Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tarifare ciudata roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 14.08.2006

 KyKyKyKy, on 18 ianuarie 2017 - 22:55, said:


chiar dacă nu o ai activată și respingi, apelul este transferat către mesageria care va închide apelul, dar asta după ce s-a conectat.


las ca te-ai invatat minte, data viitoare sa-ti dezactivezi roamingul si sa-ti iei o cartela locala de acolo; a facut si operatorul un ban "cinstit" din afacerea asta.

si daca aveai telefon prin satelit tot cam atat plateai, cred ca era chiar mai ieftin

#20
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Daca aici in Romania nu raspund la un apel nu mi intra mesageria vocala. Ma rog, o sa ma plang si la relatii cu clientii, dar asta e. Am abonament Vodafone, merit sa platesc

#21
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Faptul ca nu ai mesageria vocala activata, nu inseamna ca nu ai redirectionari conditionale catre casuta vocala. Taxarea apelurilor in roaming, in cazul in care rediectionarile conditionale sunt active sunt taxate exact ca in exemplul tau de mai sus. Pentru ambele directii (un apel primit, si altul dat).

Incearca sa bati codurile astea si sa ne zici ce-ti zice:
*#61#<SEND>
*#62#<SEND>
*#67#<SEND>

Mai mult ca sigur ca o sa-ti spuna ca ai apeluri redirectionate catre +40722033334.

Ca se deactivezi aceste redirectionari poti formeaza urmatoarele coduri:
##61#<SEND>
##62#<SEND>
##67#<SEND>

Bafta!

Edited by tzevarul, 19 January 2017 - 01:57.


#22
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Primul era activ din ele.
Am inteles, mersi de coduri

#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Despre codurile de mai sus: nu e nevoie sa le tii minte. Cam orice telefon, dumbphone-uri incluse, are ceva meniu ‘Setari apel’/ ‘Redirectionari’ de unde poti verifica si modifica starea redirectionarilor (inclusiv sa alegi numarul destinatie cand activezi vreuna din ele).

#24
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 sags, on 19 ianuarie 2017 - 11:37, said:

Despre codurile de mai sus: nu e nevoie sa le tii minte. Cam orice telefon, dumbphone-uri incluse, are ceva meniu ‘Setari apel’/ ‘Redirectionari’ de unde poti verifica si modifica starea redirectionarilor (inclusiv sa alegi numarul destinatie cand activezi vreuna din ele).

Din pacate cand doar una dintre redirectionari este activa, sau redirectionarile conditionale sunt catre numere diferite, cum era in cazul asta, cand verifici redirectionari din telefon iti poate da informatii aiurea sau sa nu-ti dea nimic. Tot mai simplu sa verifici individual. Cel putin eu asa fac.

#25
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@tzevarul: La telefoanele la care am incercat eu este verificare/activare/dezactivare separat pe fiecare tip de redirectare si un element de meniu in plus pentru dezactivat toate. Uite in captura atasata ce zice un Android (versiune mai veche), dar si la un dumbphone de prin 2008 am in esenta aceleasi optiuni. Probabil depinde de retea, poate si de telefon, insa nu vad un motiv sa fie asa.

Attached Files



#26
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Sunt placut surprins ca exista asa ceva pe Android Pe iPhone, cel putin cu carrier bundle-ul pe care-l folosesc eu, daca ai redirectionari diferite (exemplu sunt cei care fac hunt group intre mobile) nu merge.

Am veritifcat is pe un IsatPhone 2 (tot semnalizare GSM, nu am alt telefon dumb) si tot nu merge.

#27
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 tzevarul, on 19 ianuarie 2017 - 16:18, said:

Pe iPhone, cel putin cu carrier bundle-ul pe care-l folosesc eu, daca ai redirectionari diferite (exemplu sunt cei care fac hunt group intre mobile) nu merge.
La cat costa un iPhone e inacceptabila treaba asta. Redirectionarea, respectiv directionarea preferentiala numai in anumite situatii e o functie basic, imi aduc aminte ca pana si Philips Diga avea.

 tzevarul, on 19 ianuarie 2017 - 16:18, said:

Am veritifcat is pe un IsatPhone 2 (tot semnalizare GSM, nu am alt telefon dumb) si tot nu merge.
Foarte tare telefonul la satelit. Se gaseste asa ceva undeva in RO. numai aparatul, fara optiunea de abonament & stuff? Caut de mai multe luni unul fara obligatii. Nu ma intereseaza de pe OLX sau siteuri similare.

#28
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 biogood, on 19 ianuarie 2017 - 17:10, said:

Foarte tare telefonul la satelit. Se gaseste asa ceva undeva in RO. numai aparatul, fara optiunea de abonament & stuff? Caut de mai multe luni unul fara obligatii. Nu ma intereseaza de pe OLX sau siteuri similare.

Nu cred ca vei gasi fara plan (pre- sau post-paid), dar nu inteleg la ce ti-ar folosi asa ceva. Inmarsat, 901-11 nu are roaming cu nici un operator GSM.

Daca vrei sa-ti folosesti cartela GSM, si esti in acoperire Thuraya, gasesti XT-Lite noi la US$400-450.

#29
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

 leventebest, on 18 ianuarie 2017 - 20:48, said:

Cine imi poate explica si mie taxarea asta pe abonament Vodafone?
Screenshot 2017-01-17 19.14.24.png

Am reusit sa gasesc acel nr ca fiind nr de apelare al Mesageriei vocale.
1, Mesageria vocala este oprita pe telefon
2. Nu am efectuat apelare catre acel numar, fiind in roaming

Din ce vad acolo, pe 21.12.2016 la ora 8.20:00 am efectuat un apel de 4 sec la acel numar, concomitent primind un apel tot de 4 sec.  Si treaba asta in 3 zile diferite.
Deci am facut conferinta cu Mesageria vocala, nu? eu i am sunat si ei m au sunat si sunt taxat. Asta a fost explicatia Vodafone Helper

Buna! Pentru a verifica, poti sa ne scrii un mesaj privat cu numarul de telefon si link-ul postarii tale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate