Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tarifare ciudata roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Cine imi poate explica si mie taxarea asta pe abonament Vodafone?
Attached File  Screenshot 2017-01-17 19.14.24.png   802.98K   160 downloads

Am reusit sa gasesc acel nr ca fiind nr de apelare al Mesageriei vocale.
1, Mesageria vocala este oprita pe telefon
2. Nu am efectuat apelare catre acel numar, fiind in roaming

Din ce vad acolo, pe 21.12.2016 la ora 8.20:00 am efectuat un apel de 4 sec la acel numar, concomitent primind un apel tot de 4 sec.  Si treaba asta in 3 zile diferite.
Deci am facut conferinta cu Mesageria vocala, nu? eu i am sunat si ei m au sunat si sunt taxat. Asta a fost explicatia Vodafone Helper

Edited by leventebest, 18 January 2017 - 20:48.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de regula mesageria vocala e setata pe speed dial la tasta 1
deci ori ai apasat din greseala lung pe tasta 1, ori ai o aplicatie care-si face de cap...
cand revii in tara, poti sa incerci sa apelezi mesageria vocala, sa vezi daca te suna inapoi :)

#3
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Sunt in tara. Am verificat, tel nu are mesagerie vocala activata. Ok, pot intelege ca s a apelat nr ala, dar cum naiba simultan  si cu exact aceeasi perioada de timp am fost si sunat si am si raspuns?

Edited by leventebest, 18 January 2017 - 21:07.


#4
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
e modalitatea lor de a factura apelurile catre mesageria vocala cind esti in roaming, se considera apel de la acel numar catre tine, apoi de la tine catre mesageria vocala

L.E. Nu cumva ai avut apel si ai dat reject la apel ?

Edited by Modemuri3G, 18 January 2017 - 21:11.


#5
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Da, ma rog, reject sau n am raspuns.
Deci se cheama teapa, nu?

Edited by leventebest, 18 January 2017 - 21:12.


#6
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
da, e o teapa a operatorului

L.E. Incearca sa faci scandal si sa iti sustii cauza poate reusesti sa iti scada apelurile

Edited by Modemuri3G, 18 January 2017 - 21:17.


#7
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Am verificat si istoricul apelurilor catre acel numar, si am doar 2, facute acu 2 min, cand am incercat. Deci pica ideea cu tastatul gresit

Edited by leventebest, 18 January 2017 - 21:20.


#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 14.08.2006
roger roger pfuai ce scoruri..si daca faci scandal cel mult o sa-ti ofere probabil 50 % reducere din factura dar la scorurile astea este extrem de mult...

csf? ncsf..pregateste banii de factura!

Succes, fa scandal si mergi si la OPC poate ai noroc sa-ti scada factura mai mult de 50 % desi nu cred.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Exista tari (din ce stiu aici intra de exemplu SUA) unde durata apelurilor se socoteste din momentul in care s-a format numarul, deci include si perioada cat suna, indiferent daca raspunzi sau nu (in particular te costa si bip-urile Posted Image). Nu stiu daca si Canada intra aici si nu inteleg cum e metoda asta de taxare a mesageriei vocale la Vodafone, dar daca cineva te-a sunat poti fi taxat in roaming chiar daca nu ai vorbit - pentru cele cateva secunde cat a sunat telefonul. Deci nu e neaparat teapa…

@meanman: Dupa mesajul tau ma uitai si eu pe preturi. Ai dreptate, aproape 2EUR pentru 4 secunde de NEvorbit Posted Image.

Edited by sags, 18 January 2017 - 21:32.


#10
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Ok, si cum ramane ca am verificat pe telefon si in istoricul apelurilor catre acel numar nu am acele zile? Deci nu am apelat. Daca e cum zici tu as fi trebuit taxat doar pt apel primit de la mesagerie

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Apel primit la care nu ai raspuns = apel de la initiator catre tine + redirectare de la tine la casuta vocala. Fiind in roaming platesti pentru apelul primit, eventual si cat suna fara sa raspunzi (in functie de tara in care te aflii, din nou zic ca nu stiu cum e cu Canada). Partea de redirectare o platesti tot tu ca un apel de la tine la numarul catre care redirectezi. Deci ar cam iesi la socoteala…

Edited by sags, 18 January 2017 - 21:52.


#12
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Ma rog, deci teapa marca Vodafone. Nu raspund cand sunt sunat, nu apelez mesageria vocala si sunt taxat cu 3 euro per apel. Misto

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Nu e nicio țeapă.
Ai uitat să-ți dezactivezi redirecționările către mesageria vocală.

#14
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Nu am mesagerie vocala activata

#15
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 14.08.2006
Acele apeluri din punctul meu de vedere nu sunt reale, ele au fost tentative de apelare si practic n-ai beneficiat de acel serviciu ptr. ca nu ai cum sa apuci sa asculti un mesaj in 10 secunde. Verifica in contract daca exista tarifare la secunda sau cum este specificat. Oricum, nu este corect sa te taxeze pentru ceva ce n-ai beneficiat. Oricum, operatorul putea sa te informeze intr-un fel sau altul nu sa lase atatea apeluri de cateva secunde sa se taxeze cu atatia bani..

Negociaza cu operatorul pentru acele apeluri care sunt sub 30 secunde sa ti le stearga de pe factura 100 %, daca nu in cel mai rau caz cere sa platesti 5% din valoarea aia pentru ca n-ai beneficiat de niciun serviciu, si sa zicem ca ai si tu putina de vina ca n-ai luat in considerare toate variantele posibile si imposibile...daca nu accepta ameninta si mergi la ANPC eventual proces daca ai bani (la proces nu stiu exact ce si cum, dar e bine sa iei in considerare si acest aspect daca Vodafone nu cedeaza).

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@leventebest:
Pentru apelurile primite in roaming se plateste, iar in unele tari se plateste chiar si pentru bip-uri (= daca nu raspunzi). Aici nu ai ce face, iar regula cu taxarea sau nu a bip-urilor nu tine de operatorul tau ci de tara in care te aflii.
De partea de redirectare poti scapa daca… dezactivezi redirectarile. Altfel, regula este ca te taxeaza. Este adevarat ca nu ai apelat casuta vocala explicit, dar ai ‘apelat-o’ implicit in momentul in care a intrat redirectarea.

Totusi ce mi se pare dubios este ca pentru partea de redirectare s-a aplicat tariful de apel originat in roaming si nu cel national. Imi imaginez ca redirectarea este tehnic executata de Vodafone Romania si nu de operatorul canadian, deci acesta parte de convorbire se desfasoara 100% in RO. Atunci mi s-ar parea logic sa aplice tariful apelurilor originate din Romania, tariful in reteaua proprie in acest caz. Daca ma insel, iar redirectarea e facuta de operatorul canadian, atunci intr-adevar e normala tarifarea ca apel originat in roaming.

Stie cineva cum taxeaza alti operatori (Orange/ Telekom/ Digi) redirectarile cand te afli in roaming? Sau a gasit vreo reglementare care sa priveasca aceasta situatie?

LE: Daca intr-adevar nu ai redirectarea catre mesageria vocala activa, atunci chiar nu stiu de unde puteau aparea acele apeluri de 1,9EUR. Bip-urile de 1,1EUR sunt alta socoteala.

Edited by sags, 18 January 2017 - 22:39.


#17
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 14.08.2006
e taxare dubla: ai primit apel din canada si ai fost taxat, pentru acelasi apel care a fost redirectionat catre casuta vocala din romania ai fost iara taxat..ui ce scoruri mancatias

Edited by meanman, 18 January 2017 - 22:43.


#18
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View Postleventebest, on 18 ianuarie 2017 - 22:33, said:

Nu am mesagerie vocala activata

chiar dacă nu o ai activată și respingi, apelul este transferat către mesageria care va închide apelul, dar asta după ce s-a conectat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate