Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Landcruiser J100 (4,2l diesel 204 CP) vs Patrol Y61 LWB (3,0l diesel 160 CP)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Le-am condus pe amandoua dar sporadic si putin.
M-ar interesa o comparatie din urmatoarele 2 puncte de vedere, din partea celor care cunosc bine ambele modele :
1. On road : comfort, usurinta si siguranta condusului (oprire, tinuta de drum, manevrabilitate, etc.).
2. Off road : pe care o considerati mai capabila.
Nu ma intereseaza diferenta de consum, de fiabilitate, de costuri de intretinere, de aspect estetic (care oricum este subiectiv), sau alte criterii.
Stiu ca probabil sunt putini colegi de forum care le-au exploatat pe ambele, dar cine stie ...

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca ai condus pe ambele de ce mai ceri pareri ? Intra pe forum 4x4club (parca asa ii zice).
PS: Eu le-as lua pe amandoua si as mai adauga un G-class Posted Image

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
E putin probabil sa gasesti pe acest forum persoane care sa foloseasca aceste utilaje.
Ambele sunt niste vechituri apreciate numai de pasionati asa ca mai bine cauti forum dedicat.

Edited by Kroghy, 17 January 2017 - 22:33.


#4
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Am mers cu Patrol si pentru mine e o masina confortabila on road. In off road poate multe dar musai cu blocant spate.Masina mea de naveta 10km pe zi si off road e un Suzuki Samurai cu motor de 1600 de Vitara.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Motorul mult mai fiabil si mai elastic la Toyota . 3.o de la Nissan este numit "grenada" ...inteleg tu de ce Posted Image .
On-road , Toyota este mai buna pentru ca are 4x4 permanent cu posibilitate de blocare .
Off-road , la standard , parca Nissan are unghiuri mai bune . Daca le modifici nu mai este valabila observatia .
Solutii tehnice constructive diferite . Nissan punti fata/spate , j100 fata McPherson . Asta face ca Nissan sa fie mai buna in off-road ( cursa suspensiei superioara ) dar incomod pe sosea si mai putin manevrabil. Tot ce este cu punte fata fixa are unghiul  de bracaj sesizabil mai mic decat la suspensia McPherson .
Toyota is pastreaza pretul mai bine . La nissan perzi mult la revanzare . Si tabla este mai proasta la Nissan .

Edited by JurasikMan, 18 January 2017 - 09:01.


#6
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Așa cum spune și JurasikMan, Nissan Patrol șterge pe jos la capitolul off-road cu Toyota Landcruiser J100.
Nici on-road nu m-a deranjat ținuta de drum la Nissan Patrol, iar iarna e o adevărată plăcere să o conduc.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

 SOCRATE_MMXII, on 18 ianuarie 2017 - 09:12, said:

Așa cum spune și JurasikMan, Nissan Patrol șterge pe jos la capitolul off-road cu Toyota Landcruiser J100.
Nici on-road nu m-a deranjat ținuta de drum la Nissan Patrol, iar iarna e o adevărată plăcere să o conduc.

Cu mentiunea ca JurasikMan n-a spus ca sterge pe jos,el a zis:

 JurasikMan, on 18 ianuarie 2017 - 08:59, said:

Asta face ca Nissan sa fie mai buna in off-road

In acceptiunea mea,a sterge pe jos inseamna ca este dezastru,ori in realitate nu-i asa.

#8
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@adisz: Nissan Patrol e mult mult mult mai bună în off-road decât Toyota Landcruiser J100.
În accepțiunea mea când ceva/cineva „șterge pe jos” cu altceva/altcineva înseamnă că îi este superior(ă).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate