Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Exfoliere fier

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Buna,

Stie cineva care este motivul pentru care un fier care sta in foc des si mult incepe sa se exfolieze in timp ? Am un cazan facut dintr-o teava de 1 metru diametru pentru fiert la porci si vad ca dupa vreo 30 de ani de folosinta nu prea des, grosimea pe interior a ajuns sa fie pe sfert cat era initial (din 4mm abia mai este 1mm).

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
rugina?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,363
  • Înscris: 01.12.2001
Cum "grosime pe interior"?
Nu cred ca e vorba de exfoliere.
Poate abraziune, oxidare, etc.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E vorba de oxidare. Nici metalul-fierul-otelul nu tine o vesnicie!

Edited by arab, 18 January 2017 - 14:07.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
de obicei fierul nu prea creste asa ca pielea, pt a se exfolia. iar ceea ce mai vezi tu uneori, ca niste fasii de fier ce se tot ridica, sunt de fapt oxizii, care sunt compactati si incep sa se ridice din diferite cauze atmosferice, termice, chimice, etc.

#6
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postdorin_2k, on 18 ianuarie 2017 - 13:54, said:

Cum "grosime pe interior"?
Nu cred ca e vorba de exfoliere.
Poate abraziune, oxidare, etc.
Adica eu fac focul in bucata asta de teava in care am introdus un cazan cu fiertura porcilor de ceva aliaj de aluminiu. Evident ca aluminiul nu are nimic dar focul a atacat fierul focarului la interior, adica unde focul face contact cu fierul direct si nu pe exterior.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cred ca, sub actiunea caldurii, fierul se dilata, apoi se contracta. in timp probabil s-au tot fisurat straturile de metal si s-au desprins.

Edited by corinadaniela, 18 January 2017 - 14:07.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
totusi, este vb despre cunostinte care se invata in primii ani de viata, iar aici nu ma refer la primii 30. ci chiar primii 7.

#9
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postcorinadaniela, on 18 ianuarie 2017 - 14:03, said:

este reactia normala de oxidare a fierului in contact cu apa, probabil si caldura a avut un rol. ce culoare are acum interiorul cazanului si ce culoare avea acum 30 de ani ?

Acum se exfoliaza bucatica cu bucatic, incet dar sigur. Chestia e ca exfolierea e doar pe interior, la contact cu focul, pe exterior desi arata putin ruginit, nu se exfoliaza. Ma interesa ce reactie are loc si care ar fi cauza.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
se exfoliaza straturile de rugina.

#11
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,399
  • Înscris: 03.11.2009

View Postleonardusius, on 18 ianuarie 2017 - 13:41, said:

Buna,

Stie cineva care este motivul pentru care un fier care sta in foc des si mult incepe sa se exfolieze in timp ? Am un cazan facut dintr-o teava de 1 metru diametru pentru fiert la porci si vad ca dupa vreo 30 de ani de folosinta nu prea des, grosimea pe interior a ajuns sa fie pe sfert cat era initial (din 4mm abia mai este 1mm).
...bre des ori nu prea des... in 3jdeani?

Fierul oxideaza in aer liber, asta e cauza principala a coroziunii, iar daca nu este forjat este si mai expus la coroziune in timpul incalzirii/racirii

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postleonardusius, on 18 ianuarie 2017 - 14:05, said:

Acum se exfoliaza bucatica cu bucatic, incet dar sigur. Chestia e ca exfolierea e doar pe interior, la contact cu focul, pe exterior desi arata putin ruginit, nu se exfoliaza. Ma interesa ce reactie are loc si care ar fi cauza.

asta scrisesem inainte sa precizezi ca tu de fapt faci focul in acea teava. eu credeam ca ai confectionat cazanul din teava :-)

#13
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
@leonardusius : Arderea in sine este o oxidare rapida ! In contact cu interiorul tevii arderea (oxidarea) se transmite si materialului tevii care cu timpul se va transforma in totalitate in oxid de fier !

#14
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postiuliean50, on 18 ianuarie 2017 - 14:19, said:

@leonardusius : Arderea in sine este o oxidare rapida ! In contact cu interiorul tevii arderea (oxidarea) se transmite si materialului tevii care cu timpul se va transforma in totalitate in oxid de fier !

Sorry, nu inteleg. Cum se transmite asta ? Formula reactiei ? Eu mai mult banuiesc vaporii de apa care se degajeaza din lemnul care arde (orice lemn are apa in el), dar de ce asa de tare pe interior. La exterior evident ca exista oxidare datorita vaporilor din atmosfera (apa), dar la interior ? Si in cazul asta, care ar fi modalitatea de a preintampina procesul asta ?

Edited by leonardusius, 18 January 2017 - 14:46.


#15
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Supus la flacara, ai accelerat procesul de oxidare a fierului. Cauta si fa-ti focarul din fonta, este mai rezistent la foc si nu se "mananca" in timp asa tare.
PS: Nu apa oxideaza, ci oxigenul din apa (H2O) si din aer, de asta se numeste oxidare si nu altfel.

Edited by dany07rap, 18 January 2017 - 14:52.


#16
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postdany07rap, on 18 ianuarie 2017 - 14:46, said:

Supus la flacara, ai accelerat procesul de oxidare a fierului. Cauta si fa-ti focarul din fonta, este mai rezistent la foc si nu se "mananca" in timp asa tare.
PS: Nu apa oxideaza, ci oxigenul din apa (H2O), de asta se numeste oxidare si nu altfel.
Evident ca oxigenul din apa. Tocmai asta este: cum si de ce se grabeste oxidarea.....

#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Colegii au dreptate, sub actiunea caldurii  oxidarea otelului din care e facuta teava aia este foarte puternica/accelerata, nu ai cei face.
Materiale mai rezistente la influenta temperaturilor inalte si utile in acest caz sunt fonta, unele tipuri de inox sau ceramica.

#18
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1)Fierul nu se exfoliază.
Este un termen impropriu.
Dar nu are nimic.
2)Foarte posibil este ca ce ai fiert de-a lungul timpului,să fi produs o reacție chimică în contact cu fierul.
Astfel încât,în timp s-a subțiat peretele cazanului.

Colegii pot confirma sau infirma,căci eu nu sunt sigur de ce am scris mai sus,că am avut 2 la chimie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate