Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Placa video naravasa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016
Va salut stimati Softpedieni, vin si eu cu o mica/mare problema la dumneavoastra, sper ca voi aveti mai multa experienta decat mine si pot ajunge la o solutie din care pot scapa.
Am o placa video de aproximativ 3 ani nVidia GT 630 Sparkle 2GB 128 biti DDR3 si de ceva timp imi face niste probleme.
PROBLEME: Dungi enervante pe monitor care imi acapareaza tot monitorul. (Uneori mai dispar si ramane display-ul normal)'
Mi se inchide monitorul si revine intampinat de un mesaj de la driver-ul de placa video nVidia -> Nvidia driver has stopped working and recovered!
De curand nu mai pot instala niciun driver, deoarece l-am dezinstalat pe cel vechi si am incercat sa-l iau pe altul, il instalez imi intra in windows apoi se restarteaza pc-ul si revine pe windows fara nvidia driver instalat.
Pe langa asta acum merg pe cablul VGA de la placa video, deoarece pe cel principal (cel albastru) nu mai pleaca monitorul imi scrie Not optimized resolution 1280x1024 60Hz si nu pot face nimic. Daca observati pe Speccy se vede ca rezolutia este 1280x1024@1Hz, deci nu pot schimba la 60Hz pentru a rula normal, plus de asta nici nu-mi recunoaste monitorul, imi figureaza ca default monitor.

Ce am incercat sa fac: Am incercat sa reinstalez driver-ul de placa video cu cel mai actualizat de acum, dar in zadar, deoarece cand il instalez si ii dau restart now, tine aproximativ 1 minut si apoi se restarteaza, dupa restart nu mai figureaza ca am vreun anumit driver.
Am scos-o din unitate, am curatat-o de praf si am pus-o la loc, in zadar. Am reinstalat din nou si windows-ul, aceiasi problema.

Ce nu am incercat: Sa-i dau 2 ciocane pana-si revine.

Inainte de problema: Am dat update la nVidia control panel, deoarece tot primeam dialog sa updatez driver-ul. Totul mergea fara nicio problema, pana cand dintr-odata ma scoate din joc si imi apare eroarea aceia cu nVidia driver has stopped... Am zis ca nu e nimic, isi revine, dupa cateva zile imi apar aceste dungi pe ecran in timp ce ma jucam si ma scoate si imi da din acea eroare. Dupa 2 saptamani si daca-l tin in stand by sunt vizitat de aceste dungi cromatice.

Deci dragi prieteni sper sa ma ajutati cu niste sfaturi sau niste experiente pe care le-ati avut, daca le-ati avut si sa stiu ce sa fac fara sa stric mai mult.
Eu zic ca este pe duca, dar din ce-am citit la alti s-ar fi reperat.
Vreau sa stiu ce e de facut, ori ii aplic 2 pedale la calculator pana il faram de tot, ori ma apuc de pe acum sa strang 300-400 lei sa-mi iau alta placa.

[ https://i.imgur.com/CDxobUe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/ha3hAjh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/17SJKyu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/F3T1vKp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Monitor Samsung.

Edited by Lucianmarius55, 17 January 2017 - 16:23.


#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Condoleante, arunco, ia alta.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Cu driverele poate fi o problema de sistem de operare, sau de chipset - sistemul nu-l recunoaste corect ( firmware dus ? )
CU ce-ti apare pe monitor - ori o problema de supraincazire memorii, ori iarasi chipset cu probleme - posibil sa marga un reballing, dar nu renteaza - in 4-6 luni reapare problema.

Sfatul meu - service - daca e in garantie, alta daca nu mai este.

#4
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016
Am curatat-o complet si i-am aplicat si pasta termoconductoare, dar tot vad linii pe ecran enervante, iar problema cu optimized 1280x1024@60Hz e la fel.
Cat despre garantie foaia are kg de praf pe ea, deoarece s-a dus acum 1-2 ani garantia, avand placa din 2013.
Avand 17 ani nu-mi prea permite buzunaru sa scot 400 lei sa-mi iau alta, asa ca pana strang ceva bani macar sa mai mearga un pic, placa in sine functioneaza blana, inca are proprietatile ei. Cat despre service, decat sa dau bani sa ma fure ala de acolo pe naspa mai bine o tin.
Spune-mi despre acel termen reballing, poate va merge.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLucianmarius55, on 17 ianuarie 2017 - 16:46, said:

Spune-mi despre acel termen reballing, poate va merge.
https://www.google.r...QBA#q=reballing

#6
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
Reball o sa te coste mai mult decat valoreaza placa. Cauta un GTX750 ti sh daca nu ai bani de una noua, oricum e mult mai performanta decat ce ai tu acum si gasesti pe la 300 de lei.

Edit: Daca cumva ai OC pe ea (nu cred dar in fine) revin-o la stock.
Edit 2: Acum vad ce scoruri au GTX 750 Ti pe olx...mi se pare mult 400 de lei. Gasesti in schimb GTX 750 fara Ti pe la 300 si ceva.

Edited by RomanianAngel, 17 January 2017 - 17:02.


#7
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016
@RomanianAngel crezi ca obiectele care se vand pe olx sunt de calitate, adica pe partea de bani iesi categoric mai avantajos, dar nu doresc sa o cumpar si peste an sa se strice.
Tu ce parere ai? Sau voi in general dupa experiente, sunt bune cele de pe olx?

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Multe de pe olx sunt cu probleme, nu le vinde nimeni asa de nebun, doar sa cauti pe cineva care o vinde ca face upgrade. Procesoare merita sa cumperi de pe olx, dar in cazul placilor video riscul de teapa e prea mare.


Daca tot vrei de pe olx, macar ia de la cineva ce mai are garantie, si sa o poti verifica si tu.

#9
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016
Multumesc frumos pentru ajutor, pentru 50-100 lei mai ieftin, prefer sa o iau noua cu garantie.

Daca mai stie cineva vreo solutie sau ceva e binevenita.

#10
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Sunt putin offtopic dar intreb. Poate cu ocazia asta il ajuta si pe initiator. Este mare diferenta intre 750ti si 5850?

Attached File  placavideo.jpg   96.35K   18 downloads

#11
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View PostLucianmarius55, on 17 ianuarie 2017 - 17:35, said:

Daca mai stie cineva vreo solutie sau ceva e binevenita.


cred ca asta e cam la fel cu ce ai avut si ai garantie un an iar daca nu-ti place o poti returna in 2 luni

#12
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007

View Postc_anicai, on 17 ianuarie 2017 - 18:34, said:

cred ca asta e cam la fel cu ce ai avut si ai garantie un an iar daca nu-ti place o poti returna in 2 luni

View Postc_anicai, on 17 ianuarie 2017 - 18:34, said:

cred ca asta e cam la fel cu ce ai avut si ai garantie un an iar daca nu-ti place o poti returna in 2 luni

Este un quadro, de obicei driverele pentru aceste placi nu sunt optimizate pentru gaming/uz normal, motiv pentru care nu recomand o quadro sau o firepro pentru asa ceva.

ON: poti sa incerci o specie de reballing chiar tu, folosind cuptorul de gatit ( nu cu microunde). Gasesti ghiduri pe internet, posibil sa reusesti sa o readuci la viata pentru o perioada, dar inevitabil ai sa te lovesti de aceasta problema din nou peste un timp nu foarte indelungat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uu1s1EOPJlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stone_crash_wolf, 17 January 2017 - 19:00.


#13
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Shn7LdIrViQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite aici un video de la cineva mai profi putin (Linus) care se lasa corectat de un profesionist care repara asa ceva zi de zi si isi castiga existenta din asta.

#14
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016

View Poststone_crash_wolf, on 17 ianuarie 2017 - 18:59, said:




Este un quadro, de obicei driverele pentru aceste placi nu sunt optimizate pentru gaming/uz normal, motiv pentru care nu recomand o quadro sau o firepro pentru asa ceva.

ON: poti sa incerci o specie de reballing chiar tu, folosind cuptorul de gatit ( nu cu microunde). Gasesti ghiduri pe internet, posibil sa reusesti sa o readuci la viata pentru o perioada, dar inevitabil ai sa te lovesti de aceasta problema din nou peste un timp nu foarte indelungat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uu1s1EOPJlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am incercat aceasta metoda, in zadar, face la fel


#15
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Nu te costa nimic sa mai incerci odata. A mea fosta placa video dupa coacere a functionat mai mult decat pina sa imi faca probleme. Am vandut-o si inca mai merge.
Cel mai bun pentru coacere este un cuptor eletric la care se poate seta temperatura. Succes.
Eu in nici un caz nu as folosi 'microundele'.

Edited by titilev, 19 January 2017 - 16:14.


#16
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Pai si cine i-a recomandat cuptor cu microunde aici? I-ar iesi numai scantei... .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate