Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

izolare interioara casa pereti din dulapi de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
forin

forin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2008
Salut,
am achizitionat anul trecut o casa de lemn, cu vechime de 5 ani,  cu  pereti din dulapi de brad, grosime 10 cm, dulapi fixati in sistem "coada de randunica".
Casa este la "rosu", parter si mansarda, cu dimensiunea 6mx7m . Doresc in primavara sa ma apuc de izolarea interioara..... momentan doar a parterului.
Casa sta acum pe o fundatie de beton.

Am citit o gramada de topi-ce... dar parerile sunt impartite/contrare.

As dori sa aflu sfatul unei persoane avizate  legate de structura izolatiei.. de la rigips spre perete.

Eu am gandit-o astfel:

1. rigips  de 12mm
2. folie anticondens
3. vata bazaltica 10cm
4. folie bariera de vapori.
5. peretele de lemn.

Citeam  pe un site ca trebuie sa existe un spatiu intre rigios si vata bazaltica.... nu stiu..
La baie trebuie altfel de izolatie?

Astept cu interes sfaturile voastre.

Respect.

in attach 2 poze cu exteriorul casei, la fel este si la interior.

Attached Files


Edited by forin, 16 January 2017 - 21:02.


#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Acoperisul ce izolatie are?

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Izolatia se face pe exterior pt. ca vrei sa duci frigul in afara si nu in interior unde ai structura de rezistenta care va face punte termica si va duce frigul peste tot.

#4
forin

forin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2008
salut,

-  nu am desfacut acoperisul, in acest moment nu stiu cum este izolat. Il voi schimba/izola  si pe acela cand vor fi finante.   Din putinul  observat , este facut cam de mantuiala... osb, vata minerala, o folie ( nu stiu de care ) si tabla direct peste....  ( fara ventilatie).

-  ma gandesc la inlocuirea punctului 2 cu 4.

- as dori sa pastrez aspectul de lemn la exterior, de aceea ma intereseaza o izolatie cat mai buna la interior. Pe viitor poate voi placa si exteriorul cu vata bazaltica... momentan ma concentrez doar pe izolatia interioara.

respect

Edited by forin, 16 January 2017 - 21:25.


#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 forin, on 16 ianuarie 2017 - 21:13, said:



as dori sa pastrez aspectul de lemn la exterior, de aceea ma intereseaza o izolatie cat mai buna la interior. Pe viitor poate voi placa si exteriorul cu vata bazaltica...
daca te gandesti sa faci asta in viitor mai bine pui de acum izolatia la exterior
altfel considera ca e ca o casa americana si lemnul e sidingul si faci izolatia pe interior dar ca sa faci ceva calumea va trebui sa halesti 10 cm perimetral pe peretii exteriori dar in interiorul cladirii

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca o izolezi la exterior strici tot farmecul casei.
Si in plus, lemnul izoleaza destul de bine.
Poti incerca asa ceva:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2-yLVTCJGec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
forin

forin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2008
da am luat in calcul pierderea celor 10 cm .... acum ma intereseaza o formula cat mai corecta a izolatiei interioare. multumesc.

 ericmario, on 16 ianuarie 2017 - 21:49, said:

Daca o izolezi la exterior strici tot farmecul casei.
Si in plus, lemnul izoleaza destul de bine.
Poti incerca asa ceva:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2-yLVTCJGec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 ericmario, on 16 ianuarie 2017 - 21:49, said:

Daca o izolezi la exterior strici tot farmecul casei.
Si in plus, lemnul izoleaza destul de bine.
Poti incerca asa ceva:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2-yLVTCJGec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


???

Edited by forin, 16 January 2017 - 21:49.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
izolatie , bariera vapori rigips
trebuie sa alegi izolatia care poafi de la vata la spuma
inainte de montaj montantii pui o o folie dupont ( nu stiu daca se gaseste pe aici , apoi montanti, intre montanti izolatie , apoi o folie de vapori apoi rigips

bariera vapori am vrut sa zic nu folie

#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sper ca glumesti rigips-folie anticondens-vata-folie bariera de vapori.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
tyvek

 viotl, on 16 ianuarie 2017 - 21:53, said:

Sper ca glumesti rigips-folie anticondens-vata-folie bariera de vapori.

nu glumesc deloc , e ca si cum ar construi o casa de lemn in sua

cum e asta din poza

cum e asta din poza

http://www.dupont.co...house-wrap.html

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 forin, on 16 ianuarie 2017 - 21:50, said:



???
Izolatie mai buna decat spuma poliuretanica nu cred ca exista.
Si nici nu cred ca ai nevoie de o izolatie atat de groasa cum e clipul ala, pentru ca cei 10 cm de lamn masiv ai tai nu se compara cu o amarata de placa OSB.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Se compara exact cu 1-2cm de polistiren, de fapt. Nesemnificativ in bilantul total.

 petre69, on 16 ianuarie 2017 - 21:57, said:

tyvek



nu glumesc deloc , e ca si cum ar construi o casa de lemn in sua

cum e asta din poza

cum e asta din poza

http://www.dupont.co...house-wrap.html

Nu-i trebuie neaparat housewrap dupa dulapii aia ca nu are pe unde ii traversa apa in forma lichida. Adica daca se putea, sistemul asta era clar compromis ca si durata de viata, si ar fi trebuit sa aiba deja si petele care sa ii indice treaba asta. Nici aia care fac log homes sau D-log homes vad ca nu pun.
Plus ca nici calea de drenaj nu exista jos. O lazura buna la exterior reaplicata periodic si aia e.

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 sebulbus, on 16 ianuarie 2017 - 22:10, said:

Se compara exact cu 1-2cm de polistiren, de fapt. Nesemnificativ in bilantul total.



Nu-i trebuie neaparat housewrap dupa dulapii aia ca nu are pe unde ii traversa apa in forma lichida. Adica daca se putea, sistemul asta era clar compromis ca si durata de viata, si ar fi trebuit sa aiba deja si petele care sa ii indice treaba asta. Nici aia care fac log homes sau D-log homes vad ca nu pun.
Plus ca nici calea de drenaj nu exista jos. O lazura buna la exterior reaplicata periodic si aia e.

pai exact la asta ma gandeam ca poate cu timpul va intra ceva apa prin lemnele alea
pt drenaj poate sa faca cateva weep holles la 50 cm sau mai mult dar nu mai mult de 1 m
eu asa as face daca ar fi casa mea

#14
forin

forin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2008
am ales: izolatia se va face cu vata bazaltica de 10 cm.  La  baie as vrea sa pun ( astept pareri) vata bazaltica cu folie de aluminiu...
mai raman restul de materiale: rigipsul, folia anticondens  si bariera de vapori.. aici am nedumeriri... in ce ordine sa le pun??? ... de la rigips catre perete...

referitor la izolarea lemnului... va spun ca saptamana aceasta cand afara (noaptea ) au fost intre -12 si -18 grade in interior erau 0 si -2 grade... nu a inghetat apa. casa este monentan nelocuita.

va multumesc anticipat pt ajutor.

Edited by forin, 16 January 2017 - 22:27.


#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 forin, on 16 ianuarie 2017 - 22:24, said:

am ales: izolatia se va face cu vata bazaltica de 10 cm.  La  baie as vrea sa pun ( astept pareri) vata bazaltica cu folie de aluminiu...
mai raman restul de materiale: rigipsul, folia anticondens  si bariera de vapori.. aici am nedumeriri... in ce ordine sa le pun??? ... de la rigips catre perete...

va multumesc anticipat pt ajutor.

rigips
vapor bariera
izolatie
folia aia tyvek
cauta si gasesti pe net exact cum se face si te lamuresti

si daca tot faci o smecherie macar baga spuma si eventual renunti la tyvek
nu apuca apa sa ajunga la rigims iar spuma aia va izola foarte ok in partea de jos ......hidro am vrut sa zic

#16
forin

forin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2008
eu gandesc asa:
1. rigips de 12 mm
2. bariera de vapori : are in primul rand rolul de a impiedica umezeala din locuinta sa ajunga in vata minerala, permitandu-i acesteia sa-si pastreze eficienta in rolul de bariera termica.
3. vata bazaltica de 10 cm
4. folia anticondens - cu fata catre perete : ( in cazul in care ar patrunde apa prin perete.. in cazul unei ploi sanatoase)
5. peretele de lemn.

m-am inspirat din site-ul : http://www.ideal-con...entru-acoperis/

Ceva pareri : pro/contra, alte idei....???

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu as fi contra dar nu e casa mea

folia anticondens in situatia ta e cam cu dus- intors ca nu prea ai pe unde sa elimini condensul chiar daca faci niste gauri , sunt ele bune (gaurile) dar nu e exact ce trebuie in cazul de fata
deaia am zis de spuma ca aia intra peste tot si nu mai ai treaba cu infiltratiile in caz ca intra ceva din afara

bagi montantii, faci electricul , spuma si gata treaba
tai spuma la suprafata montantilor si ai acolo izolatie de izolatie

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Fa un caroiaj de sipci de 50 pe 50..80 pe doua directii, in asta pui 2 randuri de vata la sul de 50 si peste 2 randuri de rigips de 12. O sa-ti fie mult mai usor sa faci instalatiile de toate cele si scapi de puntile termice, atat cat e fezabil in grosimea data. La bai pune o placa de betonyp cat de gros iti permiti ca suport pentru ceramica, si indesesti caroiajul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate