Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Asigurare PAD

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Buna seara. Am o casa cumparata prin programul prima casa, la care am incheiat, la momentul acordarii creditului, si o asigurare multi risc, cum era normal, care se reinoieste anual, pe toata durata creditului. Din 2015, am fost obligat sa inchei si o asigurare PAD. Intrebarea mea este urmatoarea: in cazul cutremurelor, alunecarilor de teren sau inundatii, sunt despagubit din doua parti? Daca nu, care este motivul pentru care sunt obligat sa ma asigur de doua ori?

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
PAD-ul este obligatoriu si asigura locuinta doar impotriva inundatiilor, cutremurelor si alunecarilor de teren - adica dezastre naturale. Pentru altele, faci polita facultativa... separata de PAD.
Nu ai cum sa fii despagubit din "doua parti", pentru ca fiecare polita (PAD sau facultativa) acopera altceva.

P.S. - Gaseai detalii si pe net: https://www.paidroma...use-si-servicii

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Acoperirile din PAD si polita facultativa nu sunt disjuncte ci se pot suprapune si in mod normal chiar se suprapun, fiindca valoarea unui imobil nu e de doar 10000 sau 20000EUR cat acopera PAD.

PAD este obligatorie, acopera doar calamitati naturale si pentru o valoare fixa (10000 sau 20000EUR), si este asigurarare de prim risc. O polita facultativa poate acoperi (i) alte riscuri, de exemplu incendiu sau inundatie de la apa de conducta, si (ii) suma mai mare pentru riscurile deja acoperite de PAD. In mod normal pe asigurarea facultativa ai o fransiza (primii N EUR din paguba acoperiti de tine sau din alte surse decat acea polita) pentru calamitati naturale egala cu desagubirea din PAD (10/ 20 mii EUR), ca asa iese prima putin mai mica. In caz de dauna acopertita atat de PAD cat si de cea facultativa, te despagubeste PAD pana la cei 10 sau 20 mii EUR apoi, daca paguaba e mai mare, te despagubeste pe polita facultativa pentru diferenta (pana la suma maxima prevazuta in asigurarea facultativa).

Edited by sags, 18 January 2017 - 18:05.


#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Motivul este o hotie a asiguratorilor in complicitate cu statul...ca intotdeauna.
Am avut tot timpul casa asigurata pentru aceleasi riscuri care le prevede si cea obligatorie.

Edited by alexa32, 18 January 2017 - 19:18.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
tu stii ce riscuri ai in zona ta. io consider mai importante riscuri gen incendiu, apa de conducta...

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
La PAD prima de asigurare e de 0,1% din despagubire, si cam atat era pentru calamitati naturale si inainte de introducerea PAD. M-am uitat acum intr-o polita facultativa si e cca 77EUR pentru 70000EUR incendiu etc fara fransiza + 50000EUR suplimentari (70000EUR - fransiza 20000EUR) la calamitati naturale (cele din PAD). Daca ar fi sa extindem valoarea din PAD ar iesi un plus de 50EUR numai pentru suplimentul de despagubire in caz de calamitati naturale, si deci raman cca 27EUR pentru celelalte riscuri. Una peste alta, combinatia nu mi se pare hotie…

Edited by sags, 18 January 2017 - 22:06.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
nu e, dar asta e, unii vad conspiratii peste tot.
ce nu o sa fie deloc amuzant, o sa fie un eventual cutremur. dar o sa fie amuzant cati fara asigurare or sa tipe ca vor sa le faca statul alte case.
io raman tampit cand vad cate unul care are casa pe malul apei, nu are 10 euro sa-si asigure casuta, si sta si urla la tembelizor ca i-a luat apa tot si sa-l ajute guvernul.

#8
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Dar eu plătesc din 2009 150 de euro asigurare în fiecare an la casa pentru credit. Si când am luat creditul de la bancă mi-au zis ca aceasta asigurare este "full". Acum apare o a doua asigurare.

#9
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Asigurarea PAD a devenit obligatorie prin 2013 (aproximativ). Riscurile acoperite prin politele PAD au fost excluse din politele facultative.

Trecand peste asta, ar fi cazul sa treceti peste folclorisme de tipul 'full' in ceea ce priveste asigurarile. Cand veti citi cu atentie o polita de asigurare (sau conditiile de asigurare) veti observa ca excluderile is cel putin la fel de multe ca riscurile asigurate, daca nu mai multe.
Sau, folcloristic spus, o polita de asigurare poate fi 'full' dar fara piele, fara xenoane, fara parbriz incalzit, fara climatronic si fara vopsea metalizata. Asta daca o privesti cu un ochi critic si cu unul pragmatic.

Edited by Batranelul, 19 January 2017 - 09:03.


#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 Batranelul, on 19 ianuarie 2017 - 09:02, said:

… Riscurile acoperite prin politele PAD au fost excluse din politele facultative. …
Total gresit. Poti face si asigurare facultativa pentru aceelasi riscuri (cutremur, inundatie, alunecare de teren) pentru a acoperi o valoare mai mare decat cea prevazuta de PAD, iar in caz de dauna esti despagubit din doua surse (dar nu de 2 ori, adica nu iei suma mai mare decat dauna). Am asemenea polite de cativa ani deja. Daca ar fi cum spui ar insemna ca nimeni nu si-ar putea asigura casa la o valoare macar apropiata de cea reala, că sa fim seriosi cu 20 mii EUR nu cumperi un apartament, cu atat mai putin o casa mai mare.

Edited by sags, 19 January 2017 - 09:12.


#11
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Ante'vorbitorul' meu are dreptate. Chapeau!

#12
seriojaa

seriojaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.08.2008
nu inteleg am asigurare pad si fac si una facultativa sa zicem full ...vine cutremurul darama apartamentul pad imi da 20000 euro..... la facultativa am o asigurare pusa 50000 deci trebuie sa iau 50000 +20000= 70000 euro... corect ??????

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
nu. pad iti da pimii 20.000 euro. restul pana la valoarea la care l-ai asigurat, iei de la facultativa.
in cazul tau, valoare asigurata 50.000, iei 20.000 de la polita obligatorie, 30.000 de la facultativa.

in cazul ca e alt risc decat cele 3 asigurate de obligatorie, iei toti banii de la facultativa.
daca e incendiu, sa zicem, obligatoria nu da bani, facultativa da 50.000

#14
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Nu esti desbagubit din nici o parte, fiindca ambele polite sunt cesionate 100% in favoarea bancii care te-a creditat.

#15
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 21.02.2022
PAD – Polița de asigurare împotriva dezastrelor naturale. Chestia asta ar trebui regandita sau desfiintata. Ingrosa numarul legilor care NU se respecta in tara asta si submineaza respectarea altora. Este inaplicabila in forma actuala. Si uitasem de existenta ei. Ca sa fie interesanta pentru jumatatea de tara care nu risca nici alunecare de teren, nici cutremur, nici inundatie ar trebui ridicat la pretul de la 20 la 30 Euro, sa zicem, si introdus riscul de incendiu. Iar sanctiunile sa nu mai fie la latitudinea primariei. Primaria nu va indrazni sa dea amenda pentru riscuri inexistente; e functie aleasa....

#16
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 03.12.2021
Sa ne fereasca sfintii de vreun cutremur serios. Cred ca dau firmele alea de asigurari faliment instant

#17
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

 the_blue_raven, on 06 februarie 2023 - 22:42, said:

Sa ne fereasca sfintii de vreun cutremur serios. Cred ca dau firmele alea de asigurari faliment instant

La noi asigurarile dau faliment si fara evenimente serioase. Vezi cazul city. Ce se mai aude, prostu plateste? S a schimbat vreo virgula in lege ca sa nu se mai repete?!?

Cu locuintele explica bine un comentator aici
https://www.avocatne...refuzata.html*4

#18
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 16.03.2008
Eu am reinnoit in fiecare an asigurarea PAD si asigurarea facultativa, in total peste 650 lei. Sa fie acolo mai mult pentru cei 10000 lei in caz de inundaatii, incendiu etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate