Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

incarcare baterie bormasina?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
adrian_catalin22

adrian_catalin22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.10.2006
salut , am o bormasina cu un acumulator 12 v 2A caruia i-am pierdut incarcatorul original,as vrea un sfat ,o pot incarca cu un incarcator universal 12v sau chiar cu un incarcator auto?

#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Daca acumulatorul nu este detasabil se poate incarca cu o sursa de laptop sau orice altceva care are mufa asemanatoare si debiteaza 12 - 14 V 1 A. Daca este detasabil si ii trebuie un Doking atunci este putin mai complicat pentru ca trebuie sa-i asiguri curent constant si sa-l decuplezi cand ajunge la pragul de incarcare recomandat.

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 adrian_catalin22, on 18 ianuarie 2017 - 00:32, said:

cu un incarcator auto?
Da, dar urmărește-l îndeaproape la primele 2-3 încărcări.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ce marca e ?

Atentie, acumulatorii sunt probabil 12V @ 2 Ah nu 2A.

Ah este o prostioara care face referire indirecta la capacitatea in Wh.

Amperajul e mult mai mare de obicei la scule, care trag leger si peste 10A, chiar si 21-25++ A din acumulatori de 2Ah, iar la cei de 3-4-5-6-9 Ah care au 2 randuri de celule ( sau 3 la 9Ah), sunt scule care trag si 40A si peste...

Eu la Makita am doua incarcatoare care incarca cu un curent de 2,8A.
Si incarcatorul pt NiCd si cel pt Li-ion tot cu 2,8 A incarca, deci ~ 40min pt acumulatori de 2Ah descarcati.
La Bosch am unul care incarca la curent de 3A celule de 2Ah.
Si am si incarcatoare care incarca la curent de 9A la Makita, insa le folosesc pt. acumulatori de 4/5/6 Ah, chiar daca incarca si de 1,5/2/3 Ah, insa nu vreau sa-i fortez.

Se gasesc incarcatoare si originale si de la terti.
Uneori se gasesc si originale la preturi accesibile.

Repet intrebarea, ce model de bormasina este ?

Incarcatoarele originale, cel putin la sculele bune, au electronica de control al incacarii si de protectie.
Incarcarea este oprita automat la sfarsitul incarcarii cu un incarcator bun.
Daca le incarci cu improvizatii poti sa deteriorezi/strici acumulatorii.

Edited by loock, 18 January 2017 - 01:18.


#5
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ce tip de bormasina ? Ca sunt unele acumulatoare , de le "dezbraci" ...te crucesti de cita "electronica are" !

Edited by tidicristi, 18 January 2017 - 04:44.


#6
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Foloseste,IMAX B6.

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 adrian_catalin22, on 18 ianuarie 2017 - 00:32, said:

o pot incarca cu un incarcator universal 12v sau chiar cu un incarcator auto?

Nu exista incarcator universal de tip Plug&Play. Inainte sa vrei sa incarci un acumulator, trebuie sa stii exact ce chimei are (NiCd, NiMH, Li-ion, LiFePO4, Pb-acid, etc), ce tensiune/cate elemente serie are, ce capacitate are, ce curent maxim de incarcare ii recomandat, ce metoda de deuplare la sfarsitul incarcarii ii folosita, daca necesita sau nu egalizare, etc.

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Spune ce masina de gaurit ai sau ai Festool si nu vrei sa aflam Posted Image  .
Cauta pe site-uri de vanzari cumparari originalul , sigur gasesti pentru ca pica acumulatorul si lumea nu mai cumpara cand vede cat costa avand in vedere ca ai o masina gama 12v adica mai hoby .
Nu te juca la incarcarea acc li-ion/li-pol ca vei relua artificiile de revelion mai ales daca nu te ai cu electronica .
Folosesc tigara electronica tip mod cu acc 18650 , am 16 bucati , am plecat de la modele cu o singura celula , simple si am ajuns la incarcator cu analizor cu 4 celule independente si milioane de protectii pentru ca incarca net superior (de la 2 ore/celula am ajuns sa folosesc 5 ore/celula de 2,5Ah)  plus protectia care este prima cerinta la astfel de incarcatoare .

Edited by xilo, 18 January 2017 - 10:39.


#9
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Depinde de bormasina, dar pentru 99% dintre bormasinile de pe piata poti folosi linistit un incarcator de 15V.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 xilo, on 18 ianuarie 2017 - 10:38, said:

Spune ce masina de gaurit ai sau ai Festool si nu vrei sa aflam Posted Image  .
Cauta pe site-uri de vanzari cumparari originalul , sigur gasesti pentru ca pica acumulatorul si lumea nu mai cumpara cand vede cat costa avand in vedere ca ai o masina gama 12v adica mai hoby .
Nu te juca la incarcarea acc li-ion/li-pol ca vei relua artificiile de revelion mai ales daca nu te ai cu electronica .
Folosesc tigara electronica tip mod cu acc 18650 , am 16 bucati , am plecat de la modele cu o singura celula , simple si am ajuns la incarcator cu analizor cu 4 celule independente si milioane de protectii pentru ca incarca net superior (de la 2 ore/celula am ajuns sa folosesc 5 ore/celula de 2,5Ah)  plus protectia care este prima cerinta la astfel de incarcatoare .

Sunt scule din gama 10,8 V / 12V care sunt industriale, muuuult peste gama profesionala, si in general ridicol de mult peste gama asa zisa hobby.
Eu am printre altele o Makita 6270 din 2007 cu acumulatori NiCd de 12 V @ 2 Ah, cu doua trepte de viteza si 30 Nm in treapta I.
E o scula f. buna care merge si acum cu acumulatorii originali.
Si exista scule de 12V si de 10.8 inca mult mai puternice, si de peste 50Nm, exista si cu acumulatori de 2,6 si 2,8 Ah, si scule diverse diferite de bormasini, etc.
Am si un Bosch GSR 10.8 2 Li cu acumulatori de 10.8 V @ 2Ah, tot cu 2 trepte si 30 Nm in treapta I.
Puterea e limitata mai degraba de nr. de celule, si mult mai putin de tensiune.
Sunt scule cu acumulatori de doua randuri, de 3 - 4 - 5 Ah, care permit puteri foarte mari si cu 10.8 si 12V.
Desigur, sculele de putere sunt ceva mai grele si atunci nu prea se justifica cei de 10.8 / 12 V, si se iau de 18V in general - cel putin asta e tendinta.
Insa pt scule usoare cu putere medie inca se fabrica scule de 10,8 si 12V, si in gama profesionala si in gama industriala.
La alegere trebuie insa informare si uneori noroc, pt. ca exista diferente mari intre scule, si la performante si la constructie si fiabilitate.
De ex. nu as lua Makita DF330/030 pt ca nu sunt fiabile, ambreiajul cu alunecare are plaja ridicol de mica, se strica repede si nu tine cuplu nici pe treapta de gaurire ( aluneca-scapa), si acumulatorii orginali au capacitate foarte mica. Au aparut modele mai noi, precum DDF 332 care e posibil sa fie OK ( sau nu) , insa nu am testat si nu stiu cum sunt.
Pt pendulare, flexuri, bormasini de putere mare, e o prostie sa iei acumulatori cu un singur rand de celule, pt ca scula trage prea multi Amperi si se strica repede acumulatorii. Exista insa si de 4 Ah si 5Ah care fac fata, insa la sculele de putere mare greutatea e si ea mai mare si nu se justifica atunci sa iei mai mici de 18V.
Am preferat sa iau Bosch GSR 10.8 2 Li cu acc de 2Ah, care nu e de heavy duty si ca majoritatea GSR-urilor are si niste coroane de plastic la cutia de viteze si probleme de cuplare/intrare in viteza, plus alte mici prostioare legate de fixarea cutiei de viteze si joc, scoaterea grea a acumulatorilor, lipsa ciocului de sub tragaci, insa per total e mult mai buna decat DF330, este suficient de puternica chiar si in trwapta a II-a de viteza pt majoritatea treburilor, in treapta I la 30 Nm cu atat mai mult, si are doar 960 grame cu tot cu acumulator, si e si f. compacta.
Insa e o exceptie, deoarece Makita face in general scule industriale, adica superioare majoritatii Boschurilor.
Bosch are putine scule in gama super-heavy-duty, si acele sunt asa de grele si asa de scumpe ca in general sunt evitate in favoarea unor scule de genul Hilti, Makita, Festool, Atlas Copco, Fein, etc.
Pt putere mai mare am Makita DDF 480 de 54 Nm cu 18V @ 2 Ah si 5Ah, si Makita DDF 481 de 100-115 Nm.
DDF480 are 1,54 Kg cu acumulatori de 2Ah. Cu cei de 4 - 5 Ah mai creste cu ~ 300 grame..
A aparut recent si DDF si DHP 484.
La Festool acumulatorii originali au specificatii mai putin rotunde, de ex, de 2,6 Ah, de 5,2 Ah, etc.
Am si un Festool T15 ( 14,4v @ 5,2Ah), am si scule de la toate celelalte marci mentionate mai sus, si de la altele.
Mai am cateva de 10,8 si 12V, dar in general am de 14,4 si 18V.
La sculele de putere medie si medie-mare prefer acumulatori cu un singur rand de celule si la 14,4 si 18V, respectiv de 2 Ah, 2,6Ah.
La sculele de putere mai mare de 370W, pana la 700 si peste, si chiar la scule care merg constant la putere medie,  folosesc acumulatori cu doua randuri de celule, de 4 / 5 / 6 Ah. Exista si de 3Ah cu doua randuri de celule de 1,5Ah.
Pe un incarcator original de Makita de Li-ion pt 18V si 14,4V de 2,8 A, DC18SD am dat 165 lei nou din magazin (comandat online sau telefonic).
SD inseamna standard charging ~ 40 min pt 2Ah.
RC-ul este rapid charging si incarca la curent de 9A. RC-ul e ceva mai scump, are si ventilare, insa se justifica pt acumulatori de 5 - 6 Ah.
Cel pt NiCd si NiMh de 2,8 A e pe la 200 lei, sunt cateva modele, unu e mai ieftin putin. Eu il am pe cel original de la 6270, nu am luat separat.
Pt Bosch de 10.8 V se gaseste 1130 CV professional pe la 179 lei, de 3A, se gaseste si la alte preturi, si in diverse kituri cu acumulatori de diverse feluri, 1,5, 2, 2,5, 4 Ah, etc. Eu l-am luat in kit cu GSR-ul cu L-boxx la un pret de kit la oferta foarte buna...
Exista si 1130 pt PSR-uri hobby, nu trebuie confundate.
Si exista si 1115 care incarca la 1,5 A...

Edited by loock, 18 January 2017 - 12:55.


#11
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu contest gama industriala (sau profesionala) de 10-12v , sunt bijuterii , mici si de o putere incredibila pe langa autonomia extinsa - nu suporta comparatie numai dpdv al numelui "bormasina" .
Daca avea o asemenea masina sigur nu pierdea incarcatorul gandindu-se la cat a dat pe kit-ul complet .
loock@ esti principalul "vinovat" in situatia mea , din cauza ta am ajuns sa am un rotopercutor Makita profesional in loc de un no name Posted Image- dar cel putin 15 ani cat il voi folosi iti voi multumi !

Edited by xilo, 18 January 2017 - 12:40.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sa o stapanesti si folosesti sanatos si cu placere.
Eu am mai multe rotopercutante la atelier.
Pt uz personal am o Makita HR2450 din 2007.
Am si alte rotopecutante Makita HR2440, 2470, si una pe acumulator de 18V, DHR241.
Am si cateva Boschuri care sunt f. bune, GBH 2-26.

Edited by loock, 18 January 2017 - 13:05.


#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
HR 2630 am luat pentru casa si doar pentru uz propriu , o scula superba .
Am avut pentru uz casnic masina cu acc de 14v ni-cd vapormade , a tinut 6 incarcari , la gunoi , am cumparat de pe emag o masina ce are cupluri multiple de strangere exact ca cele pe acc dar este la 220v , pentru 60 lei cat am dat este nemaipomenita la strans/destrans suruburi si gauri pana la fi 10mm , problemele mai dificile le fac cu o Makita HP 1630 : amestecat vopsea, gauri in otel , lemn de diametre sau adancimi mai mari , este tot gama profesionala dar de mici dimensiuni si m-am pricopsit cu un kit Maktec MT 817 (gama hoby makita) ce l-am luat cu 80 lei de la cineva de ocazie doar pentru cele 100 accesorii (burghie, freze , surubelnite) care s-au dovedit de calitate iar masinuta este peste asteptari muult peste skill, einhell sau mai stiu eu ce brand care se tin fortosi , dar lumea nu le cunoaste si nu le cumpara .

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 xilo, on 18 ianuarie 2017 - 13:23, said:

HR 2630 am luat pentru casa si doar pentru uz propriu , o scula superba .
Am avut pentru uz casnic masina cu acc de 14v ni-cd vapormade , a tinut 6 incarcari , la gunoi , am cumparat de pe emag o masina ce are cupluri multiple de strangere exact ca cele pe acc dar este la 220v , pentru 60 lei cat am dat este nemaipomenita la strans/destrans suruburi si gauri pana la fi 10mm , problemele mai dificile le fac cu o Makita HP 1630 : amestecat vopsea, gauri in otel , lemn de diametre sau adancimi mai mari , este tot gama profesionala dar de mici dimensiuni si m-am pricopsit cu un kit Maktec MT 817 (gama hoby makita) ce l-am luat cu 80 lei de la cineva de ocazie doar pentru cele 100 accesorii (burghie, freze , surubelnite) care s-au dovedit de calitate iar masinuta este peste asteptari muult peste skill, einhell sau mai stiu eu ce brand care se tin fortosi , dar lumea nu le cunoaste si nu le cumpara .

Eu am incercat sa scriu si on-topic, insa apropo de calibrul burghielor, se gasesc si burghie mai mari cu reductie la ~ 9-10.
Se gasesc chiar si pe INBUS burghie mari...
Eu am de 12mm cu reductie pt bormasinile cu mandrina de 10.
Se folosesc uzual pt gaurit rigips pt molly cu surub de m6.
Prin gaura de 10 incap doar fortat si se inverseaza/strica nervurile inflorite, si nu se mai strag/desfac/infloresc cum trebuie chiar daca ai pistol sau cleste bun pt ele.
Pt asta am luat in mod special de 12mm redus usor sub 10, dar se mai gasesc si alte utilizari pt. ele.
In general se monteaza cu bormasini de 10,8 / 12 si 14,4 V pt ca sunt mai usoare si suficient de puternice.
De 18V sau pe cablu se folosesc pt. carotari/gauriri de +/- 60, gauriri si frezari de 35, si pt insurubari grele care sunt rare si iesite din comun.
Ma refer la scule industriale normale, deoarece cea pe cablu de care povestesti probabil are cuplu mai mic.
In general bormasinile pe cablu au cuplu mic daca nu au pe langa putere mai mare si cutie de viteze in treapta I sau eventual reductor fix de turatie mai mica, ambele categorii fiind formate din scule cu greutate mai mare si pret de asemenea mai mare. Cele cu reductor fix sunt ceva mai compacte dar pretul e mai nesimtit.

Edited by loock, 18 January 2017 - 13:43.


#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Aceasta e masina http://www.emag.ro/m...1/pd/D7N6Y7BBM/ dar i-au schimbat denumirea din mastery pro si au ridicat pretul cu 10 lei - pentru casa este suficienta ba chiar am vazut ca unul a cumparat la un atelier de termopane vreo 10 si le lauda , se incalzesc dar nu cedeaza . Nu o poti opri cu mana nici la turatie mica iar de pret nu mai discut ...nu cumperi set de perii la makita cu cat costa asta Posted Image. Multa lume cumpara bormasini pe acc pentru uz casnic si le tin in garaj la temperaturi scazute unde li-ion isi da duhul - dupa parerea mea nu merita daca ai prize in apropiere pentru uz casnic , repet , daca lucrezi profesional nu intram in amanunte ca sunt alte cerinte , dar un 5 minute in plus sa tragi un prelungitor nu este un capat de lume plus ca o folosesti din an in paste si acc se duc pe copca . E drept, nu ai fir dupa tine dar este mai grea si limitata de timp daca nu ai 2 acc in set . In acea masina nu merg mai mult de fi 6mm, nu stiu , dar mi-e cam frica sa pun in ea ca are rotorul cat la masina de cafea Posted Image pe langa Makita care cand o desfac sa o gresez motorul deabia incape in carcasa si are doar 450W , alte tolerante la cele profi dar  nu reusesti intr-o zi sa o incalzesti ca te plictisesti.
In cazul de fata doar incarcatorul sh daca il gaseste va costa peste pretul acelei masinute .

Edited by xilo, 18 January 2017 - 13:59.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ai deja scule si probabil nu ai nevoie de altele, insa lucrurile d.p.d.v. obiectiv stau putin diferit.

1. 12,5 Nm e destul pt strans holtzsuruburi uzuale mici si medii, insa nu e destul pt. gauriri si frezari de 35mm, carotari de +/- 60mm, si nici pt hotzsuruburi mai mari.
Daca o fortezi poate sa faca anumite lucruri peste capacitatea ei, mai incet, insa cu uzura foarte mare.
30 Nm deja reprezinta o marja de siguranta mare pt fiabilitate, chiar daca in practica nu starngi mult mai mult cu 30 Nm, poate mai bagi cate un 6 x 80 fortat insa maxim tot 6 x 60 si eurosuruburi de 7 x 50/60/70 care se dau cu pregaurire dedicata in trepte.
Pt frezari si gauriri de 35mm ai insa nevoie de minim 45 Nm. Cu 30-35 reusesti greu insa fortezi si strici repede angrenajele - chiar si unele industriale...De carotari de 60mm  la fel sau chiar mai mult...
Pt 6 x 100 iar ai nevoie de cuplu mai mare de 12 Nm, si e cam putin si 36 Nm.
2. legat de greutate, iar lucrurile sunt mai nuantate si uneori ai surprinze foarte mari.
Sunt bormasini mici pe aer sau electrice care la 1,5 Kg par mai grele si mai incomode decat altele pe acumulator de 1,5-1,6 Kg.
Se intampla asta daca sunt dezechilibrate, cu manerul prea in spate, si mandrina si angrenajul stau in parghie lunga fata de maner.
Sunt si pe acumulator unele dezechilibrate la cele ne-pro/neindustriale...
Pe langa plasarea manerului ceva mai centrat, plus compactizare prin mutarea motorului mai in spate, a angrenajului mai spre mijloc, mandrina mai aproape, etc., conteaza foarte mult si lungimea manerului si pozitia acumulatorului dus mai spre fata pt. a echilibra greutatea.
Altfel mana este solicitata in parghie la incheietura si e mult mai obositor si neergonomic.
3. sculele si acumulatorii se pot tine desigur si feriti de inghet si condens.
De fapt se pastreaza chiar mai bine la racoare, dar peste 0 C si cu acumulatorii incarcati pe la ~ 50%.
Daca se incarca Li-ion 100% si se pastreaza asa, se uzeaza chiar repede, le scade capacitatea si durata de viata.
4. e mult mai ergonomic sa nu cari cabluri si prelungitoare dupa tine, sa nu te impiedici in ele, sa nu le agati, strivesti, gauresti, tai, smulgi, foarfeci, etc.
5. cu un singur acumulator de 2 Ah in stare buna, poti sa strabi 250-400 de holtzsuruburi de 4 x 30...si la o scula industriala se incarca in 40 min sau mai putin. Desigur ai inca unul pt lucru non-stop.
6. HR2630 are 800W. Desigur pistonul electromagnetico-pneumatic consuma si el ceva insa motorul cred ca are mai mult de 450W ( nu am verificat, nu bag mana in foc; rotopercutantele au cuplu din reductor pt turatie relativ mica, dar parca e mare diferenta de la 450 la 800W)
7. Am un HR2440 care a dat milioane de gauri din 2003 pana acum si nu l-am gresat sau servisat...
Nici HR2450-ul meu nu a fost gresat si nici altele de la atelier. Boschurile si o makita au fost servisate si posibil sa fi fost gresate sau nu, nu am facut eu manopera...
8. Am mentionat mai sus preturi pt incarcatoare Makita originale noi in magazin, si unele sunt accesibile. Sigur, si 165-200 lei e mai mult decat o scula hobby, dar e industrial deci comparatia nu e justificata oricum.

Edited by loock, 18 January 2017 - 14:51.


#17
adrian_catalin22

adrian_catalin22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.10.2006
Bormasina este Thumb, e cumpărată din Auchan, are baterie detașabilă Ni-cd de 12 v, compusa din 10 baterii de 1, 2v,care le-am schimbat de curând, dokul încă îl am dar nu și incarcatorul!

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
A rule of thumb e sa-ti iei scule pt. care se gasesc piese de schimb, pt. ca altfel pot sa ajunga la tomb sau mai rau...

Edited by loock, 18 January 2017 - 15:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate