Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Telefon mobil ca DAC

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am o curiozitate, a incercat cineva sa utilizeze un telefon mobil ca DAC, conexiune din PC prin USB catre telefon, iar mai departe cablu RCA catre sistemul audio?

Presupunand ca cineva tocmai si-a cumparat o pereche de boxe active, nu mai are bani de un DAC decent, dar detine un telefon high end. Stiu din experienta ca am testat la un moment dat Solo 7 la un laptop si se auzeau oribil, cand le-am conectat la un S5 sunetul s-a schimbat complet, e clar ca vorbim de o diferenta mare de calitate a chip-ului audio.

Mai ramane intebarea daca te lasa soft-ul telefonului sa folosesti aparatul pentru asa ceva, sa scoti din el semnalul audio venit digital dintr-un alt dispozitiv?

P.S. subiectul este o simpla curiozitate, nimic mai mult.

Edited by razor01, 17 January 2017 - 17:11.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Cine detine telefon "high end", dar nu mai are bani, il poate vinde si cumpara in locul lui si DAC si alt telefon :)   Sau cu banii obtinuti din vanzarea telefonului "high end" isi poate cumpara de mancare mai bine, ca sa nu faca foamea

#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am priceput ironia, dar eu intrebam strict din punct de vedere tehnic daca este posibila treaba asta, daca a incercat cineva.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Nu il poti folosi ca DAC separat si e un nonsens sa faci asa ceva cu un telefon ,care btw are niste chipset-uri audio superpenale ,sub nivelul alaora de pe onboard-uri. Ce ai auzit ti acolo si ti s-a parut ca se auzea mai bine la S5 e din cauza ca avea un semnal mai mare decat de pe pc.
Si cum bagi acel semnal digital audio in timp real un telefon ,cu exceptia rularii de fisiere? Asa ,corecta ar fi intrebarea daca se poate folosi un telefon ca sursa de sunet? raspunsul e evident ca da ,ca orice dispozitiv care reda fisiere audio.
Edit: Nevasta-mea are S7. Nu rupe deloc gura targului pe audio. Se aude mult mai bine de pe un antic pc pe care il folosesc ca HTPC cu o placa e baza Asus P5 B si onboardul aferent.
Dispozitivele aste gen tablete ,smartfoane si alte jucarii din astea nu prea au nimic in comun cu calitatea audio HI-FI. E si normal ,pt. altceva sunt concepute si fabricate.

#5
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Probabil laptopul de pe care rulam fisierele era extrem de slab dotat la capitolul placa de sunet. Crede-ma nu mi se parea, diferenta da calitate a fost sesizata de toti cei prezenti nu doar de mine. Sunetul iesit din laptop parea ,,spart', ,,zgariat'', mi-e greu sa-l descriu, in orice caz suna foarte rau in comparatie cu aceleasi fisiere rulate din telefon.

Oricum seria S de la samsung din cate am ineles nu are DAC-uri foarte bune, asa ca exemplul poate nu e cel mai fericit.

 edigee, on 17 ianuarie 2017 - 17:50, said:

Si cum bagi acel semnal digital audio in timp real un telefon ,cu exceptia rularii de fisiere?

Am explicat asta dar poate n-am scris suficent de clar propozitia. PC-> cablu usb-> telefon->cablu RCA->boxe active

Culmea este ca am testat si la PC treaba asta pe mai multe perechi de casti si toate mi s-au parut mai ,,muzicale'' pe telefon fata de integrata.

Edited by razor01, 17 January 2017 - 18:02.


#6
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

 edigee, on 17 ianuarie 2017 - 17:50, said:

Nu il poti folosi ca DAC separat si e un nonsens sa faci asa ceva cu un telefon ,care btw are niste chipset-uri audio superpenale ,sub nivelul alaora de pe onboard-uri. Ce ai auzit ti acolo si ti s-a parut ca se auzea mai bine la S5 e din cauza ca avea un semnal mai mare decat de pe pc.
Si cum bagi acel semnal digital audio in timp real un telefon ,cu exceptia rularii de fisiere? Asa ,corecta ar fi intrebarea daca se poate folosi un telefon ca sursa de sunet? raspunsul e evident ca da ,ca orice dispozitiv care reda fisiere audio.
Edit: Nevasta-mea are S7. Nu rupe deloc gura targului pe audio. Se aude mult mai bine de pe un antic pc pe care il folosesc ca HTPC cu o placa e baza Asus P5 B si onboardul aferent.
Dispozitivele aste gen tablete ,smartfoane si alte jucarii din astea nu prea au nimic in comun cu calitatea audio HI-FI. E si normal ,pt. altceva sunt concepute si fabricate.
nu e normal deloc, având în vedere prețul unui S7.

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu doar din cauza pretului nu e normal ci si datorita faptului ca foarte multa lume utilizeaza aceste telefoane pe post de playere ca sa asculte muzica pe strada. Normal ar fi sa aiba o calitate macar la nivelul unui player de 10 ori mai ieftin.

#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Exista aplicatia SoundWire, dar are delay mare.
Se bazeaza pe conexiune wi-fi.

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
problema...
telefonul nu 'vede' PC...doar invers(sau se poate?)
poţi lega un stick la telefon.

mă dau cu o praştie olviu dar cu aimp3 şi eq reglat bine, sincer, n-am făcut diferenţă de sound faţă de altele la 3-400 ioro...

Edited by sarac.lipit, 17 January 2017 - 19:37.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 razor01, on 17 ianuarie 2017 - 18:06, said:

Nu doar din cauza pretului nu e normal ci si datorita faptului ca foarte multa lume utilizeaza aceste telefoane pe post de playere ca sa asculte muzica pe strada. Normal ar fi sa aiba o calitate macar la nivelul unui player de 10 ori mai ieftin.
Despre ce calitate vorbim? Ai vreun punct de referinta? Adica ceva macar cu sunet corect ,nu mai zic de HI-FI. Ca nici macar in prima categorie nu se incadreaza smartfoanele. In ultima vreme se remarca o scadere drastica a calitatii audio a dispozitivelor de tot felul in detrimentul altor facilitati care tin de cu totul altcveva. De comoditate mai ales ,pt. ca devenim o planeta de lenesi. Ce calitate vrem la jucarelele astea tinand cont si de cablurile si castile absolut jenante folosite.
Edit: Primele generatii de iPod-uri sunau binisor ,Iphone suna ceva mai acceptabil decat Androidele si astea cu Windows mobile. Nu ca ar fi din cauza OS-urilor ci doar de faptul ca sunt mai decent dotate. La aifoane pana si microfonul e mai de doamne ajuta si poti cat de cat sa mai pui un soft de masurare corecta in dB.

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Punctul de referinta ar fi faptul ca telefonul ca instrument este in primul rand un dispozitiv construit pentru a reda si transmite sunet (ma rog semnal sonor). Daca un telefon de 1000 $ nu este capabil sa faca nici macar treaba asta calumea, sa redea sunetul la un nivel multumitor si sa-l capteze cum trebuie (cu microfoan bun), pana la urma ce costa atat, pe ce se duc banii aia, ca salariile in China n-au crescut? :)

Cat costa de fapt fabricarea unui telefon de 1000 $, daca presupunem ca putem sa comandam pe bucatele piesele din el in China, 10$, 50$? Restul este profitul companiei si costuri de publicitate, transport impozite?

Asteptarile mele ca potential client când dau 1000$ (eu personal nu i-as da) pe un telefon sunt printre altele ca sunetul oferit de un asemenea dispozitiv sa se ridice macar la nivelul unui Fiio M3. Nu cred ca pentru o companie ca Apple sau Samsung ar fi o mare tragedie financiara sa includa in telefoanele lor de top niste piese macar de nivelul asta.

Poate ca am eu pretentii prea mari, nu stiu ce sa zic.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Unde ar trebui sa incapa componente audio de calitate intr-un telefon subtire, cu ecran gigant si cu n alte roluri de indeplinit?

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cat spatiu pot sa ocupe un DAC de calitate medie si un microfon acceptabil? Astia de la servicii le baga in rama de la ochelari tot felul de camere foto si nu se mai plang de lipsa de spatiu Posted Image)

Edited by razor01, 17 January 2017 - 21:52.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Un DAC seriosare in afara de circuitul/chipset-ul respectiv o gramada de componente electronice. Ca sa fie calitative acestea nu pot fi miniaturizate ,gandeste-te doar la condensatori. Un DAC serios are si o alimentare corespunzatoare ,nu glumele astea cu baterii. DAC-ul nu e doar chipsetul in sine. Acelasi chipset implementat pe diverse device-uri duce la rezultate foarte diferite ,de multe ori.
Chiar un Fiio din ala portabil are in el componente mult superioare fata de alea de pe un telefon.

Edited by edigee, 17 January 2017 - 23:05.


#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Categoric nu ma refeream la DAC-uri serioase, vorbeam despre capabilitatile unui player entry level (300-400 lei), care nu cred ca ar reprezenta o mare problema sa fie aduse si pe telefoanele high end.

Nu bag mana in foc dar e posibil ca diferentele de calitate a sunetului dintre laptop si telefon sa fi fost date si de prezenta pe primul, respectiv absenta pe cel de-al doilea, a interferentelor.

Am gasit o pereche de boxe active intre timp ca sa fac un test dar nu functioneaza. Am impresia ca softul telefonului nu permite utilizarea aparatului in felul acesta.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 razor01, on 18 ianuarie 2017 - 00:29, said:


Nu bag mana in foc dar e posibil ca diferentele de calitate a sunetului dintre laptop si telefon sa fi fost date si de prezenta pe primul, respectiv absenta pe cel de-al doilea, a interferentelor.
Nu exista asa ceva in digital. Se numeste jitter .e cu totul altceva.
Pur si simplu playerul ala de pe S5 avea boost de volum si un EQ activat.

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am testat si un alt telefon, nu imi aduc aminte ce era, dar tot se auzea mult mai clar decat de pe laptop si nu, nu se auzea deloc mai tare, doar ca sunetul era mai clar, mai putin ,,zgariat''.

Eu as fi curios sa fac odata un experiement, un blind test cu cativa participanti, rulare fisier de pe cateva telefoane mai rasarite si de pe integrata pc/laptop folosind aceleasi boxe si acelasi spatiu de ascultare, chiar sunt curios cati vor percepe sunetul acestor telefoane mai slab calitativ decat al integratelor de pe calculatoare. Nu de alta dar ma gândesc ca poate am eu o problema legata de perceptie din moment ce am testat doua perechi diferite de casti pe telefon/ integrata PC si ambele mi s-au parut ca suna mai ok de pe telefon.

Edited by razor01, 18 January 2017 - 03:20.


#18
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Nu stiu de Samsung, dar eu folosesc Iphone 6 ca player pt niste casti Sennheiser Momentum in-ear si ma declar foarte multumit de DAC-ul si amplificatorul de casti al telefonului, fara nici un fel de corectii de ton. E adevarat, fisierele sunt ALAC. Nu vad de ce ar suna prost ca sursa pentru un amplificator mai de soi.
Pentru cine intereseaza, DAC-ul din Iphone 6 este Cirrus Logic 338S1201, facut special pt Apple, deci nu poate fi gasit pe alte scule. Pentru cine intereseaza, un test audio cu 3 telefoane facut de anandtech: http://www.anandtech...one-6-review/11

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate