Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

modificare sirena cu M3720-4

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ianian

ianian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 05.11.2009
Salut!
Am o rugăminte...ştie cineva cum pot face o sirenă PNI A013 cu circuitul integrat M3720-4  să o fac să scoată sunetul liniar continu,(sunet simplu ca un claxon de exemplu) nu ca o sirena de politie cum face dealtfel.
Am încercat să modific valoarea rezistenţei dintre pini 7-8 dar se modifică în sensul că face mai des sau mai rar "piuiturile".
Sau dacă nu.... aveti o schemă simplă dar care scoate un sunet destul de puternic, ceva pe traductoare piezo la fel de puternică ca o sirenă de genu de mai sus amintit?
Am căutat pe la magazine si nu am găsit aşa ceva la 12 v neaparat...........

Attached Files


Edited by ianian, 16 January 2017 - 22:37.


#2
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Greu, greu rău de tot.
Greu poate însemna: un astabil cu două tranzistoare sau cu un 555, un oscilator cu niște porți nand (merge și MC4011) și multe altele.
Din montajul ăla rămâne doar tranzistorul și difuzorul.

Edited by Dobrin_M, 17 January 2017 - 00:04.


#3
ianian

ianian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 05.11.2009
Ati fost putin ironic, dar eu am vb serios. Am vazut  montaje cu 555 şi faceau ca pisica. Nu am nevoie de asa ceva!
Sunt pe net gârlă de scheme. Dar nu am timpul necesat pentru 1000 de teste. Sunt presat de timp....Am crezut că cineva stie o schemă care ar putea scoate sunetul destul de puternic ca o alarma de masină. Montajul respectiv (sirenă PNI A013) mergea la fel de puternic si cu piezo de la un telefon fix, dar nu o pot modifica.

Edited by ianian, 18 January 2017 - 14:57.


#4
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Una este un semnal audio, indiferent că vorbim de sinus, dreptunghi, triunghi, anvelopat sau nu, și alta este amplificarea Sunt două noțiuni distincte. Tu acolo, după câte deduc eu acum ai nevoie de ambele (și semnal, și amplificare) Prea multe deodatăPosted Image

#5
ianian

ianian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 05.11.2009
Am găsit o sirena la cineva exact ceea ce vroiam. Are un montaj electronic, relativ simplu, câteva componente, fără circuite integrate, 1 tranzistor de putere pe final, 120dB, pe care o s-o copiez .
Apreciez gestul dv de a mă ajuta.Posted Image
Mulţumesc frumos!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate