Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Despre evolutia animalelor - discutii nevinovate

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#145
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Acum pastrand seriozitatea in acest topic, am o nelamurire vizavi de evolutie si anume "maciucile" oamenilor. Nu inteleg cum s-a ajuns la discrepante asa de mari intre marimea maciucilor celor din Africa si a celor din Asia.
Are careva o explicatie logica?

#146
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostBursul, on 24 ianuarie 2018 - 12:42, said:

Acum pastrand seriozitatea in acest topic, am o nelamurire vizavi de evolutie si anume "maciucile" oamenilor. Nu inteleg cum s-a ajuns la discrepante asa de mari intre marimea maciucilor celor din Africa si a celor din Asia.
Are careva o explicatie logica?
Frigul? :)
E cam nasol să-ți degere puța.

#147
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,242
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBursul, on 24 ianuarie 2018 - 12:42, said:

Acum pastrand seriozitatea in acest topic, am o nelamurire vizavi de evolutie si anume "maciucile" oamenilor. Nu inteleg cum s-a ajuns la discrepante asa de mari intre marimea maciucilor celor din Africa si a celor din Asia.
Are careva o explicatie logica?

Aici e vorba despre un principiu din biologie ce se cheamă regula lui Allan. Aceasta spune că, dintre mai multe corpuri cu aceleaşi volume, acele corpuri care au suprafaţa mai mare, acelea pierd cea mai mare cantitate de căldură.

Drept urmare, în programul cosmic de evoluţie a vieţii, a fost implementată şi această regulă. În condiţii climatice diferite, lungimile şi lăţimile membrelor diferitelor forme de viaţă, diferă. De exemplu, în perioada când în Emisfera Nordică era climatul rece al calotelor glaciare, cel mai bine s-a adaptat acelor condiţii Homo neanderthalensis, care era mic de statură, îndesat, şi cu membrele scurte...dar mai groase.

De asta şi acum, negri din Africa în general, au membrele mai lungi decât ale albilor. Toate membrele ! De asta sunt şi cei mai buni la...alergare. Posted Image

Edited by lupini, 24 January 2018 - 13:38.


#148
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 23 ianuarie 2018 - 20:06, said:



Mestere, maestre, ti-am recomandat niste bibliografie obligatorie ca se te poti da in stamba aici.
........
maestre , nu face pe interesantul . Multi nu dau doi bani pe teoria asta subtire , si cind zic subtire , cea mai buna dovada este ca nu raspunde la intrebari elementare .
Ia sa vedem , o zisesi pe aia cu accidentele ! ca toate au fost fericite si au facut o imbirligatura , plante -animale , impresionanta . Corect , ceva greu de imaginat si de savantii pomeniti .
Bun , daca genetic toate au fost pe plus , o intrebare ajutatoare !
Programul , softul , de unde si din ce greseala s-a nascut ?
Exemplu : In Europa este o pasare care migreaza in Africa si fix intr-o anume zi intre anumite ore , trebuie sa ajunga acolo . Trebuie sa ajunga deoarece acolo exista o planta care doar atunci poate fi polenizata , si numai pasarea asta o poate face . .... Cazul este real .
Ia zi , cine i-a setat pasarii respective programul asta si cum s-a nascut combinatia ?
Uite vezi , chestii banale .

#149
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Post86-APP, on 24 ianuarie 2018 - 17:50, said:

Exemplu : In Europa este o pasare care migreaza in Africa si fix intr-o anume zi intre anumite ore , trebuie sa ajunga acolo . Trebuie sa ajunga deoarece acolo exista o planta care doar atunci poate fi polenizata , si numai pasarea asta o poate face . .... Cazul este real .
Și cum se cheamă pasărea și planta cu pricina?

#150
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMr_nobody_, on 24 ianuarie 2018 - 18:07, said:

Și cum se cheamă pasărea și planta cu pricina?
N-am retinut cum , dar exista . faptul ca nu cunosc eu numele , este un impediment pt a raspunde la intrebare ? ...daca exista raspuns .

#151
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Post86-APP, on 24 ianuarie 2018 - 18:18, said:

N-am retinut cum , dar exista . faptul ca nu cunosc eu numele , este un impediment pt a raspunde la intrebare ? ...daca exista raspuns .
Dacă tot dai exemple ipotetice, poți să adaugi peștele Babel, care sfidează teoria evoluției.

#152
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Post86-APP, on 24 ianuarie 2018 - 18:18, said:

daca exista raspuns .

Programarea genetică. Din același motiv pentru care nu poți lua un pui de lup din pădure, pe care să-l transformi în câine. Instinctul animalic îl va face să aibă un comportament similar cu cel pe care l-ar avea în pădure, cu toate că provine din același strămoș cu câinele domestic.

Păsările știu când să migreze în funcție de diferențele dintre noapte și zi și schimbările de temperatură. Au loc schimbări hormonale în perioadele de dinaintea migrării, mănâncă mai mult, își fac "bagajul" și pleacă.

Fiecare tip de pasăre are un traseu prestabilit. Nu o iau toate pe aceeași rută. Iar modul în care se orientează e de-a dreptul fascinant. Soare, stele, polii magnetici ai pământului. În cazul unora, rutele trebuie să fie "predate" de părinți.


Nu știu despre ce pasăre e vorba, dar presupun că e posibil să fie chiar atât de exacte unele dintre ele. Plecatul la ore fixe e plauzibil, având în vedere modul de orientare. Dar treaba cu floarea care poate fi polenizată doar o oră într-o anumită zi sună cam ciudat.


Ne e greu să înțelegem comportamentul ăsta animalistic, transmis genetic, pentru că nu rezonăm cu el. Noi conștientizăm că tot ce învățăm este cumva "predat" de părinți. Nu se fac experimente pe oameni, să lași un copil într-o cameră, de la naștere, izolat de alți oameni, să vezi ce comportamente asemănătoare cu cele ale omului ar adopta. Alea ar fi comportamente transmise genetic. Ne e greu să le identificăm, pentru că suntem întotdeauna înconjurați de oameni și nu știm ce comportamente împrumutăm și pe care le-am ști și fără să le observăm.
Sunt cazurile de copii crescuți de animale, iar, de cele mai multe ori, aceștia împrumută comportamentul animalelor. Dar fac asta pentru a fi acceptați și pentru a se simți parte din grup. Copiii crescuți de lupi merg în patru picioare, beau apă fără să se folosească de mâini, urlă precum lupii, mârâie ca ei, împrumută comportamentele astea.

#153
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMr_nobody_, on 24 ianuarie 2018 - 18:44, said:

Dacă tot dai exemple ipotetice, poți să adaugi peștele Babel, care sfidează teoria evoluției.
Exemplul meu nu este ipotetic , si nimic nu raspunde la intrebari ...cel putin teoria ...

View PostSmurfK, on 24 ianuarie 2018 - 19:10, said:


......


Nu știu despre ce pasăre e vorba, dar presupun că e posibil să fie chiar atât de exacte unele dintre ele. Plecatul la ore fixe e plauzibil, având în vedere modul de orientare. Dar treaba cu floarea care poate fi polenizată doar o oră într-o anumită zi sună cam ciudat.


.....
Stiu ca suna ciudat , dar asta este . Au fost niste documentare pe tema asta , destul de ample , care lasau numai intrebari in urma . ...
...sau alt exemplu , planta carnivora care se lasa polenizata si cind considera treaba facuta , trece la actiune si maninca tot ...
programele astea perfecte ma intriga ...

#154
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Post86-APP, on 24 ianuarie 2018 - 19:16, said:

...sau alt exemplu , planta carnivora care se lasa polenizata si cind considera treaba facuta , trece la actiune si maninca tot ...
Nu funcționează așa, plantele carnivore nu mănâncă polenizatorii. Am găsit un articol interesant pe tema asta:
http://insider.si.ed...-insect-friends

Te-aș ruga să nu mai faci afirmații fără dovezi, fiindcă ceea ce poate fi afirmat fără dovezi poate fi respins fără dovezi.

#155
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View Post86-APP, on 24 ianuarie 2018 - 17:50, said:

maestre , nu face pe interesantul . Multi nu dau doi bani pe teoria asta subtire , si cind zic subtire , cea mai buna dovada este ca nu raspunde la intrebari elementare .

Si cui crezi tu ca-i pasa de citi da bani prostimea pe orice?
Cit depsre intrebarile elementare, iarasi nu intelegi cum functioneaza. Evolutia are cai foarte surprinzatoare si incilcite, ca raspuns al unor condtii locale care pot fi unice. Ca atare uneori e dificil sa recreezi traiectoria doar stiind punctual final si cel initial.
Nu-i nimic surprinzator aici.

#156
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Post86-APP, on 22 ianuarie 2018 - 15:40, said:

Teoretic corect , dar cum se face ca toate " accidentele " au fost in bine , ba chiar impresionante de bine iesite ?
Ai auzit de copii nascuti cu malformatii genetice care fie se nasc morti fie mor curand dupa nastere: monstrii.

View Post86-APP, on 24 ianuarie 2018 - 19:16, said:

Stiu ca suna ciudat , dar asta este . Au fost niste documentare pe tema asta , destul de ample , care lasau numai intrebari in urma . ...
...sau alt exemplu , planta carnivora care se lasa polenizata si cind considera treaba facuta , trece la actiune si maninca tot ...
programele astea perfecte ma intriga ...
Perfectiunea exista doar in teologie si filozofie, nu si in lumea reala. Planta aia e o "proasta"; nu e singura din specia ei, asa ca mancand polenizatorul reduce sansa speciei sale se a perpetua. Eu cred ca atribui o lentoare a reactiei unui scop teleonomic. O greseala logica frecventa creationistilor.

Edited by ain, 24 January 2018 - 20:36.


#157
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Post86-APP, on 24 ianuarie 2018 - 19:16, said:

programele astea perfecte ma intriga ...

"Programele" nu trebuie să fie perfecte sau să ți se pară ție logice. Există ciudățenii, ca urșii panda, care au ajuns să mănânce doar bambus, chiar dacă ei sunt carnivori. Și se presupun că modificarea asta de dietă a avut loc din cauza altor modificări genetice care au dus la perceperea diferită gustului, din cauza unor modificări ale papilelor gustative ce au dus la interpretarea gustului cărnii ca nemaifiind plăcut.

Sunt tot felul de ciudățenii și nu le-am găsit încă pe toate. Ca idee, noi știm mai multe lucruri despre topografia planetei Marte decât știm despre cea a Pământului, pentru că aici am reușit să explorăm doar 5% din ocean. Acolo o să găsim tot felul de ciudățenii, pe care poate că ne va fi greu să ni le explicăm.


Știința funcționează pe bază de observații și interpretări logice ale evenimentelor observate. În 1700, se presupunea că păsările zboară, fac un popas pe Lună și pe urmă își continuă zborul. Pentru că nu aveam suficiente informații. Pe urmă am reușit să le studiem, să le urmărim, să vedem efectiv rutele pe care le folosesc, în ce perioade, și să tragem concluziile în funcție de cele observate. Însă nu toate fenomenele pot fi explicate foarte ușor, iar la unele explicația poate fi eronată. Putem descoperi peste 5-10-50 de ani că aveam o percepție greșită, așa cum aveau și cei cu păsările care zburau pe Lună. Totuși, în majoritatea cazurilor există foarte multe dovezi care susțin teoriile considerate acceptabile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate