Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

{unde}supapa pentru rulote

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La rulotele care au WC propriu, cu pompa cu tocator si o mica chiuveta in bucatarie, intre cele doua cuplaje de refulare a apelor folosite se monteaza o piesa in forma de Y, care contine o supapa, pentru a impiedeca apa care vine de la WC, sa refuleze in chiuveta. Cei care folosesc asemenea "case pe roti" stiu despre ce este vorba. Unde as putea gasi o asemenea piesa, sau care este denumirea "oficiala " a acestei piese?

#2
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Vad ca se folosesc in general produse Valterra.

Ai cautat dupa "waste valve"?

Valva.

Plastice.

[ http://www.loveyourrv.com/wp-content/uploads/2013/09/Waste-Tank-Valves-Removed.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Daca nu e ceea ce vrei. Pune poza.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu am nici o poza si nici n-am gasit pe net. In principiu, e vorba de o piesa in forma de Y sauT,  la care pe una din ramurile de intrare, se afla o supapa de sens, care nu permite apei care vine de la wc, sa refuleze pe teava care vine de la chiuveta. Diametrul este de 40-50 mm Cam asa arata in principiu piesa:
Attached File  supapa.JPG   160.95K   27 downloads

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
cred ca o supapa de sens cauti, ceva de genul asta: http://exis.ro/acces..._sens-2749.html ? nu-i gasesc specificatiile, dar cu putina rabdare sunt convins ca gasesti ce-ti trebuie. sa o instalezi apoi in racord e o joaca.

edit: n-am citit bine, tu vrei de fapt piesa completa, cu tot cu supapa de sens inclusa. greseala mea.

Edited by born2lose, 19 January 2017 - 12:39.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu neaparat piesa completa, imi e suficienta a supapa de sens, doar ca nu cu diametrul de 10 mm ci ceva care sa se poata monta pe scurgerea de la bucatarie,.
Am gasit asta:
http://www.automatiz...7920973_335.pdf
dar nu stiu daca lucreaza si fara presiune pe sens direct si care e sensibilitatea la sens invers

#6
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Arunca-ti un ochi si pe la D...man , la raionul de instalatii sanitare . Se cheama clapeta unic sens din PVC . Eu am gasit pentru teava pvc de 110 .

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tocmai ca  nu ma intereseaza d=110, ma intereseaza ceva la 30-40mm si ce-am gasit, sunt toate din bronz, fonta, poate gasesc si ceva de plastic, mai caut.

#8
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Pai de aia te-am trimis la D...man . Sa vezi daca nu cumva au si pentru tevi de 30-40 de mm , din plastic . E clar ca tu trebuie sa cauti in magazine / firme de instalatii sanitare . Eventual contacteaza un instalator priceput si cu experienta .

Am gasit pe site-ul lor clapeta unic sens din pvc dn 50 . Eventual te mai poti folosi de 2 reductii .

Edited by voma1009, 19 January 2017 - 13:52.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ar mai fi un "mic amanunt": actualmente sunt in Germania. Dar acuma, ca stiu ce sa caut, ma voi descurca si aici. Oricum, multumesc pentru ajutor!

#10
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cauta pe ebay amazon etc "rv backflow valve" or "rv backflow preventer"


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate