Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Alegerea unei masini pana in 4500 E

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
rhadooq

rhadooq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.05.2007
Salut,

As avea nevoie de ajutorul vostru in achizitionarea unei masini SH care sa coste 4500 de euro. Poate daca gasesc ceva care sa ma atraga 100% dau si 5000 E, dar asta e maximul.
Cu viitoarea masina o sa merg la servici, cumparaturi, sala, etc. O sa ies si din oras cu ea poate in fiecare weekend. M-am gandit la aprox. 15000 km pe an + -, si din cauza asta ma gandeam sa merg pe varianta pe benzina (intreband in stanga si in dreapta asta mi s-a sugerat). Avand in vedere ca dau banii astia pe ea probabil va dati seama ca as vrea sa aiba un consum rezonabil de combustibil. Nici 2 l / 100 km dar nici 15 l. Tot vorbind cu lumea am ajuns la concluzia ca sa merg pe o varianta de minim 1.6. Sa aiba macar cava putere.
As prefera una cu 4 usi din cauza lipsei de functionalitate a celor cu 2 usi (daca gasesc ceva ok nu spun nu nici la cea cu 2 usi). Ca si spatiu sa aiba loc destul la picioare (precizez ca am aprox 1.95) si portbagajul sa fie de dimensiuni medii (Ex Golf 5? aprox).
Ca si modele de masini m-am gandit la urmatoarele:
- Golf 5 (din pacate are foarte multa lume, dar este si un avantaj pt ca se gasesc piese)
- Skoda Octavia 2 (putin cam batraneasca dar din cate am auzit este usor de intretinut si are componentele ieftine)
- Opel Astra (am auzit pareri pro si contra, chiar nu stiu ce sa mai zic. Am luat in calcul si variantele OPC si GTC)
- Megan (majoritatea cu care am vb mi-ai spus sa nu merg pe varianta aceasta)

Tin sa precizez ca masina o sa fie cumparata direct din Germania. O sa ma ajute un prieten care se ocupa cu asa ceva si stie cu ce se mananca (l-am intrebat si pe el, dar as vrea mai multe pareri). Depinde intradevar si ce masina gasesc la momentul respectiv, dar vreau macar sa stiu pe ce varianta/variante sa merg.

Daca mai trebuie detalii suplimentare va rog sa imi ziceti.

Va multumesc,

#2
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Kia ceed

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Seat Leon (nu are toata lumea, nu e batranesc ca Octavia 2 si e tot din grupul VW). As zice sa mergi pe 1.9tdi fara DPF... e alegere excelenta, lasa pe aia care zic, ca daca nu faci 30.000km pe an nu merita diesel. Ai consum foarte bun, putere suficienta, cuplu... pe cand la 1.6 pe benzina tragi de el si tot da senzatia ca are putere si are consum mare (de la 7% in sus mediu).

#4
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
În opinia mea, Ford Focus nu poate lipsi din lista respectivă. Poate chiar C-Max, pe acelaşi şasiu e mai înalt, habitaclu plăcut la 1.95.

#5
LazarTeodor19

LazarTeodor19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2015

 Yoda, on 18 ianuarie 2017 - 00:22, said:

În opinia mea, Ford Focus nu poate lipsi din lista respectivă. Poate chiar C-Max, pe acelaşi şasiu e mai înalt, habitaclu plăcut la 1.95.
E urat rau C-max dupa parerea mea.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
VW TOURAN

#7
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
toyota Avensis

#8
arvatu

arvatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.01.2012
Sustin propunerea cu Seat Leon 1p, modelul de la 2005 in sus adica. 1.9 fara dpf sau 2.0 bkd( verifica problema cu garnitura de chiloasa, au fost anumite serii cu probleme, stiu ca dupa a doua jumatate a lui 2006 s a rezolvat oricum).Eu am avut motorul ala si e chiar super ca si consum/ putere. E mult mai frumos decat un golf 5 si poate putin mai ieftin. Interiorul lasa de de dorit, dar daca treci peste cred ca este best buy. In rest atentie la volanta, turbo, egr, probleme ca la orice diesel. As fi spus atentie la taxa, dar se pare ca nu va mai fi o problema.

O alta varianta buna zic eu ca este Opel astra h 1.3 sau 1.7 diesel. Stiu ca mai e o varianta de 150 de cp dar nu cunosc cilindreea( 1.9 sau 2.0 parca), dar nu cred ca gasesti in banii aia.

M as mai uita la Honda civic benzinara, Kia ceed, Mitsubishi lancer, Subaru Impreza, dar aceeasi poveste: nu cred ca sunt tocmai in bugetul tau.

#9
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Am 1,93 m și încap fără probleme într-un Fiesta MK7 (modelul în 3 uși). Bine, eu îs burlac, fără familie. Mașina o utilizez sporadic.

Important ca mașina nouă să aibă scaun reglabil pe înălțime și volan la fel (reglabil). Altfel vei avea probleme și te vei simți la volan ca și cocoțat în copac cu volanul în poale.

Din ce am observat, cele pe 3 uși oferă ceva mai mult spațiu șoferului. În Fiesta cu 4/5 portiere nu am atât spațiu ca în a mea.

Honda Civic (aia de arată că o rachetă)  deși e mai mare ca Fiesta are interiorul înghesuit rău. După ce am întrat în ea pentru un test drive, nu mai puteam ieși din cauza spațiului mic. Nu sunt obez, doar înalt.

Vroiam inițial Civic-ul că mi se pusese pata pe el de ceva vreme dar după test drive m-am lămurit că e pentru cineva cu dimensiuni de asiatic.

#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Golf 5 e cea mai buna alegere la bugetul tau. Octavia si Leon sunt tot Golf 5 dar cu alta caroserie.

Edited by Kroghy, 18 January 2017 - 06:29.


#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Kia Ceed sau Hyundai I30. Le iei cu an mai recent, sunt fiabile și dacă bagă ăștia impozitarea care crește cu vechimea e de preferat ceva cât mai nou.

#12
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016

 arvatu, on 18 ianuarie 2017 - 02:21, said:

Sustin propunerea cu Seat Leon 1p, modelul de la 2005 in sus adica. 1.9 fara dpf sau 2.0 bkd( verifica problema cu garnitura de chiloasa
Cum poti verifica chestia asta la o masina de acum  11-12 ani ? Intreb pt cineva care la fel, vrea diesel nene, diesel sa iasa la mall in week-end....treaba lui.
On: gasesti Mazda 3 sau focus 1.6/1.8 benzina de sta mata-n coada...frumoase, dotate, fiabile, ieftine la intretinere, pretabile la un pic de tuning, macar estetic...etc.

Edited by Darkage_, 18 January 2017 - 07:21.


#13
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Deoarece masina va fi cumparata din Germania, poti gasi oferte bune la marci care nu sunt nemtesti : Peugeot 307/308, Ford Focus, Renault Megane, Mazda 3, Toyota Auris, etc.
Oricum, daca e prima masina si daca vrei s-o iei din Ro, eu iti recomand Logan 1,6. Mai ales ca esti inalt. La bugetul tau, gasesti fara probleme una care te va tine minim 5 ani fara sa investesti decat in consumabile.

Edited by titacodita, 18 January 2017 - 10:27.


#14
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
În Logan fără volan și scaun reglabil pe înălțime stai la 1,90 zici că cocoțat.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 rhadooq, on 17 ianuarie 2017 - 23:46, said:

O sa ma ajute un prieten care se ocupa cu asa ceva si stie cu ce se mananca (l-am intrebat si pe el, dar as vrea mai multe pareri).

Ceva nu-i in regula in afirmatia (afirmatiile) ta (tale).

#16
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
La 1.95 e ceva mai complicat.Cunosc si eu un apropiat, nu prea are loc in masinile mai micute.Mie de ex mi se pare inghesuit Leon si am 1.78(sau senzatia pe care o da bordul, daca treci peste acea senzatie si ai loc e ok).Trebuie sa te sui in ele si sa verifici ca nu cumva sa ajungi cu scaunul soferului pe bancheta din spate :).Leon 1p e pe sasiu A3.

Se poate sa ti se para micute ,sa te simti  "strans" in cam toate cele specificate, poate mai putin in Octavia.

Incearca si pe la un Lancer, poate te lipesti de ceva mai bun/km in pret.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2017 - 13:01.


#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ionutz_joe2009, on 18 ianuarie 2017 - 12:53, said:

Leon 1p e pe sasiu A3.

De ce te-ai zgarcit la A3?

Body and chassis
Platform Volkswagen Group A5 (PQ35)
Related Audi A3 Mk2
Audi TT Mk2
Volkswagen Golf Mk5
Volkswagen Golf Mk6
Volkswagen Golf Plus
Volkswagen Jetta Mk5
SEAT Toledo Mk3
SEAT Altea
Škoda Octavia Mk2

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Darkage_, on 18 ianuarie 2017 - 07:20, said:

Cum poti verifica chestia asta la o masina de acum  11-12 ani ? Intreb pt cineva care la fel, vrea diesel nene, diesel sa iasa la mall in week-end....treaba lui.
On: gasesti Mazda 3 sau focus 1.6/1.8 benzina de sta mata-n coada...frumoase, dotate, fiabile, ieftine la intretinere, pretabile la un pic de tuning, macar estetic...etc.

Ce naiba tuning faci la mazda 3 1.6 benzina ? Sa mearga mai tare cu spatele sau ce ? Posted Image
Leon 1.9 sau 2.0tdi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate