin inlocuirea HDD-ului cu un SSD, fie prin simpla evitare de a deschide prea multe taburi.

Edited by _-_, 20 January 2017 - 07:37.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View Postsags, on 20 ianuarie 2017 - 07:34, said:

Deschiderea rezultatelor in ferestre (tab-uri) noi nu tine de contul Google, in sensul ca nu e nevoie sa fi logat in contul Google pentru a o controla/aplica si functioneaza si cu alte browsere decat Chrome.

Intr-o pagina cu rezultatele cautarii deasupra rezultatelor este o linie care contine printre altele ‘Settings’. Clic pe acel ‘Settings’ apoi ‘Search settings’ si bifati sau nu ‘[v] Open each selected result in a new browser window’. Optiunea cred ca e pastrata in cookie-uri persistente, pe acel browser pe acel calculator. Am impresia ca implicit e bifata, fiindca pe un calculator (i) nu am si nu avut niciodata Chrome, SI (ii) nu m-am logat niciodata cu contul de Google ca sa isi fi luat vreo setare de acolo, SI (iii) de fapt folosesc Edge…, SI (iv) nu am umblat niciodata in acele setari TOTUSI constat ca e bifat si deschide rezultatele in tab-uri noi. LE: Poate totusi e implicit dezactivata, ca pe IE11 era debifata si nici acolo nu tin minte sa fi umblat, plus ca e debifata dupa ce sterg cookie-urile; sau poate setarea implicita depinde de browser-ul detectat.


Daca ai cont facut setarea se retine pe toate browserele.

De asta am zis de cont.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate