Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Vanzare drepturi succesorale daca persoana e in viata

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Se da situatia urmatoare:

Persoana "X" a avut un tata "T". Mama lui "T" (bunica lui "X") este in viata. Sa-i zicem "B".

X e singurul mostenitor al lui T. T a fost singurul copil al lui B.

B, desi in viata, este intr-o stare foarte proasta, nu mai este de multi ani in deplinatatea facultatilor mintale. De B are grija "V", o persoana terta, fara legaturi de rudenie cu cei de mai sus, de care si B a avut grija cand V era un copil abandonat.

Cand V a gasit-o pe B singura in spital, nu a putut-o scoate s-o ia in grija decat pe semnatura lui X, care este singurul mostenitor pe linie succesorala al lui B.
De precizat ca X nu si-a cunoscut niciodata tatal si bunica, pana aproape de 40 de ani. Si desi bunica lui e practic o straina, s-a deplasat in alt oras si a platit imputerniciri pentru ca V sa poata reprezenta legal interesul lui B.

X vrea sa vanda catre V toate drepturile succesorale, nu numai ca V sa poata avea grija legal de B, ci si dreptul la apartamentul si locurile de veci detinute de B. Poate avea loc aceasta vanzare de drepturi cat "B" este inca in viata?

Persoana X sunt eu. T a fost tatal meu, B este bunica mea, pe care nu ii vazusem intreaga viata. Doamna V si cu B locuiesc intr-un oras mort, apartamentul respectiv are datorii care se ridica la cel putin jumatate din valoarea sa de piata.
Adica vreau sa fie clar ca nu urmaresc sa ma imbogatesc, ci doar sa las in grija lui V toate aspectele legale dupa aceasta vanzare si sa nu ma mai deplasez in alt oras pt aceste lucruri, pt ca nu imi permit si consider ca am facut destule sacrificii in acest sens fara sa cer nimic in schimb.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi!

#2
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Mandateaza un avocat, parerea mea e ca doar el te poate ajuta, am incercat sa inteleg despre ce e vorba, dar mi se pare extrem de stufos. Succes!

#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Deci, daca am inteles bine, tu ai o bunica in viata, care locuieste intr-un apartament, parintii tai sunt decedati, tu esti singurul mostenitor al apartamentului unde locuieste bunica ta, bunica ta este ingrijita de o persoana care nu are legatura de sange cu tine si drept la mostenire, tu vrei ca aceasta persoana sa aiba grija de bunica ta, si sa mosteneasca in locul tau drepturile si obligatiile care rezulta din mostenire si ingrijirea bunicii, este corect ?

Daca este corect, trebuie sa verifici daca exista succesiunea facuta asupra acelui apartament, si alte bunuri mobile sau.si imobile, daca toate aceste conditii sunt indeplinite, si persoana respectiva accepta mostenirea cu acele datorii, si ce mai trebuie sa faca pe acolo, sa o ingroape pe bunica( la momentul respectiv), cred ca se poate, va trebui sa te deplasezi la un notar, sa-i spui povestea si probabil ca vei rezolva problema, daca nu exista alti pretendenti la mostenire nu cred ca nu se poate

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
B poate vinde tot ce detine, adica poate face contract de intretinere cu uzufruct viager
X nu are inca nici un drept sucesoral, cat timp B este in viata.

Edited by pasilla, 17 January 2017 - 18:44.


#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 pasilla, on 17 ianuarie 2017 - 18:43, said:

B poate vinde tot ce detine, adica poate face contract de intretinere cu uzufruct viager
X nu are inca nici un drept sucesoral, cat timp B este in viata.


"B nu mai este de multi ani in deplinatatea facultatilor mintale" daca nu are capacitate de exercitiu deplina nu poate sa faca nimic

#6
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Platon, ai inteles foarte bine.

Pasilla, ai dreptate, DAR daca bunica nu mai este lucida, nu mai stie nici cum o cheama, se trezeste cautandu-l pe fiul ei mort etc.

Actele apartamentului nu mai exista, intr-adevar ar trebui sa verific daca inca mai este in posesia ei, daca nu s-a facut vreo manarie intre timp. Daca nu sunt furate, sunt pierdute sau distruse in focarul de infectie prezent in acel apartament.

Eu vreau sa ma dezic de toate aceste griji, de-asta ma gandisem la vanzarea drepturilor succesorale si nu stiam daca face vreo diferenta starea psihica a batranei.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am inteles starea lui B, dar tu poti sa inchei acel contract in numele ei, nu in numele tau.
Nu stiu, dar banuiesc ca nu e chiar simplu ca tu sa devii tutore.

Edited by pasilla, 17 January 2017 - 18:59.


#8
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 dimripper, on 17 ianuarie 2017 - 18:49, said:

a face vreo diferenta starea psihica a batranei.
Cu siguranta. Daca ar fi lucida, ar putea lasa testament tot ce are catre ingrijitoare.
Mostenitorul insa (ma rog, viitorul mostenitor) nu este obligat sa accepte mostenirea! Nu stiu insa ce se intampla in acest caz cu bunurile, daca ingrijitoarea poate sa le obtina, daca poate dovedi ca ea a avut grija de bunica... Consulta un avocat, sau macar un notar in prima faza.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dimripper, on 17 ianuarie 2017 - 18:49, said:



Eu vreau sa ma dezic de toate aceste griji, de-asta ma gandisem la vanzarea drepturilor succesorale si nu stiam daca face vreo diferenta starea psihica a batranei.
Poti sa te dezici foarte usor, neaceptand mostenirea. Daca nu accepti mostenirea, nu ai nici o datorie legala privind eventualele datorii.
Moral , tu stii cum e mai bine.

#10
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 pasilla, on 17 ianuarie 2017 - 18:59, said:

Nu stiu, dar banuiesc ca nu e chiar simplu ca tu sa devii tutore.
Nu e. E proces la judecatorie, expertize...

#11
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 katti, on 17 ianuarie 2017 - 19:01, said:

Cu siguranta. Daca ar fi lucida, ar putea lasa testament tot ce are catre ingrijitoare.
Mostenitorul insa (ma rog, viitorul mostenitor) nu este obligat sa accepte mostenirea! Nu stiu insa ce se intampla in acest caz cu bunurile, daca ingrijitoarea poate sa le obtina, daca poate dovedi ca ea a avut grija de bunica... Consulta un avocat, sau macar un notar in prima faza.

Asta am stiut de la inceput, ca nu sunt obligat sa accept mostenirea. Dar as vrea ca persoana care are grija de bunica mea, din moment ce o face dezinteresat de atatia ani, sa ramana cu ceva dupa moartea ei, dar sa-i fie si mai usor si pana atunci. In aparenta, nu este posibil. Asta e. Nici unul din noi nu dispune de resurse pentru expertize si avocati. Va multumesc, oricum!

#12
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Asteapta sa mostenesti si apoi simplu faci un act de donatie sau o vinzare simbolica ca pret catre persoana care acum are grija de batrina ! Asta ca sa nu intri la cheltuieli cu avocati, procese , etc. Momentan nici nu esti sigur ca locuinta respectiva nu e cumva "amanetata" prin cine stie ce smecherii notariale sau avocatesti !

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 dimripper, on 17 ianuarie 2017 - 18:24, said:

.....B, desi in viata........X vrea sa vanda catre V toate drepturile succesorale...........Poate avea loc aceasta vanzare de drepturi cat "B" este inca in viata?......

in principiu nu, nu poate avea loc. mostenirea nu exista inainte de decesul persoanei (nulla est viventis hereditas), deci nu poti sa o instrainezi in nici un fel.
solutia legala e sa devii tutorele bunicii, apoi sa inchei un contract de v/c cu clauza de intretinere, prin care B va primi bunurile bunicii dupa decesul acesteia.

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Atatat timp cat nu sunt acte ale apartamentului nu se poate face nimic. Incearca sa le identifici cumva - mergi la taxe si impozite de la primarie si cere sa ti se dea o copie dupa ele, rolul fiscal deschizandu-se pe baza lor. Vezi cine le-a eliberat si cere un duplicat, care sa aiba aceeasi putere ca si originalul.
Lamureste situatia bunicii din punct de vedere medical - daca nu mai este in deplinatatea facultatilor mintale cere un certificat medical/incadrare in grad de handicap, prin care sa aiba drept de insotitor si solicita sa iti fie recunoscut dreptul de tutore. Fa documente ca persoana care o ingrijeste acum sa aiba document de primire a ajutorului social (sau cum i-o zice).
Mergi cu persoana careia vrei sa-i lasi apartamentul si fa la notar un act prin care renunti la toate drepturile succesorale in favoarea ei, cu mentiunea ca se obliga sa se ingrijeasca de bunica pana la sfarsitul zilelor ei. Vezi daca se poate sa o delegi tutore in locul tau.

Cam asa vad eu lucrurile.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 claudiu1, on 17 ianuarie 2017 - 20:19, said:

..........Mergi cu persoana careia vrei sa-i lasi apartamentul si fa la notar un act prin care renunti la toate drepturile succesorale in favoarea ei, cu mentiunea ca se obliga sa se ingrijeasca de bunica pana la sfarsitul zilelor ei. ......

e chiar asa de greu de inteles ca nu poti face nimic cu drepturile succesorale cat timp persoana e inca in viata?

pare-se ca da, din moment ce statul a trebuit sa mentioneze asta explicit in codul civil:

Quote

Art. 956 Actele juridice asupra moştenirii nedeschise
Dacă prin lege nu se prevede altfel, sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moşteniri nedeschise încă, precum actele prin care se acceptă moştenirea sau se renunţă la aceasta, înainte de deschiderea ei, ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moştenirii.
http://legeaz.net/no...ozitii-generale

#16
teodorio

teodorio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.08.2015
Vai steaua voastra de sfatuitori. Bai uite cum faci ; mergi la primaria de unfe apartine bunica. Cere la autoritatea tutelara in baxa actelor ca bunica este, cum este. Cere curatela data de primar pentru administrarea bunurilor. Dupa asta tot cu cei de la autoritatea tutelara rezolvi in sensul ca iti vor da o imluternicire catre notariat ca tu da semnezi in locul bunicii. Mai ales daca faci actul cu clauza viagera si intretinere de catre terț. Simplu la primarie Autoritatea Tutelara rezolvi tot. Dar sa nu fie acolo vreun excroc care vaneaza astfel de cazuri. Nu te mai lua dupa tkti bagatori de seama. Sunt multi parliti pe siteul asta care se dau mari si tari juristi si nu le face pielea 2 chifte

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate