Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Va folositi masina decapotata?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
hard top pt vandalism/furt si nu numai. poti merge si in romania din aprilie/mai pana in octombrie fara probleme. pe canicula iti pui o sapca. :)
la noi sunt totusi destui care merg prea aproape de marginea drumului si mai ridica praful, mai ales aia mari.

masina adevarata e cea decapotabila.Posted Image

#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Mie mi se pare ca cu decapotabila (sau chiar cu trapa deschisa), se poate merge numai seara si dimineata, daca e cald.
Daca e zapada sau ploaie nu. Daca e frig nu. Daca e cald nu ca te bate soarele in cap. Trebuie sa fie relativ cald si fara soare. Nu mai zic de praf, muste, pasari si gainatz, daca o parchezi juma de ora trebuie sa o inchizi etc

Daca vrei sa mearga repede si sa fii la aer iti iei motocicleta, nu decapotabila.

Edited by vrajitoruldinoz, 20 January 2017 - 00:23.


#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Vara foarte cald, iarna foarte frig, din start nu merge. Apai eu as vedea masina decapotabila precum casa fara pereti, chiar nu vreau sa auda altii ce anume ascult eu in ea, drept urmare nici geamurile nu le cobor vreodata, daramite sa o mai si decapitez, aaa, decapotez.

#22
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Va folositi masina decapotata?

Daaa... cu flexu' !Posted Image

#23
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Eu o folosesc decatopata cand imi pun patocii aia verzi, cu cioc si plec la vanatoare de berberite. Sticla de balantzan langa mine, un cd cu danarmeanca.....mor!!

Edited by Darkage_, 20 January 2017 - 07:44.


#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Vrem sau nu vrem sa recunoastem , masinile decapotabile sunt din alte filme. Asa , prin Dubai , seara pe racoare , prin Florida ...prin zone cu multa civilizatie, putin ( spre deloc ) praf . Masina decapotabila este  fita . Este OK la agatat pipite proaste dar este un produs total inutil . Vara nu poti merge decapotat pentru a te bate soarele   cap. Pe ploaie paraie ca naiba , pe frig te  ia dracu de la curent pe la ceafa si masele . In trafic inghiti toate gazele de esapament de la ceilalti . Sa dai o caciula de bani pentru o decapotabila ca sa ai dreptul sa inghti gaze de Matiz... este dovada suprema de prostie . Si este urata . Are un iz de lucru neterminat. Parca este un slap . Praful intra pe peste tot , hainele se murdaresc , galagia este mult mai mare decat intr-o masina normala.
eu am avut un Wrangler decapotabil cu hardtop . O singura data am dat plasticul jos si dupa 20 de minute m-am intors acasa sa il pun la loc. Intr-o luna am vandut masina in perdere numai sa scap de ea .
Ce faci cand vrei sa o parchezi si sa merg pe o terasa ? O lasi asa sau muncesti sa o capotezi . Ce faci cand vine ploaia brusc  ? Ce faci cand vrei sa intri n ea dupa o ora de batut soarele in scaune ? Arde tot de nu pot tine mana pe volan . In caz de accdent ce faci ? Daca te rastroni ?
Parerea mea .....

Edited by JurasikMan, 20 January 2017 - 08:47.


#25
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io soft top manual inchid in mai putin de 30s. iar pentru rasturnare este roll-over bar. oricat ar fi fost de cald in masina dupa stationare, daca o iau in loc in mai putin de 1minut s-a rezovat.

#26
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View PostJurasikMan, on 20 ianuarie 2017 - 08:41, said:

Ce faci cand vrei sa o parchezi si sa merg pe o terasa ? O lasi asa sau muncesti sa o capotezi . Ce faci cand vine ploaia brusc  ? Ce faci cand vrei sa intri n ea dupa o ora de batut soarele in scaune ? Arde tot de nu pot tine mana pe volan . In caz de accdent ce faci ? Daca te rastroni ?
Pai vorbim despre cazane sau despre masini? Ca masinile se decapoteaza din butonul de pe cheie ori de la butonul din bord si operatiunea nu dureaza mai mult de 15 secunde.  Nu las niciodata masina parcata fara sa inchid acoperisul.

#27
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Vad ca nimeni nu pomeneste nimic de greierasi.

Nu stiu la alti producatori cum este, dar eu am avut masina de serviciu un Mini R56 cabrio, modelul "S", de vreo 190 de cai, sau ceva pe-acolo.

Cu acoperisul pus, te facea cu nervii, chitaia PESTE TOT, asa ceva n-am vazut in viata mea. Fiecare balama, fiecare imbinare, fiecare cheder chitaia pe un ton.

Mergeam cu ea decapotata numai ca sa nu mai faca zgomot plafonul. A fost ingrozitoare masina aia, mai ales ca si consumul era ceva de vis, undeva pe la 14-15 in oras daca imi aduc aminte corect.

Acum, ma rog... probabil cu ceva mentenanta, zgomotul ala putea fi redus sau chiar eliminat. La mine, fiind masina de serviciu, nu interesa pe nimeni sa faca intretineri de detaliu de genul asta.

#28
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Asta-i urat rau... poate sa mai confirme si altcineva cele spuse de @tchoara?

#29
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostJurasikMan, on 20 ianuarie 2017 - 08:41, said:

Parerea mea .....
Stii cum mi s-a transpus mie parerea ta ? Ceva de genul : Te nasti ,faci injectii , iei paduchi la gradinita , primesti bataie la scoala , platesti datorii , nevasta te inseala , afli ca fitu e homosexual ,primesti o pensie de rahat (daca o mai prinzi) , votezi constant PSD cu speranta ca-ti mareste veniturile ,n-ai bani de medicamente , te chinuie vreo boala si apoi probabil mori singur in somn sau in chinuri ! Viata  e de rahat , pui de serpi pocaiti-va ! Posted Image

Mi-am luat decapotabila pentru mine , nu pentru altii .....pentru ca ma prinsese `flama` in momentul in care am condus pe un DN cabrioleta unei prietene. Initial m-am gandit ca treaba asta cu decapotabila ma va tine asa vreo 2-3 ani si apoi gata...o vand. O am deja de 5 ani si probabil o voi mai tine pentru ca senzatia oferita de condusul pe niste drumuri , vara , pe la apus este de nepretuit..... pentru restul exista mastercard.


1.In Dubai e de 100x mai mult praf decat in Romania. Deci daca traiesti in RO , chiar daca avem mai mult praf decat in DE ,e chiar ok sa-ti iei o decapotabila.
2.Masina decapotabila e fita pentru cine vrea sa impresioneze o gagica (dar daca poti impresiona doar cu atat e clar ca ai esuat ca barbat) . Pentru unii oameni normali/rationali reprezinta un mod de a trai, de a se relaxa in timpul liber.
3.Soarele puternic este intr-adevar este problema .....dar probabil in intervalul 10-18 muncesti  ca toti oamenii si nu ai timp de decapotabila. In week-end daca pleci la pranz si vrei  neaparat sa te dai cu ea decapotata , poti folosi o sapca , niste ochelari si niste crema cu factor de protectie 50......senzatia majora incepe dupa ora 18-19. In plus nu toate zilele sunt cu soare puternic.
4.Pe ploaie probabil paraie.....nu am prins multe zile ploioase si chiar nu am retinut acest aspect . Am un sistem audio pe care-l folosesc destul de des....si probabil din acest motiv nu am bagat in seama `paraiala`.Mai degraba as aduce in discutie zgomotul interior la viteze mai ridicate.
5. Urata o decapotabila ?!? Mda , ce sa zic , ....gusturile nu se discuta. Mie mi se pare ca sedan-ul e urat ....
6. Probabil ai dat peste masina gresita. La mine se capoteaza/decapoteaza in  aprox. 15 secunde.
7. Este o obisnuita sa las masina decapotata cand sunt la o terasa sau in fata casei (a stat chiar si 1 zi parcata decapotata) . Nu am avut niciun incident neplacut in 5 ani.
8. In 2017 ai vremea pe telefon , o poti capota din timp.....sau exact cand incepe sa ploua .Chiar daca pica doua , trei , picaturi de ploaie nu o topeste ! Apropo , de la o anumita viteza poti merge cu ea chiar decapotata.....ca nu intra apa.
9. Soarele bate in orice masina.....indiferent ce natie/tip este. Avantajul unei decapotabile (mai ales al unui roadster) este ca poti racori  habitaclul foarte rapid.
10.Daca e decapotata exista rollover bar (normale sau active) .Daca e capotata exista barele metalice (scheletul) soft-top-ului. La impact frontal +lateral o decapotabila poate puncta la fel de bine ca si un vehicul normal (Z4 si Seria 1 = 14 puncte frontal ; 16 puncte lateral) .Seria 1 va fi mai sigur la testul roll-over....insa Z4 va puncta mai bine la siguranta activa.
Unii oameni dezvolta o fobie atunci cand se urca intr-o decapotabila ,insa aceasta fobie alimenteaza ideea de a conduce mai calm , mai preventiv , mai sigur.....intr-o masina normala nu exista aceasta fobie si asta poate conduce la  un stil de condus mai haotic , mai agresiv .La un moment dat cineva zicea ca daca am sti ca in locul airbag-urilor ar exista o tepusa , am conduce mult mai preventiv si numarul accidentelor rutiere s-ar injumatati .Sistemele de siguranta, materialele interioare , design-ul habitaclului , dimensiunea masinii , ne dau o impresie de siguranta oarecum falsa......la un impact de 90-100 km/h cu un tir , copac , zid de beton , etc...nu ne mai garanteaza nimeni existenta.

Quote

Vad ca nimeni nu pomeneste nimic de greierasi.
Cred ca depinde de masina si de drumurile pe unde a fost rulata. In cabrioleta am unul  singur....in break am 3 (din care 2 in portbagaj)

Edited by polizei, 20 January 2017 - 15:47.


#30
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View PostAndyM, on 20 ianuarie 2017 - 15:22, said:

Asta-i urat rau... poate sa mai confirme si altcineva cele spuse de @tchoara?
La cat a costat, ar fi culmea sa mai aud altceva in afara de zgomotul esapamentelor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate