Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

cum pot afla daca am amenzi in Germania?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
buna dimineata
stimati colegi, anul trecut am condus in germania si am facut cateva gafe cu o masina inchiriata. unde ma pot interesa daca am de platit amenzi?
nu as vrea sa le las sa creasca mari daca ele exista.
multumesc anticipat pt raspunsuri

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In 2014 am fost in Germania. Cum am coborat din avion ne-am suit intr-o masina pe care o inchiriasem din Ro...
Dupa ce ne-am intors acasa, in maxim o luna au sosit 2 plicuri. In primul era moaca mea si 57km /h intr-un orasel, cu explicatia ca eram intr-o zona unde viteza era de 50km 15 euro. Al doilea o parcare aiurea..Alti 15 euro..
Morala
Daca nu ai primit vre-o "felicitare", dupa un an, inseamna sau ca nu ai facut nimic, sau ca ai facut-o unde nu era vre-o camera...
Deci ridica o halbera in sanatate amea..
PS. Ca sa expediez aia 2*15 euro am platit la banca alti 2*15 euro comision...Sa ii ....beeep....

Edited by Prien, 18 January 2017 - 10:19.


#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
LA rent a car cu atat mai mult nu scapi netaxat dat fiind ca le-ai lasat si datele de card. Daca nu a venit nimic probabil ai scapat.

@Prien-taxele mari de trasfer sunt din cauza bancilor noastre. Un neamt nu plateste asemenea comisioane cand face un trasfer in Romania de exemplu

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
atupi
Asa cred si eu. Adevarul e ca eu am vrut sa scap cat repede ca sa nu intr-o in vre-o lista de rau platnici si cand mai am ajung prin Germania sa ma trezesc, pai stiti ca.....
Si am intrat in prima banca, poftit. Cand am vazut 15 euro comisionul nu am putut sa zic, anulati. Vroiam doar sa scap de belea.
La a 2-a amenda, am intrebat prin alte 2 banci si am vazut ca e cam la fel.. Ce mie 14.89 sau 14.98..Cat imi tocesc pingelele si cat timp imi pierd pt 0.1 euro..
Chiar
Ma gandeam sa invat cum se poate platii on line din contul meu in ce zice in amenda..

Edited by Prien, 18 January 2017 - 10:27.


#5
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 atupi, on 18 ianuarie 2017 - 10:20, said:

LA rent a car cu atat mai mult nu scapi netaxat dat fiind ca le-ai lasat si datele de card. Daca nu a venit nimic probabil ai scapat.

@Prien-taxele mari de trasfer sunt din cauza bancilor noastre. Un neamt nu plateste asemenea comisioane cand face un trasfer in Romania de exemplu
tragedia este ca masina a fost inchiriata in noiembrie, da catre firma germana la care lucram pt a fi condusa de mine. ma gandesc sa nu cumva sa trimita amenzile la acea firma, deoarece eu nu mai lucrez la ei si cred ca nu se deranjeaza sa mi le trimita fostul sef in Romania

#6
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Pai e acelasi lucru...amenzile (daca au fost) au fost trimise la firma, si firma le va timite tie...daca nu le-ai primit, eu zic sa stai relaxata....

#7
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
sigur va fi macar una ca m-a fotografiat radarul fix cu 11km/h in plus fata de limita.
interesul meu este sa le platesc cat mai repede pt ca nu vreau probleme la ei.
trebuie sa conduc in continuare la ei si anul acesta

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca vine la firma, firma  va trimite datele celui care a condus, la serviciul primariei care se ocupa cu amenzile, iar aceasta iti va trimite tie amenda. Problema este ca toate aceste miscari se taxeaza suplimentar. Mie, pentru o depasire cu 7km a vitezei, care in mod normal costa 10 euro, mi-a venit in Romania de plata 25 de euro, adica amenda+cautarea in baza de date+cheltuieli postale, un total de 25 de euro. I-am platit direct in Germania, fara alt comision.

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Chiar, eu stiam ca in Ro se poate depasii viteza cu maxim 10km, deoarece presiunea in pneuri, temperatura exterioara, cate persoane sunt in masina, catai in portbagaj, totul se traduce in citire incorecta..
la nemti vad ca nu sunt singurul care a incasat-o la +7. Sa inteleg ca limita lor e +5?

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La noi se poate depasi cu 10km/h pentru ca aia e toleranta aparatelor radar de la noi.
Probabil ca nemtii au ceva cu o clasa de precizie superioara.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 mirel81gl, on 18 ianuarie 2017 - 10:41, said:

sigur va fi macar una ca m-a fotografiat radarul fix cu 11km/h in plus fata de limita.


Daca nu ti-a venit pana acum nimic acasa,inseamna ca radarul ala care te-a fotografiat,nu avea film.Facea doar click-uri.Posted Image

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Prien, on 18 ianuarie 2017 - 11:54, said:

Chiar, eu stiam ca in Ro se poate depasii viteza cu maxim 10km, deoarece presiunea in pneuri, temperatura exterioara, cate persoane sunt in masina, catai in portbagaj, totul se traduce in citire incorecta..
la nemti vad ca nu sunt singurul care a incasat-o la +7. Sa inteleg ca limita lor e +5?
Din cate am inteles, e +/-3 Am impresia ce in localitati, toleranta e mai mica decat pe autostrazi, pentru ca la +7 pe autostrada, n-am primit nimic.

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
La nemti si nu numai conteaza zona unde se petrece abaterea: +5kmh intr-o zona de 30km/h intr-o zona populata se penalizeaza mult mai drastic decat +10 la o limita de 120km/h pe o autostrada.

#14
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Toleranta in Germania e de 10% din limita de viteaza. Adica la limita de 30, de la >33 esti amendat. 50 >55, 130 >143 etc.
Pentru viteza difera cuantumul amenzii daca esti in localitate sau in afara localitatii.

#15
Alisssssssv

Alisssssssv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.03.2019
Bună ziua
Am luat în Germania Câteva amenzi de circulație care nu au ajuns în România
Țin sa precizez ca în momentul în care am cumpărat mașina aveam domiciliul în Germania după care am revenit în România
Cum pot sa aflu suma amenzilor pentru a le plăti?
Vă mulțumesc

#16
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,680
  • Înscris: 30.01.2006

View PostPrien, on 18 ianuarie 2017 - 10:18, said:

In 2014 am fost in Germania. Cum am coborat din avion ne-am suit intr-o masina pe care o inchiriasem din Ro...
Dupa ce ne-am intors acasa, in maxim o luna au sosit 2 plicuri. In primul era moaca mea si 57km /h intr-un orasel, cu explicatia ca eram intr-o zona unde viteza era de 50km 15 euro. Al doilea o parcare aiurea..Alti 15 euro..
Morala
Daca nu ai primit vre-o "felicitare", dupa un an, inseamna sau ca nu ai facut nimic, sau ca ai facut-o unde nu era vre-o camera...
Deci ridica o halbera in sanatate amea..
PS. Ca sa expediez aia 2*15 euro am platit la banca alti 2*15 euro comision...Sa ii ....beeep....

Ce saraci si aia, la prima categorie de amenda doar 15 euro, pai toate amenzile plus comisioanele platite, cu greu depaseste pima treapta de amenda de la noi, daca o depaseste. Probabil cea mai mica amenda posibila daca o platesti in 48 de ore. Si mai zice lumea ca nu o ducem bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate