Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

televizor electronica sport 233e

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
saitary

saitary

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.05.2015
Am nevoie de schema electronica a acestui model de televizor daca ma puteti ajuta sunt foarte recunoscator.
Cum pot vedea daca televizorul prinde semnal dar fara mufa de la un provider .

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,011
  • Înscris: 28.10.2006
Despre ce vorbim?
Orice TV Electronica SPORT are tuner ANALOGIC, FIF-UIF.
Cum in Tara Roanesca nu mai exista emisiuni TV ANALOGICE, ci doar DIGITALE, acel TV nu va putea receptiona niciun post de TV "din aer". SIngurul post cu emisie INCA analogica este TVR1 si doar in anumite zone regionale. Se poate receptiona doar in mod limitat, posturi de TV transmise prin cablu, de la un furnizor(provider) de TV prin cablu.
Sau cu ajutorul unui receptor digital terestru DVB-T2 pe post de tuner.
Dar obligatoriu acel receptor trebuie sa aiba incorporat si un modulator RF, altfel, fara modificari, TV-ul Sport nu poate fi cuplat la un astfel de "utilaj".
Nu merita astazi sa-ti mai bati capul cu TV-uri analogice, cu tub, alb-negru. Se poate folosi un astfel de TV cu modificari pe post de monitor la un sistem de supraveghere, dar mai mult, parerea mea, NU!

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 viceroy56, on 16 ianuarie 2017 - 19:31, said:

pe post de monitor la un sistem de supraveghere, dar mai mult, parerea mea, NU!

Consuma MULT prea mult si pentru asta!

Epoca TV-urilor cu tub a apus demult.

#4
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Multi cablisti mai transmit amalogic .
- Cu un receptor standard , model vechi , Telekom pe canal 24UIF , de exemplu .
- o schema , aici :
http://www.elforum.r...1-tv-sport-233/
TE INSCRII pe forum !

- Receptorul Telekom - DVB-Digital Satelitte Receiver clasic , de exemplu ...

- Aceste TV consuma standard aprox. 23w/12v.cc-de la acumulatorul auto si 45w/220v.ca - retea .

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Se poate lua un reciver (deşi pe cablu analogic merge direct televizorul, dar nu va recepţiona toate posturile), conecta ieşirea R.C.A. sau S.C.A.R.T. la un videocasetofon (dacă doreşti să foloseşti doar partea de semnal video, poţi să iei şi un aparat la care este stricată partea de casetă) şi din videocasetofon scoţi un cablu R.F. către televizor. Eventual poţi folosi videocasetofonul (dacă este generaţie post 1994-1996) pe post de tuner la cablul analogic.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
corina_geo
Dzeule mare. Daca 23 W e un consum mare.. Mai auzisem ca uni lasa apa sa picure ca sa nu se invartesca apometrul..Si nu trag WC-ul decat de 2 ori pe zi. ...
saitary
Cum pot vedea daca televizorul prinde semnal dar fara mufa de la un provider .Sa ma ia dracu daca am inteles ce vrei.
Pai orice cablu se baga printr-o mufa. Eu as putea lega si niste fire, dar sincer, ma indoiesc ca e cazul lu' matale..
TV-ul merge? E bistandard sunet?
Schema .. pute netul de scheme..Eu dupa ce am tastat in Gogu am gasit fara numar..Sa fiu amabil sa sap eu pt matalica? Nu sunt. Eu sunt feroce. Si al dracului..Si dat dracului de rau ..
A, daca imi spuneai tv-ul face sau nu face, am masurat aici si acolo, nu m-am prins, jur ca saream si ajutam..Pt ca si eu m-am impiedicat...

Edited by Prien, 17 January 2017 - 09:53.


#7
saitary

saitary

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.05.2015
Domnule Prien s-au inventat antenele de receptie deci nu bagi cablu in mufa ,iar pentru un televizor cu ecran de 31 de cm alb negru un consum de 23 W probabil e mult nu credeti ?....iar cum sa masor ceva daca nu stiu ce (am nevoie de schema ).

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tot nu am priceput cum daca s-au inventat antenele de receptie, poti sa legi selectorul la cablu, daca nu ai mufa..
Altfel, mda, tv-ul e in esenta un receptor. ca mai emite si el nitel, mda..Dar nu-i bai..ca nu e intr-un submarin nemtesc Altfel, eu la 18 ani puteam si alergam niste multi km. Eram, cum sa zicem, un fel de semifondist. Pt anii aia era o performanta.
Azi nu cred ca as putea sa mai aleg nici 300m..De fapt nici pe 100 nu as paria...
Concluzia mea. Deci raportam un Tv din 1980 la performanta de azi?
Avem un final audio, un BV, un BH, si restule, ca si sincroprocesorul lucreaza si suge mcara 2W..
Cat ai vrea matalica sa consume? 20W? 15W? 5W? Si ce daca suge 23W? 230V/23W= xA in primarul trafului.De ania invarte contoarul..
Asa ca desi cred ca e posibil 23, mi se pare rezonabil. Da, 69 era cam mult.
Chiar, hai sa nu intreb de metoda de masura a W-atilor aia...
Later edit
1) Evident 69W..
2) Emisia submarinelor nemtesti le-a dus moartea..Nu te baga cu mine...

Edited by Prien, 17 January 2017 - 18:20.


#9
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Atentie : am scris 23w -alimentat de la autoturism 12v.cc si 45w de la priza 220v.ca , valabil de ex. ptr. sport 213 cu diagonala aprox. 30cm (nu mai retin perfect) . In general TV-AN tip sport cam asa au consumul .

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Imi est imposibil sa cred ca de la baterie suge 23W si de la retea aproape dublu.
Sper ca nu imi veti spune ca 45 nu e langa 2*23=46, ca fac urat....
Fara sa doresc sa jignesc, dar nu realizati ca nu stiti randamentul unui traf? Sau nu intelegeti cifrele....
Ce nu am inteles eu de fapt nu sicrie, e de ce are inititorul nevoie de schema. Adica ce nu ii face tv-ul..Pana acum am vorbit discutii..

#11
saitary

saitary

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.05.2015
Prien draga prietene antenele se pot schimba cu unele noi deci poti prinde semnal ca si cum ar fi nou dar televizorul transmite semnal analog .....cu unele televizoare digitale am incercat si eu poti prinde tvr1 cu un cui sau cu o furculita :) deci nu ai nevoie de cablu si cum spuneai si tu despre vechime cu cat e mai vechi calitatea scade deci si consumul creste nu crezi si imagineaza-ti ca toate statisticile de consum chiar si la masini sau la toate aparatele care consuma crezi ca sunt corecte ?(vezi cazul volkswagen)

#12
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 saitary, on 18 ianuarie 2017 - 10:27, said:

antenele se pot schimba cu unele noi deci poti prinde semnal ca si cum ar fi nou dar televizorul transmite semnal analog
O traducere se poate, vă rog?
Eu, din tot ghiveciul ăsta de exprimare, nu reușesc să înțeleg decât că dacă schimb antena pe casă (n-am, da' vizualizez una ipotetica!) cu una nouă încep să prind semnal nou (???) și că, mai nou, televizoarele Sport transmit (și nu recepționează) semnal tv.

#13
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Uite schema aici:

Attached Files



#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 saitary, on 18 ianuarie 2017 - 10:27, said:

Prien draga prietene antenele se pot schimba cu unele noi deci poti prinde semnal ca si cum ar fi nou dar televizorul transmite semnal analog .....cu unele televizoare digitale am incercat si eu poti prinde tvr1 cu un cui sau cu o furculita Posted Image deci nu ai nevoie de cablu si cum spuneai si tu despre vechime cu cat e mai vechi calitatea scade deci si consumul creste nu crezi si imagineaza-ti ca toate statisticile de consum chiar si la masini sau la toate aparatele care consuma crezi ca sunt corecte ?(vezi cazul volkswagen)
Hai sa o luma pe rand. E prima data si intaia-s oara cand aud ca un televizor transmite
Eu, in nemernicia mea, stiam ca doar receptioneaza.
Asa ca pls, arata-mi matalica unde dracu e pus finalul de emisie? In ce clasa lucreaza? Ce randament are? Intreb pt ca vreau sa invat si eu si altii care suntem tamplari, cizmari, nu meserias ca matalica..
Chiar. Nu ca ma laud, dar daca la un super aparat cum e Sportul matalica nu ai gasit nici schema singur pe net...
Asa, intamplator, de cei ai nevoie de schema? E un Sport, nu un aparat mai firoscos..Si daca pe asta nu il potin repara fara schma,,
Altfel, si eu si alti vrem sa afla cum creste consumul odata cu vechimea..Asa ca baga matale schema echivalenta a pieselor care se deterioreza si explica-ne, sa fim si noi mai informati, ca in privinta desteptaciunii nu ma pot compara cu matalika..Scuze, nu iti indic ce si cum sa ne inveti.
Altfel, asa in trecere, eu am auzit ca TVR-ul a renuntat la emisa analogica.. Asa ca nu prea imi e clar unde bagi semnalul actual in Sport. Dar vreau sa aflu. Deci, pls, invata-ma/ne..
PS. Eu am fost trantit doar pt ca am pronuntat Giga in loc de Mega. Pe tabla scrisesem GHz. Si m-am corectat imediat si i-am arata profului ca G inseamna cm, nu ...
Dar el buf si plosc. Cand ii vad pe astia de azi, ii dau dreptate.

Edited by Prien, 18 January 2017 - 19:21.


#15
saitary

saitary

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.05.2015
Imi cer scuze cand am zis ca transmite am vrut sa spun receptioneaza. Si despre antena am vrut sa spun ca antenele se pot schimba si tv receptioneaza semnalul mai bun ca antenele au evoluat si ele fata de cele vechi .Imi cer scuze daca am jignit pe cineva dar si eu incerc sa invat ,si despre emisie analogica in zona la mine se transmite numai pentru TVR eu nu am prins dar asa mi-a fost spus si mie de catre Profesor .

am incercat sa repar  acel televizor ca sa dau amanunte, si am schimbat 2 rezistente in etajul de sunet si un rezistor si o dioda in etajul prefinal video si televizor functioneaza ....acum ma intrebam cum as putea eu receptiona un fel de semnal sa vad si eu ce se intampla cu imaginea Posted Image

Edited by saitary, 19 January 2017 - 11:23.


#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

 Prien, on 18 ianuarie 2017 - 09:47, said:

Imi est imposibil sa cred ca de la baterie suge 23W si de la retea aproape dublu.
Sper ca nu imi veti spune ca 45 nu e langa 2*23=46, ca fac urat....
Fara sa doresc sa jignesc, dar nu realizati ca nu stiti randamentul unui traf?
TV-ul se alimentează la 10,8V DC, iar traful scoate cam 17Vac, deci spre 20Vcc. Stabilizatorul de tensiune e liniar, deci curentul e acelaşi în ambele cazuri. Fă singur calculul de consum. De ce a fost aşa proiectat, întreabă-ţi colegii de la "Electronica", care mai itrăiesc. Ştiu doar că se încingea în funcţionare ca dracu radiatorul, şi după un timp crăpa puntea 3PM05. La funcţionarea pe baterie mergea aproape rece.

#17
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
4PM-puntea , de nu gresesc . Nu mai retin perfect 23w sau confund . Imi e greu sa gasesc prospectul , certif.de garantie din 94 , nu stiu unde le am .
- La 220v consuma sigur (producatorul) 45w .

- Puntea am schimbat-o cu diode pe radiator de 16A si marit supraf. 2n3055 ce incalzea tare .

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,011
  • Înscris: 28.10.2006
La vremea cand mai foloseam Sport-ul, puntea redresoare ceda, 3PM05, si am inlocuit-o cu una de 10 A, carcasa metalica.
Dupa ceva timp de neutilizare s-a uscat condensatorul de filtraj Electonica de 4700 microFarazi de suna ca o castanieta!
Am inlocuit cu un 6800 Nichicon si merge oglinda si azi! Adica te uiti in ecran si iti faci freza, ca la altceva nu mai este bun.
Combinatii cu VCR-uri cu tuner si modulator sau adaptari de modulator cu intrare AV sunt chestii care chiar nu merita pentru a folosi un TV alb-negru cu tub in 2017!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate