Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Iar ma minte/proteste Telekom ca vine fibra dupa 5 ani!

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
nu am avut nimic de genul, mi-au redus vreo cateva zeci de lei maxim 10/15/20 pt reinoire ca aveam "vechime" ca am de vreo 7 ani la ei Posted Image)

Edited by alexandruww2, 19 January 2017 - 22:12.


#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
UPC nu are FO pana in casa. Vine cu coaxial.
E retea noua de 6 luni in oras la mine.

 super8, on 19 ianuarie 2017 - 21:40, said:

Da, UPC are FO ! au lansat acest servicu inca din 2014 pt. a fi in pas cu concurenta.
500 Mbps [FO] costa 49 Lei.
Iar nu stii. Iar am eu dreptate.
UPC nu are FO la abonati in casa. Are tras coaxial la fiecare bloc. Vine FO pana la noduri la vreo 500 m unul de altul. De acolo vine cu coaxial, tapuri si splitere in casa.

#39
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 alexandruww2, on 19 ianuarie 2017 - 21:23, said:

upc zice ca are fibra , am sunat azi. Oare mint? pot sa ofere 500mb pe altceva? nu stiam

Da, se poate și prin așa ceva:

[ http://atx2000.altervista.org/Schemes/coax_cables/image001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Ii zice "fibra" ca prinde la popor. Insa nu e Fibra Optica.
E coaxial Cu.

#41
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

dorin_2k said:

UPC nu are FO la abonati in casa.
Are tras coaxial la fiecare bloc. Vine FO pana la noduri la vreo 500 m unul de altul.
De acolo vine cu coaxial, tapuri si splitere in casa.
Si totusi ofera viteza mai mare la internet la preturi mai mici fata de Telekom !
UPC
https://i.imgur.com/V7s03Km.png
vs
Telekom
client nou=>https://i.imgur.com/auxdqu1.png
client existent=>https://i.imgur.com/M2eZCdN.png

Pacat de @OP ca si-a bagat singur bete in roate ca a prelungit contractul cu aia cand putea sa opteze la un provider mai bun.

Acum nu are ce face decat sa faca jocuri de gherila cu ei.
Asta referitor la ce a zis mai sus

 alexandruww2, on 19 ianuarie 2017 - 21:51, said:

de azi incolo, daca cumva nu reziliez, o sa platesc toate facturile cu intarziere cu o zi inainte sa-mi inchida serviciile. sa-i satur de mistouri Posted Image


p.s.:

dorin_2k said:

Iar nu stii. Iar am eu dreptate.
[ https://i.imgur.com/nH43YBQ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

 alexandruww2, on 19 ianuarie 2017 - 15:50, said:

Situatia e simpla, acum 4 ani de zile,aproape 5,am incheiat un contract telefonic (m-au sunat pe fix pt negociere),pe scurt, reprezentantul m-a mintit ca vine fibra optica in zona

javrele astea merita ucise la propriu Posted Image.
Sper ca v-a placut povestea, revin cu update, sau poate ma vedeti al stirile de la ora 5,sau sediul telekom facut farame.. fmm telekom , jegosilor.

Eu nu inteleg un singur lucru:
De ce dracu ai asteptat aproape cinci ani?Tie iti place sa fii batjocorit sau esti foarte influentabil,sa nu zic ca esti masochist de-a dreptul.

Si cum adica sa fie ucisi sau sa faci farame sediul lor?Vrei sa zici ca de jegosi ce au fost in ultimii cinci ani,stai la ei fara greturi?

Si da,povestea mi-a placut.Da' io' cred ca-i numai atat,o poveste.

ps.
"Povestea" ta are foarte multe necunoscute.

#43
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016

 adisz, on 20 ianuarie 2017 - 11:37, said:

Eu nu inteleg un singur lucru:
De ce dracu ai asteptat aproape cinci ani?Tie iti place sa fii batjocorit sau esti foarte influentabil,sa nu zic ca esti masochist de-a dreptul.
Si cum adica sa fie ucisi sau sa faci farame sediul lor?Vrei sa zici ca de jegosi ce au fost in ultimii cinci ani,stai la ei fara greturi?
Si da,povestea mi-a placut.Da' io' cred ca-i numai atat,o poveste.
ps.
"Povestea" ta are foarte multe necunoscute.

Nu intelegi.......serviciile sunt pe numele cuiva din familie, si pierdeam loialitatea aceea si micile reduceri la costul lunar, iar UPC abea ACUM a pus cabluri noi si ofera viteze bune, acum de 1 an maxim. RDS la fel....erau jalnice aici, la telekom fie cum aveam 1.2 mb download constant , nu scadea, la rds sasu upc vecini mei aveau  de la 15 mb la 340 kb si tot asa fluctua in continuu ...eu am net de la ei din 2009,de atunci am numai 1.2 MB, am facut  contracte, unul a fost din 2007 npana nin 2009 complet, 2009 a fost caci erau singurii din zona, 2011 a fost facut caci altceva nu era in zona, tot nu aveam nimic mai bun ca ei in zona, 2013 a fost anul in care m au mintit ca vine fibra, iar in 2016 ,iesit din contract, am facut negocierile sa se reduca pt ca ma obisnuisem cu televiziunea lor, singurul motiv, plus ca eram la facultate zilnic si daca bagam net numai imi luam eu licenta, intelegi? Posted Image)) dar ei , fie ca am stat eu sau nu, tot si au batut joc! plus ca refuza sa-mi dea inregistrarea contractului facut intre 2013/2014 in care au mintit in contract si au refuzat dar au avut toti un ton al discutiei din care reiesea ca am dreptate ,probabil au ascultat inregistrarea! Posted Image) .

necunoscute sunt multe ca nu pot sa dau eu orice detaliu in public, dar ce e scris aici e adevarul.Acum am UPC in zona. Astept sa vad cum iese mizeria asta de problema si m-am carat de la telekom....

Edited by alexandruww2, 20 January 2017 - 12:22.


#44
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
1,2 MB sau mb?!
Nu mai și numai nu sunt același lucru!!!

#45
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

 alexandruww2, on 19 ianuarie 2017 - 17:43, said:

tocmai asta vor ei!

momentan platesc 70 de lei pe luna pt net l + tv l + voce zero

iar cu fibra ei s-au oferit sa modifice gratuit! am sunat sa intreb de ce nu am viteza mai marte de 5 ani incoa' si au zis ca verifica iar ca la adresa mea merge "fibra" 500 mb cu optiunea 1gb suplimentar, am zis OK bag 500 sa vad cum e apoi poate bag si aia de 1gb, cred ca au trimis cererea, sefii s-au uitat si au zis "ba , daca nu face contract nou sau reinoint, nu ii bagati nimic sau il tineti pana ii expira contractul" si eu sunt 100% sigur ca asta se intampla ,erorile lor nu au sens si ei nu stiu sa se explice, plus ca superiorii sunt idioti, i-au spus uneia sa zica ca a vorbit cu ei si tot nu stiuau sa-mi explice ce dracu eroare e aia pe cererea mea!Posted Image)

Mutarea intre adrese sau de la o infrastructura la alta ar trebui sa se faca fara probleme. Eu am mutat un pachet de servici de la o adresa cu ADSL la o adresa cu fibra fara schimbari de contract si beneficiind, evident, de vitezele FTTH. Nu inteleg de ce nu au vrut in cazul tau, nici nu cred ca este in regula asa. Chiar pe site-ul lor se spune ca mutarea se face fara costuri, iar schimbarea de infrastructura tot un fel de mutare este.

Edited by brasoveanul, 20 January 2017 - 14:24.


#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 alexandruww2, on 20 ianuarie 2017 - 12:20, said:

Nu intelegi.......serviciile sunt pe numele cuiva din familie,
Degeaba ai scris si esti suparat TU. Nu ai nicio treaba daca servicile nu sunt pe numele tau.

Daca e UPC de un an, de ce ai reinoit cu T la 4 ani?

#47
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
In concluzie pe 25 Ianuarie colegul @alexandru este programat pentru instalare .

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Succes. Il asteptam cu un feed-back.
Sau il vom cauta pe portal just.ro sa vedem ce face. ;)

#49
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Le-am zis ca nu imi convine pe 25, dupa 2 saptamani de minciuni, iar cand m-a sunat azi pt "programarea" care trebuai facuta de saptamani, tipa imi da BEEP, ca la cocalari, BEEP, nici nu am apucat sa raspund!

Stiu foarte bine si de ce! Ei spera ca eu sa schimb iar abonamentul pe inca 2 ani, deasta ma amana ...crezand ca ma enerveaza ca sa schimb abonamenult!

Sa vedem daca o scot mai devreme,dar stiu ca luni/marti e MICA UNIRE wow, au avut ei grija sa nu ma bage azi vineri cum le cerusem inainte sa apuc sa fac eu rezilierea, sa vedem ce iese, revin .

Edited by alexandruww2, 20 January 2017 - 20:53.


#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Ai trimis cererea de reziliere?
Sau inca suni si acum din ora in ora, crezand ca asa vei urgenta ceva.
Eu cred totusi ca nu vrei sa reziliezi. Iti place asa, sa fii masochist.
Rupe naibii pisica in doua. Ai alternative.
Ce tot te plangi?

#51
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Programările de fac în funcție de cotele disponibile , în concluzie luni sunt ocupate, marți e liber, doar miercuri au găsit cotă liberă pentru programare.

#52
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Eu am avut o reclamatie din 12 august, da, 5 luni de zile in care m-au tot sunat in felul asta, doar bip nici nu apucam sa raspund....si a doua zi reclamatia era inchisa pe motivul clientul nu a raspuns la tel. Ma refer la telefonia mobila, asta e mecanismul lor infect, ca sa se vada in sistem ca ai fost apelat si n-ai raspuns, nici cu opc-ul n-am rezolvat nimic, ca au blaturi acolo, raspunsul a fost unul de ras, ca am nu stiu ce rediijari in telefon si de aia pierd semnalul. un cacat de serviciu numit "relatii cu clientii", plus ca cei de la tehnic dadeau raspunsul la fel fara ca macar sa verifice rutele pe care vine apelul. Din august s-a facut roamingul cu orange si de atunci apelurile se duceau prost, aparand mesajul "numarul nu este in serviciu"...abia de 2 saptamani cu interventii peste tot am reusit sa ii fac sa-l repare. Buba era generala la toate abonamentele fmc, bagate in pachet, cele de pe cosmote mergeau perfect. Dar revin la faza cu bipul, aia e criminala, sunam imediat inapoi si ziceam ca am fost sunat, bipuit de cineva si ziceau ca nu e adevarat......

Edited by xcit, 21 January 2017 - 08:58.


#53
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Surpriza....azi au venit...da, azi, MI-au instalat totul, oamenii super de treaba .

Problema e ca pe speed test imi da IP de bucuresti si ca as fi din bucuresti Posted Image) iar cand testez pe servere din constanta zice ca am ping 42 Posted Image))) poaate o fi asa pana dau drumu calumea

dar daca fac speedtest pe bucuresti zice ca am ping 2 si 580 download 214 upload Posted Image


xcit, stiu cum e cu bipul Posted Image)


wtf daca ping e dat rau peste cap cand fac teste pe speedtest

fiti pe fata! dumnezeu pe pamant Posted Image)))

http://www.speedtest...sult/5985372106

nu stiu...poate asa e pe fibra Posted Image) dar se pare ca sunt din bucuresti acum, iar pe serverele romanesti la intamplare ba am 40 download si 150 upload ba am 42 ping Posted Image))) sper sa isi revina, altfel revin cu telefoaneleee Posted Image))) sunt un bau bau deja, ma au pus la pomelnic sa-mi aprinda lumanare la morti =))) cei din call center

pe steam downloadeaza cu maxim 20 si scade la 6 iar la 20 apoi deodata se opreste dowloadul Posted Image) o fi oare pc meu?! sa fie oare de vina acest HDD de 5400 rpm 32 cache?

mda, se pare ca e o problema, pe niciun torrent de pe niciun site nu sare de 6 mb, la naiba Posted Image ma asteptam sa am macar 30/40 mb

partea buna! imi uploadeaza fisier de 2gb pe youtube in 2 minute :)

Edited by alexandruww2, 21 January 2017 - 13:00.


#54
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 alexandruww2, on 21 ianuarie 2017 - 12:43, said:

poaate o fi asa pana dau drumu calumea
Crezi ca sta Dorel la robinet si il deschide progresiv pana se egalizeaza presiunile sa nu ai "lovitura de berbec'? ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate