Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

2 monitoare la laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
d0mnudan

d0mnudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 23.12.2010
Salut, am un laptop Lenovo G500, dual-core 2.4 Ghz, 4gb ram, placa video integrata.
Vreau sa imi iau 2 monitoare sh la 100 lei, le vreau mai mult pentru multi-tasking, deci nu ma joc.
Ma gandeam sa le conectez la laptop cu 1 cablu 2in1 vga , apoi 2 conectori mama-tata. Intrebarea mea este daca imi va functiona, in ideea de a avea 3 monitoare (cel de la laptop si cele 2 pe care am de gand sa le achizitionez)
Intreb deoarece am tot citit pe forumuri cum ca monitorul de la laptop nu va functiona, sau ca celelalte monitoare imi vor merge in reluare pt ca nu am placa video dedicata.

#2
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Adica laptopul tau are numai iesire vga ??...Dupa datele din manual are si iesire hdmi...
Eu am testat cu ceva timp in urma pe un laptop Compaq CQ 58 cu iesire vga si hdmi 2 monitoare.....dupa ce am facut conectarea cu cele doua cabluri respective au functionat foarte bine dupa ceva setari in meniul de la placa video,asta doar sa pot viziona un film hd pe un monitor de 22 de inch prevazut doar cu intrare hdmi si dvi....Posted Image

Edited by cristian68n, 17 January 2017 - 17:18.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca cele 2 monitoare sunt legate la aceeasi iesire VGA, vor afisa acelasi lucru. deci nu te prea ajuta asta la multitasking.

#4
d0mnudan

d0mnudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 23.12.2010
monitoarele pe care vreau sa le achizitionez, fiind vechi au doar vga
Dar m-am gandit asa:
- 1 monitor conectat la laptop prin VGA
- 1 monitor conectat la laptop prin cablu vga to hdmi , si astfel il conectez hdmi

ar merge asa ?

#5
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Am descris mai sus metoda ....vga la un monitor vga si hdmi la celalat monitor prevazut cu intrare hdmi..
Varianta la cablu cu vga-hdmi nu prea merge bine.....eu am testat un cablu dvi-hdmi si nu am fost multumit de calitate la rezolutie a monitorului...

Edited by cristian68n, 17 January 2017 - 17:25.


#6
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Ar merge, dar adaptorul HDMI-VGA ar fi aproape la fel de scump ca monitoarele.
http://www.pcgarage....alimentare-alb/

#7
d0mnudan

d0mnudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 23.12.2010
Si banuiesc ca voi putea utiliza doar cele 2 monitoare, nu si cel de la laptop nu ?

#8
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Daca tot vrei neaparat sa cumperi doar monitoare sh ,(si la un pret foarte mic ..Posted Image ) de ce nu achizitionezi o unitate sh mai ieftina cu slot pentru placa video separat si asa vei avea un sistem destul de puternic pentru utilizara ulterioara atit de diversificata.....Posted Image
https://forum.softpe...-un-calculator/

Edited by cristian68n, 17 January 2017 - 19:51.


#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu îți merge numai unu singur la un moment dat.

https://forums.lenov...rt/td-p/1378087

Sincer, decât 2 monitoare 1024x768 vechi de 15 ani la 100 de lei (bănuiesc că asta găsești) mai bine un 1980x1080 decent la 250-300 lei care să facă cât cele două și ai rezolvat fără bătăi de cap problema. Totuși, e monitor, ia-ți ceva de calitate.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
laptopul nu accepta 2 monitoare,doar unul.
https://forums.lenov...rt/td-p/1378087

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate