Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#397
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Eu l-am instintat pe ing. Structurist la momentul fiecarei Faze dar a dorit poze pe Mail...cu confirmare pentru continuare/corectii

#398
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 brawnie, on 21 iunie 2017 - 21:31, said:

Intradevar proiectantul este obligat sa vina la faze..dar asta nu inseamna ca trebuie sa vina gratis :) Daca e contracost sau daca pretul a fost inclus in proiectare asta numai tu stii...daca nu stii mai bine nu intrebi ca poate ii dai idei :)
Nu prea se potrivește una cu alta. Dacã e obligat sa vina atunci vine gratis, sau ma rog, îți baga de la in început asta in preț. Ca altfel poate sa zicã: sunt obligat sa vin dar te costa 1000 de euro. Și dacã eu zic ca nu am bani ce facem? Dispare obligația lui sau sunt eu obligat sa plãtesc cât cere el?

#399
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai...teoretic proiectantul este obligat sa vina la fazele determinante...practic doar ISC-ul il poate amenda daca nu apare la faze..ori cum ISC-ul nu isi face aparitia la faze....

#400
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 oMariusRO, on 22 iunie 2017 - 13:47, said:

Și dacã eu zic ca nu am bani ce facem?
Mai tai din banii pentru shaorma :D


#401
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Nici la mine nu a venit bul...iu. Poze pe what's up si promisiunea ca daca RTE-ul si Dirigintele amandoi spun ca e OK si semneaza, va semna si el procesul verbal dupa ce vede si pozele si semnatura lor.

Constat ca totul, totul din pacate se face " romaneste". Oare asa e si la constructi de anvergura gen blocuri, cladiri birouri, etc?  Tot poze si se lasa unu pe altul, semneaza aia semnez si eu? Si ne mai miram de ce pe toate planurile suntem varza, de la "primministru" pana la necalificatul cu sapa in mana de pe santier...

Edited by Mirel_85, 22 June 2017 - 16:03.


#402
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 Mirel_85, on 22 iunie 2017 - 16:02, said:

Nici la mine nu a venit bul...iu. Poze pe what's up si promisiunea ca daca RTE-ul si Dirigintele amandoi spun ca e OK si semneaza, va semna si el procesul verbal dupa ce vede si pozele si semnatura lor.

Constat ca totul, totul din pacate se face " romaneste". Oare asa e si la constructi de anvergura gen blocuri, cladiri birouri, etc?  Tot poze si se lasa unu pe altul, semneaza aia semnez si eu? Si ne mai miram de ce pe toate planurile suntem varza, de la "primministru" pana la necalificatul cu sapa in mana de pe santier...


Tu vorbesti de proiectant (adica arhitect), sau (si) de structurist?

#403
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
cel mai probabil este vorba despre structurist...arhitectul nu are calificarea necesara pentru a putea verifica lucrarile de structura....Aparent si daca iti iei structurist din orasul tau tot nu vine pe santier :)

#404
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
cam multe capete / ochi care stau pe doreii..Dirigintele nu e destul? Ala nu poate vedea daca au pus numarul de bare corect..daca le-au legat cum trebuie si unde trebuie..?

Tre sa-l mai puna pe drumuri si pe saracu structurist? Daca se vede structuristu si cu dirigintele..plus constructorul..incep aia sa-si dea la oase..pe acolo..Constructorul alege intotdeauna cea mai simpla metoda..dirigintele alege calea legala..de cele mai multe ori (iti tranteste normativul intre ochi..) iar structuristu are intotdeauna scuza ca..asa a iesit la calcule..

Edited by manghels, 23 June 2017 - 08:43.


#405
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Daca ai dirigintele langa tine nu prea mai vad rostul vizitelor din partea structuristului decat in caz de probleme ..pentru remedieri si gasiri de solutii. In rest ..pozele (cat mai multe) mi se par cele mai relevante lucruri pe care le poate verifica un structurist. Asemeni cum facem si noi pe aici ..
Si eu fac poze la toate lucrarile ..dar am (multe) momente cand observ anumite lucruri doar dupa ce ma uit la poze (relaxat in fotoliu si cu mintea limpede..nu pe fuga si cu ochii pe jos sa nu iau vre.un cui sa vre.o sarma ).
Deci ..dirigintele e cel care trebuie sa coordoneze treburile pe santier ..si sa sa aduca la cunostiinta persoanelor raspunzatoare de acel proiect ..orice incompatibilitate..


 Mirel_85, on 22 iunie 2017 - 16:02, said:

Oare asa e si la constructi de anvergura gen blocuri, cladiri birouri, etc?  Tot poze si se lasa unu pe altul, semneaza aia semnez si eu?
Nop ..astea sunt constructii cu un alt grad de clasa/categorie de importanta ..ce necesita o atentie diferita fata de lucrarile  astea din categorie (musca) mica ..cum sunt casutele familiale :)



#406
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Eu nu sunt neaparat de acord cu tine @doarUNom....Eu sunt unul din structuristii care participa in mod activ la ridicarea casei (bine cu conditia sa fie proiectul in orasul de resedinta). Angajarea unui diriginte de santier nu inseamna ca "te-ai scos" si nu mai ai treaba....
Apopo de lucrarile mari hai sa iti spun o poveste scurta: un bazin de 1000 mp la o statie de epurare, sunt chemat la faza determinanta armare radier....ma duc cu masina, ajung in santier, intru direct in organizarea de santier unde avea constructorul birourile...intru inauntru si incep a spune: Acolo nu ai facut bine, acolo nu e bine etc...incepe a zambi la mine si ma intreaba de unde stiu daca nici nu am vazut santierul....si e ucrare supravegheata de inginerul de la subcontractorul care lucra acolo, supervizata de inginerul de la contractorul principal si verificata de diriginte de santier (firma mare de consultanta: Eptisa - pentru cei care cunosc)...colac peste pupaza mai era si inspectorul de la ISC.

#407
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 brawnie, on 23 iunie 2017 - 12:41, said:

..cu conditia sa fie proiectul in orasul de resedinta).
:) ok


#408
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Usor usor aflu ca in constructi nu este ca in restul treburilor cotidiene. Era programata turnarea betonului din talpa de fundare pentru Joi dupamasa dar s-a turnat Vineri seara la 19. Joi la ora 9 intalnirea dintre diriginte si constructor a iesit cu replici taioase, lipsa a 2 etrieri din fiecare stalp stalp si ciocurile barelor din talpa si grinzi nefiind indoite corespunzator a facut ca lucrarea sa fie amanata cu o zi jumate.

Vineri am trimis poze la diringinte si structurist, ei au zis ca s-a remediat ce era de remediat si ca sunt suficient de rezistente cofrajele astfel am primit acordul de turnare a betonului, 14 m3 B350. Din cauza ca ne-am ridicat cu cota 0 luata fata de drum, o parte din fundatie este in pamant(25 cm) si restul afara(15 cm) afara asa ca a fost nevoie de cofraj la fundatie. Luni urmeaza decofrarea fundatiei si cofrarea elevatiei iar Marti seara sa speram ca urmeaza betonul la elevatie.

Am udat ieri de 4 ori cofrajul si betonul iar azi de doua ori pana acum si mai urmeaza sa ud de doua ori pana la sfarsitul zilei, totusi betonul are multe mici fisuri, sper ca sunt de suprafata si nu de adancime, una se poate observa in pozele de mai jos.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   535.81K   111 downloads
  • Attached File  2.jpg   375.09K   108 downloads
  • Attached File  3.jpg   370.63K   109 downloads
  • Attached File  4.jpg   749.49K   114 downloads
  • Attached File  5.jpg   708.37K   113 downloads
  • Attached File  6.jpg   695.39K   109 downloads
  • Attached File  7.jpg   438.05K   116 downloads
  • Attached File  8.jpg   100.11K   106 downloads

Edited by Mirel_85, 25 June 2017 - 14:07.


#409
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
imi place ..arata bine

#410
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 Mirel_85, on 25 iunie 2017 - 14:01, said:

Usor usor aflu ca in constructi nu este ca in restul treburilor cotidiene. Era programata turnarea betonului din talpa de fundare pentru Joi dupamasa dar s-a turnat Vineri seara la 19. Joi la ora 9 intalnirea dintre diriginte si constructor a iesit cu replici taioase, lipsa a 2 etrieri din fiecare stalp stalp si ciocurile barelor din talpa si grinzi nefiind indoite corespunzator a facut ca lucrarea sa fie amanata cu o zi jumate.

Vineri am trimis poze la diringinte si structurist, ei au zis ca s-a remediat ce era de remediat si ca sunt suficient de rezistente cofrajele astfel am primit acordul de turnare a betonului, 14 m3 B350. Din cauza ca ne-am ridicat cu cota 0 luata fata de drum, o parte din fundatie este in pamant(25 cm) si restul afara(15 cm) afara asa ca a fost nevoie de cofraj la fundatie. Luni urmeaza decofrarea fundatiei si cofrarea elevatiei iar Marti seara sa speram ca urmeaza betonul la elevatie.

Am udat ieri de 4 ori cofrajul si betonul iar azi de doua ori pana acum si mai urmeaza sa ud de doua ori pana la sfarsitul zilei, totusi betonul are multe mici fisuri, sper ca sunt de suprafata si nu de adancime, una se poate observa in pozele de mai jos.

In penultima poza ,după mine ,  ciocurile la barele de pe marginea din dreapta a grinzi  trebuiau îndoite pe exteriorul stilpului sa se țină si ele de ceva. Nu știu cum le ai pe desen dar oricum sunt fiare acolo de ajuns. Soluția "dorelistica" uzuala la ciocuri greșite sunt L-uri legate pe exterior cu lungimea normala de jontare cite 4-6 buc la fiecare colț. Nu zic ca e ideal dar decit fără e mai bine.
Betonul ala e ok , din ce am văzut ce este in pămînt nu prea are cum sa se usuce repede si sa crape. Oricum apa ii face bine.

#411
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
La partea inferioara se foloseste denumirea de grinzi de fundare ..dar ca rol de grinda e doar cea care reazema pe fundatii izolate(pahare) . Restul sunt doar centuri ce reazema pe fundatii continue rigide sau elastice. Deci astea nu necesita neapart legatura cu elementul vertical(care e stalpul-samburele) ..decat simpla intresere intre ele la colturi-intersectii (prin regula unghiurilor intrande ).

#412
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Capetele grinzilor de fundare le-au indoit astfel: Cele 5 bare de sus indoite in jos unghi 90 grade iar cele 5 bare de jos indoite in sus in unghi de 90. Se poate observa si in prima poza.
Capetele "grinzi" de sus cea de etrieri de care se prinde placa de la cota 0 a fost indoita astfel: Cele 3 bare de jos au fost indoite spre talpa de fundare, inclinat aproximativ la 60, 45  si 30 grade, in interiorul elevatiei iar cele 3 bare de sus au fost indoite in jos la 90 grade, dealungul stalpilor.

Constructorul spune ca maine seara turnam elevatia. Am o mare dilema, afara este foarte cald, si se recomanda udarea din plin a betoanelor de cateva ori pe zi, ca sa traga apa, sa nu crape. Eu vreu sa aditivez elevatia si placa de la cota 0 cu Hyseal, aici apare dilema. Daca Hyseal are rol hidrofobizant, eu cum pot sa mai ud Betonul sa nu crape pe aceste temperaturi caniculare? Adica eu il ud dar aditivul ala va forma cristale in capilaritatea betonului din primi centimetri iar in interior nu va mai trage apa betonul. Solutii, sugesti, udare beton cu Hyseal?

Edited by Mirel_85, 26 June 2017 - 09:07.


#413
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
se uda normal ca in cazul unui beton clasic...exact acele fisuri superficiale de contractie din primii cm tu vrei sa le eviti ....odata intrat in priza betonul nu mai trage apa, problema este evaporarea apei din beton care se face prea repede si de aici apar fisurile de contractie...o caracteristica interesanta a Hysealul este ca etanseaza aceste microfisuri :)

#414
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Buna observatia lui Mirel . Ideea e ca pe caldurile astea e nevoie si de un aditiv intarzaitor de priza ..care trebuie vazut sa nu "interactioneze" cu un aditiv hidrofob cum e hyseal. E ca la o caruta cu doi cai ..ce trag oarecum in directii diferite. Oricum interesanta observatia..si trebuie cerute lamuriri si de la laboratorul statiei de betoane.





Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate