Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

[Cum] Imi curat castile?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Salut! Mi-am luat luna trecuta un J3 2016, am primit bine inteles si casti... Povestea sta cam asa: Ieri am observat ca pe casti exista ceara de ureche (de/din nu stiu cum e corect). Si na... E putin cam rusinos cand cineva iti cere casca, sau intreaba ce asculti... Oricum, multumesc anticipat!

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Inainte de orice spala-te in urechi , cu sarg .. apoi castile le stergi cu o carpa uscata si moale .

#3
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 cobi1, on 19 ianuarie 2017 - 18:37, said:

Inainte de orice spala-te in urechi , cu sarg .. apoi castile le stergi cu o carpa uscata si moale .

Ma spal in urechi, dar sti cum e, mai ales ca sunt mult timp pe drum (sunt si pieton, deci nu am casetofon) le tin mult timp in urechi.
Multumesc mult! Voi incerca acum.

Edited by qwertyuiop123467890, 19 January 2017 - 18:39.


#4
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Frate, urmeaza sa puna cineva un topic sa intrebe  cum sa se stearga la fund...
Ce te astepti, ca iti spuna cineva ca exista o solutie speciala in care sa le cufunzi ??

#5
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Eu le curat pe ale mele cu o discheta de bumbac (demachianta, poti si cu vata obisnuita) cu putin alcool sanitar (spirt).

#6
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
qwertyuiop123467890 in locul tau nu deschideam topic pe subiectul asta.Mai da-o naibii.Sa-ti spuna colegii sa te speli in urechi...e ceva foarte rusinos.

Maine poimaine,intrebi pe SP ce sa faci ca ai urme de franare in chiloti si nu stii de unde este....Posted Image


denache mi-ai luat-o inainte :)


Ori initiatorul se plictiseste si trolleaza.

Edited by Adi blondu, 19 January 2017 - 18:47.


#7
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nu e rusinos, e ceva normal, nu poti controla secretiile  si pentru cultura ta generala, aceste secretii cresc in cantitate atunci cand sunetul e prea.puternic, de asta nu sunt recomandate castile tip dop, iar db au fost limitati prin lege de EU...ca sa intru si mai tare in problema igienei, te speli de.fiecare pe.instrument dupa ce mictionezi? Banuiesc ca nu si privind dptdv, ai o problema cu igiena...

On topic... schimba castile cu unele ce au acel cauciuc, ce il poti scoate si le poti curata/spala usor.

Edit - nu imprumuta niciodata castile ca poti lua ciuperci/bacterii de toata frumusetea. Vrea sa.stie ce asculti, comuti pe difuzor

Edited by Karogs, 19 January 2017 - 19:11.


#8
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Sunt curios cati ani are initiatorul.....dar nu cred ca multi. Posted Image

#9
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

 Karogs, on 19 ianuarie 2017 - 18:57, said:

Nu e rusinos, e ceva normal, nu poti controla secretiile  si pentru cultura ta generala, aceste secretii cresc in cantitate atunci cand sunetul e prea.puternic
E ceva normal sa ai secretii, ce e rusinos e sa ceri explicatii pe un forum public referitoare la cum sa le cureti. Adica, hm, nu e chiar tipul de informatie pe care sa o gasesti in manualul  de utilizare a castilor, nu ?
Ma rog, pe de o parte, e bine ca se preocupa initiatorul. Varianta aialalta e sa se astupe cu totul casca si sa faca un topic sa intrebe de ce se aude infundat. Ca e relativ nou telefonul.

Edited by denache, 19 January 2017 - 19:24.


#10
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 qwertyuiop123467890, on 19 ianuarie 2017 - 18:31, said:

Salut! Mi-am luat luna trecuta un J3 2016, am primit bine inteles si casti... Povestea sta cam asa: Ieri am observat ca pe casti exista ceara de ureche (de/din nu stiu cum e corect). Si na... E putin cam rusinos cand cineva iti cere casca, sau intreaba ce asculti... Oricum, multumesc anticipat!
La castile mele Sennheiser care au costat 200 lei acum vreo 12 ani,daca nu ma-nsel,am primit un ''instrument''special ptr.asa ceva,care curata ceara. Castile le-am dat la o femeie anul trecut.......si mi-a ramas ceea ce ai nevoie. Daca iti mai trebuie. Vb. in privat daca vrei si ne intelegem.

#11
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Hai ca ma si amuz, acest topic este vizualizat  si de utilizatorul "jegmihai". Posted Image
coincidenta :)

 DJPocaitul, on 19 ianuarie 2017 - 19:26, said:

La castile mele Sennheiser care au costat 200 lei acum vreo 12 ani,daca nu ma-nsel,am primit un ''instrument''special ptr.asa ceva,care curata ceara. Castile le-am dat la o femeie anul trecut.......si mi-a ramas ceea ce ai nevoie. Daca iti mai trebuie. Vb. in privat daca vrei si ne intelegem.

Retrag tot ce am scris. Sunt depasita total. Acum cel putin 12 ani umanitatea a inventat o scula speciala pentru eliminarea cerii de urechi din casti. Nici prin cap nu mi-a putut trece asa ceva. Banuiesc ca nu e chestie mica de plastic cu un varfulet, nu ? Ar fi prea simplu...

OMG, sunt tutoriale pe youtube pentru asta. :dontgetit:

#12
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Cumpara-ti altele noi! Alea sunt mai putin infestate de cleiul din urechi!

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,126
  • Înscris: 10.07.2013

 qwertyuiop123467890, on 19 ianuarie 2017 - 18:39, said:

Ma spal in urechi, dar sti cum e, mai ales ca sunt mult timp pe drum (sunt si pieton, deci nu am casetofon) le tin mult timp in urechi.
Multumesc mult! Voi incerca acum.
Cumpara apa oxigenata de la orice farmacie........seara pipetezi cateva picaturi in urechea stanga..... le tii cam 5 minute si in cea dreapta la fel!
Dupa acestea operatii nu vei mai avea clei in urechi. Posted Image

*Am testat personal aceasta metoda.

Edited by xmanyacs77, 19 January 2017 - 21:09.


#14
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Acum ceva timp am fost la un control ORL. Cand te prezinti la doctor faci curatenie generala, nu? Betisoare cu vata, solutii de curatare ... totul temeinic.
Doctorul se uita in urechi si imi spune sa nu mai folosesc niciodata betisoare cu vata. Cica in mod normal urechile se spala local cu apa, sapun si cu degetele cat se permite accesul in zona. Atat.
Mi-a spus ca ceara are rolul ei si nu este bine sa fie inlaturata la modul agresiv. Doar cat tine de igiena locala.
O fi bine, n-o fi bine?
Pareri?

#15
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Avand in vedere dezbatarea aprinsa legata de cerumen, vroiam sa va impartasesc si voua o stire citita recent, si anume The American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery (AAO-HNS) recomanda sa nu mai bagam nimic in ureche, mai ales in nici un caz betigase cu vata: http://www.entnet.or...earwax-and-care

#16
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Cata ceara poti sa ai boss sa ti se scurga in casti? Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate