Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Numere roșii - masina bg

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Ideal este sa faceti procura direct intre bulgar si cel care detine acum masina ,daca este masina dumneavostra intre bulgar si dumneavoastra, excluzand fosti proprietari ai masinii, la fel si cu contractul de vanzare cumparare ,intre bulgar si cel care are masina acum sau toate contractele de vanzare cumparare intre fosti proprietari ai masinii incepand de la bulgar pana la ultimul proprietar. Si eu ca sa nu am probleme cu actele la inmatriculare vreau sa fac procura si contract de vanzare cumparare intre bulgar si mine.

#20
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010

View Postiuli0078, on 19 ianuarie 2017 - 12:47, said:

Ideal este sa faceti procura direct intre bulgar si cel care detine acum masina ,daca este masina dumneavostra intre bulgar si dumneavoastra, excluzand fosti proprietari ai masinii, la fel si cu contractul de vanzare cumparare ,intre bulgar si cel care are masina acum sau toate contractele de vanzare cumparare intre fosti proprietari ai masinii incepand de la bulgar pana la ultimul proprietar. Si eu ca sa nu am probleme cu actele la inmatriculare vreau sa fac procura si contract de vanzare cumparare intre bulgar si mine.

Pai și ce sa fac, sa ma duc sa îl caut pe Bulgar in Bulgaria ?

#21
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Pe net sunt persoane care se ocupa cu schimbare procurilor pe numele propietarului ,sper ca printre aceste persoane sa fie si uni care le fac in Bulgaria la notar, nu doar in tara, la imprimanta, pe unde am intrebat mi sa cerut intre 75 si 100 euro.

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Nu mai ai nevoie se procura daca masina va proprietatea ta dobandita prin contract de vanzare-cumparare.

#23
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postsoleavl, on 19 ianuarie 2017 - 12:14, said:

Audi A6 all road 2003
Pentru cei care au comentat la începutului topicului, cred ca nu m au înțeles
Am procura între bulgar ( ce care este pe carte ) si UN NENE .
A dou procura este dinte acel NENE și varul meu

2 contracte de V-C.

Asa am facut eu.

Intre persoana fizica si Eu, intre mine (Eu) si firma.
M-am dus cu amandoua la inmatriculari si nu a fost nici o problema.


Ce naiba, e asa greu sa faceti un contract de V-C ?!
Daca masina nu e furata, semezi la misto in locul proprietarului si aia e.

De suma platita nu mai zic. Atata timp cat e in limita bunului simt, nu comenteaza nimeni nimic.

Ex: Masini vandute de pe firma cu 1 euro, ca sa nu platesca TVA la incasare.
DPDV legal e legal, dar bate la ochi grav. Sa nu se mai intrebe pe urma daca se trezesc cu vreun control ceva.

View Postquantico2708, on 17 ianuarie 2017 - 23:39, said:

Contract de vanzare cumparare intre bulgar si tine ..... facut de tine pe loc ...semnat de tine pt. amandoi Posted Image eventual pt. el semnezi cu stanga . Ca doar contractul nu il faci la notar.

Dar masina trebuie sa fie radiata din Bulgaria . Ca altfel o sa fie inmatriculata in 2 locuri  si nu e bine .

Cu partea cu contractul e corect. Nu trebuie la notar.

Cu radiatul, nu e nevoie.

Intodeauna am fost de parere ca "nu merita" inmatricularea pe Bulgaria, mai ales daca nu plateai mai mult de 500 de euro taxa.

In cazul unui Audi A6 Quatro, daca mai are si motor peste 2 litri (eventual Euro 3),  taxa trecea bine de 2000 de euro.

La timpul respectiv a facut alegerea corecta.

Edited by M4V3RiCk_, 10 February 2017 - 23:02.


#24
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, mi-a facut un nene procura intre bulgar si tatal meu ( 50 euro )
iar in romania, mi a facut tata contract de v-c .
Astazi mi am luat nr de la politie

#25
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Vroiam sa intreb daca se poate verifica undeva daca vechii proprietari ai masinii au scos numere rosii pe romania inaine sa o inmatriculeze in bulgaria , vreau sa iau numere provizorii dar nu ma incanta ideea sa fac asigurarea ,sa platesc taxele si cand depun actele pentru numerele provizorii cel de la ghiseu sa imi spuna ca sau luat de 7 ani cele 3 randuri de numere, cineva zicea ca daca sa inmatriculat masina in alt stat se pot lua numere provizorii din nou dar nu stiu daca este adevarat.

#26
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Sa rezolvat , chiar daca sau scos numere rosii inainte de inmatricularea in alta tara ,odata ce se se reinmatriculeaza pe romania se ia de la zero cu numerele provizorii ,adica maxim 90 zile ,  
Am crezut ca tin in evidenta masinile care au luat numere provizorii , dar se pare ca le sterg din evidenta pe cele care au fost inmatriculate in alte tari.

#27
Alin_MAA15

Alin_MAA15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.09.2017

View Postsoleavl, on 21 februarie 2017 - 23:36, said:

Salut, mi-a facut un nene procura intre bulgar si tatal meu ( 50 euro )
iar in Romania, mi a facut tata contract de v-c .
Astazi mi am luat nr de la politie

Si acum care e urmatoarea procedura inspre inmatriculare? doar cu v-c? Nu ai nevoie de factura de bg?

#28
Alin_MAA15

Alin_MAA15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.09.2017

View PostM4V3RiCk_, on 10 februarie 2017 - 23:00, said:

2 contracte de V-C.

Asa am facut eu.

Intre persoana fizica si Eu, intre mine (Eu) si firma.
M-am dus cu amandoua la inmatriculari si nu a fost nici o problema.


Ce naiba, e asa greu sa faceti un contract de V-C ?!
Daca masina nu e furata, semezi la misto in locul proprietarului si aia e.

De suma platita nu mai zic. Atata timp cat e in limita bunului simt, nu comenteaza nimeni nimic.

Ex: Masini vandute de pe firma cu 1 euro, ca sa nu platesca TVA la incasare.
DPDV legal e legal, dar bate la ochi grav. Sa nu se mai intrebe pe urma daca se trezesc cu vreun control ceva.



Cu partea cu contractul e corect. Nu trebuie la notar.

Cu radiatul, nu e nevoie.

Intodeauna am fost de parere ca "nu merita" inmatricularea pe Bulgaria, mai ales daca nu plateai mai mult de 500 de euro taxa.

In cazul unui Audi A6 Quatro, daca mai are si motor peste 2 litri (eventual Euro 3),  taxa trecea bine de 2000 de euro.

La timpul respectiv a facut alegerea corecta.

Salut !
As dori daca ai putea sa explici putin mai concret cum ai procedat, te rog.
Am luat si eu o masina pe bg , am si procura romanului de la care am luato si vreau sa scot nr rosii la inceputu lunii viitoare ca expira actele apoi sa o inmatriculez, cum trebuie sa procedez? Tin sa mentionez ca am facut programarea la rar ca dupa cum stii acu te programeaza tarziu si m-au programat pe 27 noiembrie, deci o sa am nevoie de 2 randuri de nr rosii.
Am mai cititi de pe net si am observat ca unii spun ca ai nevoie de factura de la firma bulgareasca. Cat de adevarat este asta ?
Daca tu ai trecut prin asta ai putea te rog sa ma ajuti si pe mine, sa imi explici ?
Multumesc, raman dator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate