Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Oxacilina

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
AdrianVasile1992

AdrianVasile1992

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2015
Salutare, am facut o infectie la picior pentru ca mi-am taiat rau unghia si medicul mi-a recomandat Oxacilina, 1 comprimat la 12 ore. Am o problema cu inghititul pastilelor, in special a celor de dimensiunea Oxacilinei, exista vreo alternativa pentru a-l administra? Am incercat sa amestec continulul intr-un pahar de apa insa gustul este infiorator, am voie sa amestec continulul cu miere? Mai bine chiar, exista vreo alternativa mai buna la gust/ care se poate bea?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pills Not Suited for Splitting
If a pill has any of these features, don’t try to cut it in half:
    A hard outer coat: Splitting a coated pill can make it harder to swallow and may change the way your body absorbs the medicine.
    They’re extended release: Pills formulated to give you medication slowly throughout the day may lose this capability if split in half.
    They’re capsules: Because they contain powder or gel, capsules have to be taken whole.
    A small or uneven shape: Some pills are just too difficult to split evenly.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
AdrianVasile1992, pune-l intr-un pahar de suc dulce....si da-l iute pe gat.
nu conteaza cu ce il iei pana la urma.

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Si daca faci septicemie restul de pelin il pui in vinul de parastas.

Du-te la doctor sa iti prescrie alt antibiotic echivalent, ca are de unde, chiar si sirop de copii sa iei cateva linguri odata. Sau poate preferi injectie sau intravenos.

Edited by Oxigen1234, 17 January 2017 - 10:49.


#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Sa  continue si cu antibiotic, sa dea suplimentar si cu ceai. Lasa ca la animalute (vaci) le tratam rani (carne vie) cu ceai si se vindeca, in conditii mult mai vitrege. Am testat ceaiul personal si l-am recomandat, inclusiv sotiei sa trateze o infectie la unghie reincarnata. A tratat timp de cateva zile cu antibiotic si betadina si infectia crescuse, dupa ce a dat cu pelin, infectia a dat inapoi in doua zile. Acu fiecare face cum crede de cuviinta.

Edited by aris86, 17 January 2017 - 10:57.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 AdrianVasile1992, on 17 ianuarie 2017 - 10:30, said:

Salutare, am facut o infectie la picior pentru ca mi-am taiat rau unghia si medicul mi-a recomandat Oxacilina, 1 comprimat la 12 ore. Am o problema cu inghititul pastilelor, in special a celor de dimensiunea Oxacilinei, exista vreo alternativa pentru a-l administra? Am incercat sa amestec continulul intr-un pahar de apa insa gustul este infiorator, am voie sa amestec continulul cu miere? Mai bine chiar, exista vreo alternativa mai buna la gust/ care se poate bea?

omule, e comprimat sau capsula ? ca nu se intelege prea bine.
in mod normal comprimatele nu se piseaza/zdrobesc/dizolva inainte, multe au un strat filmat pe exterior, care e gandit in asa fel incat substanta activa sa inceapa sa se degaje dupa X minute de la "aterizarea" comprimatului in stomac. la fel si capsulele, intai se dizolva materialul capsulei, apoi intra in actiune medicamentul din interior.
practic ar trebui ca medicamentele sa fie luate asa cum sunt fabricate, fara a le zdrobi, dizolva, amesteca cu alte alimente, samd.
tocmai de aceea pentru copii majoritatea medicatiei este sub forma de sirop dulce si parfumat sau pudra care se dizolva in apa, sa poata fi administrata fara probleme, indiferent de varsta copilului,

exista varianta, cum sa nu, asta daca iti plac acele si injectiile :-).

#7
AdrianVasile1992

AdrianVasile1992

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2015

 corinadaniela, on 17 ianuarie 2017 - 11:37, said:


exista varianta, cum sa nu, asta daca iti plac acele si injectiile :-).

Este capsula. Nu sunt amator de injectii, ma gandeam la o varianta mai "inocenta", ceva sirop sau pulbere care se dizolva in apa. :) Voi merge dupa-amiaza la medic sa vorbesc.

#8
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 aris86, on 17 ianuarie 2017 - 10:44, said:

Incearca sa speli unghia/piciorul cu ceai de pelin, o sa-ti treaca in 24-48 de ore.
Daaaa....si marmota invelea ciocolata in staniol.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 AdrianVasile1992, on 17 ianuarie 2017 - 11:50, said:


Este capsula. Nu sunt amator de injectii, ma gandeam la o varianta mai "inocenta", ceva sirop sau pulbere care se dizolva in apa. Posted Image Voi merge dupa-amiaza la medic sa vorbesc.
ia-le cu miere daca asa poti. n-are importanta cu ce le iei. important e sa iei doza recomandata, la ora recomandata si sa faci tratamentul exact cat ti-a spus medicul, nu-i ok daca te simti mai bine sa-l intrerupi cu de la sine putere. daca le poti lua cu miere nu-i cazul de vizita noua la medic.

#10
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Foloseste cu incredere pelinul (fiertura de pelin) pentru spalaturi, nu te lua dupa "gurile rele" ;). Bineinteles, continui cu antibioticul cat a zis medicul, nu il intrerupe inainte decat in caz de reactii adverse severe. Nu-l lua nici mai mult decat a zis medicul.
Antibioticul, daca e vorba de Oxacilina, il poti zdrobi, pisa, amesteca cu miere, etc, nu sunt capsule gastrorezistente. Singurele dezavantaje sunt gustul neplacut si favorizarea aparitiei candidizei bucale in caz de tratament prelungit (valabil pentru orice antibiotic, oricum apare, dar daca sfarami capsulele in gura apare mai usor).
Pe perioada tratamentului incearca sa nu ai grapefruit in dieta, consuma iaurturi, evita laptele proaspat, sucurile acidulate si acriturile.

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Cine mi-a sters postul cu recomandarea ceaiului?

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,613
  • Înscris: 07.02.2003

 AdrianVasile1992, on 17 ianuarie 2017 - 10:30, said:

Salutare, am facut o infectie la picior pentru ca mi-am taiat rau unghia si medicul mi-a recomandat Oxacilina, 1 comprimat la 12 ore. Am o problema cu inghititul pastilelor, in special a celor de dimensiunea Oxacilinei, exista vreo alternativa pentru a-l administra?
Numai prin inghitire in capsula special realizata, altfel singura alternativa este oxacilina injectabila...

 aris86, on 17 ianuarie 2017 - 10:57, said:

Acu fiecare face cum crede de cuviinta.
Trebuie substanta activa nu placebo si abureli.

#13
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 AdrianVasile1992, on 17 ianuarie 2017 - 10:30, said:

Salutare, am facut o infectie la picior pentru ca mi-am taiat rau unghia si medicul mi-a recomandat Oxacilina, 1 comprimat la 12 ore. Am o problema cu inghititul pastilelor, in special a celor de dimensiunea Oxacilinei, exista vreo alternativa pentru a-l administra? Am incercat sa amestec continulul intr-un pahar de apa insa gustul este infiorator, am voie sa amestec continulul cu miere? Mai bine chiar, exista vreo alternativa mai buna la gust/ care se poate bea?

tine piciorul inntr-un vas cu apa calda (nu fierbinte) amestecata cu sare grunjoasa din belsug (pana se topeste sarea) ....stai cu piciorul pana se raceste apa ... faci asta de cateva ori pe zi.... si poti sa te ungi in locul respectiv si cu antibiotic crema .... si ai scapat fara sa inghiti nimic...e o metoda veche dar eficienta

#14
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 aris86, on 17 ianuarie 2017 - 13:37, said:

Cine mi-a sters postul cu recomandarea ceaiului?

Chiar nu mai e... Asa se face pe forumul Softpedia? Nasol, tare nasol!
Oameni buni, era vorba de pelin, nu de canabis!
Spalaturile cu ceaiuri sunt recomandate inca de la inceputurile medicinei si vor fi recomandate atata timp cat pe Pamant vor mai creste plante (probabil nu prea mult). Cum sa cenzurezi asa ceva?
Stiu ca moderatorii au o munca grea, stiu ca au foarte putine avantaje dar cred ca ar trebui revazut regulamentul forumului. Cenzura la modul asta nu este tocmai ok!
E parerea mea si sper ca aceasta postare sa nu fie stearsa...

Referitor la subiect, putem sa facem noi oricate recomandari, medicul care l-a vazut stie mai bine ce era acolo.
Daca e s-o luam asa, pericolul de aparitie a unei micoze la nivelul unghiei este foarte mare, ca urmare putea fi recomandat si un antimicotic local.

Edited by Lexon, 17 January 2017 - 14:28.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AdrianVasile1992, on 17 ianuarie 2017 - 10:30, said:

. Am o problema cu inghititul pastilelor, in special a celor de dimensiunea Oxacilinei, exista vreo alternativa pentru a-l administra?

Nu ai de ce sa ai probleme cu inghitzitul. Sunt facute sa poata fi inghitzite de orice om adult. Pune un pahar plin cu apa, apoi concentreza-te si inghite. Daca piciorul nu se vindeca se amputeaza sa stii....

#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Se incearca inabusirea metodelor traditionarea si îndobitocirea speciei umane sa consume medicamentele corporatiilor. La Cheia (Bv) a existat o farmacie acu cativa ani si a dat faliment ca nu avea pacienti, oamenii din creierii muntilor nu s-au mai doftoricit modern si traiesc ani multi. Am intalnit oameni in varsta (peste 80 de ani) care o duc bine.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
here we go again...

#18
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Stai că nu am înțeles. Nu poți înghiți o capsula??? Da ce e tanc? O bagi în gură și cu un pic de apa o dai pe gat. Nu musca, ești bărbat sau..duamniiiii

Sunt copiii cu cancer care i-au un pumn de pastile pe zi, și voi vă plângeți de la o unghie. Mai deschizi și topic pt asta. Îți bați p..A de noi este?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate