Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Caut imprumut 2000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Adrian620, on 16 ianuarie 2017 - 18:46, said:

Băncile nu ma accepta fiindcă am salariul mic pe Cartea de munca, deși în realitate salariul este mult mai mare.

Va trebui sa apelezi la cineva din domeniul camatariei neoficiale. Ii spui ca rambursarile le vei face din "salariul care, in realitate, este mult mai mare"

#20
Adrian620

Adrian620

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.01.2017
Pai da, angajatorul prefera sa plătească cas, și restul taxelor mai mici și sa dea salariul mai mare.
Nu e nimic nemaiîntâlnit, e o practica la noi în România asta.

#21
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Eu nu inteleg ce relevanta are DAE la imprumuturi din astea rapide de la IFN-uri?
Ai acolo suma totala de rambursat si atat ai de platit daca nu depasesti perioada aia, nu?

#22
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Ai acolo suma totala de rambursat si atat ai de platit daca nu depasesti perioada aia, nu?

Sigur că așa e, dar practica demonstrează că oamenii care apelează la astfel de împrumuturi au tendința să nu plătească înapoi la termen.

Iar apoi cum la IFN-uri nu e ca la bănci, dobânzi de chiar și 1% pe zi, plus comisioane zilnice de "administrare a creanței" sau alte enormități duc foarte repede (în câteva săptămâni) la niște sume fantasmagorice.

#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
La ing ai rata de max 200 lei pe luna la un imprumut de 9000 lei pe 5 ani, daca nici la asa ceva nu te incadrezi, ori nu lucrezi legal ori vrei sa tragi o teapa.

#24
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Cum s-a scris deja, iei imprumut pe durata maxima si rambursezi anticipat. De asemenea cauti sa-ti schimbi jobul si ceri salariul pe cartea de munca. Nu merita sa dai tu bani la camatari ca sa nu dea angajatorul tau niste taxe similare.

#25
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Daca ai salariul mult mai mare pe CM, zi-le sefilor sa-ti dea un salariu in avans pe care sa-l platesti peste 6 luni sau lunar cu 1/6.
Eu asa am facut cand am avut odata nevoie si a fost ok.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

 Adrian620, on 16 ianuarie 2017 - 23:08, said:

Pai da, angajatorul prefera sa plătească cas, și restul taxelor mai mici și sa dea salariul mai mare.
Nu e nimic nemaiîntâlnit, e o practica la noi în România asta.
si angajatul prefera sa primeasca bani mai multi dar sa nu poata lua credite.
nimic nou sub soare, doar ca angajatul vrea si credite, dar fara sa renunte la banii mai multi.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Adrian620, on 16 ianuarie 2017 - 19:52, said:

Vad ca unele răspunsuri sunt chiar răutăcioase, eu pur și simplu am întrebat și am cerut un sfat.

Raspunsurile nu sunt rautacioase.
Chiar tu ai zis ca nu te incadrezi nicicum ca sa poti imprumta de la banci.
Ramane imprumutul de la alte persoane juridice decat bancile si in ultima instanta,persoanele particulare.
Dar daca tu nu poti prezenta nimic drept garantie,de ce mai ai pretentii?

Pune-te in situatia celui care imprumuta.Tu ai da cuiva 2000 de euro,care n-are salar,n-are garantii,n-are nimic?Oficial vorbind.
In tranzactiile finaciare,povestile nu se iau in considerare.Iar cuvantul de onoare a disparut odata cu onoarea.

Edited by adisz, 17 January 2017 - 09:36.


#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
adisz, am explicat mai sus: un imprumut de 2000 euro poate fi obtinut si cu salariul minim pe economie, doar ca nu pe 6 luni. insa poate fi platit fara probleme in 6 luni, comisionul de rambursare anticipata fiind relativ mic.

dar el alege sa ignore genul asta de explicatii si se concentreaza pe "răspunsuri ... răutăcioase", ceea ce tradeaza faptul ca e un troll :)

#29
Adrian620

Adrian620

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.01.2017
Am avut salariul de 2200 lei brut pana anul trecut, am accesat atunci un credit d
La.carw am lunar de rambursat 400 lei,
în momentul de fata am salariul de 1000 net pt care nu mi se acorda alt credit.
Fiindcă deja am acela de 400 lunar, că să fiu mai explicit.

Salariul faptic în momentul de fata este de aproximativ 3000 lei/ +/- lunar.

Sper sa fi fost suficient de înțeles.
Nu am spus ca comentariile voastre sunt răutăcioase, ci am făcut strict referire la cei care o luau cu camatari și dacă am sora și etc.
Eu am întrebat, în speranța în care împreună vom găsi o rezolvare, dacă se poate.

Mulțumesc.

Am salariul de 1000 net fiindcă am schimbat locul de munca, nu din alt motiv.  Ca sa fie înțeles.

#30
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Mda, pai atunci ceea ce ai tu este o problema. Salariul la negru vine cu dificultatea de a face credite. De asemenea, daca ai deja un credit, concentreaza-te sa-l platesti urgent cu salariul tau cel mare in fapt si apoi fa alt credit. Sau ai rabdare 10 luni si vei strange cei 2000 euro de care ai nevoie din diferenta intre salariul nou si salariul vechi. Sau vorbeste cu prietenii/familia.

#31
Adrian620

Adrian620

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.01.2017
Într-adevăr asta e problema, dar cum spuneam majoritatea angajatorilor prefera sa plătească către stat taxe mai mici și sa dea salarii mai mari.

Nu am găsit o soluție, însă în schimb voi mai cauta ceva...

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
daca te duci la angajator si-i spui: "calculeaza cat te cost eu si ajusteaza-mi salariul in asa fel incat sa te cost tot atat, dar sa am totul pe cartea de munca" nu te va refuza :)
problema reala e ca nu-ti convine nici tie varianta asta, pentru ca ai pierde aproape jumatate din cat castigi la negru.

#33
Adrian620

Adrian620

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.01.2017
Exact, voi mai cauta sa găsesc o soluție rezonabila pentru situația asta, însă slabe șanse.  Nu pot sa renunț la o parte din salariul real ....

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Bun venit in lumea reala :peacefingers: nu se poate așa ușor.

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

 Adrian620, on 21 ianuarie 2017 - 14:52, said:

.... Nu pot sa renunț la o parte din salariul real ....
atunci renunti la imprumuturi :)

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Credit carduri la mai multe bănci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate