Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Clasa si consumul de energie la electrocasnice

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Buna,

As vrea sa stiu ce este mai important la electrocasnice, clasa sau consumul de energie?

Spre exemplu, am gasit foarte multe cuptoare cu clasa A si un consum de energie - 0,83 kWh/ciclu si cuptoare cu clasa A+ cu acelasi consum de energie 0,83 kWh/ciclu. O alta minunatie este ca acelasi consum pe anumite site-uri apare la A+ iar pe alte site-uri apare la A. Sunt convinsa ca este o chestie si de marketing dar totusi, la ce ar trb sa fiu atenta?
Mentionez ca acelasi lucru l-am observat si la frigidere.

Mi-as dori foarte mult sa achizitionez niste electrocasnice cu un consum cat mai mic doar ca nu prea inteleg cum sta treaba.
Am mai pus o intrebare in trecut pe forum dar tot nu m-am lamurit :D

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
daca te intereseaza doar consumul mic, atunci clar, pentru tine este important consumul de energie.
cat de mic sa fie consumul de energie la electrocasnicele pe care ti le doresti ? trebuie sa tii cont si de faptul ca pe unele le folosesti sau functioneaza zilnic (frigider, cuptor, tv, masina spalat vase ), altele sunt folosite mai rar, la interval de cateva zile-o saptamana (aspirator, masina de spalat rufe).
ideal ar fi sa iei toate electrocasnicele cu clasa minim A+. sa fie marci fiabile si modele care sa-ti placa si sa se potriveasca cu restul locuintei tale.

#3
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Sa fim seriosi, cred ca nimanui nu ii convine sa plateasca factura dublu la lumina din cauza electrocasnicelor. Pe mine ma intereseaza cele pe care le folosesc non-stop (cuptor/frigider).
Eu stiu ca trebuie sa iau clasa A+. Dar ce inseamna A+?
Am gasit un cuptor Electrolux care pe un site apare A iar pe un alt site apare A+.
As vrea ceva mai concret, cu explicatii, daca ma poate ajuta cineva.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
prea putine electrocasnice din ziua de azi sunt in clasa B,C,D. majoritatea sunt de la A in sus.
in privinta cuptorului electrolux, poate ar fi bine sa verifici informatia direct pe site-ul producatorului, nu al magazinelor care il vand. se mai pot strecura erori in datele tehnice afisate pe site-urile magazinelor.
uite aici detalii si explicatii privind clasa energetica a electrocasnicelor
https://www.computer...energetica.html

#5
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
https://www.agerpres...lasa-b-11-13-51

https://ro.wikipedia...niunea_Europeană


Ori sunt modele diferite (cuptoarele) ori este o gresala la mijloc.

#6
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
incearca sa cauti informatiile pe siteurile producatorilor. Vanzatorii dau de obicei copy/paste si mai incurca specificatiile.

#7
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Cam asta e clasa A+++Posted Image Posted Image

#8
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Acorda atentie si volumului cuportului/frigiderului. De aici poate aparea diferenta de clasa energetica, chiar daca au acelasi consum(in exemplul dat de tine)...

#9
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

View Postcorinadaniela, on 18 ianuarie 2017 - 17:24, said:

prea putine electrocasnice din ziua de azi sunt in clasa B,C,D. majoritatea sunt de la A in sus.
in privinta cuptorului electrolux, poate ar fi bine sa verifici informatia direct pe site-ul producatorului, nu al magazinelor care il vand. se mai pot strecura erori in datele tehnice afisate pe site-urile magazinelor.
uite aici detalii si explicatii privind clasa energetica a electrocasnicelor
https://www.computer...energetica.html


Hotele am observat ca sunt foarte putine la A+ si au niste scoruri...

Legat de clasa, eu cred ca difera de la companie la companie. Electrolux la 0.89 este A+ iar Zanussi care apartine tot de Electrolux la 0.89 este A.
Pentru mine este chiar un mister.
http://www.emag.ro/c...x/pd/EYV7KBBBM/
http://www.emag.ro/c...BBM/#resigilate

View Postnonameshadow, on 18 ianuarie 2017 - 17:31, said:

Acorda atentie si volumului cuportului/frigiderului. De aici poate aparea diferenta de clasa energetica, chiar daca au acelasi consum(in exemplul dat de tine)...


Stiu, stiu ca la un volum mai mare automat ai si un consum mai puternic. Aici e logic...:))

#10
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Daca intri pe site-ul producatorului o sa vezi ca si electroluxul tot clasa A este. Link

#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
O intrebare legata de Samsung VCC44E0S3B

Quote

Eficienta energetica Clasa F
Performanta curatarii covoarelor Clasa F
Performanta curatarii suprafetelor dure Clasa D
Emisii de praf Clasa D

Desi zice clar "Performanta" cand e vorba de curatarea covoarelor, nu imi e clar, si am doua variante in cap:
- suge foarte incet ( contrazice cu realitate totusi )
- consuma ENORM pentru cum trage

Care sa fie ?

#12
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

View Postnonameshadow, on 18 ianuarie 2017 - 17:42, said:

Daca intri pe site-ul producatorului o sa vezi ca si electroluxul tot clasa A este. Link

Da, acum ma uitam si eu pe modelul asta. Este clar ca e marketing, cu atat mai mult cu cat vb de emag.

#13
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Clasa de eficienta energetica a hotelor e transa in jos, in foarte multe cazuri, de sistemul de iluminare... Daca ii inlocuiesti halogenele cu leduri ai rezolvat problema. La hote acorda mai multa atentie clasei de filtrare si capacitatii de aborbtie.

View PostElsaAn, on 18 ianuarie 2017 - 17:39, said:


Hotele am observat ca sunt foarte putine la A+ si au niste scoruri...



#14
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

View Postnonameshadow, on 18 ianuarie 2017 - 17:50, said:

Clasa de eficienta energetica a hotelor e transa in jos, in foarte multe cazuri, de sistemul de iluminare... Daca ii inlocuiesti halogenele cu leduri ai rezolvat problema. La hote acorda mai multa atentie clasei de filtrare si capacitatii de aborbtie.


Ms mult de pont. Nu m-am gandit legat de iluminare.
Legat de capacitatea de absorbtie peste 600 sa fie :D. Nu mai stiu exact la filtrare cum stateau...

#15
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Totul e să nu compari mere cu pere. Clasele la cuptoare țin cont de consum / volum. Sa te uiți si la volumul cuptorului nu numai la consum.
Dar la cuptoare regulă e simplă, ventilator cât mai mare sau 2, geamuri la ușă cât mai multe.

#16
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
https://en.wikipedia...on_energy_label

#17
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

View Postswtm, on 18 ianuarie 2017 - 20:18, said:

Totul e să nu compari mere cu pere. Clasele la cuptoare țin cont de consum / volum. Sa te uiți si la volumul cuptorului nu numai la consum.
Dar la cuptoare regulă e simplă, ventilator cât mai mare sau 2, geamuri la ușă cât mai multe.

Pai si unde pot sa vad specificatiile ventilatorului? Nu am gasit nici pe site-ul companiei, la detalierea produsului.

#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu-ti mai bate capul cu clasele ca e doar vrajeala de marketing precum consumurile si noxele la masini.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate