Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

AP-uri AC non soho

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru cei ce au deja un router beton dar vor și un AP pe măsură,  deschid acest subiect.
Pănă acum am testat doar SXT AC dar am fost impresionat. M-am conectat cu telefonul la 700 de metri și am făcut trafic,  cu vedere directă.
Voi ce ați mai testat?

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Tu vorbesti de AP-uri externe?
In interior e mai ieftin sa cumperi un router si sa ii dezactivezi NAT, decat sa cumperi un AP dedicat.

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
E cam ambigu pusa intrebarea .
Problema se pune , ce asteptari ai putea avea de la un anumit echipament montat intr-o anumita locatie cu un anumit setup .
Faptul ca te-ai putut conecta de la 700 m cu telefonul nu spune prea multe . Probabil ca i reusit sa faci un trafic cu 0.5 - 1 mbps dar asta pentru alt client nu este de ajuns .
In wireless fiecare setup are particularitatile lui care uneori nu se pot multiplica pentru alte zone .

@Ahasverus intrebarea nu era despre pret  ci despre performante
Un AP dedicat separat de un router prezinta multe avantaje fata de un router cu radio incorporat .

Edited by ndor, 19 January 2017 - 10:33.


#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Vreau să avem în vedere ambele situații: acoperire și viteză. Clar că pentru o cameră, altele sunt prioritățile,  însă pentru exterior SXT AC-ul mi se pare ideal.

#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Asa cum am spus si mai sus , fiecare caz are setup-ul propriu . Se alege echipamentul in functie de situatia fizica de la fata locului si de cerinte.
Se face un proiect . Este acelasi lucru ca la alegerea locatiei unui pop GSM , de exemplu. Fizica e aceeasi ,aceleasi formule de calcul , doar echipamentele si standardele difera.
Vrei acoperire pe suprafata mare , pe distante lungi , numar mare sau limitat de clienti , reguli pentru clienti, zone fresnel , interferente , inaltimi la care se pot monta AP-urile , total banda disponibla la intrarea eth in AP si total banda disponibila pentru fiecare client in parte ...etc  ?
Dupa cum vezi nu se poate face o regula generala pentru un anume echipament intr-o anumita situatie .
Alta regula ar fi ca un echipament cu standard AC fata de unul in N,va avea teoretic o acoperire de  1/2 sau  mai mica decat pentru acelasi echipament setat in N..
Dece , pentru ca in N puterile de pe fiecare chain se aduna cand se face calculul distributiei semnalului, fata de AC la care se ia in considerare doar puterea pe fiecare cain in parte.
Asta ca sa nu mai discutam de echipamentele client care vor fi folosite, de tipul radiatiei antenelor de la AP-uri ...etc pentru care am mai umple inca vreo cateva pagini de explicatii.
Una peste alta , SXT-ul ala e un echipament ieftin , total integrat care pentru nevoi mici la nivel de home user sau mediu isi face treaba cu brio.
Unii aleg echipamentele in functie de cum se pricep ei sa le seteze , altii in functie de cum au auzit ei pe diverse forumuri ca cutarica a montat nu stiu ce AP care bate pana in China, dupa care umple pagini de forumuri pe ideea ca ce a cumparat nu e bun.Normal ca nu e bun daca nu stie sa citeasca specificatiile producatorului.
Alt exemplu , echipamente usor de setat si relativ ieftine sunt cele de la Ubiquiti dar nu la fel de stabile si mai complexe in setari ca cele de la MIkrotik .Personal sunt fan Mikrotik. pe unde am montat am mai fost pe acolo dupa luni uneori chiar ani ,doar sa le sterg de praf sau sa mai beau o bere cu proprietarul Posted Image.
Deci , daca ai o situatie concreta , o locatie geografica si cu criterii concrete , putem alege echipamentul care se potriveste cel mai bine acolo .Bineinteles ca si bugetul este un factor care se poate lua in calcul daca este necesar .

Edited by ndor, 19 January 2017 - 13:40.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu inteleg ce este asa complicat la ubiquiti fata de mikrotik.
Mikrotik a ramas putin in urma atat software cat si hardware. In ultima vreme si-au mai revenit putin din cauza celor de la ubiquiti care au avansat destul de mult fata de acum cativa ani.
Un exemplu concret pentru homeuseri este sistemul amplifi care se gestioneaza singur. Ai nevoie de un singur router si cate repetere doresti.
O alta problema este softul folosit.
Nu poti compara router os cu Vyatta folosit in ubiquiti.
Mikrotik a fost pana acum ceva vreme dedicat mai mult zonei de business, partea de home user fiind prea putin esentiala pentru ei.
In momentul cand ubiquiti au oferit solutii pentru home useri au aparat si mikrotik cu solutii pentru home useri.

Edited by adiatric, 17 March 2017 - 17:21.


#7
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai ia sa ii intrebam pe cei de Ubiquiti ce e asa complicat sa rezolve asta in timp util.

http://www.itworld.c...ts-at-risk.html

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@adriatic mikrotik are capsman.....

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdiZy, on 18 martie 2017 - 11:41, said:

Pai ia sa ii intrebam pe cei de Ubiquiti ce e asa complicat sa rezolve asta in timp util.

http://www.itworld.c...ts-at-risk.html

Echipamentele aminitite sunt generatie veche de acum cativa ani.

Acum sunt modele noi.
Referitor la vulnerabilitate a fost fixata.
Inclusiv un router legacy vechi a primit update luna asta.

View Postbenis, on 19 ianuarie 2017 - 11:30, said:

Vreau să avem în vedere ambele situații: acoperire și viteză. Clar că pentru o cameră, altele sunt prioritățile,  însă pentru exterior SXT AC-ul mi se pare ideal.

Eu am amplifi.
Un singur cub acopera cel putin 4 camere.
Cu extendere o suprafata si mai mare.

#10
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si le era greu sa zica ca nu mai ofera suport? De ce nu au pe site perioada de suport clar scrisa?
Uite mai jos reactia lor de incepatori

Vendor contact timeline:
------------------------
2016-11-22: Contacting vendor via HackerOne
2016-11-22: Vendor marks it as duplicate to: #143447
2016-11-23: Asking the vendor for a patch.
2016-11-25: Vendor responds that #143447 should be fixed for next stable
    release.
2016-11-25: Asking for an estimated time frame for a fix of the
    vulnerability.
2016-11-25: Vendor can not give a precise date.
2017-01-10: Asking the vendor for a patch and defined release of the
    advisory for 2017-01-16 (concerning the SEC Consult
    disclosure policy). Shifted the deadline to 2017-01-30
    due to Christmas holidays; No answer.
2017-01-17: Asked for an update.
2017-01-17: Vendor excuses for the delay and responds that they got a
    similar report but our PoC does not work.
2017-01-18: Explained PoC again
2017-01-19: Vendor responds that they received a similar report and
    assumed a duplication. They state that our PoC never worked
    and did not make any sense.
2017-01-20: Uploaded a video which shows a live command injection at an
    up-to-date (v6.0) device and posted an assumed reason why
    it's possible to exploit
2017-01-21: Vendor responds that they were able to reproduce it now. They
    also posted the real cause.
2017-01-24: Asking whether the vulnerability is a duplicate to #143447.
2017-01-24: Vendor responds that it is no duplicate and that this
    issue will be fixed as soon as possible.
2017-02-03: Asking for a status update; No answer.
2017-02-21: Asking for a status update; No answer.
2017-03-01: Informing the vendor that the release of the advisory is set to
    2017-03-16; No answer.
2017-03-16: Public advisory release

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
crezi ca in alta parte nu e la fel.
software-ul actual a inceput sa se dezvolte mai serios anul trecut.
am avut echipamentul m2hp o perioada indelungata chiar daca exista mikrotik pe vremea aceea.
Era un echipament stabil.
https://dl.ubnt.com/...1/changelog.txt

airOS security improvements:
- Command injection in Ping test tool
- OpenSSL update to to v1.0.2j
- Remove unused WMM related code
- Other security fixes and improvements

Cand iti cumperi un echipament poti sa alegi alt provider. Nu esti obligat sa cumperi de la ubiquiti
La fel anumite echipamente sunt gandite pentru zona business altele pentru home use.
Cand ai business ai probabil si un firewall si nu lasi porturi deschise la echipamente wireless sau switch-uri.

Dar..acum lumea isi alege tehnologia in functie de buget si nevoi.

Edited by adiatric, 20 March 2017 - 17:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate