Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere DAC pentru casti

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Salut,

De curand mi-am achizitionat o pereche de casti over-head Audio-Technica ATH-MSR7.

Sunt relativ multumit de ele, comparativ cu ATH-M30X se cunoaste diferenta.

Acuma m-am decis sa-mi schimb sursa audio, placa de sunet on-board a placii de baza (PC) nu mi se pare foarte calitativa (comparativ cu [,] calitatea sunetului scoasa din smartphone spre exemplu).

As prefera sa fie cat mai configurabil, de aceea m-am orientat spre solutii care se conecteaza la diverse placi de dezvoltare (RPI/BB/Odroid/etc..).

M-am gandit la combinatia ALLO – KALI+PIANO, ce parere aveti? O alta varianta ar fi solutia 503HTA, care vine cu un socket pentru tuburi JJ6DJ8.

Ce parere aveti? Ati folosit asa ceva?

Sunt comparabile cele doua solutii cu Fiio E17K Alpen 2 spre exemplu? (sunt in aprox. acelasi range de pret).

Edited by M-A-R-I-U-S, 18 January 2017 - 11:06.


#2
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 M-A-R-I-U-S, on 18 ianuarie 2017 - 11:01, said:

M-am gandit la combinatia ALLO – KALI+PIANO, ce parere aveti? O alta varianta ar fi solutia 503HTA, care vine cu un socket pentru tuburi JJ6DJ8.

Ce parere aveti? Ati folosit asa ceva?

Sunt comparabile cele doua solutii cu Fiio E17K Alpen 2 spre exemplu? (sunt in aprox. acelasi range de pret).
Păi spec-urile audio sunt foarte apropiate şi toate trei se bazează pe DAC-uri Texas Instruments; construcţia ce diferă mai mult. Primele două sunt pe alimentator, E17k are baterie. Primul are nuş'ce reclocker, al doilea are lămpi... tre' să te hotărăşti mai bine pentru ce îl vrei. Primul, de ex., văd că are ceva DAC diferit de celelalte două, ceva cu funcţii DSP încorporate, iar dacă Allo Audio s-au hotărât să activeze unele dintre ele ca să optimizeze sunetul pentru utilizarea cu piane digitale, poate să nu fie ideal pentru consum de muzică de toate genurile (dar aici doar îmi dau cu presupusul deja, habar n-am dacă se practică aşa ceva la DAC-urile vândute ca fiind "pentru pian").

#3
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Sunt nou in toata treaba asta, inca n-am cunostintele tehnice necesare sa le pot compara...

O sa-l folosesc in general pentru muzica clasica, jazz si rock.

 donjoe, on 18 ianuarie 2017 - 11:27, said:

Păi spec-urile audio sunt foarte apropiate şi toate trei se bazează pe DAC-uri Texas Instruments;...

Cum crezi ca suna comparativ cu ceva bazat pe Sabre ES9018? (am gasit asta).

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Chipseturile pot da performante extrem de diverse in functie de calitatea implementarii. Deci nu poti da un verdict asupra unui DAC doar stiind ce chipset foloseste. Exista ,de exemplu BurrBrown-uri care suna exceptional si care suna slab. La fel si AKM-uri.
Depinde si ce se doreste de la un astfel de DAC.
Ca parere personala , anticele TDA 1541/1549 raman inegalabile ca muzicalitate la conversia sunetului de pe CDA-uri. Cele mai bune CD playere s-au facut cu acele celebre chipset-uri.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Castile alea sunt acceptabile ( daca le poti suporta pe cap ), dar sunt facute in special ptr telefoane sau solutii portabile. Nu are rost sa te arunci la DAC-uri de top sau solutii pe lampi.

Ptr ele mi-as lua cel mai ieftin DAC de la ifi si atat.

#6
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 edigee, on 18 ianuarie 2017 - 12:32, said:

Chipseturile pot da performante extrem de diverse in functie de calitatea implementarii.
Spec-urile publicate de cei trei producători sunt pe toată implementarea, it's OK.

 eiffel, on 18 ianuarie 2017 - 12:49, said:

Ptr ele mi-as lua cel mai ieftin DAC de la ifi si atat.
Adică iDSD Nano? Nu văd să aibă review-uri grozave pentru preţul lui, şi e vizibil mai scump decât cele la care se uita omul deja. Mai bine cel mai ieftin DAC de la FiiO, gen un Q1. Posted Image (Sigur, nu chiar cel-mai-cel-mai ieftin, că ajungi la alea cât un stick USB şi cu alea nu prea câştigi destul la calitate faţă de onboard ca să merite achiziţia.)

Edited by donjoe, 18 January 2017 - 13:44.


#7
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 M-A-R-I-U-S, on 18 ianuarie 2017 - 11:53, said:

Sunt nou in toata treaba asta, inca n-am cunostintele tehnice necesare sa le pot compara...

O sa-l folosesc in general pentru muzica clasica, jazz si rock.
Na, din povestea aia cu configurabilitatea şi plăcile de dezvoltare din primul post am rămas cu impresia că vrei să te bagi şi la alte avioane decât pur şi simplu ascultat muzică. Posted Image

Quote

Cum crezi ca suna comparativ cu ceva bazat pe Sabre ES9018? (am gasit asta).
ES9018 în sine e deja la alt nivel, dar o anumită implementare sau alta poate să nu scoată totul din el. Acel Hifime pare să fie o implementare bună, dar pentru ce vrei tu e posibil să nu satisfacă pentru că n-are şi amplificator de căşti, e doar DAC. În general e bine să ai o rezervă de putere ca să scoţi tot untul calităţii dintr-o pereche de căşti/boxe, chiar şi în cazul tău cu căşti de 35 de ohmi. Dacă tot dai banul, mai bine să fie DAC/amp decât doar DAC. Problema va fi preţul la orice DAC/amp bine făcut în jurul lui ES9018, că vei atinge acelaşi preţ cu al MSR7-urilor, ceea ce e prea mult. Eu am Oppo HA-2-ul, cu acelaşi ES9018K2M, dar ştiu că-l voi folosi în viitor şi la un sistem de două monitoare şi două subwoofere care va ajunge să coste cam dublu cât DAC-ul, şi atunci pot să justific achiziţia (mai ales că am auzit deja diferenţa de calitate folosindu-l şi numai cu monitoarele).

Edited by donjoe, 18 January 2017 - 14:33.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 donjoe, on 18 ianuarie 2017 - 13:35, said:

Adică iDSD Nano? Nu văd să aibă review-uri grozave pentru preţul lui,

Ce am gasit eu il lauda destul de mult. Mai ieftin, poate un Dragonfly Black.
Oricum nici castile nu suna foarte grozav, am vrut sa le iau si eu, si dupa ce le-am ascultat am luat-o la fuga. Materialele sunt premium, dar te strang de innebunesti - au copiat gresit MDR1A-ul de la Sony la design, iar sunetul... nu are bas deloc. Si asta o spun, fiind unul care nu ii place prea mult bas. Si de MDR1A am fugit ca era prea insuportabil basul.

#9
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Buna seara . Sunt si eu in cautarea unui dac pentru un telefon cu windows 10  Lumia 650 si ce mi ati recomanda intre DAC Fiio E17K Alpen 2   si Cambridge Audio DacMagic XS? S ar imbunatati in mod substantial calitatea auditiei prin folosirea vreunuia dintre cele doua dac uri? Se pot conecta si la telefonul respectiv? Multumesc anticipat.

castile sunt niste sennheiser cx870

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu daca e vreunul cu drivere per Windows phone. Nici aplicatii nu prea sunt ...

#11
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
DACMagic XS-ul ăla e departe de performanţele lui E17k.

În Windows Phone 10 ar trebui să ai suport nativ de USB Audio Class 1, deci să-ţi meargă orice DAC USB care suportă stream PCM de până la 24/96. Cineva zicea acu' 3 ani că îi mergea E17k pe un Lumia: https://www.reddit.c...ternal/cd9sdvy/

Edited by donjoe, 18 January 2017 - 22:57.


#12
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Îmi spuneti si mie daca un mp 3 player sony cu NFC si bluetooth poate reda muzica de pe un telefon lumia 650 si daca da , calitatea auditiei de care dintre cele doua este data?. Daca as lua casti bluetooth care stiu aptx pe la 600 700 ron ( sennhaiser sau jbl) s ar imbunatatii semnificativ auditia cu telefonul lumia?acum folosesc senn cx 870. Ideea e ca ascult destul on line de aceea n as vrea sa folosesc exclusiv un mp3 player. Multumesc anticipat

#13
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Dacă e vorba de "player" din ăla sub formă de căşti (NWZ-WS610/613/615), da, se poate conecta şi la telefon.

Calitatea audiţiei în ce priveşte transmisia digitală e dată de amândouă aparatele - transmiţător şi receptor. Dacă ai NWZ-WS613 ai suport aptX la nivelul căştilor, dar e degeaba pentru că Lumia 650 nu ştie să transmită prin aptX (630-ul e singurul Lumia care are aşa ceva). Aceeaşi poveste şi dacă-ţi cumperi alte căşti cu aptX: nu se va folosi aptX pentru că nu-l suportă telefonul.

Acuma căştile alea Sony se poate să mai suporte AAC, care nu-i rău deloc la calitate, în funcţie şi de cum a fost reglat (high quality cu bitrate mare şi consum de baterie mai mare, low quality cu bitrate mai mic şi consum mai mic). Problema e că Microsoft n-a publicat nimic clar despre suportul pentru diversele codecuri Bluetooth la nivel de Windows Phone, deci nu te poţi baza nici măcar pe suportul de AAC.

Rămâne cea mai probabilă variantă: că orice căşti ai folosi la acel Lumia transmisia audio Bluetooth se va face prin protocol SBC. Chestia interesantă e că şi ăsta suportă de fapt o calitate audio mai mult decât rezonabilă, mai ales pentru folosire în spaţii publice relativ zgomotoase, unde nu poţi să sesizezi toate fineţurile sunetului nici dacă ai avea scule perfecte, iar asta depinde şi la SBC de modul în care a fost configurat de un fabricant sau altul al dispozitivului transmiţător. Posted Image

Deci sigur-sigur nu poţi afla decât testând fizic sau eventual găsind undeva pe cineva care să fi testat personal combinaţia pe care o vrei tu. Din păcate în zona transmisiilor de sunet prin Bluetooth e încă prea mare varietatea de protocoale şi implementări/configurări ca să poţi spune ceva clar despre cum se va auzi o combinaţie anume de transmiţător şi receptor.


LE:
Văd că un anumit update de Windows Phone numit "Lumia Denim" promitea în 2015 să aducă suport de aptX pentru toate Lumiile: http://nokiapoweruse...g-entire-range/
Dar nu ştiu dacă s-a materializat. La ora asta tot numai Lumia 630 e listat pe saitul aptX-ului, deci...

Edited by donjoe, 24 January 2017 - 17:45.


#14
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Am retinut aceste chestiuni si multumesc încă o data. In concret, sunt tentat de un sony mp3 nw a25 si deoarece ascult si on line as vrea sa imperechez acest aparat cu lumia 650. S ar auzi maibine in acest mod decât sa ascult direct de la telefon?( este vorba de serviciul deezer premium)

#15
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
NW-A25 nu mai are nicio treabă cu telefonul, e un player care poate transmite muzica prin Bluetooth către căşti sau boxe cu recepţie Bluetooth. NW-A25 are suport aptX, deci vei avea calitate aptX dacă-l împerechezi cu căşti care au aptX. Dacă iei ceva căşti wireless tot de la Sony, cu suport pentru codecul LDAC, posibil să ai calitate şi mai bună decât cu aptX, că NW-A25 ştie şi LDAC, dar ăla s-ar putea să nu se folosească decât dacă asculţi FLAC-uri de înaltă rezoluţie (24/96), nu-mi dau seama.

În orice caz, A25-ul nu interacţionează în niciun fel cu telefonul. Ori pui muzică din el, ori din telefon.

#16
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Deci ne sepoate transmite muzica de la telefon la mp3 player ci numai de la acesta din urma către alt device

#17
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Aveti idee, un fiio k1 ar putea fi folosit pe un telefon lumia cu win 10 phone? Pe internet parerile sunt impartite in sensul că depinde de telefon( de noroc...). Daca ar merge, modalitatea de conectare ar fi cu usb OTG si ar aduce o calitate audio semnificativă?

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
De ce nu scrii la Fiio sa-i intrbi daca au ceva compatibil. ?
Au suport bun fsi raspund destul de repede.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate