Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebare/informatii loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013
Salutare la toata lumea, vreau sa pun o intrebare pe aici, la care sa primesc niste sfaturi, indicatii si probabil un mic ajutor daca-i cu putinta.

Vreau sa pun bazele unei cariere in management (cu facultate si cu tot ce trebuie) si ma gandeam sa incep cu functia de asistent manager, in conditiile in care eu sunt deja absolventul unui an la facultatea de drept.
Ce parere aveti?
Ar fi un plan care sa dea roade sau nu?
Uitandu-ma asa pe internet si citind despre cerintele pentru functia de asistent manager m-as incadra, si am incredere in faptul ca ma descurc, dar n-am mai lucrat nicaieri pana acum (Bine, cateva experiente mai neoficiale am avut, da nimic relevant, zic eu) Cum am cele mai mari sanse sa pun mana pe un astfel de post?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
o varianta ar fi sa faci un stagiu de practica/voluntariat/internship intr-o companie. dar asta presupune sa fii prezent cateva ore macar pe zi, timp de 1-2 saptamani cu posibilitate de prelungire. ce faci cu participarea la cursuri, examene ?

Edited by corinadaniela, 19 January 2017 - 14:59.


#3
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Postcorinadaniela, on 19 ianuarie 2017 - 14:58, said:

o varianta ar fi sa faci un stagiu de practica/voluntariat/internship intr-o companie. dar asta presupune sa fii prezent cateva ore macar pe zi, timp de 1-2 saptamani cu posibilitate de prelungire. ce faci cu participarea la cursuri, examene ?
Facultatea de drept am pus-o pe "pauza" un an, pentru ca am ajuns acolo... sincer sa-ti spun nici eu nu stiu ce caut acolo. Deci pana in toamna vreau sa ma decid asupra subiectului astuia cu management-ul si sa ma mut la FSEGA sectia de management (da sunt din Cluj-Napoca)
Cel mai tare m-ar ajuta sa lucrez intr-un astfel de mediu, asa invat cel mai bine si imi formez mult mai usor deprinderi si aptitudini necesare

Edited by turbocompresor, 19 January 2017 - 15:02.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postturbocompresor, on 19 ianuarie 2017 - 14:55, said:

Salutare la toata lumea, vreau sa pun o intrebare pe aici, la care sa primesc niste sfaturi, indicatii si probabil un mic ajutor daca-i cu putinta.

Vreau sa pun bazele unei cariere in management (cu facultate si cu tot ce trebuie) si ma gandeam sa incep cu functia de asistent manager, in conditiile in care eu sunt deja absolventul unui an la facultatea de drept.
Ce parere aveti?
Ar fi un plan care sa dea roade sau nu?
Uitandu-ma asa pe internet si citind despre cerintele pentru functia de asistent manager m-as incadra, si am incredere in faptul ca ma descurc, dar n-am mai lucrat nicaieri pana acum (Bine, cateva experiente mai neoficiale am avut, da nimic relevant, zic eu) Cum am cele mai mari sanse sa pun mana pe un astfel de post?

In Romania functia de "asistent manager" inseamna secretara... adica o domnisoara care primeste corespondenta, face cafele, da telefoane, face legatura telefonica cu managerul, primeste oaspetii, etc.
Nu poti sa faci o cariera in "management" ca nu vorbim de o linie de munca, de o functie de sine statatoare in firma - numita "management"...Incepi de jos, cu un post de executie, apoi in cativa ani vei deveni sef (manager) de birou, si vei avea cativa oameni in subordine. Apoi un sef mai mare - manager de departament si vei avea cateva birouri in subordine... Asta e calea clasica.... Sau poate gasesti pe cineva sa te puna direct sef, sa nu-ti mai bati capul... sa promovezi, e munca multa si pierdere de vreme.

Sau poti fi numit din prima "manager de proiect" caz in care, desi vei avea o functie de executie, te vei numi "manager" asa cum iti doresti.

Edited by rosix, 19 January 2017 - 15:10.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
rosix, exista si barbati asistent manager. putini, dar exista.

#6
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Postrosix, on 19 ianuarie 2017 - 15:09, said:

In Romania functia de "asistent manager" inseamna secretara... adica o domnisoara care primeste corespondenta, face cafele, da telefoane, face legatura telefonica cu managerul, primeste oaspetii, etc.
Nu poti sa faci o cariera in "management" ca nu vorbim de o linie de munca, de o functie de sine statatoare in firma - numita "management"...Incepi de jos, cu un post de executie, apoi in cativa ani vei deveni sef (manager) de birou, si vei avea cativa oameni in subordine. Apoi un sef mai mare - manager de departament si vei avea cateva birouri in subordine... Asta e calea clasica.... Sau poate gasesti pe cineva sa te puna direct sef, sa nu-ti mai bati capul... sa promovezi, e munca multa si pierdere de vreme.

Sau poti fi numit din prima "manager de proiect" caz in care, desi vei avea o functie de executie, te vei numi "manager" asa cum iti doresti.
Si practic cum aplic asta? Cum pun in aplicare toata treaba asta? Functia aceea de executie, imi poti da un exemplu? Ar fi o functie care as putea-o exercita (temporar) in lipsa unor studii superioare?

View Postcorinadaniela, on 19 ianuarie 2017 - 15:13, said:

rosix, exista si barbati asistent manager. putini, dar exista.
Din cate am observat, functia de asistent manager ii superioara celei de "secretara". Asta potrivit codului muncii, acuma poate realitatea difera

#7
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postrosix, on 19 ianuarie 2017 - 15:09, said:

Sau poti fi numit din prima "manager de proiect" caz in care, desi vei avea o functie de executie, te vei numi "manager" asa cum iti doresti.
Presupun ca sti ca este o diferenta mare intre asistent manager si project manager ...

#8
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013
Alte raspunsuri?

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
greu de crezut ca te vei putea angaja pe postul dorit, neavand experienta, vechime si studii superioare...poate doar sa te recomande cineva, sa-ti puna o vorba buna si sa garanteze ca esti baiat bun, muncitor si serios...

#10
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Postcorinadaniela, on 19 ianuarie 2017 - 16:13, said:

greu de crezut ca te vei putea angaja pe postul dorit, neavand experienta, vechime si studii superioare...poate doar sa te recomande cineva, sa-ti puna o vorba buna si sa garanteze ca esti baiat bun, muncitor si serios...
De seriozitate, bunavointa si efort nu se pune problema, problema se materializeaza sub forma acestui cerc vicios din care nu se poate iesi. Toata lumea cere experienta, dar cand cineva vrea sa acumuleze experienta nu i se permite
Bineinteles ca intra mai multe aspecte asupra afirmatiei asteia, da eu daca vreau sa fac ceva bun, de ce nu mi se ofera sansa sa o fac? Eu vreau sa invat, si daca se poate sa fac si un ban din asta cu atat mai bine, da nu mai dau bani pe facultati fara sa stiu in ce ma bag

Edited by turbocompresor, 19 January 2017 - 17:40.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Pai de aceea ti-am si spus in primul mesaj cum poti patrunde intr-o firma: lucrezi moca o perioada (voluntariat, stagiu de practica), te preocupi sa-ti faci bine treaba si sa lasi o impresie buna, in acest fel iti cresc sansele de angajare daca apare un post liber pe care poti fi angajat, sau ai o recomandare asigurata+un strop de experienta in cv pentru interviurile de angajare din viitor.

#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postturbocompresor, on 19 ianuarie 2017 - 14:55, said:


Vreau sa pun bazele unei cariere in management (cu facultate si cu tot ce trebuie) si ma gandeam sa incep cu functia de asistent manager, in conditiile in care eu sunt deja absolventul unui an la facultatea de drept.

Nu vreau sa iti tai elanul dar tu vrei direct funcție de management, fara experienta, fara studii pentru ca....  ce?

Da, asistent manager este altceva decât secretara, tocmai de aceea trebuie sa ai niste calitati care se castiga prin studiu si experienta, plus altele calitati native.

Sfat: daca asta este ceea ce vrei sa faci, apuca-te de studii in domeniu.

#13
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View PostLukRo, on 20 ianuarie 2017 - 09:45, said:

Nu vreau sa iti tai elanul dar tu vrei direct funcție de management, fara experienta, fara studii pentru ca....  ce?

Da, asistent manager este altceva decât secretara, tocmai de aceea trebuie sa ai niste calitati care se castiga prin studiu si experienta, plus altele calitati native.

Sfat: daca asta este ceea ce vrei sa faci, apuca-te de studii in domeniu.
  Asta vreau sa fac, studii in domeniu, da pana in toamna nu vreau sa stau cu mainile in buzunar, ci sa muncesc undeva in domeniu.Lucru care sa-l fac si pe parcursul facultatii. Ideea ii alta, din cate am observat trebuie un voluntariat sau ceva in care sa nu fiu platit, din cate am inteles. Se poate ceea ce vreau eu sa fac si inainte sa ma apuc de facultate, dat fiind faptul ca am si un an la drept?

EDIT: Studii legate de management, ma repet, ma gandeam ca angajandu-ma undeva ca asistent manager, as putea acumula o experienta relevanta in domeniu, inca dinainte de a incepe/termina facultatea si care, pe langa ca-mi va forma o imagine mult mai clara si detaliata despre domeniu, ma va ajuta si pe parcurs, in ascensiunea profesionala (ca sa-i spun asa)

Edited by turbocompresor, 20 January 2017 - 12:36.


#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Da, se poate. Internshipul este mai usor de prins daca ti-l mijloceste universitatea printr-un program de practica dar se poate face si fara.
Important este sa gasesti o firma care este dispusa sa te primeasca.

#15
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Ceea ce poti face in timpul liber (afara de studii) este sa te pui la punct cu cerintele tehnice: MS Office (sa fluieri Excel-ul) si ceva softuri de bugetare, planificare si project management.

Restul se invata la locul de munca.

PS: Uita de "un an la drept", nu arata decat faptul ca nu termini ceea ce ai inceput.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Sau arata ca e dispus sa incerce si sa o ia de la inceput daca nu i-a iesit sau daca si-a dat seama ca nu i se potriveste. Dar fiecare cu punctul lui de vedere...

#17
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013
Interesant. Prin urmare una din cerintele obligatorii ar fi cele tehnice cu MS Office si studiile, care bineinteles urmeaza din toamna.
Acuma, cu facultatea aia de drept, ii mai complicata povestea si nici macar eu nu mi-am propus-o, da nu stau sa scriu povesti nemuritoare care nu intereseaza pe nimeni.

Cunoasteti careva vreo companie care sa accepte asa ceva dinainte sa incep studiile? (Nu ca nu as cauta si eu, da mai multe perechi de ochi vad mai bine)

#18
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Cu Microsoft Office si studii pierdute tu vrei sa fii liderul unei echipe...not gonna happen. Iti recomand sa continui dreptul sau sa urmezi o facultate tehnica.

View PostAlexEn, on 20 ianuarie 2017 - 12:55, said:

Sau arata ca e dispus sa incerce si sa o ia de la inceput daca nu i-a iesit sau daca si-a dat seama ca nu i se potriveste. Dar fiecare cu punctul lui de vedere...
Sunt mii de absolventi sau studenti in an terminal care cu greu gasesc un job platit mai bine de 2000 RON net/luna in primul an, iar initiatorul topicului viseaza cariera in management cu 1 an uitat pe la Drept. Anul ala pierdut cu siguranta arata ca e dispus sa incerce, nu?

Initiator, pune mana pe carte, altfel singurul management pe care o sa-l faci va fi la casa de marcat sau la sapa, iar cu revolutia automatizarii si I.A. poate nici acolo. Bafta!

Edited by Ephesos, 10 February 2017 - 23:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate