Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Salvarea automata a coordonatelor X si Y

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
yobot4u

yobot4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.01.2007
Buna ziua

Este vreo modalitate / optiune care sa-mi salveze automat coordonatele X si Y dintr-un desen intr-un fisier doc sau txt?

Am facut un desen cu logo de la CocaCola. Scrisul este format din cerculete cu DIA 3.8. Vreau sa export / salvez coordonatele automat fara a mai cota si salva manual.

Nu cunosc motivele pt care nu mi se permite sa upload-ez fisiere. (Error You aren't permitted to upload this kind of file)

Desenul dxf poate fi descarcat de pe acest link
iar o imagine bmp de aci
(asteptati 10 sec. dupa care puteti descarca)


Astept sfaturile dv. si daca se poate cat mai detaliat deoarece sunt incepator.

Va multumesc!

Edited by yobot4u, 18 January 2017 - 15:08.


#2
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Var. 1)  Înveți un pic de lisp (merge relativ ușor la nivel minimal), cât să scrii un mic progrămel care salvează x, y ale punctelor unde faci click în desen. Apoi îl lansezi și clickuiești toate centrele.

Var 2) (poate mai simplă, depinde sub ce formă vrei coordonatele salvate)  Desenezi 1 - 2 - 3 polilinii (sau câte sunt necesare) cu nodurile în centre (să le prinzi pe toate), apoi afișezi proprietățile poliliniei/poliliniilor, unde vezi coordonatele centrelor.

#3
yobot4u

yobot4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.01.2007

View PostBrainie, on 18 ianuarie 2017 - 23:30, said:

Var. 1)  Înveți un pic de lisp (merge relativ ușor la nivel minimal), cât să scrii un mic progrămel care salvează x, y ale punctelor unde faci click în desen. Apoi îl lansezi și clickuiești toate centrele.

Var 2) (poate mai simplă, depinde sub ce formă vrei coordonatele salvate)  Desenezi 1 - 2 - 3 polilinii (sau câte sunt necesare) cu nodurile în centre (să le prinzi pe toate), apoi afișezi proprietățile poliliniei/poliliniilor, unde vezi coordonatele centrelor.

Imi poti explica ce inseamna "lisp" ?
ma intereseaza varianta 1


Varianta 2 o descoperisem initial intr`un tutorial in eng.

#4
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
E un limbaj de programare; vezi aici https://ro.wikipedia.org/wiki/LISP  ;  în engleză scrie mai mult.

Interacționează bine cu Autocad; acum cam 15 ani am făcut eu progrămelul ăsta, de salvat coordonatele punctelor unde dai click.

#5
yobot4u

yobot4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.01.2007

View PostBrainie, on 19 ianuarie 2017 - 20:52, said:

E un limbaj de programare; vezi aici https://ro.wikipedia.org/wiki/LISP  ;  în engleză scrie mai mult.

Interacționează bine cu Autocad; acum cam 15 ani am făcut eu progrămelul ăsta, de salvat coordonatele punctelor unde dai click.


interesant programelul... dar vreun link pt download ai?

#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
functioneaza ? alta cale nu mai este?slabut autocadul daca nu are o cale directa simpla pentru unprogram asa complex,ca alte softuri probabil au cale directa nu atat de complicata ne la indamana

#7
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020

View PostJuly02, on 11 mai 2020 - 02:16, said:

functioneaza ? alta cale nu mai este?slabut autocadul daca nu are o cale directa simpla pentru unprogram asa complex,ca alte softuri probabil au cale directa nu atat de complicata ne la indamana
ba da, exista o aplicatie pe care o folosesc topografii, Topo LT care se baga in AutoCAD (cu comanda appload), cu care iti poti aduce/scoate coordonatele

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate