Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#2197
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postadr1an_id, on 13 martie 2019 - 14:48, said:

Se găsesc tuburi/ coturi din inox de 120 sau 150 diametru la Hornbach
Bine de stiut. Flexibile sau tub rigid ca pentru cosuri de fum?


Meanwhile... am gasit grila gravitationala de aluminiu aici
Attached File  Grila Aluminiu.jpg   90.52K   2 downloads

Si aluminiu cu lamele de PVC antracit aici (poate nu se decoloreaza ca cele de PVC alb)
Attached File  Grila Aluminiu + PVC.jpg   78.68K   4 downloads

Sau as putea folosi acesta grila de inox ce am pus si in pod pentru ventilatie. Problemna e la acesta grila ca trebuie sa pun pe interior o clapeta de sens exact la iesire intre perete si tubul de evacuare. Alta problema sper sa nu fie faptul ca e putin protejata si sa incurce debitul de aer, desi din cate tin minte la momentul cand le-am cumparat mi-au furnizat baietii niste debite si au spus ca este exact pentru ventilatie si ma gandesc ca daca la ventilatie la un Lossnay de 500 m3/h e buna nu vad de ce nu ar fi si la hota la un debit maxim de 650 m3/h.
Attached File  Grila Inox.jpg   123.24K   4 downloads



L.E.
Am gasit exact ce trebuie aici, burlan inox de 120 mm exact cat am si eu evacuarea la hota. Bine defapt evacuarea este de 150 mm dar in cutie a venit si o piesa de trecere de la 150 la 120 mm care surprinzator este dotata si cu o supapa de sens, Inca ma gandesc daca sa pun tub de 150 si automat gaura de 150 in perete sau sa pun piesa oferita de producator si sa pun tub de 120 si dau gaura cu carota de 120. In fisa tehnica a hotei are aceleasi specificati si pentru 150 si 120 mm, iar traseul va fi foarte scurt maxim 1 metru si un singur cot.
Attached File  Burlan inox.jpg   62.9K   6 downloads

Edited by Mirel_85, 13 March 2019 - 16:34.


#2198
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Apropo de gaura cu carota - cam pe la inaltime se face? Eventual niste masuri de referinta ar ajuta.

#2199
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostM_ierdnA, on 13 martie 2019 - 14:44, said:

Si afara aveai tot grila gravitationala in prima poza?
Eu nu am deloc grila gravitationala.
Am doar clapeta cu arc la iesirea din hota.

#2200
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012

View PostMirel_85, on 13 martie 2019 - 16:23, said:

L.E.
Am gasit exact ce trebuie aici, burlan inox de 120 mm exact cat am si eu evacuarea la hota. Bine defapt evacuarea este de 150 mm dar in cutie a venit si o piesa de trecere de la 150 la 120 mm care surprinzator este dotata si cu o supapa de sens, Inca ma gandesc daca sa pun tub de 150 si automat gaura de 150 in perete sau sa pun piesa oferita de producator si sa pun tub de 120 si dau gaura cu carota de 120. In fisa tehnica a hotei are aceleasi specificati si pentru 150 si 120 mm, iar traseul va fi foarte scurt maxim 1 metru si un singur cot.
Attachment Burlan inox.jpg
Burlan inox (tub rigid), exact că acelea din link au și acolo

Edited by adr1an_id, 13 March 2019 - 17:44.


#2201
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcatalijns, on 13 martie 2019 - 16:50, said:

Apropo de gaura cu carota - cam pe la inaltime se face? Eventual niste masuri de referinta ar ajuta.
In functie de hota si de inaltimea hotei fata de blat. La mine la hota zice in cartea tehnica ca gaura trebuie data la minim 30 cm de fanta de evacuare de la hota. Hota va fi la 60 cm de blat, hota e decorativa aplicata si are 45 cm inaltime. Deci inaltime corp asezat 90 cm + distanta blat-hota 60 + inaltime hota 45 cm + 30 cm minimul de la gura evacure hota = 225 cm. Gaura de 15 cm iar grinda incepe la 250, deci gaura de carota e la limita, la 10 cm sub grinda.

#2202
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Zilele trecute i-am oferit concubinei un cadou de 8 Martie. Si anume o bucatarie semiechipata. Mai trebuie frigider, masa si scaune. Hota o am si trebuie sa o montez, la fel si bateria de la chiuveta. Probabil in weekend voi face legaturile la plita, la MSV, voi fixa cu cleme chiuveta si plita si voi instala bateria la chiuveta. O sa imi iau cateva pahare sa beau o bere si dupa le bag la MSV sa-i fac si rodajul. La fel si la cuptor am citit ca trebuie sa il las sa merga pe treapta maxima timp de o ora dupa instalare ca sa se caleasca si sa se arda solutile folosite in fabrica.
Attached File  6.jpg   245.91K   259 downloads Attached File  8.jpg   277.95K   279 downloads
Si da, asa am vrut noi plita, pe colt, dar nu in corp de colt ca manca mult din spatiu. Plita are 65 cm si 40 cm e pe latura cu chiuveta si 25 cm pe latura unde este cuptorul. Daca o puneam deasupra cuptorului trebuia sa trec cu burlanul prin corpurile suspendate si pierdeam spatiu. Hota normala incastrata o detesta iar sotia a vrut neaparat hota decorativa aplicata. La cea aplicata se vedea urat sa scoti burlanul pe lateral prin mobila, ramane la vedere intre corp suspendat si masca hota cam 20 cm. I-am zis ca asta e singura solutie si a acceptat, daca ea e multumita, atunci sunt si eu.


Am facut rost si de pamant, dar ce pamant. Daca as mai fi avut bani cred ca puneam pe toti cei 1000 m2. M-am trezit ruda cu varu lu cumatra lu nasu lu sora lu fina, adica grad de rudenie necunoscut. El are lucrari in zona la extindere si amenajare strazi. Ce sa vezi, doar s-a apucat de o strada sa o prelungeasca. Si unde anume, in camp vreo 500 m. Probabil are careva (prieten cu primaru) terenuri acolo si vrea sa ii creasca pretul terenului. Deci am fost sa vad pamantul si de abia m-am abtinut sa nu las sa se vada bucuria si multumirea ca am gasit asa pamant. Stratul de la suprafata primi 10-15 cm l-au decoperat si mie mi-au dat urmatori 30-35 cm. Atat sapa ei 50 cm ca sa poata sa stabilizeze, sa puna pietris, pamant cu huma si de abia dupa doua straturi de asfalt.
Attached File  0.jpg   534.96K   221 downloadsAttached File  1.jpg   617.08K   174 downloadsAttached File  2.jpg   787.31K   142 downloadsAttached File  3.jpg   723.75K   125 downloadsAttached File  4.jpg   629.17K   112 downloads
Pamantul e pamant negru, agricol, foarte bun zic eu. Acolo acum 10-15 ani era porumb si grau si altele deci pamant gras nutritiv. Am luat 3 masini mari de ~ 20 m3 fiecare si am acoperit terenul din dreapta casei pe o suprafata de 215 m2 si m-am inaltat cu 25-30 cm. Pamantul a fost intins si presat prin tragre cu cupa de la bobcat, a muncit bobcatul vreo 4 ore sa-l mute de afara in curte, sa-l imprastie si sa-i dea nivel si sa-l preseze cat de cat. Am doua parcele si parcela cu casa deja e mai sus cu vreo 20-30 cm fata de cealalta parcela. Cand voi face trotuar perimetral, alei, platforma si gardurile se vor mai strange si de acolo cred vreo cativa m3 care o sa ii imprastii acolo unde vad ca nu e drept si se mai taseseaza pamantul.

Am platit pe el incredibilul pret de 200 RON pe masina de ~20 m3 si inca 200 RON pentru 4 ore de bobcat, adica 800 RONPosted Image . Sotia a zis sa luam o masina dar cand am vazut ce pamant si la ce pret m-am intales, m-am ciondanit putin cu ea si am luat 3. Daca as mai fi avut bani cred ca mai luam 10 sa pun si pe cealalta parcela. Dar in timp...se fac toate...poate se mai apuca de vreo strada prin camp peste cateva luni Posted Image

Edited by Mirel_85, 14 March 2019 - 09:16.


#2203
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostMirel_85, on 14 martie 2019 - 09:07, said:

Zilele trecute i-am oferit concubinei...
... iar sotia ...
Cum se impaca cele doua? Posted Image   Fericitule. Posted Image

View PostMirel_85, on 14 martie 2019 - 09:07, said:

... le bag la MSV sa-i fac si rodajul. La fel si la cuptor am citit ca trebuie sa il las sa merga pe treapta maxima timp de o ora dupa instalare ca sa se caleasca si sa se arda solutile folosite in fabrica.

Ce marca sunt?

Oare trebuie si la Electrolux?

#2204
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcristobob, on 14 martie 2019 - 12:30, said:

Cum se impaca cele doua? Posted Image   Fericitule. Posted Image

Posted Image  E una si aceasi, greseala de exprimare, defapt am zis sa nu ma repet si din acest motiv am folosit alt termen.

View Postcristobob, on 14 martie 2019 - 12:30, said:

Ce marca sunt?
Oare trebuie si la Electrolux?

Masina de spalat vase este Bosch SMV46KX08E, plita cu inductie este Whirlpool SMO658CBTIXL iar cuptorul este Beko BIM32400XPS. Le-am cumparat de Black Fraier Day si toate au fost cu cateva milioane mai ieftine fata de pretul actual, plita fiind achizitionata chiar ulterior din categoria resigilate. La mine asa scrie in cartea tehnica la cuptor, si din cate stiu este recomandabil sa faci la MSV sau MSH o spalare fara vesela/haine inainte de a incepe sa o folosesti.

#2205
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View PostMirel_85, on 13 martie 2019 - 16:23, said:

Am gasit exact ce trebuie aici, burlan inox de 120 mm exact cat am si eu evacuarea la hota.
Pe ala scrie semineu, de ce vrei sa pui asa ceva la hota? Burlan flexibil de aluminiu si clapeta gravitationala e suficient si le iei pe ambele cu banii de burlanul ala.

#2206
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostMirel_85, on 14 martie 2019 - 09:07, said:

[...] o bucatarie semiechipata [...]

De-aia tot spun eu ca e bine ca bucataria trebuie sa fie proiectata de la inceput; eventual, chiar inaintea casei. Daca voua va place, s-o folositi sanatosi! Mie, insa, imi pare o suma de compromisuri.Posted Image
Iar dulapurile de perete sunt instalate mult prea sus Posted Image

View PostMirel_85, on 14 martie 2019 - 09:07, said:

voi instala bateria la chiuveta. [...]

Unde? Bateria este pe chiuveta? Ce anume reprezinta cercurile alea doua de pe rama chiuvetei? Rama dinspre camera, adica.

View PostMirel_85, on 14 martie 2019 - 09:07, said:

Am facut rost si de pamant, dar ce pamant. [...]

Pamantul imi place Posted Image Posted Image

Edited by DIY, 25 March 2019 - 19:16.


#2207
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ciudat pamintul ala , si mai ciudat cum l-ai pus .
Eu faceam o sapatura adinca si il amestecam cu ce am , eventual mai puneam si niste nisip ...

#2208
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostDIY, on 25 martie 2019 - 19:16, said:

De-aia tot spun eu ca e bine ca bucataria trebuie sa fie proiectata de la inceput; eventual, chiar inaintea casei. Daca voua va place, s-o folositi sanatosi! Mie, insa, imi pare o suma de compromisuri.Posted Image
Iar dulapurile de perete sunt instalate mult prea sus Posted Image

Unde? Bateria este pe chiuveta? Ce anume reprezinta cercurile alea doua de pe rama chiuvetei? Rama dinspre camera, adica.

Pamantul imi place Posted Image Posted Image

Bucataria are 12 m2, nu e nici mare dar nici mica, alti au dormitor matrimonial mai mic de atat si oricum e mai mare dacat bucataria de acum de la garsoniera. Aveam loc sa mai bag corpuri pe o latura dar noua nu ne place incarcata, ne place sa fie mai aerisit mai degajat mai minimalist. Daca esti genul sa fie acolo multe corpuri sa te strecori printre ele si masa si sa ai loc pentru 10 seturi de vesela, 7 seturi de pahare, oale peste oale, cratite, etc atunci da poti considera un compromis, noi nu suntem genul.

Am spus semiechipata pentru ca lipseste frigiderul, masa, scaunele, hota, la asta ma refeream. Singurul compromis mai degraba semicompromis a fost pozitia plitei, dar asta nu e treaba mea, asa  a vrut matroana ca sa nu trag burlan de hota prin corpurile suspendate sau deasupra sa se vada urat. Corpurile suspendate sunt puse la 60 cm, atat are faianta din blat in corp, masurat si calculat de la momentul cand s-a lipit faianta pe perete.
Si eu cand ma uit la poza am aceeasi impresien dar senzatia este deoarece sunt corpurile mai lunguiete au 76 cm si ca nu este nimic pe blat, un castron, un cuptor microunde, etc ca si sistem de referinta, de aceea pare mare distanta dintre ele.

Chiuveta vine intoarsa la 180 grade, bateria este pe chiuveta, mi-a venit cu o carota sa o gauresc. Ea este deja semifrezata pe spate, 2/3 din grosimea ei, pe fata nu se vede nimic, sunt doar acele doua abtibilduri unde e semifrezat pe verso.

View Post86-APP, on 25 martie 2019 - 21:09, said:

Ciudat pamintul ala , si mai ciudat cum l-ai pus .
Eu faceam o sapatura adinca si il amestecam cu ce am , eventual mai puneam si niste nisip ...
Daa.... ba ce rau imi pare ca nu am luat un tractor sa bage plugul si sa are si dupa sa pun pamantul si dupa iar sa pun plugul sa-l amestece bine si de abia dupa sa bag un buldo sa-l niveleze. Eventual sa pun niste rasad de rosii, niste praz, fasole...
Pacat ca nu mi-am dat seama... pff... ce rau imi pare...  Oare daca fac acum,  e prea tarziu, o fi bine, se mai prind rasadurile ?!?!  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Mirel_85, 26 March 2019 - 09:00.


#2209
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Amuzant , dar lupta cu pamintul este grea , mai ales daca vrei rezultate .

#2210
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostMirel_85, on 26 martie 2019 - 08:59, said:

[...] Singurul compromis mai degraba semicompromis a fost pozitia plitei

Da, la asta m-am referit Posted Image Nu la spatiu, in general,  sau la dulapuri suplimentare; ca astea, la fiecare dupa nevoi si obiceiuri.
In plus, ai pus triunghiul ala de aluminiu pe care nu l-am inteles si nu-l voi intelege niciodata Posted Image Mai ales ca (!) faianta, de pe perete, e la nivel cu blatul. Sau, cel putin, asa pare.
O alta intrebare: cum anume este facuta imbinarea intre cele doua bucati de blat? Ramane asa?

View PostMirel_85, on 26 martie 2019 - 08:59, said:

[...]Corpurile suspendate sunt puse la 60 cm, atat are faianta din blat in corp, masurat si calculat de la momentul cand s-a lipit faianta pe perete.

Asta era o tangenta la o conversatie de pe alt jurnal, daca tii minte. Posted Image

View PostMirel_85, on 26 martie 2019 - 08:59, said:

Chiuveta vine intoarsa la 180 grade, [...]

Asa mai vii de-acasa Posted Image Posted Image

Edited by DIY, 26 March 2019 - 18:13.


#2211
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Posted Image

View Post86-APP, on 26 martie 2019 - 09:18, said:

Amuzant , dar lupta cu pamintul este grea , mai ales daca vrei rezultate .


#2212
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostDIY, on 26 martie 2019 - 18:11, said:



Da, la asta m-am referit Posted Image Nu la spatiu, in general,  sau la dulapuri suplimentare; ca astea, la fiecare dupa nevoi si obiceiuri.
In plus, ai pus triunghiul ala de aluminiu pe care nu l-am inteles si nu-l voi intelege niciodata Posted Image Mai ales ca (!) faianta, de pe perete, e la nivel cu blatul. Sau, cel putin, asa pare.
O alta intrebare: cum anume este facuta imbinarea intre cele doua bucati de blat? Ramane asa?



Asta era o tangenta la o conversatie de pe alt jurnal, daca tii minte. Posted Image



Asa mai vii de-acasa Posted Image Posted Image

Profilul de margine mi-a scapat atat in simulare cat si in discutie la fata locului. Ulterior am sunat si am zis de el si au zic ca il aduc ei ca intra in pretul mobilei. Asta l-au adus asta l-au montat, imi pare putin butucanos dar acum nu stau sa il demontez si sa dau bani pe altul doar pentru o fita. Deocamdata ramane asa, cu prima ocazie il schimb cand se iveste o renovare. La imbinarea blatului e e clasicul T de alumniu. Aceasi poveste ca si cu profilul aluminiu...

Edited by Mirel_85, 27 March 2019 - 00:48.


#2213
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Revin la subiectul hota. Tare complicat, m-am abitionat sa o montez singur si sa nu chem pe cineva specializat sa o monteze, cu exceptia gaurii pentru evacuare. Este complicat pentru ca e destul de grea si voluminoasa si chiar pe manual ei spune ca trebuie montata de doi si nu de o persoana...in fine ambitie personala.

Pentru cine vrea sa faca asta in regim DIY sunt mai multi pasi si anume: intai trebuie sa marcheze centul plitei, trage o linie pe perete si acolo vine centrul hotei. Demontezi usa decorativa ca sa poti sa o ti din interior, mai usor decat ai tine-o in brate din exterior. Daca o ti din exterior mai trebuie om sa dea semne de gaura, pe interior o ti mai usor o singura persoana. Pui hota la rece pe perete, cu o mana si cu capul/fruntea/pieptul/genunchiu ti de hota pe pozitie sa nu cada si cu o mana dai semne cu creionul pe perete unde vine gaura pentru holsurub.

Al doilea pas este sa dati hota jos, dati gaura cu bormasina, bagati diblurile si holsuruburile strangeti lasand afara 1 cm din holsurub. A patra etapa e sa pui la loc hota si sa nimeresti cu gaurile pe holsuruburi fara sa te ghideze nimeni. Odata pusa trebuie sa ai la indemana burlane, coturi, flex, ruleta si un creion. Masori si tai si montezi la rece evacuarea ca sa sti unde o sa vina ulterior gaura prin perete. In acest pas dai semn si unde vine cornierul de sustinere de la masca hotei.

A cincea etapa demontezi tot si dai jos hota ca sa poti da gaurile de dibluri pentru masca hotei si gaura de evacuare a hotei. Gaurile pentru masca le-am dat eu dar pentru evacuare am chemat pe cineva si a fost 150 gaura si 50 deplasarea, s-au chinuit putin ca nu am vrut alta gaura decat cea de evacuare a hotei. Unii dau gaura de sustinere a rotopercutorului dar eu nu am vrut pentru ca daca era sa o dea trebuia in lateral nu in spatele hotei si nu aveam chef sa repar unde ei dau gaura.

Gaura a fost data in ultimul rand de caramida, ala in care s-a scurs beton din grinda, va imaginati ca nu a fost usor si a durat doar efectiv carotarea 30 de minute. Dupa gaura de hota urmatorul pas a fost curatenia si dat un chit de cutit pe langa toate gaurile si dupa o lavabila local ca sa nu ramana urat peretele chiar daca se astupa cu hota.

Ultimul pas este efectiv montarea hotei, a 3-a oara si ultima oara (prima  fost pentru gaurile de prindere si a doua pentru semnele de burlan si masca). A fost iar destul de complicat de montat burlanele. Le-am montat iar pe toate la rece inclusiv prin perete si grila gravitationala de evacuare de la exterior. Foarte multa atentie aici...iar e greu si ar trebui doi oameni dar cu chinuiala si munca de chinez batran reusesti si singur. Spun asta pentru ca dupa ce pui burlanul la interior, cel din perete il bagi pe exterior si trebuie tinut cumva contra inauntru plus ca trebuie si directionat sa intre in cot. Chinuiala mare dar pana la urma am reusit, chestia amuzanta e ca am avut o singura scara si la fiecare operatiune de intepenire a tevilor interior exterior trebuia sa mut si scara...

Aveti grija cum masurati si mai bine taiati teava din perete putin mai mica decat se petrece ea pe grila de aerisire. La mine la rece a fost totul OK, dupa am dat cu banda adeziva de aluminu pe toate imbinarile, am dat cu silicon la interior cat si la exterior intre teava si polistiren si a doua zi cand sa montez grila de exterior ramanea 2 mm distantata de perete. A trebuit sa fac iar munca de chinez batran si sa tai putin cu un cuter cocotat pe scara din teava iesita din perete la exterior.

Ultima etapa am bagat 4 dibluri fisher de EPS, stans manual cu torx si am pus silicon pe teava de la fanta de aerisire astfel incat atunci cand o bag in teava de la evacuare sa se ermetizeze. Am dat un silicon pe decorativa la 0.5 cm imprejurul gaurii ca atunci cand pun grila sa se lipesca si sa nu fie posibile infiltratii de apa. Grila are si ea perimetral o garnitura de cauciuc dar am preferat sa pun preventiv si silicon.

The end... timp total 4 zile cate 2-3 ore in fiecare seara dupa servici. Aa, sa nu uit, pe traseu imediat langa hota am pus prima pe traseu o clapeta de sens, grija sa nu o montati invers.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   245.44K   131 downloads
  • Attached File  3.jpg   459.63K   126 downloads
  • Attached File  2.jpg   88.39K   120 downloads
  • Attached File  22.jpg   37.7K   118 downloads
  • Attached File  4.jpg   188.24K   125 downloads
  • Attached File  5.jpg   93K   125 downloads
  • Attached File  10.jpg   94.15K   131 downloads
  • Attached File  9.jpg   423.34K   134 downloads
  • Attached File  8.jpg   298.62K   134 downloads
  • Attached File  6.jpg   137.99K   130 downloads
  • Attached File  7.jpg   141.49K   131 downloads


#2214
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
Mno, dejavantajele "fiancee, bride to be" :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate