Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mazda CX7 (2010) - pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
code99

code99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.07.2015
Salut,

Are careva dintre voi aceasta masina ?

Cum vi se pare masina? Probleme cu ea ?

La consum cum sta treaba?

EDIT:

Motorizare

Diesel 2.2 ~170 cp (nu stiu precis cat are, era pe undeva la 170).

Edited by code99, 17 January 2017 - 14:56.


#2
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Pai benzina sau motorina? Daca e benzina e 2.3 turbo. Daca intrebi de consum renunta sa o mai cumperi, ca e o masina care trage tare dar si consuma multisor. Despre motorina parca e 2.2 180 de cai sau ceva de genul. Daca are ad-blue (o parte au avut) e mai ok ca nu o sa ai probleme cu DPF-ul in oras. In rest de diesel nu prea stiu.

Edited by sidewinder, 17 January 2017 - 14:53.


#3
code99

code99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.07.2015
Ma scuz, am uitat sa trec motorizarea.

Diesel 2.2 ~170 cp.


Nu cumpar aceasta masina, am un prieten care a cumparat o masina ca asta din germania si eram curios de acest model.

Edited by code99, 17 January 2017 - 14:55.


#4
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Iti recomand forumul monomarca ca acolo gasesti cam toate informatiile necesare. Benzina nu prea avea probleme, dar de diesel nu prea stiu daca a avut probleme

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
o masina excelenta, dar nu lipsita de anumite problemute. motorul pe benzina e mai fiabil, dar cu consum cat casa si cu ambreiaj sub-dimensionat pt puterea si greutatea masinii, pica mai des decat ar trebui. la diesel, cea mai grava problema este infundarea sorbului de ulei din baie, mai ales daca masina n-a fost ingrijita corespunzator. care se lasa cu schimbarea motorului... asta e prima chestie pe care ar trebui sa o verifice.

in rest, si eu recomand forumul mono marca, este foarte bine documentat. si multi km placuti cu masina, dupa cum am spus, mie imi place foarte mult.

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Eu m-am dat mai de mult cu una 2.3 turbo benzina și mi-a plăcut foarte mult! Deși sunt un anti SUV mașina aia m-a făcut să mă îndoiesc de asta. Despre fiabilitate habar nu am dar ținuta de drum o avea belea!

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Da, o am eu pe doamna cu benzina..
60kkm, 2009.

- 3 seturi de discuri de frina fata...si cind ajung acasa tre sa le schimb din nou...trebuia de acum 10000 de km.
- 1200 lei pina acum xenonul dreapta.
- Consum 13%, pe distanta de mai sus cu 56 km/h aver. pe toata distanta.
- ambreiajul nu e subdimensionat, e design prost. Prost ales. Este de fapt o frina hidraulica, adaptata, care nu trebuie sa lucreze cu frecare, e ceva care trebuie doar sa "tina", nu sa "opreasca". In manual scrie ca nu ai voie sa urci borduri.

Cind am decis pentru ea era la competitie cu Rav4 si Outlander... Ne-a incintat puterea si designul. Mare greseala. Confort prost, daca mergi pe Ciuta/Siriu li se face rau tuturor.

La peste 130 nu te mai auzi cu ceilalti din masina.

Sistemul Bose de tot rahatul...

Daca dai muzica la 30% volum se aude in tot orasul.

Daca dai cu piele de caprioara pe caroserie ramin dungi de parca e smirghel.

Daca sint sub 0 grade afara si ninge ai pus-o, tre sa opresti la fiecare 10 km sa spargi gheata de pe stergatoare. Zapada cazuta pe parbriz se topeste, curge pe stergatoare si ingheata.

A mea, in viteza 1 abia o tin, fluctueaza singura 800-2000 si face masina ca naiba, si e rau tare cind e nevoie sa mergi foarte incet, in special pe zapada/gheata. Asta da probleme si la mers in coloana.

Cuplu 380Nm de la 2000 rpm. La o plecare de pe loc din 4 se opreste motorul.

Pe de alta parte... m-a scos din rahat. Am pierdut controlul pe zapada, erau dimburi de zapada si vint lateral puternic. Nu am reusit sa o redresez si am eliberat toate comenzile. S-a redresat singura.

Am mers cu 200 cu ea si sta bine.

Nu recomand.

Da o cautare dupa "CX7 - Dupa 43.000 km"

Edited by viotl, 17 January 2017 - 21:34.


#8
code99

code99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.07.2015

View Postviotl, on 17 ianuarie 2017 - 21:31, said:

Da, o am eu pe doamna cu benzina..
60kkm, 2009.

[...]

Nush de restul dar la sistemul audio bose pe care il are, cel putin la masina din topic, este foarte bun. Nu se compara cu ce am eu pe Insignia (tot bose sunt) dar fata de altele, este super.
Am condus foarte putin masina si din prima vedere mi sa parut destul de comfortabila (nu stiu la viteze prea mari cum e)

Treaba cu stergatoarele e foarte adevarat, proprietarul masini sa plans de ele tot drumul din germania dar personal nu cred ca e specific acestei masini ... tind sa cred ca se intampla (mai mult sau mai putin) si la alte masini ...

In schimb la 4x4 sta bine. Am mers pe zapada, teren denivelat+zapada etc si pot sa zic ca merge foarte bine, tinuta la drum e de nota 10.

#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcode99, on 18 ianuarie 2017 - 07:19, said:


Nush de restul dar la sistemul audio bose pe care il are, cel putin la masina din topic, este foarte bun.
O fi...
Cu A4 din 99 nu mi se oprea EuropaFM oriunde mergeam in tara, aveam semnal mereu. La asta din 2009...intre jumate si 2/3 din drum pierde. Si tre sa schimb manual.
Pe A4 sunetele sint curate, clare, cristaline, bassul e soft.. Pe asta sint purici, pacaneala, tobe sparte.. O fi Bose, nu imi place.

#10
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Fratele meu are CX7 din 2010 ,2.2 ,173 cp. Are 70.000 km,reviziile numai la Mazda,chiar daca a iesit din garantie.Are versiunea full,cu roti pe 19 . Pana acum zero probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate